1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

1. G4M3R

G4M3R
    Gaining Experience

417
    314
    26 Јуни 2012
    Машко
    Pls explain, што е работа толку за да се нарачуваат овие само од GB? Јас па гледам се од ebay да земам, некако најсигурно ми е.

2. Balanar

Balanar
    Баниран/a

975
    1,008
    6 Декември 2016
    Машко
  3. G4M3R

G4M3R
    Gaining Experience

417
    314
    26 Јуни 2012
    Машко
    Mи личи promising странава, ќе разгледам што имаат на лагер:D. Имаш нешто нарачувано од кај нив?

BTW некој да не има од sony телефон слушалки, конкретно ги барам од xperia m2 им се сјеба кабелот и уште жалам по нив:cry:. Не беа in ear, него од тие пошироките со метална мрежа. Ептен мерак ми правеа и сега неможам да ги најдам... ако некој ги има би му ги купил.

4. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    On your way to fame

488
    621
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    што е фамава со КЗ? мерак ми е да нарачам сега едни само за да видам, но има илјада модели. Што е разликата?

5. Balanar

Balanar
    Баниран/a

975
    1,008
    6 Декември 2016
    Машко
    Неам порачувано од тука, сакав TinAudio T2, ама снемав пари. Сите ја фалат.
    Нема утка продавницата. Нешто како слично како таа од Ибеј за мемориски картици што цел форум порачавме хахах

На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
  6. G4M3R

G4M3R
    Gaining Experience

417
    314
    26 Јуни 2012
    Машко
    Above-average-cool-looking слушалки, нешто како superlux што се така KZ. Види разгледај некој пар, прочитај ревјуа и нарачај :). Jaс сум загреан за тие ZSD само уште да се одлучам од каде ќе нарачувам.

7. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    On your way to fame

488
    621
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    Нарачав на слепо од продавницата вуизи погоре ЗСТ про. За звук џабе да читам ревјуа, особено кога имаат сто различни модели. За 1000 денари не очекувам нешто WOW, ама ќе се најдат.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Balanar

Balanar
    Баниран/a

975
    1,008
    6 Декември 2016
    Машко
  9. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,279
    3,107
    12 Јануари 2016
    Машко
    На ибеј има највише превари, и највеќе замарање за враќање пари. Али се многу подобри, ама треба да ги знаеш тие 2-3 продавници кои имаат оригинал роба и фер цени (а има милион продавачи). GB и они нешто почињаат да се занесуваат да функционираат како маркетплејс - како Али, ама за производи како слушалките од KZ сеуште само они (GB) лично ги дилаат на нивниот GB сајт - и заради количините кои ги набавуваат, можат да понудат најниски цени со (скоро) бесплатен шипинг. Посебно кога ќе ги начекаш на акција тие слушалки кои ги сакаш, а често имаат акции.

Алиекспрес се шампиони за кастомер сервис, ама во овој случај за KZ слушалки ги преферирам GB.

10. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    On your way to fame

488
    621
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    Anhoch PC Market Online - Speakers 2.1 Genesis Helium 700BT 60W RMS Bluetooth w/Remote

Искуство со наведениве звучки, или предлог за слични, поквалитетни за слична цена? Се утепав од барање, никаков избор се нема низ нашиве продавници.
    Изненаден сум од Натек, имам тастатури, мауси и микрофонче земено, но за овие воопшто не сум сигурен. Ми се допаѓа дека се блутут, па можам да си ги користам и преку телефон и лаптоп.

11. Banjifiko

Banjifiko
    Unstoppable

2,820
    3,841
    28 oктомври 2008
    Некој да имал искуство со овој сет звучници? Имам можност да ги земам, па троа мислење е добредојдено...

viber image 2019-02-28 , 14.12.49.jpg

12. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    On your way to fame

488
    621
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    Ок пред некој ден пристигнаа KZ ZST. Слушалките се топ за парите. Кога ги поврзувам со телефон звучат феноменално, но кога ке ги поврзам преку монитор кој со хдми е поврзан со ГПУ/ПЦ звучат како транзистор. Некој сетингс нешто постои или да се простам со тој слот преку монитор?

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Balanar

Balanar
    Баниран/a

975
    1,008
    6 Декември 2016
    Машко
    Прости се. До аудио чипот е на мониторот.

14. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,279
    3,107
    12 Јануари 2016
    Машко
    KZ се добри - всушност одлични се за парите како што кажуваш. Со подобри врвчиња за слушалки се уште подобри, чекам нарачка со неколку разни видови а инаку подоста време користам врвчиња од пена (има и дискусија за ова некаде на форумов).

15. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,667
    1,708
    8 Мај 2007
    Машко
    Мало објаснување за ова?

16. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,279
    3,107
    12 Јануари 2016
    Машко
  17. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,279
    3,107
    12 Јануари 2016
    Машко
    Имаш некое линкче од шеми?
    Јас имам налетано на нешто, ама супер би било ако се посочи нешто веќе испробано.

Инаку за кутиите кои сакам да ги правам, со осетливи Фостекс фул рејнџ драјвери, во собата за слушање мислам дека повеќе од 5-6 вати нема бидат потребни (а и тоа се крајни екстреми).

18. alek99

alek99
    Gaining Experience

443
    362
    28 Јануари 2008
    Машко
    Од кај сега излезе ова горе? Нели Lokvan бараше линеарно напоување за RPi + DAC Hat?

19. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,279
    3,107
    12 Јануари 2016
    Машко
    Сакам појачалото да пробам да го возам на акумулатор, да видам како ќе звучи. Во кој случај може и Rpi+DAC да се проба на такво напојување, зависи колку успешно би се „испеглале“ разликите во напонот што настануваат при хемиски реакции од празнењето на акумулаторот.

20. alek99

alek99
    Gaining Experience

443
    362
    28 Јануари 2008
    Машко
    Ако може модел на појачалото? Не сум следел, може веќе си го постирал.

21. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,279
    3,107
    12 Јануари 2016
    Машко
    Со новите кутии ќе ми треба ново појачало, уште не сум одлучил кое но секако ќе биде нешто DIY.

Чисто за конверзација, мoментално користам појачало базирано на Tripath TAA4100A целосно DIY од мене (дури и намотките сам ги мотав). Конкретно 41Hz AMP9 е името, обскурна мала компанија од Шведска која на жалост веќе не постои.

22. alek99

alek99
    Gaining Experience

443
    362
    28 Јануари 2008
    Машко
    Ако го возиш преку акумулатор, не ти треба додатно никакаво пеглање. Од 10 до 15 волти работи. Едино за RPi то можеш да стабилизираш 5,1V со 7805 (гледам по нет линеарните така ги прават.)

23. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,279
    3,107
    12 Јануари 2016
    Машко
    Муабетот по аудио форумите е дека хемиските процеси кои се дешаваат при празнење на акумулаторот, прават електрични шумови. Тој noise треба да се испегла кога зборуваме за „пеглање“.

24. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,496
    702
    3 Март 2018
    мислам дека беше овој полнач за акумулатори, кој уствари е регулиран извор на напојување, да го препрочитем натписот (ако го најдам бројот) па ќе кажам за сигурно. Истото напојување(полнач) е користено за некој предавател кај што треба огромна прецизност т.е. многу мало „voltage ripple“.
    Гo немам лично направено, но сета дека ако ништо повеќе треба да се разгледа.
    Потоа, иако кај трансформаторите нема некој голем удел, сепак добро е да се додаде еми филтер (на 220в линијата. Паралелно врзување на повеќе помали кондензатори меѓу кои мкт и ќерамички (2н2-100н, различни вредности да имаат) измеѓу два калеми (е овие не зна да ги пресмета), имаат големо влијание на сметњите генерирани од разни фактори.
    п.с. многу е битно деловите да се „оригинал“, не некои кинески.
    едит: демек електронот ко ќе се одвои од атомот и тоа некој го слушнал ??? нема теорија, полнежот на еден електрон е незамисливо мал па да направи некаква разлика, а на транзиторот му е сеедно даи електронот го движи батерија или генератор. Додека дојде звукот до тебе и онака и низ жиците и низ воздухот ќе се судри со миљон атоми и молекули... Делумно судирите би ги избегнал ако користиш супер проводници, но сепак низ транзисторите електроните ќе се измаваат со атомите од кои е изграден полупроводникот. Патем прикачи слика :)
    едит 3.
    акумулатор од кола не е добар за ваква работа, ти треба стационарен или можда литиум пак.

Последна промена: 27 Април 2019
  25. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,279
    3,107
    12 Јануари 2016
    Машко
    Фала на инпут, ќе разгледам.

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели