1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

 1. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  449
  350
  26 Јуни 2012
  Машко
  Pls explain, што е работа толку за да се нарачуваат овие само од GB? Јас па гледам се од ebay да земам, некако најсигурно ми е.
   
 2. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,048
  1,104
  6 Декември 2016
  Машко
 3. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  449
  350
  26 Јуни 2012
  Машко
  Mи личи promising странава, ќе разгледам што имаат на лагер:D. Имаш нешто нарачувано од кај нив?

  BTW некој да не има од sony телефон слушалки, конкретно ги барам од xperia m2 им се сјеба кабелот и уште жалам по нив:cry:. Не беа in ear, него од тие пошироките со метална мрежа. Ептен мерак ми правеа и сега неможам да ги најдам... ако некој ги има би му ги купил.
   
 4. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  547
  749
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  што е фамава со КЗ? мерак ми е да нарачам сега едни само за да видам, но има илјада модели. Што е разликата?
   
 5. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,048
  1,104
  6 Декември 2016
  Машко
  Неам порачувано од тука, сакав TinAudio T2, ама снемав пари. Сите ја фалат.
  Нема утка продавницата. Нешто како слично како таа од Ибеј за мемориски картици што цел форум порачавме хахах
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 6. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  449
  350
  26 Јуни 2012
  Машко
  Above-average-cool-looking слушалки, нешто како superlux што се така KZ. Види разгледај некој пар, прочитај ревјуа и нарачај :). Jaс сум загреан за тие ZSD само уште да се одлучам од каде ќе нарачувам.
   
 7. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  547
  749
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Нарачав на слепо од продавницата вуизи погоре ЗСТ про. За звук џабе да читам ревјуа, особено кога имаат сто различни модели. За 1000 денари не очекувам нешто WOW, ама ќе се најдат.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,048
  1,104
  6 Декември 2016
  Машко
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  На ибеј има највише превари, и највеќе замарање за враќање пари. Али се многу подобри, ама треба да ги знаеш тие 2-3 продавници кои имаат оригинал роба и фер цени (а има милион продавачи). GB и они нешто почињаат да се занесуваат да функционираат како маркетплејс - како Али, ама за производи како слушалките од KZ сеуште само они (GB) лично ги дилаат на нивниот GB сајт - и заради количините кои ги набавуваат, можат да понудат најниски цени со (скоро) бесплатен шипинг. Посебно кога ќе ги начекаш на акција тие слушалки кои ги сакаш, а често имаат акции.

  Алиекспрес се шампиони за кастомер сервис, ама во овој случај за KZ слушалки ги преферирам GB.
   
 10. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  547
  749
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Anhoch PC Market Online - Speakers 2.1 Genesis Helium 700BT 60W RMS Bluetooth w/Remote

  Искуство со наведениве звучки, или предлог за слични, поквалитетни за слична цена? Се утепав од барање, никаков избор се нема низ нашиве продавници.
  Изненаден сум од Натек, имам тастатури, мауси и микрофонче земено, но за овие воопшто не сум сигурен. Ми се допаѓа дека се блутут, па можам да си ги користам и преку телефон и лаптоп.
   
 11. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,111
  28 oктомври 2008
  Некој да имал искуство со овој сет звучници? Имам можност да ги земам, па троа мислење е добредојдено...

  viber image 2019-02-28 , 14.12.49.jpg
   
 12. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  547
  749
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Ок пред некој ден пристигнаа KZ ZST. Слушалките се топ за парите. Кога ги поврзувам со телефон звучат феноменално, но кога ке ги поврзам преку монитор кој со хдми е поврзан со ГПУ/ПЦ звучат како транзистор. Некој сетингс нешто постои или да се простам со тој слот преку монитор?
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,048
  1,104
  6 Декември 2016
  Машко
  Прости се. До аудио чипот е на мониторот.
   
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  KZ се добри - всушност одлични се за парите како што кажуваш. Со подобри врвчиња за слушалки се уште подобри, чекам нарачка со неколку разни видови а инаку подоста време користам врвчиња од пена (има и дискусија за ова некаде на форумов).
   
 15. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,730
  1,806
  8 Мај 2007
  Машко
  Мало објаснување за ова?
   
 16. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
 17. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Имаш некое линкче од шеми?
  Јас имам налетано на нешто, ама супер би било ако се посочи нешто веќе испробано.

  Инаку за кутиите кои сакам да ги правам, со осетливи Фостекс фул рејнџ драјвери, во собата за слушање мислам дека повеќе од 5-6 вати нема бидат потребни (а и тоа се крајни екстреми).
   
 18. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  444
  365
  28 Јануари 2008
  Машко
  Од кај сега излезе ова горе? Нели Lokvan бараше линеарно напоување за RPi + DAC Hat?
   
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Сакам појачалото да пробам да го возам на акумулатор, да видам како ќе звучи. Во кој случај може и Rpi+DAC да се проба на такво напојување, зависи колку успешно би се „испеглале“ разликите во напонот што настануваат при хемиски реакции од празнењето на акумулаторот.
   
 20. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  444
  365
  28 Јануари 2008
  Машко
  Ако може модел на појачалото? Не сум следел, може веќе си го постирал.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Со новите кутии ќе ми треба ново појачало, уште не сум одлучил кое но секако ќе биде нешто DIY.

  Чисто за конверзација, мoментално користам појачало базирано на Tripath TAA4100A целосно DIY од мене (дури и намотките сам ги мотав). Конкретно 41Hz AMP9 е името, обскурна мала компанија од Шведска која на жалост веќе не постои.
   
 22. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  444
  365
  28 Јануари 2008
  Машко
  Ако го возиш преку акумулатор, не ти треба додатно никакаво пеглање. Од 10 до 15 волти работи. Едино за RPi то можеш да стабилизираш 5,1V со 7805 (гледам по нет линеарните така ги прават.)
   
 23. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Муабетот по аудио форумите е дека хемиските процеси кои се дешаваат при празнење на акумулаторот, прават електрични шумови. Тој noise треба да се испегла кога зборуваме за „пеглање“.
   
 24. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,627
  742
  3 Март 2018
  мислам дека беше овој полнач за акумулатори, кој уствари е регулиран извор на напојување, да го препрочитем натписот (ако го најдам бројот) па ќе кажам за сигурно. Истото напојување(полнач) е користено за некој предавател кај што треба огромна прецизност т.е. многу мало „voltage ripple“.
  Гo немам лично направено, но сета дека ако ништо повеќе треба да се разгледа.
  Потоа, иако кај трансформаторите нема некој голем удел, сепак добро е да се додаде еми филтер (на 220в линијата. Паралелно врзување на повеќе помали кондензатори меѓу кои мкт и ќерамички (2н2-100н, различни вредности да имаат) измеѓу два калеми (е овие не зна да ги пресмета), имаат големо влијание на сметњите генерирани од разни фактори.
  п.с. многу е битно деловите да се „оригинал“, не некои кинески.
  едит: демек електронот ко ќе се одвои од атомот и тоа некој го слушнал ??? нема теорија, полнежот на еден електрон е незамисливо мал па да направи некаква разлика, а на транзиторот му е сеедно даи електронот го движи батерија или генератор. Додека дојде звукот до тебе и онака и низ жиците и низ воздухот ќе се судри со миљон атоми и молекули... Делумно судирите би ги избегнал ако користиш супер проводници, но сепак низ транзисторите електроните ќе се измаваат со атомите од кои е изграден полупроводникот. Патем прикачи слика :)
  едит 3.
  акумулатор од кола не е добар за ваква работа, ти треба стационарен или можда литиум пак.
   
  Последна промена: 27 Април 2019
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Фала на инпут, ќе разгледам.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...