• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 11

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
864
973
Инсталиран е успешно и многу лесно на лаптоп без ТПМ, на првата страна од темава ми прати член решение за тоа.
edit: Го избришале или тргнале постот на членот, постирав надоле како.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,329
Скопје
Кој процесори ке го подржуваат Windows 117 генерација интел и рајзен прва генерација не се подржани ???

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Top.
2600x десктоп и 8gen Intel на лаптоп, хаха.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,606
14,615
Какви ретардирани потези човече!
TPM и процесори од осма генерација наваму.
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
864
973
Bypass the TPM 2.0 requirement without rebuilding install.esd
One of our readers sent me advice that instead of completely rebuilding the ISO image, it is enough to replace appraiserres.dll with the same file from Windows 10. For example, in this way.

 1. Open the Windows 11 image in UltraISO.
 2. Delete appraiserres.dll.
 3. Double click on the Windows 10 ISO file in Explorer to open its contents.
 4. Drag appraiserres.dll to the remote location in UltraISO.
 5. Save the Windows 11 ISO.
Done!
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
супер надградба на windows, конечно заличува на XFCE, а делумно и накај Gnome и KDE иде
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Реално, ми изгледа дека има многу малце суштински промени за да биде нов Windows. Ова све комотно во еден Fall Update можеа да го воведат.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,610
2,104
Ептен ми се свиѓа, браво!

Одлична поддршка за мулти-монитор сетап и транзиција при уклучување/исклучување екстерен монитор на лаптоп. Плус веќе нема да треба да користам апликации за да го центрирам таскбарот.

Дали верзјата што ја инсталирате е стабилна и како можам да направам апдејт? Или мора нова инсталација?
 
Последна промена:

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,714
2,988
Ми се бендиса се што видов на презентацијава, освен TPM и барањето за процесор од осма генерација навака.

On the other hand, ако се вратиме на Windows 10 1511, првиот голем апдејт кој дојде неколку месеци по самиот оперативен, истиот список за поддржани процесори нема ништо од четврта генерација. Истото е и кај сите потазе апдејти за Windows 10, најстарите поддржани процесори според Microsoft се 5та генерација Core процесори. А еве го кај мене работи на 4790 без апсолутно никаква мака, без ништо дополнително. Ме тера да мислам дека истата ситуација ќе е и кај Windows 11, ама ако не, таман причина да мрднам на нешто шо не е антика по денешни стандарди.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,890
1,412
Неготино
Bypass the TPM 2.0 requirement without rebuilding install.esd
One of our readers sent me advice that instead of completely rebuilding the ISO image, it is enough to replace appraiserres.dll with the same file from Windows 10. For example, in this way.

 1. Open the Windows 11 image in UltraISO.
 2. Delete appraiserres.dll.
 3. Double click on the Windows 10 ISO file in Explorer to open its contents.
 4. Drag appraiserres.dll to the remote location in UltraISO.
 5. Save the Windows 11 ISO.
Done!
Пробано на еден пц, нејќит.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,606
14,615
Право да ви кажам мене работата почна да ми смрди откако се појавија Spectre и Meltdown пропустите.
Изгледа дека се преголеми пропусти. Ваљда затоа е ова инсистирање на релативно нови процесори и TPM
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
Тоа се решава со еден пач :D нема потреба толку да не форсираат за нови платформи

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
Јеп седма генерација не е толку стара платформа ама и рајзен прва исто така

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,253
1,712
Ќе оди ова во канта изгледа ако не го средат.

Ја нема опцијата за Manage Toolbars на Taskbarot

Погледнете го атачментот 101830


И исто така не наоѓам Combine taskbar buttons:

Погледнете го атачментот 101831


Ако овие работи ги нема, ја-з'к.
Која е таа опција manage toolbars? Јас ја немам на win10.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Готово, ова разјаснува све, значи тие со постари генераци процесори и без TPM ќе добијат совет да не апгрејдуваат, што не значи дека нема да можат.


TPM е кратенка за Trusted Platform Module, тоа е чип кој се користи за генерирање на енкриптирани криптографски клучеви и го има по интернетов да се купи за околу 20 долари доколку не е вграден во матичната. Ама секако нема да биде задолжителен според сликава погоре.
Нешто повеќе:
Микрософт го користи за нивниот Bitlocker сервис:
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,977
3,342
Има нешто суштинско додадено или пак сѐ се сведува на козметички измени?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #97

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Има нешто суштинско додадено или пак сѐ се сведува на козметички измени?
Па козметичките измени се суштински :)

Наводно има и повеќе други измени, во стабилност, брзина, хардверски футпринт, работа со повеќе монитори, оптимизација за монитори со повисоки резолуции и слично.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
176
186
Од оние што го пробаа ISO-то, дали ги има промените најавени во официјалното претставување, како на пример она со мониторите, големината на прозорци и слично?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,055
Мислења
861,102
Членови
29,913
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно