1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

(ecig) Батерии - 18650 и други

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 15 Декември 2017.

 1. Bambuca

  Bambuca
  On your way to fame

  552
  573
  12 Декември 2015
  Машко
  Електричар
  Екипо пребарав некои што испорачуваат батерии како за нас и испорачуваат кајнас
  оваа му е страната
  neobatteries.com
  ги имаат
  25R - 3.50$
  30Q - 7$
  VCT5 - 5$
  VCT6 - 6$
  работат со пејпал
  праќаат со тракинг
  1/2 батерии 6$ шипинг
  3 батерии 7$ шипинг
  над 4 батерии 11$ шипинг
  Се регистрирав сега
  нашата земја кога ќе ка барате ја пишува само FYROM
  Не дека е најевтина продавница
  ама е опција

  Испратено Од Централна Македонија

  Испратено Од Централна Македонија
   
  fis1976, bicikle, Sharlovski и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,644
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ривју на батерии од Алиекспрес (Литокала). Демек Samsung 30Q, само со нивна етикета.

  Врска немаат и не се препорачуваат за електронски цигари.

  Можеби за батериски светилки.

  Среќа што немаат шипинг до кај нас (барем немаа кога проверив последен пат), но ако е таква оваа демек подобра продавница, некое име, којзнае какви се другите...
   
  TATA_MATA, Sharlovski, Chicco69 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,459
  28 Јануари 2017
  Машко
  Он Нкон се со 3 ноџиња а литокалава се со 4.

  [​IMG] [​IMG]
   
  fis1976, gokica и на Metuzalem им се допаѓа ова.
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,644
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Се мислев дали да го пишам, ама ај, штом е толкава криза за батерии:

  Vapcell продавница на Aliexpress. Има бесплатен шипинг до кај нас и малку е скапичка, но кога нема други... Можеби може и да се измајсториса нешто со купони, попусти, количина и слично.

  Vapcell батериите се re-wrap, некаде кажуваат кој е оригиналниот производител, некаде не. Кај Mooch (во првиот пост од темава) се спомнуваат некои од Vapcell како добри. Колку што гледам, кај сите 18650-ки им пишува дека се над 20 ампери, па можат да се користат за е-цигари (ако се такви). И виолетовите 20700-тки ги фали Муч.

  Потенцијални проблеми со нив се:

  - Во секое време можат да го сменат моделот или класата (квалитетот) на батеријата
  - Воопшто да не се тие батерии за кои викаат дека се, односно да се фалсификат на фалсификатот
  - Постои можност ова воопшто да не е продавница на Vapcell, како што има(ше) повеќе клонирани продавници на Liitokala. Ме чуди како Кинезите го дозволуваат тоа за нивни фирми, но што ги знам.
  - И самата Vapcell не е некоја јака фирма...

  Но и нешто е подобро од ништо, барем е малку подобро од другите безимени продавници на Алиекспрес.
   
  На TATA_MATA и krema им се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  10,174
  9,784
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нема ли некоја опција за батерии од бугарија или хелас? :D
   
 6. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,644
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Има по вејп шопови. Еве јас за 15 секунди најдов во единствениот вејп шоп што го знам.

  За цената е друг муабет...
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  10,174
  9,784
  24 Јуни 2009
  Машко
  Идејата ми беше некој што иде често во тие две држави па да земе по прикладни цени, инаку да, го знам тој гигадринкс онлајншоп и е доста скап (барем за мене), дури не ни сакам да гледам колку им е шипинг доколку шипат.
   
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,644
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Епа побарај од каде земаат најевтино.
   
 9. krema

  krema
  Professor

  10,174
  9,784
  24 Јуни 2009
  Машко
  dcpower

  Овие ги најдов како најдоверливи за БГ, но за жал праќат само во БГ и работат исклучиво преку онлајн нарачки од сајт.

  @Metuzalem
  Стварно не разбираш БГ!? :)
   
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,644
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Разбирам, како не разбирам, ама се заморувам подолго да читам.
   
 11. krema

  krema
  Professor

  10,174
  9,784
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мавни гугл транслејт од бг на енг и чича-мича готова прича :D ј/к
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,644
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Евтин полнач за една батерија од фирма што наводно правела квалитетни батериски ламби (првпат слушам).

  Од официјалната продавница.

  Поевтино (но со шипинг му доаѓа тука некаде).

  Во секој случај ќе биде подобар од битпазарските (односно кинеските безимени) полначи.

  Според едно од ривјуата, кабелчето било тенко и не испорачувало цел ампер. Но сите ривјуа се позитивни.

