• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 11

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Шовие бе, ист процесор иаме, кај мене си се пушти се најнормално???
Тоа ТПМ ваљда у процесорот е?

Ау чекајте малку нубови, вашиот е без x, хахахаха n00bs.
Ваљда у БИОС имате да вклучите.
Можеби матичниве ќе пуштат BIOS апдејт што ова го вклучуе по default?

Си нагаѓам малку...
Провери со впишување на tpm.msc во Run? Сетапот може да ти се пушти секако ако инсталираш на виртуелка.
Јас колку што разбрав тоа е некој засебен чип, видов ги има на ибеј за околу 20 долари. На матичната имам хедер за тоа. Али пак ќе кажам скоро сигурен сум дека е до билдот.
 
Последна промена:

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,329
Скопје
Провери со впишување на tpm.msc во Run? Сетапот може да ти се пушти секако ако инсталираш на виртуелка.
Јас колку што разбрав тоа е некој засебен чип, видов ги има на ибеј за околу 20 долари. На матичната имам хедер за тоа. Али пак ќе кажам скоро сигурен сум дека е до билдот.
Аха... таму немет, не покажуват.
На виртуелка мислев исто би праело проблем за инсталација ако нема тоа.

Чекајте полека, ова ја не би го инсталирал за daily driver барем 6 месеци откако официјално ќе излезе.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,606
14,615
На виртуелка мислев исто би праело проблем за инсталација ако нема тоа.
Не влагај во победнички модови жити се.
TPM модулот е опционален на секоја плоча и додатно се уклучува во BIOS. Никој ништо не чепка или пак има „ретардирани плочи“

Билдов е катастрофа.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,697
4,571
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1,042
1,563
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Deepcool DA500M
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
CM Storm Alcor + SteelSeries QcK+
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Denon DRA-F107DAB+Denon DCD-F107+McGrey BSS265, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,911
Gaston's setup  
Audio
AR
Кај Asus плочи со Ryzen е fTPM и исклучен беше кај мене, одма го уклучив и љетиф.

Добро, еве веќе втор ден со Win11 и морам да кажам дека е одличен. Речиси во секој поглед. Ќе го терам ко дејли драјвер, па ќе видиме што ќе каже.
До сега, ги пробував скоро сите верзии на Win10, па и инасјдер превјуа вклучително и последното и секогаш се враќав назад на верзија 1803 (т.н. Redstone 4 односно April 2018 Update - беспрекорен Win10).
Ова е прв release што ме задржува повише од 2 саата.
Одличен, браво.
 

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
813
222
Windows 10 демек последен Windows
Мене ми изгледа дека микрософт се реши на нов Windows 11, затоа што следењето на корисниците е потешко да се протне преку update, па мора со нов оперативен систем.
Има некоја причина зошто вадат Windows 11
Јас типувам дека е за подобро следење на корисниците (и тоа на платен продукт, барем да е жива и здрава ЕУ ќе се утепа од пишење казни), а може да е и нов кернел (што е подобра варијанта)
 
 • Уау
Реакции: Avid

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
Не е тоа, него треба да се продаваат нови лиценци win 10 е презаситен слабо пари башка даваа бесплатна надоградба тука се изгубија многу пари

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,911
Gaston's setup  
Audio
AR
Ќе го терам ко дејли драјвер, па ќе видиме што ќе каже.
До сега, ги пробував скоро сите верзии на Win10, па и инасјдер превјуа вклучително и последното и секогаш се враќав назад на верзија 1803 (т.н. Redstone 4 односно April 2018 Update - беспрекорен Win10).
Ова е прв release што ме задржува повише од 2 саата.
Одличен, браво.
Не ми ја пушчат Forza Horizon 4 (кракната, незнам за легална).
Пу јаз'к, а баш ме бендиса.
Нишо, back to 1803...
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
156
89
Не е тоа, него треба да се продаваат нови лиценци win 10 е презаситен слабо пари башка даваа бесплатна надоградба тука се изгубија многу пари

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Кладба дека пак ќе е бесплатна?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,697
4,571
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Windows 10 демек последен Windows
Мене ми изгледа дека микрософт се реши на нов Windows 11, затоа што следењето на корисниците е потешко да се протне преку update, па мора со нов оперативен систем.
Има некоја причина зошто вадат Windows 11
Јас типувам дека е за подобро следење на корисниците (и тоа на платен продукт, барем да е жива и здрава ЕУ ќе се утепа од пишење казни), а може да е и нов кернел (што е подобра варијанта)
Не, туку со големи апгрејди, но глупи називи како FALL UPDATE корисниците не може да почуствуваат дека нешто се работи на ОС-от.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #66

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ќе оди ова во канта изгледа ако не го средат.

Ја нема опцијата за Manage Toolbars на Taskbarot

1624021562492.png


И исто така не наоѓам Combine taskbar buttons:

1624021606778.png


Ако овие работи ги нема, ја-з'к.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Почнува за некоја минута.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #68

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Почна... каков добар почеток УПМ, многу јака поента.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Имате и вие проблеми со стримот или до мене е?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #70

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Имате и вие проблеми со стримот или до мене е?
Има проблем и кај мене и во Америка.
Ама тоа што го видов до сега е WOOOW!!!! 10 од 10 каква презентација човече....
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Се префрлив овде

 
 • Ја почнал/а темата
 • #72

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Одлична презентација, го одработиле ова профи, браво. Да видиме сега каков ќе биде Њиндоњс-от, дал ќе го бива ил ќе го пцуеме.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Најбитното не го кажаа, кога е release date и дали ќе биде бесплатен апгрејд.

Direct Storage API доаѓа - тоа е топ, толку од предноста на конзолите на тоа поле. Android апликации во Windows Store, исто одлично. Од интерфејс новините најјако е тоа за брз избор на лејаут на повеќе отворени прозорци. Toa што ќе биде Teams интегриран не разбрав добро дали ќе биде како платформа за повеќе IM апликации на едно место, ако да тогаш одлично, ако не тогаш е meh.. :)
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
Кој процесори ке го подржуваат Windows 117 генерација интел и рајзен прва генерација не се подржани ???

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,055
Мислења
861,105
Членови
29,913
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно