• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AMD или Intel процесори?

Кој тип на процесор користите?

 • AMD

  Гласови: 52 36.9%
 • Intel

  Гласови: 89 63.1%

 • Вкупно гласале
  141
Статус
Затворена за нови мислења.
M

Mr.Alien

Гостин
@sumi

Немој да ме сватиш погрешно, но верувам дека нешто си прочитал но не си сватил точно за што станува збор.
Тоа што ти го претставуваш како МАТЕМАТИЧКО второ јадро, тоа е всушност HyperThreading технмологијата која овозможува извршување на две операции паралалено, како што веќе ти објасни vladomkd. Во Windows Task Manager тоа ќе се прикаже како второ јадро, точно, но сепак зборуваме за нешто што се појавило некаде 2003 или 2004 година.
Сите двојадрени процесори на Intel се со по две јадра. Разликата е во изведбата. Pentium Dual Cоre не е исто што и Core 2 Duo (за ова можеш да прочиташ тука).
За цената...можеби AMD има добра понуда во value сегментот, но и Intel има тука свои адути (Pentium Dual COre, Celeron серија 4хх), потоа Core 2 Duo серија 4xxx. Понудата во ист ценовен сегмент е богата и од двете страни.
На полето на чипсетите AMD може вода да му носи на Intel, и така ќе биде и во наредните години. Ниту ATi не можеше да му парира на Intel, ниту на nVidia.
nVidia и понатаму го шие ATi во поглед на чипсетите - прошарај малку по сајтовите (еве ти неколку за пример: Anandtech, Guru3D, Xbitlabs, Hardocp, www.theinquirer.net(или org)).
А што ќе кажеш за новите Cоre2Quad/Core2Duo изработени во 45 nm технологија?
Дај, update-увај се малку (без лутење).
Биди поздравен.:bravo:
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
@sumi
еве јас ќе објаснам. нешто си разбрал ама не си ја доразбрал целата приказна. тоа што ти го викаш математички второ јадро се однесува на HT (hyper threading) технологијата каде што едно јадро е во можност да процесира два треда (анг. threads). оваа технологија ја имаше во P4, а ќе ја има пак во nehalem каде што 4-јадрените процесори ќе можат да процесираат 8 треда. атлон, феном, кор2 - немаат HT односно „математички второ јадро“. HT нема врска со математика, се работи за хардверска емулација.

друго, ако прочиташ добро ќе видиш дека phenom x4 ги споредив со quad-core на интел. се викаат core 2 quad.

трето, ќе видиме за квалитетот на новите чипови од АМД. уште е рано да се дава оцена. АТИ више не постои. се е тоа АМД сега.
ДА ДА баш на тоа мислев. Само не бев сигурен и не сакав да трескам ептен глупости :), со оние кои контактирам скратено го викаме математичко јадро, па и кога работев во РС продавница на клиентите кои не беја стручни ( да не кажам врска немаа ) така им објаснувава колку да имаат претстава за што се работи па така го пишав и тука.


Mr.Alien изгледа не си ме разбрал добро. Признавам дека во ТОП 5 Интел моментално имаат најдобри процесори. Но најдобрите процесори го покриваат 10% од светскиот пазар. Никој за дома не зема толку јаки процесори! Сепак за 100еу ќе земам појак АМД процесор него ли Интелов бар тоа е чиста реалност.

За чипсетовите на плочите искрено сум бил во контакт со сите. АТИ ми се прилично јаки, и точно Nvidia имаат страшни шипсети но повторно исто за МНОГУ МНОГУ повисока цена. Јас сум фан на Nvidia но сепак во моментот би земал ATI. А за чипсетите на AMD ова им се првите обиди, лично верувам дека за кратко време обратно ќе биде работата.


Cоre2Quad/Core2Duo изработени во 45 nm технологија е повторно истата песна, 90% не би ги купиле затоа што реално немаат потреба би ги фрлиле парите во ветер кога за 2-3 години цената ќе биде смешна а никогаш нема да го искористат тоа што го имаат! Тоа ти е какао да купиш Ферари а да живееш во село каде што нема асфалтиран пат. Да ти стои Ферарито во гража, дури и примерот со Ферарито да го купеш е посиплатниво ( може да скокне цената :) ) и тоа далеку посиплатливо одколку да купиш процесор од кој нема да искористиш ниту 50% од неговиот капацитет.

Од моја гледна точка сега е подобро да купиш AMD. Не верувам дека сите можат да си дозволат екстрамни процесори, а може да добиеш супер процесор AMD за смешна цена.

Деталите го прават совршенството, а интел не внимава многу на деталите.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Секој има право на свое мислење. Тоа го почитувам.
Во секој случај, не се слагам во поглед на цените. Со оглед дека располагам не само со малопродажни туку и со дилерски ценовници, лесно можам да ти докажам дека си во заблуда во поглед со цените. Можеби AMD имаат ниски цени, но тоа не се процесори кои се во класата на Intel. Тоа што некогаш беше ТОП кај AMD сега е само VALUE сегмент. Кога видоа дека со Intel ја загубија битката на сите полиња, се решија на овој кукавички и очајнички потег. За нивна несреќа, и Intel има одговор и во тој сегмент, така да не гледам некаква опиплива предност.
Второ, покрај цената постојат и ред други параметри кои ја одредуваат вредноста на процесорот, нели?
Извини, но нема реална причина да се купи AMD покрај Intel-овата понуда во истиот сегмент. Мислам, нема некоја причина поради која би биле подобра прилика за купување. Тука е веќе работа на вкусовите и афинитетите.
И грешка си ако тврдиш дека за дома никој не зема толку силни процесори. Земаат, верувај, и тоа повеќе луѓе отколку што мислиш. Некој од потреба, некој од каприц, некој затоа што некој друг го советувал....за секое лонче има капаче.
Пример - првите GeForce 7800. Ги донесе една фирма од Скопје, 3 или 4 парчиња, и сите ги продаде за две недели. Цената треба ли да те потсетам дека има беше преку 500 Е? Затоа, никогаш не вели никогаш!!!
Ако збориме за новите Pеnryn процесори на Intel, во втората половина на наредната година на пазарот треба да се појави и нивниот наследник, NEHALEM. Тоа говори дека цената на 45 nm моделите многу порано ќе падне отколку што ти велиш.
Конечно, која е цената на толку фалениот PHENOM? Да не е 200Е?
Како што реков, секому свое. Тебе AMD, мене Intel. Овие страници се токму за ова, да изнесеме аргументи и да се убедуваме, не?
No hard Fillings, anyway.:bravo:

П.С.
Не се секирај, ќе се врати AMD во трка...некогаш....:))
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
@sumi
не е баш правично да се каже дека 45nm на интел ќе бидат изгор и нема да ги купува никој. или дека не се исплати. и во 45nm ќе има мејнстрим и хајенд модели. хајенд моделите секогаш биле и секогаш ќе бидат ИЗГОР. амд во моментов се поефтини, толку колку што се послаби.

за да докажам дека во моментов нема ни една причина да се купи АМД (освен можеби за оние кои компјутерот не го користат повеќе од word) ќе начнам една скокотлива тема - ОВЕРКЛОКУВАЊЕ.
45nm на интел се очекува да бидат ненормални оверклокери. подобрите примероци ќе се возат на преку 5GHz со воздушно ладење. знаеш ли што значи 4-јадрен процесор на 5GHz со 12MB L2 кеш? феном на амд немаат шанси. што е најтрагично кај новите барселона (кои се серверски процесори, како такви треба да се најквалитетни и најстабилни) амд откри баг кој ги спречува да работат стабилно над 2,4GHz (мислам дека беше 2,4). за да биде уште потрагично багот го открија по излегувањето во продажба (или батем така рекоа) и немаат некоја намера во скоро време да го оправат. тоа значи дека нема оверклок за тебе ако купиш феном.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
А кој ти кажал дека можноста за оверклокирање е основен критериум за оценување на квалитетот на процесорот? :zbunet2::zbunet2:
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Човекот не кажа дека оверклокирањето е основен критериум за оценување на квалитетот на еден процесор .) туку дека е еден од побитните во денешно време. И се сложувам со тоа.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
ок, drown одговори во мое име и за тоа му благодарам.

@AMD_fan
е добро ајде кажи ми ти еден аргумент зошто треба да купам феном наместо пенрин? подобар силикон е? помалку струја троши? подобра архитектура е? побрз е? поефтин е (споредено цена/перформанси)? повеќе се оверклокува (пак ќе спомнам)? подобар чипсет има за феном?

К10 е толку тапа што 4-јадрен процесор мораат да го сместат во мејнстрим сегментот за нешто да успеат да продадат. за спајдерот па да не коментирам. којзнае кои се багови ќе произлезат!?!?
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Ха му го извадиле кулерот на порцесорот и се запалил, ништо чудно, сепак мој избор се Интел.

