1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Ова нема да го најдеш на Али. Види ги овие.

  Buy Products Online from China Wholesalers at Aliexpress.com

  Инфо за продавачот. Ќе се снајдеш да не сортирам.

  AliExpr Company AliExpre Shenzhen Fest Lighting Co., Ltd.espre VAT number: 91440300058984399J name: AIExpr Business license AlExpr 440301106758185 AlIExp AIExpre registration AliExpress number: AExpress AlIExpress Address: AliExpress 258, Jinbi Road, Shahu Community, Pingshan Office, Pingshan New District, Shenzhen, Guangdong, China No. 201 AliExpress AlIExpress AliExpress AliExpress Corporate: Li Chengmei AliExpre Business Scope: AliExpress LED lamps, lighting, electronics, computers and peripheral products, sales of mobile phone accessories; domestic trade; import and export of goods and technology. ^ AIExpe AlIExpress AliExpress Established: 2012-12-14 Registration Shenzhen Market Supervision Administration Pingshan Bureau AhExpress ARExpress authority: AllExpress AIExpress
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  како мислиш ја нема?
  еве ја во 1005 пошта.
  A42E3CC1-659B-4126-A498-586590B0D750.jpeg
   
  На orce66624 и it_boy им се допаѓа ова.
 3. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  468
  385
  9 Јули 2018
  Машко
  Во мк е пристигната,сеуште ја немаат процесирано кај нас..

  Кај мене пак сумљиво ми е со селерот,имаше уште неколку дена рок да ја испорача нарачката и направи дека е испорачана и ми даде тракинг али веќе еве 6ти ден пишува на 17track дека нема информации му пишав вика да почекам уште некој ден ,да не ми пратил лажен тракинг од PostNL?,Исто така нарачав од друг селер и ми испрати пратка преку SunYou во рок од 24 часа од нарачката па ќе видиме кога ќе пристигнат чудно ми е што пишува Estimated Delivery 29 Feb-12 March а е испратена на 26ти Феб
   
 4. orce66624

  orce66624
  Intern

  81
  49
  13 Август 2016
  Машко
  пред околу 30 мин проверував немаше ништо на наша пошта,за тоа и споделив овде
  во секој случај интересно 1 недела до мкд,а 2 недели во мкд
   
 5. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  трпение спасение, и за двајцата.
  имав пратка што денес ја земав, нарачана на 30ти декември и статусот на 17трак стоеше дека сеуште е во Кина, а веќе ја поддигнав.
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  183
  89
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Toa е затоа што со ЧајнаПост најверојатно ти дава тракинг само додека се движи во Кина
   
  На orce66624 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. orce66624

  orce66624
  Intern

  81
  49
  13 Август 2016
  Машко
  така е,пред некој ден ми стигнаа 5 пратки кои се водеа сеуште во кина али релативно брзо стигнаа за околу 20 дена
   
 8. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  183
  89
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Meanwhile on Aliexpress

  [​IMG]
  [​IMG]
   

  Прикачени датотеки:

  На orce66624 и Excalibur им се допаѓа ова.
 9. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  И даље... SmartSelect_20200228-211622_Reddit.jpeg Screenshot_20200228-212122_Reddit.jpeg
   
  На orce66624 и WeiWuWei им се допаѓа ова.
 10. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  548
  366
  2 Јануари 2014
  Машко
  Истиот случај го имам и јас ,чекав за испорака 20+ дена и после неколку пишувања дека предолго чекам , го смени статусот во испратено и ми даде тракинг број кој сеуште не го прикажува на 17 track. Испратено е преку турската пошта, преку која нарачувам од истиот продавач веќе 5/6 пати , и СЕКОГАШ во Истанбул е за 2/3 дена , но не и во овој случај o_O Се сомневам во испораката која е со препорачана пошта и платено за шипинг, немам доволно информации а продавницата има 98 рејтинг :mad:
   
 11. orce66624

  orce66624
  Intern

  81
  49
  13 Август 2016
  Машко
  имаш проверено преку други како ти јавува како на пример:track24.net,postal.ninja,global.cainiao.com
  Чисто информативно не дека не знаат дубари да прават
   
 12. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  518
  378
  9 Февруари 2012
  Машко
  Nekoj link za LP pratki?
  Ili tie bea tie sto nemozea da se sledat?

