1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

1. moongose

moongose
    Unstoppable

1,944
    2,181
    19 Јули 2013
    @DelphiUser, таа u-crown-от е декларирана дека има сцоп од 4 на 5,2 KW, а оваа виваксот има сцоп 5,6 ама на 2,6 KW, односно за точно половина капацитет.

Оваа вредност ја одредува производителот и во однос на тоа „го штелува“ scop-от. Истава вивакс клима доколку ја декларираат на 3 или повеќе киловати, ќе има далеку помал коефициент од овој. Истото важи и обратно. А колку ќе порасне или падне, може да се пресмета, но не се достапни сите податоци за тоа да се направи.

Ако ти се 2,5 киловати доволно за греење, тогаш ќе добиеш сцоп 5,5. Но во тој случај другата клима ќе работи со најмногу 50% од капацитетот и сходно на тоа ќе биде поефикасна со што ќе потроши помалку од 50% од вкупната декларирана потрошувачка и на крај од сезоната потрошувачката на двете клими ќе биде слична.

На Mile.m и mdeni им се допаѓа ова.
  2. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,357
    3,063
    24 Септември 2012
    Споредбата не е валидна. Неможе за исти простор тие две клими да се сметаат. Едната е наменета за 5KW загуби или грубо огромен салонски простор. А другата е наменета за 2.5KW салон кој е многу помал од протходно споменатиот.

3. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,489
    3,406
    12 Јануари 2016
    Машко
    Па ете некоја од тие што ти ги предложија, за тој буџет. Секако ти треба посилна клима.
    Јас лично би го зголемил буџетот и би одел барем со нешто како 18-ка Гри Ломо ЛЦЛХ. Сепак ова е инвестиција кога се користи со години, вреди да се вложи нешто повеќе.

4. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

906
    954
    2 Март 2011
    Машко
    За да го потврдиме ова, ни треба Pdesign, tbiv и другите параметри од Eurovent. Грее нема еуровент, а мислам и vivax нема.

5. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

906
    954
    2 Март 2011
    Машко
    На енергетските налепници стои 5.2 и 3.5 KW. Но за да знаеме при кои параметри е измерен цопот ни треба еуровент.

6. moongose

moongose
    Unstoppable

1,944
    2,181
    19 Јули 2013
    Ова е под претпоставка дека објавените податоци се точни за двете клими. И двете марки немаат еуровент. А фалат уште многу податоци за да може прецизно да се направи споредба.

7. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

466
    280
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Незнам на која мислеш, посто е споено тоа мисленјето, дали на ST или на GREE? ST претпоставувам дека е од сетец, така аутоматски отпаѓа, а GREE мислам дека има но техномаркет кај шо работе мој пријател, така да може да зирнам.

8. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

906
    954
    2 Март 2011
    Машко
    ST GAC-24INV WIFI

9. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,678
    784
    3 Март 2018
    @mdeni

10. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,357
    3,063
    24 Септември 2012
  11. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

466
    280
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Ништо. Сетец е у црната листа на продавници кај мене. А плус и таа такозваната супериар технолоџи срајне од марка.

12. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

906
    954
    2 Март 2011
    Машко
    ST e воглавном срање, но ако колегата е во право оваа клима носи супер компресор.

13. 1s3ct0wN

1s3ct0wN
    Intern

72
    19
    18 Септември 2013
    Имам можност да ја набавам оваа клима по поволна цена од 40,000 мкд, дали вреди за парите?
    GREE FAIRY LCLH GWH18ACD-K6DNA1D по супер цена од 49.990 ден.

Ќе се користи за греење 60 квадрати градбата е седвич (2 реда блокови со тервол на средина) пвц дограма, локација Битола.

На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. GGTT1

GGTT1
    Gaining Experience

348
    278
    1 Февруари 2017
    Машко
    za 22m2 baraj si 3.5kw nekoja podobra

15. Rukfash

Rukfash
    Gaining Experience

466
    280
    24 Јануари 2019
    Машко
    Не ме занима
    Дали се добри GREE?

На Lokvan и GGTT1 им се допаѓа ова.
  16. MacRazor

MacRazor
    Intern

62
    17
    15 ноември 2017
    Машко
    ST клима ли е!!!! Не ме ... велеше чичко Кили!

На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Academic

Academic
    Intern

10
    1
    13 oктомври 2019
    Луѓе, не знам како се покажани СТ со климите, но пред некој ден земав калорифер од таа марка и можам да кажам оти е ужасен! Првиот го донесов дома и воопшто не беше функционален од старт, го заменав следниот ден, за на истиот работниот век му трае 3 дена.

18. Mile.m

Mile.m
    Intern

5
    1
    24 Јули 2019
    Se nadevam deka se, posto godinava kupiv tri za mene i dve za moi bliski. Zedov za mene edna u-crown edna viola i edna fairy cekam da stigni. Ovie denenovi violata i u-crown se odlicni za ponatamu ke vidime

На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
  19. GGTT1

GGTT1
    Gaining Experience

348
    278
    1 Февруари 2017
    Машко
    Treba Da znaes koja ST ima dobri I losi
    I Neo ima dobri i losi ;)

20. MacRazor

MacRazor
    Intern

62
    17
    15 ноември 2017
    Машко
    Е така де, се слагам во целост. Мене ми требаше клима и пред два дена земав. Се одлучив за ST, и тоа од добрите, од оние шо траат вечно!

DAIKIN SENSIRA FTXF-A (R-32) - ICS GROUP - Environment friendly climate solutions

21. Martin Arsov

Martin Arsov
    Gaining Experience

108
    77
    17 oктомври 2016
    Машко
  22. turbiny

turbiny
    Gaining Experience

169
    77
    20 Декември 2016
    Машко
    IMG_7826.JPG
    @mdeni
    @FLEGMA
    Помош при избор и местоположба на клима
    80м2 стан со добра изолација ќе се користи во дневна 30м2
    40000ден буџет
    дали да се монтира на таван за повеќе проток на воздух или странично на ѕидот како олукот?
    клими мк или друго место

Однапред благодарам

23. Mile.m

Mile.m
    Intern

5
    1
    24 Јули 2019
    Jas imam za 20 kvatrati odlicna e sakav uste edna da zemam ama nema nigde pa ke zemam fairi. Ako ima negde kazi kade

24. Martin Arsov

Martin Arsov
    Gaining Experience

108
    77
    17 oктомври 2016
    Машко
    Од Св.Николе сум и тука има продавница за Грее клими па таа ми ја предложија.

На Mile.m му/ѝ се допаѓа ова.
  25. bm8284

bm8284
    Intern

3
    0
    17 oктомври 2019
    Машко
    Pocituvani prijateli dali moze nekoj da me nasoci od kade mozam Gree inverter da si nabavam za cena naj evtino vo gotovo pozrav...
    inters za
    GREE FAIRY LCLH 5.5kw
    GREE AMBER 3.5kw ili 5.5kw

Сподели

Вчитување...