KOLKU STO ZNAM KULERITE GI PROIZVEDUVAAT ZA DA GI KORISTIME SO PROCESORITE ... ZATOA NEMA POTREBA DA GO IZVADIS KULEROT :p
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Abe ja imam Intel Pentium D Dual Core ama gree kao sporet :)) odnosno nekoi 45-55 stepeni koga ne e optereten i 55-70 stepeni koa e optereten, pa sea ti vidi...
Mislam deka poevtino ke mi se fati da se gream na toa otkolku da koristam parno :))
PS mislam deka AMD se kade-kade vo odnos (cena-performansi) bolje. A ti ako imas pari ke si zemes pc od NASA, pa neznam dali ke treba drug pat da si kupis nov!!!
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ 386ka

Види, за ова е многупати дискутирано на форумот, но со оглед дека сеуште си нов, верувам дека не си имал време да го разгледаш форумот детално. Колку за информација, и греењето е доста експлоатирана тема.
За да не биде без одговор постот, да ти кажам дека си во право во поглед на греењето на Pentium D Dual Core. Тој процесор е сладолед но не од лани, туку од преклани. Технологијата врз која е изработен Intel ја закопа за век вечен и вечни времиња. АМИН!
Земи пробај Core 2 Duo, па да видиш дали греењето е проблем.
Биди поздравен, и конструктивен.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
@ 386ka

Види, за ова е многупати дискутирано на форумот, но со оглед дека сеуште си нов, верувам дека не си имал време да го разгледаш форумот детално. Колку за информација, и греењето е доста експлоатирана тема.
За да не биде без одговор постот, да ти кажам дека си во право во поглед на греењето на Pentium D Dual Core. Тој процесор е сладолед но не од лани, туку од преклани. Технологијата врз која е изработен Intel ја закопа за век вечен и вечни времиња. АМИН!
Земи пробај Core 2 Duo, па да видиш дали греењето е проблем.
Биди поздравен, и конструктивен.
Abe ja neam namera da solam pamet. Ja samo si go kazuvam svoeto iskustvo, a iskreno da ti kazam cel forum go vidov:bravo:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Повторно би се изјаснил за Интел бидејќи како што сме сите сведоци гледаме дека Интел најбрзо напредува и се најдобри за разлика од Амд кој најавува нови процесори а го одложува нивното излегување или поради финансиски причини
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Luge toa video e od pred 7 godini koa izlegoa prvite pentium 4 procesori! Videte dali sega prikaznata e taka!!!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Точно така. Видеото е старо и само непотребано се навраќаме назад. Кажано е и претходно дека со излегувањето на АМД 64 процесорите, епитетот рингла се префрли на Интел. Но доволно е дискутирано околу греењето.
Моментално АМД го пренасочува вниманието на четворојадрените процесори кои трошат дури три пати помалку енергија. Деновиве имаше уште едно одложување на промоцијата на новите Phenom 9700 и 9900 процесори. Се чини дека АМД се повеќе тоне во калта и заостанува зад ИНТЕЛ. Останува да почекаме и да видиме како ќе се покаже четворојадрениот energy-saving 9100E процесор кој треба да биде лансиран во овој квартал од 2008 година. :rolleyes:
 

RaZ0r4e

Intern
4 јануари 2008
34
0
Imam AMD Sempron ( ne znam dali taka to4no se pisuva Sempron ) 2.6 Ghz 64 bit i e super procesorot i sum za AMD. Imav i Intel na pentium 3 no mnogu mi zagrevase ne znam vo sto bese problemot :D
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Епа ако си слушнал ПОДОБРОТО е поскапо.
Не е точно тоа !

Поскапото не секогаш е подобро , тоа зависи од потребите на корисниците ... пример сеа јас ако земам некој ептен јак процесор , а можеби имам програми win 98 кои не бараат многу процесирање . Зошто ми е мене тогаш поскапиот процесор ???
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Не е точно тоа !

Поскапото не секогаш е подобро , тоа зависи од потребите на корисниците ... пример сеа јас ако земам некој ептен јак процесор , а можеби имам програми win 98 кои не бараат многу процесирање . Зошто ми е мене тогаш поскапиот процесор ???
Мислам дека мисли и на квалитетот и на перформансите.... :ermm:
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Мислам дека мисли и на квалитетот и на перформансите.... :ermm:
Никој не спомна перформанси , тој само кажа поскапото е подобри и не се изјасни зошто така мисли...

исто така и не секогаш поскапото е подобро и во однос на комплетните перформанси ... има многу примери за ова по сајтовите за Hardware review.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
На многу луѓе, судејќи според она што го работат, не им прави разлика дали ќе биде АМД или Интел. Ретко кој ги користи максимално процесите.
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Јас реков дека секогаш кога се бира поскапо или поефтино ако избереш од Поскапото ќе бидеш позадоволен.Затоа што тоа е подобро,а не прашав јас ти дали ќе го користиш процесорот на програми од Win 98,а не од некој појак ОС.А ти што викаш дека не е така кажи ми дали е исто да земеш едно пакетче графчиња мастики TAXI и едно пакетче графчиња ORBIT.За споредба
ТАXI = 5 денари
ORBIT=25 денари
???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно