1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали новите смартфони се штетни за здравјето?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Jedah, 4 Март 2019.

 1. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,870
  912
  3 Март 2018
  Зш да бегаш од сијалица над 100w ? (Претпоставка за волфрамска зборувал)
  Чим тој вели дека имаме празнини во знаењето, замисли колку не знаеме. Ја мисла дека од тука потекнуваат сомнежите дека може нешто лошо да се деси, т.е. да има некој ефект кој би влилаел негативно.
   
 2. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  З`ш че се опечит. :)
   
  На marv и Oktar им се допаѓа ова.
 3. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,870
  912
  3 Март 2018
  Ако се залепиш и 10 w ќе те опечит, еб*го :) онда од овие инфрацрвениве ( или кварцни ) греалки треба усвет да фатиш.
   
  Скоти, krema и на goranzoran им се допаѓа ова.
 4. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,829
  12 Јануари 2016
  Машко
  Зошто недоветно мајтапење за фрлање тегли од 5-ти, и анегдоти за професорот од факс се еднакво вредени аргументи како и мноштво публицирани истражувања и научни студии?

  Заради тоа можеме да заклучиме дека ЕМ зрачењето од телекомуникациите е безбедно?


  Навистина нема расправање со глупости и со бесмислени „хипотези“.
  Ете Марв победи и го освои интернет! ;)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,870
  912
  3 Март 2018
  За теглата и јас пишав дека клетките најверојатно ќе претрпат штета. Пред некој ден наидов на слична публикација многу слична на тоа што го напишал професорот. Добив впечаток дека пред интервјуто ја читал публикацијата. Се онидов да ја најдам, но не можам да се сетам точно на линкот. Инаку имаат повеќе професори пишувано за 5г, но не случајно го одбрав него.
  "Раководител е на Институтот за електротермија, на Центарот за електромагнетна компатибилност и на десетина меѓународни научно-истражувачки проекти. Член е на неколку работни групи на SIGRE во Париз за изработка на меѓународни препораки од областа на електромагнетната компатибилност и заштита од атмосферски празнења. Автор/коавтор на повеќе трудови во најпознатите електроенергетски списанија и на SIGRE, во кои дал значаен придонес за развојот на методите за анализа на транзиентните карактеристики на заземјувачките системи и на електромагнетната компатибилност." (Превземено од Емитер).
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,829
  12 Јануари 2016
  Машко
  Воопшто не го коментирав портфолиото на ценетиот професор. Кога ќе публицира научна студија со истражување на тема биолошки ефекти од ЕМ зрачење од телекомуникации - секако со задоволство ќе ја прочитам.


  До тогаш... :)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,490
  1,809
  5 oктомври 2007
  Машко
  Абе дали да или не ќе претрпат штета треба државата и естаблишментот да утврди. Така треба вика Локван.

  Иначе професорот колку има истражувано и трудови напишано и експерименти правено, ние немаме постови овде напишано.

  Марв не победи, ни имаше намера, нит освои ништо.
  Ѓарв само мораше на крај пластично со прост пример да ти објасни дека не може државата и естаблишментот да се занимаваат со секоја идеја на некого што ќе му текне.
  Има тој да си ја докаже не до ниво на мејби и треба да се прават повеќе испитувања. Него првин ќе ја донесе на ниво на теорија, со јаки репликабилни и реално изводливи и биолошки ррлевантни резултати, па после кога сѐ тоа ќе држи вода самиот научен свет ќе се заинтересира и ќе потврди, и на крај нема кај да бегаат државата и корпорациите.
  Дали се безбедни ЕМ зрачењата од РФ спектарот? - На сегашното ниво на знаење и познавање на законите на природата ДА. Но отворено поле, сите што не мислат така имаат потполна слобода да го докажат спротивното. Да го докажат, не да го хипотетизираат, да плашат народ и да градат кариера и име на теории за кај Миленко.


  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  Скоти, Futurelakimens, yasho и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,672
  10,944
  23 oктомври 2012
  Машко
  Мислам дека ова е буквално најдоброто излагање на темава. Грчев ми предаваше на факс, добро чоече, може да му се верува. Сепак е почитуван универзитески професор, секој чест за напишаното, ја неможам вака да ги срочам работите. Риспект!
   
  Скоти, Futurelakimens, yasho и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,870
  912
  3 Март 2018
  Предложи му, што му знаеш... ај еве како инфрацрвената светниа која е со далеку повисока ф-ја и далеку појак интензитет не не‘ испотепа ? секако дека ако е доволно интензивна ќе не пекни, но во спореда со 5г е далеку по моќна и пак никого не убила.
   
