1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  119
  70
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Во ред си е све и кај мене е така сега очекувај ги овие у наредни денови:

  2020-03-03 18:53
  NL350, Pratkata se prima od Ispra}a~ (излегува од земја)

  Origin - Cached time: 2020-03-04 08:18:09 (GMT+01:00)
  2020-03-03 17:38
  Consignment received at the PostNL Acceptance Centre

  2020-03-03 08:11
  The shipment is handed over to PostNL

  2020-02-27 04:01
  The item is ready for shipment

  2020-02-25 02:30
  The item is pre-advised

  Ова ќе стигне на 23март- Се чека од 15 до 20 работни дена(28дена макс)
  Најверојатно и кај тебе ќе е така
   
  Последна промена: 4 Март 2020
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ја не гледам дека имаш застој овде. 20200304_100957.jpeg
  Кај мене последната од 01.03. е со статус "Depart from facility to service provider", со Ali Standard (LP) и не мрда.
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  119
  70
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  @Excalibur која апликација е ова што е ова? Не ми личи на track-checker
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  391
  309
  9 Јули 2018
  Машко
  Сега ја најдов Track24 ама само за андроид е
   
  На WeiWuWei му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Можеш и со Postal Ninja. Слични резултати дава.
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  391
  309
  9 Јули 2018
  Машко
  D1567F8B-4BB5-4751-BBDE-6456BD9A46F5.png Што да правам поминаа 10 дена од кога излезе Shipped тракингот кажува not found селерот вика демек чека одговор од поштата,дали е можно да отворам диспјут? нарачката е направена на 15 фебруари а испратена на 25ти
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,172
  9,782
  24 Јуни 2009
  Машко
  Почекај и не се тревожи, пратката е регистрирана и нема место за паника.
   
  На Luca Toni и it_boy им се допаѓа ова.
 8. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Дали има некој слична ситуација со LP тракинг / Али Стандард? Не мрда неколку дена. Ислратена од ЖенШен. :)
  Пропуштив слика, последен статус Outbound in sorting center 29.02. на 17Track.
   
 9. orce66624

  orce66624
  Intern

  61
  39
  13 Август 2016
  Машко
  ај провери на трак24,исто и мене ми кажува така на 17трак
  на 24трак имам и нов тракинг број и денес стигнала во наизменична пошта
   
 10. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Исто, со еден статус повеќе. 20200305_192143.jpeg
   
 11. orce66624

  orce66624
  Intern

  61
  39
  13 Август 2016
  Машко
  и кај мене беше слично,почекај некој ден и ке биде во мкд
  еве мојата како идеше
  Tracking number: LP00164080911581 (RE294547725SE)
  -------------------------------------------------
  Feb 25, 2020 11:50 / 4PX Express / Shipment information received
  Feb 26, 2020 21:31 / Aliexpress-Cainiao / Accepted by carrier
  Feb 26, 2020 22:01 / 4PX Express / Baiyun,Guangzhou,China, FPX picked up shipment
  Feb 26, 2020 22:01 / 4PX Express / Baiyun,Guangzhou,China, Shipment arrived at facility and measured
  Feb 26, 2020 22:01 / Aliexpress-Cainiao / Inbound in sorting center
  Feb 27, 2020 13:25 / Direct Link / Item Dispatched
  Feb 27, 2020 13:25 / Aliexpress-Cainiao / Outbound in sorting center
  Feb 27, 2020 14:38 / 4PX Express / Shenzhen,China, Depart from facility to service provider
  Feb 27, 2020 20:46 / Aliexpress-Cainiao / Received by line-haul
  Feb 27, 2020 20:46 / Direct Link / Dongguan Pt, China, Item received for processing
  Mar 3, 2020 17:43 / Aliexpress-Cainiao / Hand over to airline
  Mar 3, 2020 17:43 / Direct Link / Item departed on flight from origin
  Mar 5, 2020 10:53 / Macedonia Post / SE350, Pratkata se prima od Ispra} a ~
  Mar 5, 2020 10:53 / Macedonia Post / SE350, Pristignata vo Naizmeni! Na po {ta (Israel)
  -------------------------------------------------
  View more: LP00164080911581 tracking | Postal Ninja
   
 12. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Статусите се во ред кај тебе. Овие последователни статуси најчесто се менуваат во рок од 24ч. Кај мене има голема пауза до вториот.

  Feb 27, 2020 14:38
  Depart from facility to service provider
  Shenzhen,China

  Feb 27, 2020 20:46
  Received by line-haul
   
 13. orce66624

  orce66624
  Intern

  61
  39
  13 Август 2016
  Машко
  ќе стигне за брзо,можеби сеуште не име е проследена
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  На сестра ми и се има запалено батерија оригинал, телефон (самсунг) купен од оператор. Јас преку 15 батерии имам порачано од алијата, никогаш сум немал искуство со вакво нешто.
   
 16. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  391
  309
  9 Јули 2018
  Машко
  Ова значи пристигната е кај нас? E0FBFF16-71EF-4B34-97FC-4B3055CDE47E.png
   
 17. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Не траат толку за да се запалат. :)

  @it_boy
  Не, тоа значи дека ја напуштила транзитната земја.
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. tastatura

  tastatura
  Intern

  12
  4
  24 Септември 2016
  Сакам да земам половно делче за тв од алиекспрес.
  Сега со отежнатиов сообраќај можеби има застој, али дали ги испраќаат работите воопшто бидејќи одредени градови се "затворени"?

  Совет колку би чекал ако нарачам во моментов? Месец, повеќе од месец?
  И кое од транспорт опциите да изберам ако воопшто има разлика за побрзо да стигне: AliExpress Standard Shipping, HongKong Post Air Mail или China Post... итн ?
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,172
  9,782
  24 Јуни 2009
  Машко
  Нарачувај без проблем, околу 3 недели е чекањето и одбери алиекспрес стандард шипинг.
   
 20. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,193
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Нарачај си слободно и одбери хонг конг шипинг.
   
 21. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  506
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Зависи. Кај мене нарачка од Shenzen, продавач со рејтинг 99%,, Алиекспрес стандард, стои веќе 10 дена во Кина со статус Outbound in sorting centar. Никако да мрдне понатаму, ниту да добијам нов тракинг.
   
  На orce66624 и tastatura им се допаѓа ова.
 22. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Јас две пратки порачав со Cainiao Super Economy Global .. ќе си почекам? :D
   
 23. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  119
  70
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Најбрзо стигаат, мене ми има стигнато за 17 дена а и општо брзо си стигаат цаинаоу
   
 24. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  914
  619
  11 ноември 2015
  Машко
  Нарачав работи баш кога излезе Коронава, чекав од прилика една недела додека ја испратат (Processing time), а баш прееска еден колега пишуваше со еден од кинезиве и му рекол дека ја испратил пратката стоела наводно во пошта една недела и му ја одбиле пратката па го тераше да отвори Dispute за да му ги врати парите.
   
 25. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  446
  204
  28 ноември 2015
  Машко
  Како да комуницирам со продавачот од Gearbest.com?
  А и неможе пратка да се откаже?

  Sent from my BLN-L21 using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...