1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

(ecig) Батерии - 18650 и други

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од Metuzalem, 15 Декември 2017.

 1. AstroBoy

  AstroBoy
  Intern

  146
  29
  29 Јули 2012
  Машко
  Istick pico 25 85W
  Со Eleaf Атомизер
  Полнам со Обичен полнач за андроид телегон со output 5v,1A или 5v,2A зависи кој полнач ми е при рака

  не ми се верува, го мијам стално и ставам нов на секои 5 недели
   
 2. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да не е многу 5 недели, ако е некоја шеќерна течност има шанси за 1 недела да фати жгура на намотката, се` зависи колку често теглеш или колку ml трошиш дневно/неделно.
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ако пак ја користиш на 50 W, тоа е многу за една батерија и ќе деградира (ако нон-стоп ја користиш цел ден), работи скоро на граница на своите способности што никогаш не е добро.

  И онака VTC6 побрзо деградираат од конкурентите, но тоа е многу малку изразено, ама ако се користи нон-стоп...

  IMG_5603.jpg

  Спомнато беше (имаше и на друго место многу одамна, мислам на германски, ама чудни бројки беа, можеби првите серии).

  Ако користиш околу 50W, треба мод со две батерии. Или VTC5A / Molicel P26A / Samsung 25R, според втората слика од првиот пост од оваа тема - препорачани батерии од Муч, но тие се со малку помал капацитет.

  Ако си на помалку вати, не знам што би можело да биде.

  Полнењето не би требало да има врска, ама по малку ми прави нелагодност цело време секој ден да ја полниш во релативно евтин мод со просечно чипче за полнење... Подобро полнач.
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Една Liitokala да си земеш и ќе си мирен, не се скапи а и ќе ти се најде за полнење на други батерии.
   
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. AstroBoy

  AstroBoy
  Intern

  146
  29
  29 Јули 2012
  Машко
  од каде можам да земам
   
 6. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  На AstroBoy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  908
  721
  29 Март 2011
  Може да ми даде некој повеќе информации за батеријата ? И ја извадив заштитата од внатрешната страна има NE-BK04N IMG_20191103_152102.jpeg

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Немој да ја користиш за вејпање, колку што знам не постои заштита поголема од неколку ампери, мислам 3, па ни батеријата не поддржува повеќе ампери.
   
 9. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не би си играл ни јас со батеријава.
   
  На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Да, ме потсети, најверојатно е експлозивна хемија.

  Во лаптопи, алати и слично не користат hi-drain батерии затоа што нема потреба - тие се наменети за голем капацитет (долготрајност на полнењето), а и во pack-от најчесто има група батерии врзани паралелно, па амперите не им се толку важни. Hi-drain батериите всушност се многу ретки „во дивината“.
   
  На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  908
  721
  29 Март 2011
  И да сакам не можам модот што го имам не ми дозволува :)) побарав инфо онака иначе е од PowerBook G4 ќе си ги користам на повербанк 5 ги имам една не чинеше :)

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 12. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Gaining Experience

  84
  77
  21 Мај 2019
  Машко
 13. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Било која 18650 вејперска батерија, HG2 - некоја VTC - 30Q.
   
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Nkon скрос не исфрли од листа, ај што нема евтин шипинг нема ни DHL ни UPS ни Fedex ....
  Тешка оскудација за батерии.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Saso Trpenoski

  Saso Trpenoski
  Gaining Experience

  84
  77
  21 Мај 2019
  Машко
  Солун најблиску околу 10е не знам бугариве шо имет

  Esmoker.BG
  Ево една продавница софија поефтини од грција


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Последна промена: 18 ноември 2019
  На TATA_MATA и krema им се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не ме пуштат преку граница.
   
  На Saso Trpenoski му/ѝ се допаѓа ова.
 17. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  865
  3 Март 2018
  Некој апдејт има ли?
   
 18. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Апдејт за што? Амбрела, Грција, Енглезот, Бугарија. Од најскапо кон најевтино.
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  865
  3 Март 2018
  18650 го викаше енглезот? Поефтини се од бг или грешка сум?
  Нкон :) дали пуштија нешто кај нас?
  Некни сум го оставил кангер 5 така сосе батерии, тенкот пуштил, 3 батерии отидоја јабана. Хг2. А беа 2 пати наполнети. Морсв да се пожалам, теко ми беше на душава :) А може и некој ќе се спаси.
   
 21. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,631
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Да, 18650. Не се поевтини, ама поквалитетни се (одбирани). Или зависи како ќе најдеш во БГ, шознам.

  Нкон едно време проверував, немаше ништо и се откажав.

  Сочувство.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 22. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  865
  3 Март 2018
  Од бг како ќе ги донесиш?
  Да, од 18650 претежнонсите исто се празнеа и полнеа.
  Фала.
   
 23. zdrnik

  zdrnik
  Gaining Experience

  60
  72
  31 oктомври 2016
  Машко
  Среќни вести,

  Во Умбрела има батерии (lg, sony, samsung)
  LG HG2 е 900 денари.
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,459
  28 Јануари 2017
  Машко
  Машала... 2 батерии колку цел мод со вградена батерија.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 25. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  865
  3 Март 2018
  Во умрела проглем беше цената. Кај локалниве дилери, поќето што пробаа имаа лошо искуство.
   

Сподели

Вчитување...