 10. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,829
  12 Јануари 2016
  Машко
  За жал професорот слабо успеал во вашето образование, ако сте на мислење дека треба на личност „да и се верува“.

  Во религија се верува. Во науката се знае, се докажува... Со научен метод, со истражувања, со студии.
   
  На Costigan_Jr и bicikle им се допаѓа ова.
 11. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,870
  912
  3 Март 2018
  @marv па не кажа што сакал да кажи професорот
  „Тој е тој што на час велеше бегај од сијалица над 100Вати, не бегај од ГСМ антена.“
  офф
  дур сме кај опроцесориве - Панчо што дешава ?баш би сакал да прочитам негово мислење
   
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,672
  10,944
  23 oктомври 2012
  Машко
  Wait... сакаш да кажеш дека ти си ги направи сите оние експерименти за штетините ЕМ зрачења и волтиџ гејтови... или само веруваш на некакви си статии од некојси луѓенца? Знаеш дека само во религија се верува, во наука, ке треба да не собереш сите тука и да ни демнстрираш практично иначе ништо не прајме.
   
  Скоти, igor_xxxx и на marv им се допаѓа ова.
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,829
  12 Јануари 2016
  Машко
  Не бе другар, нема потреба од зајадливост.
  Велиш „може да му се верува“ а јас само реков - може. Сум склон да верувам - дека кога би му се пружило шанса професорот би направил квалитетено истражување и научна студија за биолошките ефекти од ЕМ зрачењето. Ако го направи тоа секако ќе прочитам. Peer заедницата ќе прочита, ќе го оцени трудот. Но човекот нема направено такво истражување, или грешам?

  Што дискутираме тогаш?
  Кој е аргументот овде, appeal to authority?
   
 14. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,870
  912
  3 Март 2018
  Protein Changes in Macrophages Induced by Plasma From Rats Exposed to 35 GHz Millimeter Waves - PubMed Дел од ткивата, или од бактериите кои „работат“ за нас па дури и некои видови рак ако ги изложиш на надворешни влијанија ќе претпат штета. затоа имаме обвивка ака кожа(иако дел од спектарот пробива некој сантим под кожа). Баш постарата технологија работеше на ф-ја која пробива низ кожа, но 35 гхз има слаба пенетрација (која е употребна во студијата). Исто така имаш систем за ладење, како не би постигнал температура од 42 степени. Секако, ако е зрачењето со висок интензитет ќе прегрееме ...
   
 15. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,672
  10,944
  23 oктомври 2012
  Машко
 16. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,829
  12 Јануари 2016
  Машко
  Аман бе Бајсикл некако си го пропуштил делот каде дискутираме за биолошките ефекти, ЕДНО СТОПАТИ НАНАЗАД. :)
  Па нели цело време зборуваме дека влијанијата не се само директни оштетувања, туку и активирање на биолошки механизми кои потоа активираат каскадни ефекти, од оксидативен стрес до натамошни проблеми и компликации.

  Нејсе, да не се повторуваме сега пак за VGCC (некои овде ми бројат колку пати сум го спомнал). Прегледај малку наназад па вклучи се пак.


  Инаку да одговорам и на суштината на твојот пост (иако првиот дел од одговорот тоа го прави излишно, но сепак).

  Прво, тоа што го наведуваш е само една од мноштвото студии. Точно е дека е инвитро студијата. Точно е и дека најголемиот дел од 5Г бандот нема да пенетрира подлабоко од кожата и малку испод. Но не, кожата не е имуна на тоа влијание пошто кожата не е средновековен оклоп, и... Ај да не забегуваме. :)
  Види тоа погоре што ти пишав за VGCC и општо за биолошките ефекти.

