1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Инсталирање на најнеопходните програми после инсталација на Windows

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од AMD_fan, 22 ноември 2008.

 1. zoraxe

  zoraxe
  Intern

  30
  0
  6 ноември 2008
  Во врска со програмите за гледање на филмови јас би го додал KMPlayer-от. Го користам од неодамна и мене ми е добар, а вие ако сакате можете барем да го пробате :)

  http://kmplayer.en.softonic.com/
   
 2. Busav

  Busav
  Intern

  595
  21
  10 ноември 2008
  исто така би го додал BsPlayer за гледање на DVIX фимови и ставање на преводи позз
  http://www.download.com/3001-20_4-10986257.html?spi=b1239c21781e89c496dbed6941ad79a9

  а може и DAEMON Tools

  http://www.download.com/3001-20_4-10894320.html?spi=92126fc4787c7a751084da52f41214f4

  браво :bravo: за темава имаш реп од мене:D
   
 3. tehnogp

  tehnogp
  Intern

  25
  47
  29 ноември 2007
  Машко
  3D Interior designer
  Јас software after ins. windows ке ги истакнам,
  Internet Download Manager (работи екстра со rapidshare)
  Power Iso
  Stardock:WindowsBlinds,
  klitecodec pack,
  WinRar 3.71 corp.
  Your Uninstaller! PRO 2008(брише и регистри кијови)
  Nero 8.3.6.0 Ultra Edition
  Извинете,што немам ставено линкови до програмите
  Поздрав до сите
   
 4. MIDNIGHT WALKER

  MIDNIGHT WALKER
  Intern

  338
  8
  23 Јули 2007
  Браво дечки, супер сте:bravo:
   
 5. Toxic

  Toxic
  Intern

  259
  16
  24 Јануари 2009
  Машко
 6. boracorba

  boracorba
  Intern

  1
  0
  23 Март 2009
  фала, одлично
   
 7. Flash

  Flash
  Intern

  140
  1
  22 Декември 2008
  Супер напишано,кога ќе имам повише време ќе напишам што се инсталирам јас при инсталација на windows ...
   
 8. Dark_angelMKD

  Dark_angelMKD
  Gaining Experience

  558
  53
  4 Декември 2008
  Машко
  Компјутерски Сервисер/Веб Дизајнер/Програмер
  Јас го имам Windows Last Xp Service Pack 3 и во него уште при самата инсталација имаш можност да одбериш кои програми ќе ги инсталираш(Од листата што е дадена во Windowsot).
   
 9. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  тој е win xp black edition, ако сакаш и сопствена верзиај да си направиш ондак со nLite може.

  ...после инсталација би ги додал и quick time alternative и real time alternative.
   
 10. Gogo

  Gogo
  Intern

  22
  0
  26 Мај 2009
  Да не ги заборавиме AIMP2 како аудио плеер и исто битна алатка е и Disk Defragmenter i Everest
   
 11. nikac17

  nikac17
  Intern

  2
  0
  25 Февруари 2011
  Јас би го додал и Smart Defrag - за брзо и ефикасно дифрагментирање на хард дисковите. ..
   
 12. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  158
  25 Јуни 2010
  Замена за никаквиот Search на Windows:

  Everything v1.2.1.371

  Програмов е крај на програмата :) Real-time пребарува, а ич не јаде ресурси. Кога ќе го стартувате, се чека многу кратко, неколку секунди, минута (зависи колку фајлови имате на компјутерот) за да си ја генерира базата, и после тоа муња. Пробајте го, нема да згрешите ич :bravo:
   
 13. shifty

  shifty
  Модератор

  1,012
  1,325
  5 Септември 2009
  Во листава би го додал JDownloader, во почетокот бев малку скептичен за користење на програмава но со тек на времето сум презадоволен од она што го нуди. Исто така не е лошо да се проба и Chrometa како и Evernote на тие коишто имаат потреба од малку поголема организација (барем јас имам потреба од истиве btw порано користев OneNote).
   
 14. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,202
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Секогаш кога после на инсталација на Windows го користам Ninite кој е еден доста добар сервис.
  Повеќе за него може да прочитате тука. Сајтов е стварно корисен и ви препорачувам да го користите.

  Web: Mozila, Chrome
  Messaging: Skype, MSN, GTalk
  Media: Winamp, K-lite Codecs, VLC
  Runtimes: Сите
  Imaging: Не користам ништо тука.
  Documents: Adobe Reader.
  Security: Avast тука може Spybtos S&D или Malware со кракче :)
  File Sharing: uTorrent
  Other: Dropbox
  Utilities: TeamViewer, CCleaner, Defraggler, CDBurnerXP (замена за неро топ програмче) и Revo
  Compression: 7zip и Winrar
  Developer Tools: Notepad++ и Filezilla

  Многу е корисно кога идете некаде да форматирате којмпјутер а со вас немате понесено ниедно CD со програми :).
  Откако ги избирам овие идам најдолу Get Installer и само си го спуштам инсталерот. Го стартувам и сам ги превзема и инсталира избраните апликации. на крај само ги имам иконите на десктоп. Никаква мака од Next, Next, Next. Друго што ми преостанува да инсталирам е само офис и фотошоп.

  Доколку сакате да бидете во тек со програмите користете го од FileHippo што е апликацијата за надградување. http://www.filehippo.com/updatechecker/
   
 15. femi

  femi
  Intern

  1
  1
  27 Септември 2010
  Jas najpotrebnite programi gi simnuvam brzo i ednostavno samo so shtikliranje na sakanite programi na www.ninite.com
   
  На ivanzila му/ѝ се допаѓа ова.
 16. baz

  baz
  Intern

  66
  7
  26 Август 2011
  Машко
  avast засекогаааш!
   
 17. cgfreak

  cgfreak
  Gaining Experience

  260
  238
  1 oктомври 2010
  CG Artist
  За Defragmentation користам О&O Defrag, а антивирус - Microsoft Security Essentials и можам да кажам дека и двете одлично си вршат работата.

  Web Browser: Google Chrome
  Messaging: Skype, Messenger
  Media: VLC, Winamp, QuickTime
  Documents: Microsoft Office 2010
  Security: Microsoft Security Essentials
  File Sharing: uTorrent
  Other: Everything
  Utilities: TeamViewer, Nero, CCleaner, Daemon Tools, O&O Defrag.
  Compression: 7-Zip
   
 18. важна

  важна
  Gaining Experience

  461
  98
  19 Април 2010
  Женско
  Дизајнер
  Јас после инсталација на виндоус ги инсталирам следниве работи: Антивирус касперски или авира, firewall, интернет прелистувач - сите можни :D , софтвер за архивирање - винрар, винзип, виндоус медиа плејер, бс плејер, фотошоп, 3дсмакс, илустратор, мсн и скајп, за пдф фајлови адобе, неро и тоа би било тоа :)
   
 19. Brontok

  Brontok
  Intern

  19
  4
  11 oктомври 2010
  Сум форматирал над 200 пати...секогаш го инсталирам овој редослед :)

  1. Потребни драјвери
  2.Eset smart security 5
  3.Mozilla Firefox
  4.Vlc media Player
  5.Bs player Pro
  5.Aimp media player 3
  6.Ashampoo Win optimizer
  7.Ccleaner
  8.Flash Player
  9.Microsoft silverlight
  10.Java
  11.Super antispyware
  12.Ashampoo Burning studio 11
  13.Microsoft office 2007
  14.Daemon tools lite
   
  На Goran Kotevski му/ѝ се допаѓа ова.
 20. A$AP-Rocky

  A$AP-Rocky
  Intern

  25
  7
  27 Февруари 2016
  Машко
  LIGHTSHOT за скрин шатови
   
 21. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  624
  1,278
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Lightshot за "шатови" незнам, али некоја кондовка може ;)
   
 22. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  833
  1,776
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
 23. Avid

  Avid
  Guru

  4,165
  6,204
  21 Јануари 2009
 24. Mikaxsus

  Mikaxsus
  Gaining Experience

  273
  221
  19 Јануари 2016
  Машко
  1. Возачи шитови тоа инстант ако не е 7/8/8.1/10
  2. Звучна картица јел асус има најјаки драјвери за ништо
  3. Аида64/HWMonitor
  4. BitDefender туто комплето пиратерија
  5. Стимче
  6. Chrome
  7. Њинамп/MPC/K-Lite Codec
  8. Office 2014/2016
  9. Се остали ствари што ќе ми текнат подоцна
   
 25. psyman

  psyman
  Gaining Experience

  41
  74
  30 Март 2018
  Ѕирнете го ова Ninite - Install or Update Multiple Apps at Once

  Си штиклираш шо сакаш, ти спушта еден инсталер со сите штиклирани апликации, дабл клик и мирен живот :) Секогаш на нов Windows од Интернет Екслпорер прво тука доаѓам :)
   
  PC_GAMER, krashot, Викса и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...