1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали новите смартфони се штетни за здравјето?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Jedah, 4 Март 2019.

 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Мит и тешка лага денес. Можеби пред 30~40 години.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 2. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,888
  924
  3 Март 2018
  да, така било со цигарите, и со ртг, да не ги пуштеле во употреба и ден денес немало да знаеме дека се штетни. Еве дај предлог како да ја истестираме технологијава без да ја пуштиме во употреба. Или приложи некоја теза која држи вода, која е поддржана, прати ја до надлежните.. Барем за тоа не ти требаат финансиски сретва, ти треба време и знаење. Значи да го објасниш механизмот на правење штета од радиобрановите врз живите организми, а по можност да доставиш и математичка поткрепа. Можда и без да го изведиме експериментот сите ќе не убедиш во штетните влијанија, пошто математички веќе си го докажал. И не, воопшто немам против некој да докаже дека микро брановите се штетни.
  интересно клипче со трафо од микробранова, околу иловат и 2.4гхз ф-ја. Дечките сето тоа го преживуваат и го постираат клипчето, иако зракот е насочен, но е мнпогу појак него од 5г и ове се на пла метар.
   
  На yasho и krema им се допаѓа ова.
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,893
  12 Јануари 2016
  Машко
  Бајсикл, глупаво ти е ова со микробрановата... По логиката на твојов заклучок ти може секој ден и хероин да маваш во вена, и да си викаш следниот ден - еве ништо не ми е. Ме потсетува на вицот за типот што рипнал од стокатница и на секој спрат си коментирал „so far, so good“.

  Јасно ти е дека штетните влијанија често делуваат кумулативно?
  Пијаници со децении злупотребуваат алкохол, пред да им откаже џигерот или нешто друго.

  Генерално и овде и на други форуми сум забележал дека си попаметен отколку што изгледаш од коментарите кои често ти делуваат благо (или многу) ретардирано. Мислам дека тоа ти е некоја фора, несекојдневно тролање. Изгледа и сега го правиш тоа. Ушто овој пост ќе ти го одговорам како да за служуваш одговор, понатаму ќе те игнорирам се додека не кажеш нешто паметно.


  Терахерци и Гигахерци... Баби и жаби.
  Можеш да претпоставуваш што е штетно. Јас можам да претпоставам дека грешиш. Но се додека не се изучат детално работите со истражувања и експерименти и студии - никој од нас нема да знае.


  Доставени се. Има објаснувања. Ќе го знаеше ова, ако ги прочиташе студиите кои ги посочив.


  Неточно. Ова е само твое мислење.
  Има една српска поговорка „Два лоша убише Милоша“. Треба да те потсети дека во дадени моменти окулу тебе може да има неколку мобилни мрежи, десетици приватни вај-фај мрежи, и стотици мобилни и вај-фај клиенти. Сите тие се извори на зрачење. И тоа е секој ден, секоја недела, секој месец, преку цела година.

  Кумулативно дејство.

  Како да докажеш кога за тоа требаат ресурси и средства со кои располаагаат само надлежните институции? Тоа што може да се докаже со независни истражувања веќе е докажано.


  - има истражувања, посочив неколку
  - не се претпоставки, студии се
  - не се теоретски, докажани се
  - да, не знаеш биологија инаку немаше да го пишуваш ова


  Демек ако не „испоцркаш“, сето друго што е штетно - не се важи?
  Сега уште со гласот на Рамбо да извикнеш „Она што не не убива, не прави појаки!“.


  Добро тука ќе застанеме, ова се веќе премногу глупости за еден пост. :)
  Да се работи за некоја животно-менувачка одлука, нешто како раснење на органи за да се продолжи животот на болни, победување на болести, нешто... Да се разбере прифаќањето на ризикот.

  Ама за поголем дата bandwidth на глупфон смартфон кога и постоечкиот не ограничува за никаква паметна намена. Тоа ти се друже идеални консументи. За никаква надокнада се согласуваат да тестираат докажано штетни работи... Светов денес. :(
   
  Costigan_Jr, cele_x и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 4. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,888
  924
  3 Март 2018
  Секој уред што работи на струја зрачи и допринесува кон комуларивното дејство. Значи, треба све што работи на струја да фрлиме ?
  Крај краева ако се откажат голем дел од корисниците од услугите што ги нудат опртаторите, мислиш за 10-20 фирми ќе редат 5г или 4г ?
  --- Споени мислења, 21 Мај 2020 ---
  абе, само ја ги чита овја линкојве од Локван а ?
  off
  Патем добро де, ти веруваме дека има змеј внатре во кутијата, а и што ти менвит дали има или нема ? клај ја на ртг кје видиш. опушти се малу :)
  Суштинската разлика е што тука знеш што бараш и кај целиш.
   