  Второ, зборуваме за сите ЕМ зрачења од телекомуникациите, не само за тие од 5Г бандот.
  Но фино што се согласуваме макар дека постарите технологии пенетрираат низ кожа и вршат штетни влијанија.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,490
  1,809
  5 oктомври 2007
  Машко
  Топлинскиот ефект, големиот флукс што го примаш пошто ти е на 1м над глава, и дел од спектарот кој го зрачи во инфрацрвениот спектар.
  Немој сега со вакви куршуми. Физика, равенки, eV-ти, итн... Не играме така. Дај ти ВГЦЦ.
  Стварно не ми е јасно како не разбираат дека да таа ВГЦЦ активација што јо тупат беше реално биолошки возможна во реал лајф, а не само на сироти клетки во тегла, до сега ќе порикавме сите од обична дневна светлина, која е најмалце во ранг од 10⁵ (десет на 5та) пати по енергетска од РФ спектарот. Пак ке речам некој елементарна физика рипал у школо.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,870
  912
  3 Март 2018
  Сигурно имал некоја др поента, мала е разликата од 65 до 100 вати т.е. ќе осетиш дека ти жежи, инстиктивно ќе се тргниш. Ја би ти рекол да не гледаш кај што швајвоваат :) тука ефектите се ео одложено дејство :) или да е ув сијалица, не осеќаш ништо ама ќе фатиш очобо. Додуша со второво сум немал искуство, ама штетно е ( и докажано е дека е ).
  И ја рипав на школо, учев колку за оценка и после прајв формат ц: /q xD
  Ама ако ни прајт вцгг и ако при тоа таа појава е штетна или толку штетна онда секако дека ир , цжолта зелена и да не прајме муабет за ув парче ќе не напраеа. И да, светлина пенетрира под кожа, не е панцир, ама сепак е тоа неколку сантими или системот е предвиден за таков режим на функција, инаку ќе испоцркавме.
  Аналохно на тоа што го тврдиш е исто како да имаме способност да скокниме од 10-ти спрат и да не ни е ништо ( овој пат без конзерва), но од први лом да се напрајме. Не знам, може логиката не ми е во ред, ама треба цврсти и непобитни докази за да ме убедиш дека далеку послаби зраци се мноогу поопасни од помоќни зраци на кои сме изложени секојдневно.
  Не реков дека прават штетни влијанија, уствари реков само дека пробиваат низ кожа, и да ако се од киловат + ќе не пекнат, но ви-фи далеку од тоа дека ќе не пекне. Професорот вели дека не знае за докажани штетни влијанија и дека треба понатамошни испитувања, ја не би се дрзнал да тврдам дека идните испитувања ќе докажат дека нема или има штетни влијанија. И јас би сакал да знаеме све околу тоа, и да имаме лек за ракот ( да си уживам во тутунот без никаква грижа), да имаме ефикасен лек за маларија итн ама нема, тоа е :)
  Можда ќе го менат потенцијалот на хемиските реакции ? Но тоа ќе има термички ефект.
  Голем дел од статиите ( и тие што велат дека нема штета) немаат наведено доволно параметри, а и неможам да ги прочитам сите одеднаш а и не намеравам да ги прочитам сите, оти 5 животи ми се малце :) ( каконшто беше кажано има 25000 трудови )
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Просто да се чудиш дека има вакви луѓе заморчиња.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,829
  12 Јануари 2016
  Машко
  За светлина да, во право си.
  Ама ајде елементарно Ватсон, може? :)

  Фрекфенцијата на зрачењето на видливата светлина се мери во терахерци, што е далеку од ЕМ зрачењето од телекомуникациите чија фрекфенција се мери во гигахерци. Ако кожата е еволуирана за да штити од првото, што ти гарантира дека те штити и од второто?

  Ти можеш да претпоставуваш (а претпоставката е мајката на сите зае*увања) ама како можеш да знаеш без изучување на проблематиката преку истражувања со експерименти?  Ама не ретерирај сега вака. Покажа инвитро студија која ја негираше пошто истражувале на изложени клетки (незаштитени од кожа и други ткива) - сега кога сам кажа дека зрачења од другите бандови пенетрираат низ целото тело - сега пак за термалните ефекти? :)
  Целата теза е дека тие зрачења предизвикуваат и биолошки ефекти.  Се согласувам. Тоа и јас го кажувам, дека треба повеќе докази но за повеќе докази треба и повеќе истражувања. ОФИЦИЈАЛНИ истражувања од буџетот на надлежните институции, затоа што независните истражувањата и тоа како укажуваат на штетност и небезбедност од безжичните телекомуникции. Наместо тоа надлежните игнорираат и избегнуваат спроведување, или макар спонзорирање на вакви истражувања што ќе истражуваат и биолошки ефекти, не само термални. За нив непроменливата вистина почнува и завршува со претпоставката дека само јонизирачките зрачења имаат биолошки ефекти.  Од кои повеќето се базираат на теорија и на мерење температура, нешто што таквите како Марв потоа го повторуваат како свештениците оченаш догмата. Се инсистира на физика во истражувања во кои не може без БИОЛОГИЈА.  На ова се сведува целата работа. Требаат понатамошни испитувања, детални и квалитетни истражувања кои ќе бидат фокусирани на досегашните знаења за биолошките ефекти. Само така ќе знаеме со сигурност дали нема или има штетни влијанија.

