1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. doktore

  doktore
  Intern

  27
  2
  18 Септември 2019
  Машко
  Ја се уплашив вчера. Вчера ја монтираа и прво ја наместија на 30 да дува да загрее. Па после ја ја намалив на 23, и си реков ај нека одржава температура од 20 пошто беше касно вечер и почна ладно да дува па морав да ја зголемам температурата на 23 пак

  Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
   
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,441
  12,615
  2 Август 2012
  Машко
  Сеуште е топло. Слободно остави ја на 23. Ќе постигне и ќе одржува
  Сметај дека кај неа односно на местото каде што таа мери, температурата е за 2 степени повисока па ќе мора да компензираш. Да не речам да експериментираш.
   
  На doktore му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  731
  781
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Ми треба 12ка клима, за една соба, денеска ќе земев Тундра Плус, mitsubishi компресор моделот, али ја немале веќе во Сетек. Ми вика дечкото а зошто не Мидеа каде каде подобра е? . Некако не ми се верува дека е подобра ич, па да дадете совет? Буџет 25 за клима и 5 за монтажа.
  Следниве ги гледам, али предложете вие
  Gree Ломо
  21000.
  GREE LOMO LC GWH12QB-K6DNB4I по супер цена од 20.990 ден.
  Tundra Green
  27000.
  HAIER TUNDRA GREEN AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA по супер цена од 27.990 ден.
  -само од енергија ја гледам, 33 со монтажа.
   
  Последна промена: 19 ноември 2019
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,441
  12,615
  2 Август 2012
  Машко
 5. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  348
  278
  1 Февруари 2017
  Машко
  Za kolku kvadrati.?

  T.S.T LOMO CH 12ABE4D по супер цена од 17.990 ден.
  Ovaa e ista so ovaa podolu Tst e lomo

  GREE LOMO LC GWH12QB-K6DNB4I по супер цена од 20.990 ден.
   
 6. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  731
  781
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Околу 23-25
   
 7. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  348
  278
  1 Февруари 2017
  Машко
  Ako ne e izolirana prostorijata poskapa klima Ke ti treba Ako Sakas Da se grees celo vreme so nea.
  Ili poeftina I vo najladnoto so panel nekolku dena Da dogrevas
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  731
  781
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  За во најладно ќе има централно парно на струја, и да не е изолирана ниту прозорите се добри. Затоа немислев да идам со овие од 20 туку од 25, може еве и од 27 8. Лимит вкупно 33 макс.
   
 9. 123456

  123456
  Gaining Experience

  903
  470
  12 Април 2013
  Машко
  ако внатрешната му е 20 климата воопшто и не треба да дува, а не пак ладно да му дувало.
   
 10. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  731
  781
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Претпоставувам ако е климата на Ауто, и температурата се крене над 20, таа ќе лади, за да оддржи 20, треба да ја стави само на Heating за да не вклучува ладење ако температурата ја надмине таргет бројката
   
 11. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  906
  953
  2 Март 2011
  Машко
  Ако имам мала температурна разлика 1-3 степени од actual до setpoint, компресорот ќе намали на минимум (100-300W), што ќе доведе до издув со deltaT=1-2 степени, што ќе резултира со чувство на ладен воздух.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. doktore

  doktore
  Intern

  27
  2
  18 Септември 2019
  Машко
  Вчера вечер ја пуштив на 24 да загрее и кога стигна темп. во собата на 21.5 ја ставив на 22 климата и си дуваше така млак воздух, (за да ја одржава температурата можеби ?). И температурата ја одржува добро цела вечер, ама ме нервира тој млак воздух па кога дува накај мене го осеќам ко ладен провев, па морав да ги дигнам перките нагоре

  Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
   
 13. talee

  talee
  Intern

  17
  8
  23 Јули 2019
  Машко
  mora taka... inaku ako duva vrel vozduh ke ti ja kreva temperaturata vo soba mn visoko... na tebe ti se cini deka duva laden vozduh posto duva so poniska temperatura od tvojata telesna
   
  На doktore му/ѝ се допаѓа ова.
 14. doktore

  doktore
  Intern

  27
  2
  18 Септември 2019
  Машко
  Значи тоа е нормално?
  Прашувам зошто прв пат се греам на клима сезонава (не сум користел клима никогаш, ниту во лето).
  Се мислев да го викнам монтерот, зошто сега ако ми дува млако на 12 степени надв.темп. што ќе биде во зима...

  Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
   
 15. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,357
  3,063
  24 Септември 2012
  Стави на 30Ц да дува и ќе видиш дека ќе качи над 50Ц издув.
   
 16. talee

  talee
  Intern

  17
  8
  23 Јули 2019
  Машко
  norlmalno e toa... barem taka mislam ;) obicno vnatresnata se montira na mesto kade sto ke se izbegne duvanje vo narod... vo prazen prostor i bez prepreki a sega tvojata kaj e montirana ti si znaes.
   
  На doktore му/ѝ се допаѓа ова.
 17. 123456

  123456
  Gaining Experience

  903
  470
  12 Април 2013
  Машко
  Незнам што клима имаш ама кај мене не е така, ако пример наместам на 24ц климата оди до 26ц па се гаси па се додека се спушти на 22ц па повторно да дува, тури му пепел на клима у сред зима ладно да ми дува.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 18. 123456

  123456
  Gaining Experience

  903
  470
  12 Април 2013
  Машко
  Добро мајкаму стара остаја климата на 24ц и види дали ке ти изгаси, а не ти сам да ја намалуваш на 22ц, и климата не е како греење на дрва, греалка па да очекуваш голема топлинска мок како нив.
   
  На doktore му/ѝ се допаѓа ова.
 19. doktore

  doktore
  Intern

  27
  2
  18 Септември 2019
  Машко
  Епа досега се греев на дрва, можеби затоа ми е чудно

  Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
   
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,441
  12,615
  2 Август 2012
  Машко
  За почеток намести ја на 23-24, перките скроз долу и заборави ја слободно.

  Ако ти е мисла дали е исправна тогаш намести ја на максимум (30 или 31) и после 5~6 минити на издувот мора да имаш жежок воздух кој, субјективно, е врел ако те дува во лице а ако би ја подал раката према издувот се сеќава како многу жешко под ноктите.

  Или, ако имаш термометар, на така наместена клима издувот би требало да е од 50 до 60 степени односно треба да има мин. 20 и повеќе степени разлика од усисот горе до издувот.

  Друг совет е да не дозволиш внатрешната температура да не падне под 20/21 степен или едноставно кажано не гасни ја никогаш.

  За да не посакаш да се вратиш на дрва.

  Сега вака направи, игнорирај што ти се кажува за минимални потрошувачки и модулации за сега.
  Подоцна ќе мериш.
   
  На doktore му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,357
  3,063
  24 Септември 2012
  Апсолутно, штом работи компресорот со над 300в неможе да е ладен воздухот, зошто сигурно ќе е над 37-39ц.

  Ако работи со 100-200в тука веќе може да е ладен издувот.
   
 22. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  906
  953
  2 Март 2011
  Машко
  При 100W deltaT=1 до 2 степени и делува мошне непријатно. А на 300W (по сеќавање) е околу 5-10, зависно од надворешна температура, 15 степени малку тешко. Секако зависи и од fan speed.
   
 23. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,488
  3,401
  12 Јануари 2016
  Машко
  Kaко што ти објаснија (меѓу редови), грешка е климата да дува директно во луѓе. Идејата е ти да зададеш температура во просторијата, а климата таа температура да ја постигне. Функцијата на климата е да го загрева воздухот во просторот, не да ги загрева луѓето и да се користи како калорифер. Штом почнеш да задаваш високи собни температури за „да ти дува топло“, економијата на греењето ти отишла во бестрага (заедно со комфорот).

  Затоа одбирањето соодветна локација (за внатрешната единица) е една од поважните работи за комфор при греење со клима уред. Сега ти остануваат опциите, или мануално да ги местиш перките да не дува во домашните, или да направиш нов распоред на намештајот. Или евентуално да ја преместиш внатрешната единица.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 24. doktore

  doktore
  Intern

  27
  2
  18 Септември 2019
  Машко
  Да да сега ми е јасно. Како што напоменав првпат користам клима во домашни услови и затоа сеуште не ги знам сите финеси. Креветот и фотељата е преместена малце и сега не верувам дека ќе има проблеми. Фала на сите за помошта

  Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
   
 25. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  348
  278
  1 Февруари 2017
  Машко
  Ova e tocno ama
  Minnimuot ne e ist Ako odrzuvas 20 Ili 24
   

Сподели

Вчитување...