• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 11

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,606
14,615
Само да нема ретардиран Старт на средина и главна новина да не се нови икони
 
 • Ја почнал/а темата
 • #30

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Само да нема ретардиран Старт на средина и главна новина да не се нови икони
Велат дека нема. Стартот во центар е Windows 10X, ова ќе биде различно како што разбрав.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #31

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Windows 11 release date
Right now there is no confirmed release date for Windows 11.

Windows Central reports that the internal timeline for the Windows 10 21H2 release points to October, with testing through the Windows Insider channels before then.


This could still be the case, to roll out a major update for Windows 10 for users who don't want to upgrade to Windows 11 just yet if it does get announced.

Microsoft have announced an event on June 24 to talk about 'the next generation of Windows' at 11 a.m. Eastern Time, so we're going to know for certain very soon.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
 
 • Ја почнал/а темата
 • #33

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
864
973
Инсталиран, Upgrade, перфектен, немам проблеми со ниту една апликација, сега за сега стабилен без бугз. Новото UI е многу добредојдено :) Конечно фокус на МултиМонитор сетупс.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
613
595
Струга
Ми се допаѓа ова како изгледа особено темната тема.
Ја пак се разочарав... пак е нецелосна. Пак фали интеграција на старион Control Panel, Properties, некој такви работи што ме иритираат.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,606
14,615
Засега многу ми се допадна сетапот и звуците. Исталацијата ако е олку брза на виртуелка тогаш во реалност што ќе биде.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid
 • Ја почнал/а темата
 • #37

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Засега многу ми се допадна сетапот и звуците. Исталацијата ако е олку брза на виртуелка тогаш во реалност што ќе биде.
Побавна...?

Ја пак се разочарав... пак е нецелосна. Пак фали интеграција на старион Control Panel, Properties, некој такви работи што ме иритираат.
Не го забележав тоа, спомнаа дека ќе нема Control Panel?
 
 • Хаха
Реакции: Avid

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,606
14,615
Побавна...?Не го забележав тоа, спомнаа дека ќе нема Control Panel?
Многу побрза. Додуша вториот пат виртуелката ја наместив на UEFI затоа што на MDL прочитав дека се активирал ако е наместен на UEFI со Secure Boot и генерички клуч од Windows 10..што не беше вистина.

Потоа го турнав, го инсталирав одново и му доделив 8 гига рам.
Интрересно е што нема заболени ивици на PnP графичка. Заобленоста доаѓа откако ќе се инсталира графичката.
Остатокот е како на Десетка.

Сега одам да си ги ископирам позадините и звуците па да го нурнам да не ми зафаќа непотребно место. Уште многу фурни леб треба да јадат за да го исполираат како што треба.

Или можеби едноставно ќе го пласират незавршен па корисниците да си ја траскаат главата и да изиграваат бета тестери.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #41

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
864
973
На постар лаптоп неможам да го инсталирам, 11 бара TPM 2.0, кој постари уреди го немаат ... дали вака ќе го пуштат Microsoft што ќе направи да неможе да се инсталира на огромен број уреди?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,606
14,615
На постар лаптоп неможам да го инсталирам, 11 бара TPM 2.0, кој постари уреди го немаат ... дали вака ќе го пуштат Microsoft што ќе направи да неможе да се инсталира на огромен број уреди?
Од MDL форумите

Код:
To avoid setup TPM error, you need to download the appraiserres.dll 
on the website dllme dot com and exchange it with the one in the "sources" folder of the iso image.
Јас го инсталирав на виртуелка па не можам да го тврдам ова.
Ова со TPM-от им се појавува и на други со понови конфигурации. Засега игнорирај го
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
Само за инфо ова е лејк верзија и нема да биде истиот со оној на 24 јули што ке престават, така да ке има уште доста измени додека дојдат до бета верзија

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Проверив сега и јас на мојот лаптоп од 2011, нема никаков TPM а не па 2.0 :LOL:
Ако е ова услов ќе си продужиме со Win10 на постариве уреди, ионака до 2025 ќе има поддршка.

Холи шит сеа видов дека ни на десктопов немам. Мора да е некоја заебанција со протечениов билд, нема шанси таков услов да стават.
 
Последна промена:

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
Имаше слично со Windows 8.1 со постари платформи пред инсталација бараше PAE/NX/SSE2 кој постари процесори не ги подржуваа вие работи не можеше да се инсталира,имаше некој твикови за бупас али не е тоа тоа
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
613
595
Струга
Холи шит сеа видов дека ни на десктопов немам. Мора да е некоја заебанција со протечениов билд, нема шанси таков услов да стават.
Исто и кај мене. Compatible Trusted Platform Module (TPM) cannot be found on this computer. :(
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,329
Скопје
Шовие бе, ист процесор иаме, кај мене си се пушти се најнормално???
Тоа ТПМ ваљда у процесорот е?

Ау чекајте малку нубови, вашиот е без x, хахахаха n00bs.
Ваљда у БИОС имате да вклучите.
Можеби матичниве ќе пуштат BIOS апдејт што ова го вклучуе по default?

Си нагаѓам малку...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,055
Мислења
861,103
Членови
29,913
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно