1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Инсталирање на најнеопходните програми после инсталација на Windows

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од AMD_fan, 22 ноември 2008.

 1. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  Откако сте го инсталирале Windows, потребно е да се инсталираат основните програми и апликации кои се најнеопходни за заштита од инфекции, слушање на музика, гледање на видеа, допишување, пребарување на интернет и сл. Еве еден мал туторијал за тоа кои програми ви се најнеопходни на почеток, од каде да ги симнете и сл.

  1. Инсталирајте заштита на вашиот компјутер.
  Прво и основно што треба да направите е да го заштитите вашиот систем од инфекции и вируси. First you should increase the security of your system. To do this, follow the next steps:

  1.1 Инсталирајте Антивирус - еве неколку опции:

  - Бесплатен софтвер

  - Софтвер со пробен период, после кој треба да го купите истиот за да може да го користите


  1.2 Инсталирајте огнен ѕид (firewall). Тој ќе ги блокира сите несакани програми да влезат во вашата мрежа, и го филтрира сомнителниот сообраќај како на пример обиди за хакнување.

  Овие два се само за лична употреба; за професионална употреба ќе треба да си купите целосна програма со сите опции (Zone Alarm Pro and Sygate Firewall)

  1.3 Инсталирајте алатка за одстранување на спајвер и адвер (злонамерни кодови кои собираат лични податоци од вашиот компјутер или го наведуваат вашиот интернет пребарувач да посети сајтови со спам). Едни од подобрите вакви алатки се:


  2. Инсталирајте интернет пребарувач.
  Имате можност да одберите од неколкуте опции:


  3. Инсталирајте софтвер за архивирање.


  4. Инсталирајте чистач за регистрите.
  Многу програми оставаат траги зад себе откако ќе ги деинсталирате. Токму затоа е потребно да имате чистач за регистрите. Има многу вакви програми за чистење на регистрите но еве јас би ја препорачал RegCleaner 4.3, (симнете ја од www.majorgeeks.com/download460.html ).

  Лесен е за користење, скенира и автоматски ги наоѓа неисправните регистарски вредности и потоа можете да ги избришете. Исто така програмот прави бекап копија во случај да се соочувате со некои проблеми после бришењето.

  5. Инсталирајте софтвер за слушање на аудио.
  За слушање на музика има еден куп програми, но јас би препорачал да инсталирате WinAmp. Можете да го симнете од http://winamp.com/player/. Има многу можности за скинови и плагини по ваша желба.

  6. Инсталирајте софтвер за гледање на видео содржини.
  Одберете некоја од овие програми:


  Која и да ја одберете од горните програми, ќе морате да инсталирате видео кодекси за да можете да гледате одредени типови на фајлови. Еве ги најпознатите два кодекси:

  7. Инсталирајте алатки за веб дизајн (ако ви требаат).
  Еве неколку програми (trial верзии):


  8. Инсталирајте програми за инстант допишување.
  Во зависност од вашите потреби инсталирајте некоја од следните програми:


  9. Инсталирајте софтвер за прегледување на PDF фајлови.
  За ова ќе ви треба Acrobat Reader. Симнете ја последната верзија од http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html

  10. Инсталирајте софтвер за снимање на CD-а и DVD-а.
  Најпознатиот софтвер за оваа намена е Nero. Симнете го од http://www.nero.com/eng/downloads-nero9-trial.php

  Покрај горенаведените програми, уште многу други можете да најдете на http://www.softpedia.com и http://www.download.com.

  А доколку пак сакате постари верзии од програмите, тогаш посетете ја страницата - www.oldversion.com

  Постојат милиони различни програми за горенаведените функции и останува на вас да одлучите која апликација најповеќе ви одговара за работа. Јас само наведов неколку корисни програми за основните функции кои веднаш после инсталација на Windows ќе ви притребаат.

  Поздрав!
   
  На kirildimeski, Bozinoska, sini6a и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,836
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Би додал неколку софтвери:

  - Софтвер со пробен период, после кој треба да го купите истиот за да може да го користите


  Во посебна категорија би го сместил и:  Чистач на регистри:


  Тука би додал и софтвер за чистење на траги и непотребни фајлови:

   
  На Mirche Nikolovski му/ѝ се допаѓа ова.
 3. whoeverest

  whoeverest
  Intern

  30
  3
  13 Април 2008
  Добро завршена работа AMD_fan :)
   
 4. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  Thanks! :)

  BTW
  Може да додавате и други програми кои што сметате дека се поважни и повеќе користени. ;)
   
  1 person likes this.
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,507
  25,572
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  ова е супер...:bravo: треба што повеќе туториали на форумов

  п.с ќе ти дадев и +реп ама неможам:plachko2:
   
 6. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  75
  4 oктомври 2007
  [​IMG]

  Инсталирајте FDM - Free Download Manager,што служи за превземање на фајлови од интернет,бесплатен е,лесен за употреба,би требало да го има секој,превеземте го тука.
   
 7. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  very nice AMD, very nice indeed! :bravo:
   
 8. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,261
  300
  1 Мај 2008
  Јас би го додал Advanced SystemCare како најдобар програм за чистење на регистри, и останати ѓубриња во машината. :bravo:
   
 9. Acika_Beast

  Acika_Beast
  Intern

  124
  3
  18 Август 2008
  Супер идеа - БРАВО :bravo::bravo::bravo:
  BTW бидеќи ова е најнеопходен софтвер - нема потреба од плус програми, барем јас така мислам оти листава е одлична
   
 10. kraljevski

  kraljevski
  Intern

  197
  2
  4 ноември 2008
  FormatFactory 1.55 (1.6)
  Convert your videos, audios, and pictures to preferable file formats.
  И оваа може да се најде и плус на македонски јазик е.
   
 11. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  64
  1 Март 2007
  Одлична тема и пост AMD_Fan

  Само од личен аспект би сакал да корегирам за некои работи и нешто да додадам, па кој сака нека ме послуша :p

  6. Софтвер за слушање музика

  Мислам дека Winamp иако е добар, за обичен корисник кој нема потреба од професионални plugins премногу замара и зема ram. Барем мене не ми е по воља (иако порано ми беше).
  Сега без размислување го препорачувам Foobar, пред се затоа што е едноставен, одзема многу малку ресурси и е најпрактичен mp3 player што го имам користено :)  Најверојатно случајно е пропуштено да се препорача канцелариски софтвер, па во темава мора да стои Open Office, кој е слободен (бесплатен+open source), cross-platform и воедно достапен на Македонски јазик.
  Моменталната верзија (3.0) за Windows тежи 142 мегабајти и во неа има: Writer, Calc, Math, Impress, Base и Draw (практично истите работи што ги има Microsoft Office + повеќе!)


  Исто така, 2 работи кои се испуштени, а денес премногу употребувани (особено ако сте врзани на интернет) се Flash player и Java Runtime Environment :)

  Ако ми текне на нешто друго во меѓувреме, ќе допишам :) Poi
   
 12. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  @Andrijeski
  Добри забелешки. :bravo: Случајно сум ги пропуштил. Не знам како сум го пропуштил Office-от, но ете....
  Anyway....
  Затоа и реков другите членови ако мислат дека нешто сум пропуштил во темата, слободно да надополнуваат. :)
   
 13. Fico

  Fico
  Intern

  251
  14
  9 Март 2008
  Тука би го додал и да речеме PowerDVD за гледање DVD-ња на Пц (иако и VLC има таква опција)

  Ах да, и воедно, колку што сум запознаен, за VLC не се потребни никакви кодеци, па мислам дека треба некое минимално едит-че во твојот пост.

  Инаку, nice effort ;) :bravo:
   
 14. iivviiccaa

  iivviiccaa
  Intern

  303
  11
  21 ноември 2008
  Има уште едно програмче што сакам да го додадам кое не е баш за одма после формат ама за понатаму сигурно ке треба. Служи за бришење фајлови и фолдери без да остави никаква трага и кои во моментот неможат да се избришат затоа што биле користени со друга програма итн. Се вика Unlocker и можете да го симнете од тука http://ccollomb.free.fr/unlocker/#download
   
 15. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,836
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  хмммз.. Another one..

  Кај чистењето на регистри, и диск:

  Чистење регистри:

  Чистење траги, и непотребни фајлови:  ps. Предлагам од покорисниве програмчиња постирани после првиот пост, да се направи копија и на првиот пост на темава. За, кога некој ќе ја отвори темава на немора да бара измешани програми по другите постови, каде што еден постирал “фала“, друг наведил програма, следниот пост е “браво“..
   
 16. спиро_дт

  спиро_дт
  Intern

  278
  9
  1 oктомври 2008
  добар туториал AMD_fan ,само една мала забелешка си заборавил кодеци да ставиш
  би го препорачал http://www.free-codecs.com/download/K_lite_codec_pack.htm k-lite пакот со кодеци
  инаку се друго е супер
   
  На kirildimeski му/ѝ се допаѓа ова.
 17. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,836
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Грешка си.

   
 18. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Pa dobro, ne e neophodno da se instalira poseben firewall... samiot windows sodrzi firewall vo instalacioniot paket.

  Inaku :bravo: za tutorijalot.
  (se izvinuvam za latinica..nema kirilica na sun)
   
 19. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  75
  4 oктомври 2007
  @Fiasco ако го користиш огнениот зид од виндовсот,си ја оправил работата,тоа ли го сметаш за огнен зид :isplashen:
   
 20. спиро_дт

  спиро_дт
  Intern

  278
  9
  1 oктомври 2008
  lol моја грешка ,извини AMD_fun .. ондак све е супер .. браво уште еднаш
   
 21. kraljevski

  kraljevski
  Intern

  197
  2
  4 ноември 2008
  Најдобар чистач на регистри е Regcure,брзо и сигурно,само стави му crack key и исклучи го нет(ако треба и од струја!) има да чисти и тој како !a после одма деинсталација прави му пред вклучување на нет :D
  Поправка :не треба да се деинсталира зашто ке се повратат регистрите,треба само едноставно да се иклучи,а license key има на net колку сакате за една година :D
  sorry,оваа е веќе off-topic :)
   
 22. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,836
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  хмммз.. Не би рекол.. Имам многу лошо искуство со него..:ha:

  Не е оф топик.
   
 23. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  361
  190
  18 ноември 2008
  Машко
  wamp

  Доколку веќе работите развоj за web:
  Код:
  7. Инсталирајте алатки за веб дизајн (ако ви требаат). 
  Еве неколку програми (trial верзии):
  
  Adobe Fireworks - http://www.macromedia.com/software/fireworks
  
  Adobe Photoshop - http://www.adobe.com/go/tryphotoshop
  
  Adobe Flash 8 - http://www.adobe.com/go/tryflash_pro
  
  Adobe Dreamweaver 8- http://www.adobe.com/go/trydreamweaver 
  
  доколку се определите за php ќе ви треба и инсталација
  на wamp (Apache/php/MySql за Windows) кој може да го симнете тука
   
 24. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Ne znam za tebe, no jas 12 godini go koristam Windows Firewall i nikogas ne sum imal problemi. :rolleyes:
   
 25. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Инсталирајте ги и драјверите мислам дека и тие се програми може и најбитни. Инсталирајте Du meter или сличен софтвер кој ќе Ви го прикаже интернет сообраќајот, како и Magic Iso, Flash player и Windows Media Codecs.
   

Сподели

Вчитување...