  На Sharlovski, Скоти, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,668
  3,394
  24 Септември 2012
  Се што има температура над 0К степени зрачи енормно. Конкретно еден човек зрачи со повеќе од 100W во секој момент. А антена на рутер е 1-2W. Согласно тоа прво треба да оладиме се на 0К, после ќе фрламе електрични уреди.
   
  На yasho, bicikle, marv и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,893
  12 Јануари 2016
  Машко
  Вати и температура... Но не се мерат сите работи со термометар и ватметар.

  Се наметнува дискусија само за физика, иако проблемот мора да вклучува и биологија. Навистина кaко да комуницираш со некој што не го зборува истиот јазик?


  Ајде вака. Повеќето од вас сигурно слушнале за циркадијален ритам. За тие што можеби не сушнале што е тоа, еве едно кратко објаснување: Дневното светло го регулира ритамот на функционирање на човековиот организам. Ќе симплифицирам, присуство на дневно светло индуцира будност, а недостаток од дневно светло резултира со поспаност. Истото важи и за вештачкото осветлување, светло кое по температура на светлината емулира дневно светло (поладна светлина) - индуцира будност. Вештачко осветлување кое зрачи на други бранови должини (потопла светлина) има спротивен ефект, индуцира поспаност.

  Зошто го објаснувам ова?
  Затоа што сакам да покажам дека функционирањето на биолшките механизми не може да се мери само со физички методи. Биолшките механизми не се мерат со термометри. Тие механизми најчесто функционираат на тој начин што одредени физички појави активараат одреден механизам.

  Како што светлото го регулира циркадијалниот ритам, така одредени ЕМ зрачења влијаат на VGCC и други биолошки механизми. Дали за VGCC или за циркадијалниот ритам, ние можеме до утре да дискутираме за тоа како работат овие механизми ама една работа со сигурност знаеме... Не се мерат само со термометар.
   
  Costigan_Jr, cele_x и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 7. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  766
  1,231
  3 Јануари 2019
  Машко
  За жал иако ова е fake, ќе има вакви snake oil производи што ќе се трошат како алва во наредните неколку години.

  Едиснтвено што се надевам е дека барем нема да се пропагираат на форумов.

  FB_IMG_1590187548175.jpg
   
  Последна промена: 23 Мај 2020
  Скоти, yasho, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  369
  363
  17 Март 2010
  Машко
  Се надевам дека тролаш.

  @marv јака ти душа, толку.
   
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Фала фала. Повели

  Вакви зелени и пак да се остане жив е талент. Али ај да му објасниме. Не не се мери се со термометар и ватметар. Имаме и метро, вага, па спектометри, па лукс метри, па осцилоскопи, па ампер и волт метри, па разно разни д3тектори на честици итн...
  Бидејќи секоја клетка и механизмите во и околу неа, се материја и енергија, се подчинуваат на истите закони на физиката како и се друго на 3тиот камен од сонцето.
  Така да скоро се можеме да измериме. И Мелатонинот со центрифуга првин епруветката, па после у спектрограф, па и Ц.Ритамот со часовник и ЕЕГ, па на крај и ВГЦЦто преку веома врло осетливи волтметри бидејки зависи од потенцијалот или просто кажано напонот на двете страни на една мембрана. Тоа што некој не го знае е дека токму тој потенцијал е дефиниран во физиката и зависи замисли од температурата
  Реков јас, средно школо и факс некој рипал физика.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На yasho и Скоти им се допаѓа ова.
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,893
  12 Јануари 2016
  Машко
  Уште еднаш: Тезата е дека надлежните инстутиции мерат температура додека ги игнорираат биолошките ефекти од ЕМ зрачењата. Таа теза стои.

  Од друга страна јадење бурек и наведување куп очигледни работи додека воедно целосно се игнорира тезата која се дискутира... Тоа не е талент, тоа е замарање и трошење на времето на оние кои се овде за нормално дискутирање.
   
  cele_x, Costigan_Jr и на 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Да да да.
  Дечки јавете до часописиве дека испитување разно разно разни канцери е уствари само мерење температура. Локван така рече.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 12. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  216
  160
  18 Септември 2013
  Фреквенциите на кој 5г работи се штетни за нас и сите живи организми, движењето на брановите и нивната брзина низ телото му штети на клетките во прости зборови. Ќе бидеме изложени само на директен видик од антените, фреквенцијата на која 5г работи нема пробовност преку зидови. Кој мисли дека не е штетно нека си тера на мобилен со уклучен 5г и сите среќни задоволни, офците на број.

  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 13. krema

  krema
  Professor

  11,064
  10,575
  24 Јуни 2009
  Машко
  Штетно е и со дваџи на мобилен цел саат муабет да правиш (мозокот чорба), а ги има многу такви.
   
