1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  121
  71
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Упс. Изгледа кај многу луѓе се има десено ова ако овие ревјус се вистинити

  Најдобро е да си отвориш диспјут уште сега нека ти вратат пари па ако стигне стигне

  Sunyou Reviews | Customer Service Reviews of Sunyou

  Very bad service
  Don't buy anything to be shipped by sunyou as you will never get it and they will say you did.

  Nothing ever arrived
  It has been 3 months and still nothing. Their website says it arrived after two weeks which is impossible since it wasn't an express shipment. Their shipping numbers don't exist. DON'T TRUST SUNYOU. You will never get your orders.

  Nothing gets shipped by them.
  Nothing came and they lie and claim it did.

  Don't deliver but say they do.
  Months later and nothing arrived. They claim they shipped everything and have proof but don't provide it and gave me the runaround. The things I bought from several companies both on ebay and aliexpress never arrived with only one thing in common: they were all supposed to be shipped by SunYou. Anything shipped through other companies arrived. The only thing I can assume is that SunYou is a scam.
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. orce66624

  orce66624
  Intern

  65
  40
  13 Август 2016
  Машко
  на 10 март доставена,мој совет пиши му на продавачот тој да провери,случајно да не се имаат преклопено тракинг броевите со на некој друг(мене ми се има случено)
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  394
  310
  9 Јули 2018
  Машко
  Се работи за 5 пратки од Sunyou со вкупна вредност околу 110 евра ,му пишав на селерот дa видам што ќе кажи ако не следно што ќе биди ќе отворам диспјут
   
 4. orce66624

  orce66624
  Intern

  65
  40
  13 Август 2016
  Машко
  не брзај со диспјутот,нека помине времето за достава(исто така направив диспјут и не ми го признаа)
  види прво продавачот што ке каже
   
 5. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  442
  299
  9 Февруари 2012
  Машко
  Drugari ova spremno e za podiganje ili treba da cekam nekoj drug status?[​IMG]

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
 6. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  394
  310
  9 Јули 2018
  Машко
  Треба да чекаш друг статус,не е пристигната кај нас сеуште
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 7. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  121
  71
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Сега дури излегува од земјата кај што е пратена, гледај по тие (Излез) - излегува (Влез) влегува кај нас

  Овие или нешто слично на овие сега ти следат
  Pratkata e stavena vo vre}a(Izlez)
  MKSKPB, Pristignata vo Naizmeni!na po{ta(Vlez)
  Skopje IO 1003, Vo Posta
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  394
  310
  9 Јули 2018
  Машко
  сега добив картонче од поштарот со скроз поинаков тракинг број се надевам дека се тие па утре ќе одам да ги подигнам
   
  На orce66624 и Excalibur им се допаѓа ова.
 9. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  507
  280
  18 oктомври 2019
  Машко
  Еве и кај мене апдејт.
  Официјална информација на мејл од Direct Link и статус на тракинг "Scanning Error" за LP.
  Ако е само баркодот проблем можда ќе стигне, ако е и адресата оштетена тешко. Совет од провајдерот е да комуницирам со продавачот/Алиекспрес.
  Да имате информација ако му се случи нешто слично на некого.
  Сега е прашањето дали да се отвара диспјут (има две недели од испорака) или да се чека.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  10,174
  9,784
  24 Јуни 2009
  Машко
 11. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  442
  299
  9 Февруари 2012
  Машко
  Narackava e napravena od 06.04.2020 i uste e Awaiting Shipment, nekoj sovet ve molam? Da pisam nesto na niv, da baram refund ili da cekam i do koga?

  Prodavnicata e od Shenzhen, Guangdong, China

  Screenshot
   
 12. dashbog

  dashbog
  Gaining Experience

  150
  79
  24 Јуни 2008
  Машко
  Јас имав нарачка од 05 Февруари па на 02. Март ми ја испратија. Почекај да се разработат луѓето, имаш уште време за рефунд.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 13. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  121
  71
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Ако сакаш чекај, ако не откажи ја ќе ти вратат пари за 3 дена
  Нема што да се направи
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 14. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  181
  178
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  Имам нарачка од 10.02.2020 уште е Awaiting Shipment, од Aли вика дека за 2 дена ако не е шипната автоматски ќе има refund.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  507
  280
  18 oктомври 2019
  Машко
  Многу се жалеа до скоро дека по истек на времето се рестартира и почнува нов период. Незнам како е сега.
  За откажувањето мора да прифати продавачот. Може да се случи да.му испрати....нешто. :)
   
 16. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  121
  71
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Moже да стави дека е испратено ама можеш лесно да докажеш дека не е исто така
   
 17. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  507
  280
  18 oктомври 2019
  Машко
  Се е можно.
  Него ако праткиве за кои нема податок дека се стигнати кај нас ги задржат на царина, испраќаат писмено известување дека треба да се достават документи?
   
 18. ivan88

  ivan88
  Gaining Experience

  310
  313
  22 Февруари 2012
  Машко
  Дечки, ова значи дека кај и да е ќе ми стигне известување да си ја подигнам пратката или е во вреќа за Мк?

  [​IMG]


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 19. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,478
  1,090
  8 Декември 2009
  Добро, никој не ги чита претходните мислења за статусите?

  Чекај пред пошта со шатор, замарај ги секој ден и ќе ја добиеш пратката.
   
  На TheMarshal, barneymk, mkiptv и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  502
  189
  14 ноември 2016
  Машко
  Изгледа турциве а заебаа работава..
  Global Order Tracking

  Еве 16 дена веќе а сеуште нема добиено нов тракинг број (за танзит држава), порано 2 до 3 дена најмногу и одма го даваше новото бројче за следење.
   
 21. orce66624

  orce66624
  Intern

  65
  40
  13 Август 2016
  Машко
  UH846401418TR еве ти го
   
 22. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,755
  7,193
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Мислам дека треба сите да очекуваме компликации со пратките моментално, така да само трпение.
   
  На orce66624 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  502
  189
  14 ноември 2016
  Машко
  Е да, на Postal Ninja ги најдов сите сега, на GLOBAL CAINIAO не ги дава нешто.
   
  На orce66624 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,446
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Како ги следете пратките во МКД ? Само кај вас не работе страницата и тракинг сервисот на македонска пошта ?
   
 25. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  507
  280
  18 oктомври 2019
  Машко
  Кај нас работе.
   

Сподели

Вчитување...