  24-42 days
  Free Shipping
  AliExpress Standard Shipping
   
 13. orce66624

  orce66624
  Intern

  81
  49
  13 Август 2016
  Машко
  Postal Ninja пробај,али се зависи по која пошта ке иде
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Незнам дали си имал нешто друго порачано од 15.02. наваму со Турска пошта, ама имаше некоја информација дека Турција има ембарго за сите летови од Кина и до Кина. Е сега дали тоа важи само за патнички или секакви летови и како ги испраќаат незнам.
  Јас не би ја користел Турска пошта во ситуацијава. Ако грешам нека ме демантира некој.
   
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер

  За хабови само Orico сум порачувал и сум задоволен.
   
  WeiWuWei, krema и на Metuzalem им се допаѓа ова.
 16. goceiva

  goceiva
  Intern

  36
  8
  25 oктомври 2009
  Машко
  Не верувам дека сака да ме зезне пошто очигледно многу им е битна репутацијата на продавниците ама сепак ќе ве прашам за мислење.
  Еве што ми пиша последно:

  sorry, we can refund you by dispute to your card, dispute will have bad effect, but need you to open dispute only with the reason: “ easy return” “ personal reason” “I don’t want it anymore “
  Is it ok? Then we will give up return goods and refund you right away. please remember, after you choose that reason, contact us actively Instructions:
  Did you receive your order?-------Yes
  Do you want to return goods?------yes
  Dispute reason:--------personal reasons------ I no longer need the product----refund
  Attachment----choose any picture from your compute
  Waiting for your reply
  Have a nice weekend

  Во краен случај ќе почекам уште 20 дена и потоа ќе пишам дека не сум ја добил пратката и ќе мора да ми ги вратат парите.

  Инаку, му се има случено на некој од вас да го зезнат?
  Јас до сега имам одлични искуства со али.
   
 17. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Добро, гледаш дека е преварант. Ти дава лажни податоци и упатства. Терај си го диспјутот како што треба. Со фактички податоци.
   
  WeiWuWei, goceiva и на orce66624 им се допаѓа ова.
 18. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,178
  8 Декември 2009
  И пак изненадување од нашите на царина, статус недостасува фактура на две маски од 8 евра и едно заштитно стакло. Беспотребно ќе стои пратката на царина до вторник поручек сигурно, па во петок сабајле во Штип, а поштарот ќе ми ја донесе во сабота...

  Ај барем работат нешто.
   
 19. orce66624

  orce66624
  Intern

  81
  49
  13 Август 2016
  Машко
  им фатил вирус тој скенерот што го фалеа :)
   
 20. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Свашта. Уште да ти стигне без тракинг, па чуди се после каде стои. Нема гужва сега и ќе бараат за се.
   
 21. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,178
  8 Декември 2009
  Апдејт за друга пратка..оваа е веќе број 9 што стига за помалку од две недели, од нарачка до скопје.

  Screenshot_2020-03-01-10-47-34-238_yqtrack.app.jpg
   
  На Excalibur, orce66624, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Кажи ми во кој дел од тракингот закачуваат ново бројче? Пред или од кога ќе излезат од Кина? Зборувам за LP so Али Стандард.
   
 23. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  826
  746
  31 Мај 2011
  чим излезе од кина обично веќе има друго бројче, од pc кога влагаш у my orders ќе одиш на тракингот, и најдоле обично друг број ќе пишува откако ќе излезе до LP бројот(не на mouseover на track my order)
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Tnx. Ги гледам обично на Track 24 или Track Checker Mobile. Го вадат секогаш другиот број, ажа изгледа е рано, се уште се во Кина.
   
 25. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  468
  385
  9 Јули 2018
  Машко
  На 26ти This order is shipped и од тогаш PostNL зафркават ,неколку дена tracking not found сега неделата излезе Pre Advised и Ready for shipment и секој ден се менува датумот на тоа Ready for shipment и никако не мрда..исто од 5 пратки (ист селер) 4 истото го кажуваат а 1 е сеуште not found... 54CDF827-2E68-4001-BB26-3C18F1591DA9.png
   

Сподели

Вчитување...