1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,944
  2,181
  19 Јули 2013
  @DelphiUser, таа u-crown-от е декларирана дека има сцоп од 4 на 5,2 KW, а оваа виваксот има сцоп 5,6 ама на 2,6 KW, односно за точно половина капацитет.

  Оваа вредност ја одредува производителот и во однос на тоа „го штелува“ scop-от. Истава вивакс клима доколку ја декларираат на 3 или повеќе киловати, ќе има далеку помал коефициент од овој. Истото важи и обратно. А колку ќе порасне или падне, може да се пресмета, но не се достапни сите податоци за тоа да се направи.

  Ако ти се 2,5 киловати доволно за греење, тогаш ќе добиеш сцоп 5,5. Но во тој случај другата клима ќе работи со најмногу 50% од капацитетот и сходно на тоа ќе биде поефикасна со што ќе потроши помалку од 50% од вкупната декларирана потрошувачка и на крај од сезоната потрошувачката на двете клими ќе биде слична.
   
  На Mile.m и mdeni им се допаѓа ова.
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,357
  3,063
  24 Септември 2012
  Споредбата не е валидна. Неможе за исти простор тие две клими да се сметаат. Едната е наменета за 5KW загуби или грубо огромен салонски простор. А другата е наменета за 2.5KW салон кој е многу помал од протходно споменатиот.
   
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,489
  3,406
  12 Јануари 2016
  Машко
  Па ете некоја од тие што ти ги предложија, за тој буџет. Секако ти треба посилна клима.
  Јас лично би го зголемил буџетот и би одел барем со нешто како 18-ка Гри Ломо ЛЦЛХ. Сепак ова е инвестиција кога се користи со години, вреди да се вложи нешто повеќе.
   
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  906
  954
  2 Март 2011
  Машко
  За да го потврдиме ова, ни треба Pdesign, tbiv и другите параметри од Eurovent. Грее нема еуровент, а мислам и vivax нема.
   
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  906
  954
  2 Март 2011
  Машко
  На енергетските налепници стои 5.2 и 3.5 KW. Но за да знаеме при кои параметри е измерен цопот ни треба еуровент.
   
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,944
  2,181
  19 Јули 2013
  Ова е под претпоставка дека објавените податоци се точни за двете клими. И двете марки немаат еуровент. А фалат уште многу податоци за да може прецизно да се направи споредба.
   
 7. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  466
  280
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Незнам на која мислеш, посто е споено тоа мисленјето, дали на ST или на GREE? ST претпоставувам дека е од сетец, така аутоматски отпаѓа, а GREE мислам дека има но техномаркет кај шо работе мој пријател, така да може да зирнам.
   
 8. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  906
  954
  2 Март 2011
  Машко
  ST GAC-24INV WIFI
   
 9. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,678
  784
  3 Март 2018
  @mdeni
   
 10. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,357
  3,063
  24 Септември 2012
 11. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  466
  280
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ништо. Сетец е у црната листа на продавници кај мене. А плус и таа такозваната супериар технолоџи срајне од марка.
   
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  906
  954
  2 Март 2011
  Машко
  ST e воглавном срање, но ако колегата е во право оваа клима носи супер компресор.
   
 13. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Intern

  72
  19
  18 Септември 2013
  Имам можност да ја набавам оваа клима по поволна цена од 40,000 мкд, дали вреди за парите?
  GREE FAIRY LCLH GWH18ACD-K6DNA1D по супер цена од 49.990 ден.

  Ќе се користи за греење 60 квадрати градбата е седвич (2 реда блокови со тервол на средина) пвц дограма, локација Битола.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  348
  278
  1 Февруари 2017
  Машко
  za 22m2 baraj si 3.5kw nekoja podobra
   
 15. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  466
  280
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Дали се добри GREE?
   
  На Lokvan и GGTT1 им се допаѓа ова.
 16. MacRazor

  MacRazor
  Intern

  62
  17
  15 ноември 2017
  Машко
  ST клима ли е!!!! Не ме ... велеше чичко Кили!
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Academic

  Academic
  Intern

  10
  1
  13 oктомври 2019
  Луѓе, не знам како се покажани СТ со климите, но пред некој ден земав калорифер од таа марка и можам да кажам оти е ужасен! Првиот го донесов дома и воопшто не беше функционален од старт, го заменав следниот ден, за на истиот работниот век му трае 3 дена.
   
 18. Mile.m

  Mile.m
  Intern

  5
  1
  24 Јули 2019
  Se nadevam deka se, posto godinava kupiv tri za mene i dve za moi bliski. Zedov za mene edna u-crown edna viola i edna fairy cekam da stigni. Ovie denenovi violata i u-crown se odlicni za ponatamu ke vidime
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 19. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  348
  278
  1 Февруари 2017
  Машко
  Treba Da znaes koja ST ima dobri I losi
  I Neo ima dobri i losi ;)
   
 20. MacRazor

  MacRazor
  Intern

  62
  17
  15 ноември 2017
  Машко
  Е така де, се слагам во целост. Мене ми требаше клима и пред два дена земав. Се одлучив за ST, и тоа од добрите, од оние шо траат вечно!

  DAIKIN SENSIRA FTXF-A (R-32) - ICS GROUP - Environment friendly climate solutions
   
 21. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  108
  77
  17 oктомври 2016
  Машко
 22. turbiny

  turbiny
  Gaining Experience

  169
  77
  20 Декември 2016
  Машко
  IMG_7826.JPG
  @mdeni
  @FLEGMA
  Помош при избор и местоположба на клима
  80м2 стан со добра изолација ќе се користи во дневна 30м2
  40000ден буџет
  дали да се монтира на таван за повеќе проток на воздух или странично на ѕидот како олукот?
  клими мк или друго место

  Однапред благодарам
   
 23. Mile.m

  Mile.m
  Intern

  5
  1
  24 Јули 2019
  Jas imam za 20 kvatrati odlicna e sakav uste edna da zemam ama nema nigde pa ke zemam fairi. Ako ima negde kazi kade
   
 24. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  108
  77
  17 oктомври 2016
  Машко
  Од Св.Николе сум и тука има продавница за Грее клими па таа ми ја предложија.
   
  На Mile.m му/ѝ се допаѓа ова.
 25. bm8284

  bm8284
  Intern

  3
  0
  17 oктомври 2019
  Машко
  Pocituvani prijateli dali moze nekoj da me nasoci od kade mozam Gree inverter da si nabavam za cena naj evtino vo gotovo pozrav...
  inters za
  GREE FAIRY LCLH 5.5kw
  GREE AMBER 3.5kw ili 5.5kw
   

Сподели

Вчитување...