  За жал такви детални и квалитетни истражувања се надвор од можностите на независните научници. Мора финансиска и материјална подршка од надлежните институции - но тие не само што не го прават тоа, туку ги игнорираат и досегашните истражувања кои иако несовршени сепак се релевантни... И ајде ти кажи ми мене што се случува овде, дали ова навистина не буткање на телекомуникациони технологии без детално да се испита безбедноста?
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 21. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,870
  912
  3 Март 2018
  „Ако кожата е еволуирана за да штити од првото, што ти гарантира дека те штити и од второто?“
  Многу се слаби зрашењата од вифи или од 5г. Видливата светлина на лето, преку денот кај нас се мери во киловати, не во миливати. Термалните ефекти не потекнуваат само од тука,и до огон да застаниш дел од телото локално ќе има покачена температура, па никому ништо. И да се сунчаш.
  „Од кои повеќето се базираат на теорија и на мерење температура, нешто што таквите како Марв потоа го повторуваат како свештениците оченаш догмата. Се инсистира на физика во истражувања во кои не може без БИОЛОГИЈА.“
  Па не знам кои и колку се без биологија, и да секако дека треба да се инволвира биологија, но теоретските предпоставки не може да ги донесат туку -така, треба да имаат некоја база, предходни истражувања... не можиш да предпоставиш дека ако скокниш од 5 ти ќе се качиш на 9-ти, не е реална таа предпоставка, нити има некаква позадина ( освен Чак норрис :) ), треба прво да направиш неколку експерименти со друуги тела, некои мерења, да ги набљудуваш експериментите да донесиш некој заклучок, да видиш дали можеш да направиш математичка апроксимација и дали тоа што ќе го заклушиш ќе се вклопи во математиката, па тек после да прајш претпоставки што би било кад би било. Секако дека некои предпоставки ќе се покажат како неточни, ама сепак прво треба да имаат издржани тези и некоја позадина...
  „За жал такви детални и квалитетни истражувања се надвор од можностите на независните научници. Мора финансиска и материјална подршка од надлежните институции - но тие не само што не го прават тоа, туку ги игнорираат и досегашните истражувања кои иако несовршени сепак се релевантни... И ајде ти кажи ми мене што се случува овде, дали ова навистина не буткање на телекомуникациони технологии без детално да се испита безбедноста?“ Како што реков, треба некој прво издржан теоретски модел да направи за да се превземат понатамошни чекори. Досега нема некои сериозни индикации дека има штети- за во иднина ќе видиме. Со тоа што го знаеме до сега- тоа е, ене и кај беше имаа 300+ 5г предаватели (швицарско мислам) па уште никој не умрел. Досега нема никакви издржани индикации дека ќе испоцркаме и затоа не се земени во предвид. Ете нека ги достават испитувањата. Студијата нема никакви објаснувања околу тоа како настануваат ефектите. Има и други начини за финансирање. не мора баш од од операторите да бараат спонзори. И не би рекол баш дека не вршат никакви испитувања, напротив.

  Ак ти се верујт и се чуда. Едино што ми е јасно дека прво треба да докажиш нешто дека постои па после имаш простор да го негираш.
   
 22. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Ете и тебе успеале да ти го исперат мозокот. Не треба на нас да се тестира новата технологија, туку треба да се тестира 20 години па да се пушти во употреба. Како лесно си ја прифаќате улогата на заморчиња, и не само што ја прифаќате туку и ја браните. Треба да си го браниш здравјето и интегритетот а не профитот на фирмите.
  Секој еден отров бил тргнат од пазарот после 20-50 години мактотрпни судски процеси во кој фирмите до крај тврделе дека нивниот производ не е штетен по здравјето. Производителите на цигари сеуште тврдат дена нема доказ дека цигарите предизвикуваат рак, имало само корелација, имаат направено и многу студии кои го 'докажуваат' истото.
   
  cele_x, Lokvan и на bicikle им се допаѓа ова.
 23. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,129
  2,566
  28 Јануари 2017
  Машко
  Бидејќи не ја прифаќаш улогата на заморче за експериментирање, имаш некој допринес за да не е то така?
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,672
  10,944
  23 oктомври 2012
  Машко
  Преку факс го прати ова или со телеграма? За да знам дали сеуште чекаш да поминат 20 години од измислувањето на тркалото па да почнеш да го тркалаш.
   
  yasho, Sharlovski, Скоти и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  654
  1,005
  3 Јануари 2019
  Машко
  Преку интернет експлорер.
   
  Sharlovski, Скоти и на Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...