  Всушност не, полначот работел и како power bank и таму испорачувал 0,75А (во пракса 0,7А и тоа му го сметаат за маана :geek:). Или не е power bank, влече од штекер 1А, а полни со 0,7А, кој ќе го знае...

  Викаат и дека оживувал и скоро мртви (премногу испразнети) батерии.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  10,174
  9,784
  24 Јуни 2009
  Машко
  Овој е вероватно копија на XTAR MC1 Plus кој што не може да работи како power bank, не сум сигурен дека и овој Sofirn може да работи како power bank.
  Како и да е, има одлична цена и е доста мало (многу помало од литокала Lii 100).
   
 14. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
 15. krema

  krema
  Professor

  10,174
  9,784
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ете, во софија има дури три шопа на гигадринкс, но јас би побарал и други шопја :D гигадринкс се популарни и можно е да имат повисоки цени од некој локален вејпшоп.
  Овие HG2 кај нив се 7 ојра.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,377
  7,361
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Отидов до умрела земав две од овие ICR Аватар батерииве да ги пробам. За ниска ватажа искрено не се лоши (околу 10-12W), за повеќе најверојатно нечинат. Ама се па ефтини по 360 ден. мислам со ВИП картичка. Баш да видам за 3 месеци колку ќе држат.

  Наводно се на Wismac, очигледно некои кинези со брендиран Аватар wrapping. Има на нет едно ривју каде човекот не ги препорачува (дел затоа што се ICR, дел за тоа што не им верува на брендот), што не значи дека се лоши. Ќе дадам фидбек.

  IMG_20190506_195149.jpg
   
  На Tomica Jovevski, Mkdsime, Metuzalem и уште 4 други им се допаѓа ова.
 17. Mkdsime

  Mkdsime
  Intern

  19
  43
  28 Февруари 2015
  Дали некој ги има пробано овие батерии од Гац Електроник колку време држат дали се исти како од пазарче? Screenshot_2019-05-06-20-14-40-214.jpeg Screenshot_2019-05-06-20-14-31-081.jpeg Screenshot_2019-05-06-20-14-17-658.jpeg

  Испратено од Lenovo K33a48 преку IT.mk форум апликација
   
  На c00llY му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,377
  7,361
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не би ги ставил овие во ништо искрено ми беше шубе и аватарот да го ставам во мод, не па овие апла чкарт. Самите вредности упатуваат на катастрофа (8800 mAh и 4800 mAh - 18650 не постојат), со тоа што нема точни информации си играш со оган.
   
  dimges, Mkdsime и на Metuzalem им се допаѓа ова.
 19. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  имаше слични, т.е. ист бренд на канта пазар по 100 денара. По фуш производнемам држено в раце. Или од 18650.uk или од умбрела. Не се зае*авај, ќе ти пукне, очите ќе ти ги истера буквално.
   
  На Tomica Jovevski и Mkdsime им се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  10,174
  9,784
  24 Јуни 2009
  Машко
  И колку ќе му искочи тоа 140 ден + ДДВ?
   
 21. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  Исто ако не му бараш сметка. 26 ден е ддв на 140, 166.
   
  На Mkdsime и krema им се допаѓа ова.
 22. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  866
  3 Март 2018
  Иако едниот ги демантира овие нови литиум-стакло батерии, сепак се по безбедни.

  View: https://www.youtube.com/watch?v=YAg_8iCLIIw

  демантот

  View: https://www.youtube.com/watch?v=8RbwOhM6PUk

  Демантот повеќе се однесува на употребата за коли, но секако не е на одмет да измислат батерија со поголем капацитетн на килограм.
   
  На Lokvan и krema им се допаѓа ова.
 23. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,459
  28 Јануари 2017
  Машко
  Муч со последниот негов пост на фејсбук за тоа која е најдобра батерија за различена ватажа
  Single mod battery

  Jack of all trades, master of none - Samsung 25S (изедначена со Молицел), Sony VTC5A (кај него е Molicel P26A али првите две ни се подостапни)
  <20W - Sanyo NCR18650GA
  <50W – Sony VTC6, Samsung 30Q, LGH2
  >50W – Samsung 20S
   
  На fis1976, Chicco69, TATA_MATA и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. zdrnik

  zdrnik
  Gaining Experience

  60
  72
  31 oктомври 2016
  Машко
  Има некој искуство со нарачка од 18650.uk ?
   
 25. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,413
  11,644
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ми изгледа добра, јас би нарачал од таму (ако немав батерии). Со тракинг обавезно и за викенд со купонот.
   
  На zdrnik му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...