  На Lokvan и Скоти им се допаѓа ова.
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,786
  3,893
  12 Јануари 2016
  Машко
  ^ ^
  Така е, само што и за 2Г на времето (како сега за 3Г/4Г/5Г/WiFi/итн) никоја од надлежните институции не ја регулирале на таа опасност, ниту па луѓето сакаат да се соочат со таа непријатна реалност. Иако жичани „хендсфри“ сет од слушалки и микрофон се џабе пари а често и гратис ги даваат со телефоните.


  Туку нешто читав денес на off.net и иако навидум содржината изгледа офтопик, сакам да го пренесам овде: Revisionist History Podcast
  Виролозите кои докажаа дека не се луди
  Примеров изгледа како целосен офтопик но тоа е само навидум. Примерот е релевантен за темава, затоа што го споредувам со денес централната догма за безбедноста од ЕМ зрачењето од телекомуникациите, според која ЕМ зрачењето е безбедно се додека не предизвикува статистички значајни термални ефекти. Следствено на таквиот (лош) метод за утврдување на безбедност, надлежните заклучуваат дека 5Г е безбедно за човековото здравје. Но како што е тоа со многуте примери како со виролозите погоре, или многу други примери (впечатлив е оној со цигарите дека не се штетни, дека хербицидите, пестицидите како ДДТ не се штетни, итн) вистината ќе исплива на површина и покреј обидите на некои да ја држат скриена. Порано или подоцна кога ќе се докаже дека не е точно дека ЕМ зрачењата се безбедни во нивната сегашна имплементација за телекомуникациите, тогаш ќе треба да си гризнеме од шапките (или скраја да е, од канцерите).
   
  На cele_x и krema им се допаѓа ова.
 15. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Или ако не се докаже, ќе остане доживотно да се врти по ФБ, портали и слично, како мит или теорија на завера, нешто рамна земја, 5г корона, јети, лок нес, ...

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На Скоти и yasho им се допаѓа ова.
 16. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,888
  924
  3 Март 2018
  без рак ... па дали ќе фатат ќе видиме.
  Алкохолот и дел од спектарот ги ништат бактериите и вирусите . сепак ако се разболи некој не ги користиме ними за лекување оти во тој сличај не се ефикасни па споредбата со различни екстракти или себименти од крвта изложена на 5г ( или друго зрачење) не може да се земе како релевантна.
  кинетичката енергија на атомите/молекулите е поврзана баш со температурата. Баш со температура можеш да јонизираш гас или да го олесниш јонизирањето. Затоа порано верувале дека не треба да се јаде покрај оган ( кој бил отворен) кога грми, топлиот воздух полесно се јонизира со што станува по спроводен.
  што ќе докажат во будуќност, здравје Господе...
  е од вакви доктури и тези вутре и да откријат нешто што е реално одма во исти кош ќе ги стаат со глупостиве од доктуркава.
  еве некој што напишал, ама појма неам колку е ова вака
   
  На cele_x и krema им се допаѓа ова.
 17. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  766
  1,231
  3 Јануари 2019
  Машко
 18. krema

  krema
  Professor

  11,064
  10,575
  24 Јуни 2009
  Машко
  Каде ли отиде светов.
   
 19. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  766
  1,231
  3 Јануари 2019
  Машко
  Оваа истата била со вакциниве, ја не ни приметив.
  https://www.youtube.com/watch?v=WcQ9WZOqTdM

  Едит: Препорака да гледате од 2:50 до 3:30. 5ѓе може да се мести.
   
  Последна промена: 1 Јуни 2020
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ја би оваа и колегите, право на инфективна онака ко што е овде дотерана и без маска, една смена да одработи. Па за недела дена може и ќе прави нов собир. А може и не

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  Скоти, gremlin и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 21. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  766
  1,231
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ќе прави, изговорот ќе и биде дека и ставиле отров. Па ќе протистира против (не)демократијата.
   
 22. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Зошто мислиш дека ти ја постирав, лол.
  Иначе ако ја гледаш цела емисија кај Јанко, делува доста разумно жената.
  Океј освен тоа на крајот :D
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 23. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  766
  1,231
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ја имам гледано претходно, ама не кај Јанко. Обично доста се внесува во дискусијата.
   
 24. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Жената да ми је знати што е да и ги видам вистинските намери, ама набубала од америчкине анти-сФе на памет и меле како навиена. Разумност и антивакс, 5Г и Корона је заебанција не идат у иста реченица.
  Грев ми за оние 20 души околу неа.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  589
  420
  9 Февруари 2012
  Машко
  Bill Gates [​IMG]

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...