• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 генерална дискусија

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,589
1,176
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Web страната од производителот.
Лаптоп е. Престари се драјверите.
 
Денес, на малце постар лаптоп, добив a media driver your computer needs is missing при форматирање.
Партициите се форматирани во MBR, па ги остаив така.

5 саати се маткав да видам што е проблемот, на крај излезе USB-то дека треба од 3.0 порта да го преместам во 2.0. Тргна.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,611
1,343
Да не го тупам, има осакатена верзија на windows без дифендерот, ама скроз? Ми треба за експериментирање со vag com, delphi и слично.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
478
451
Струга
Да не го тупам, има осакатена верзија на windows без дифендерот, ама скроз? Ми треба за експериментирање со vag com, delphi и слично.
Исклучиго преку Group Policy? Колку што знам и LTSC има Windows Defender.

Код:
Computer Configuration \ Administrative Templates \ Windows Components \ Windows Defender Antivirus (In Windows 10 version 19041/2, this was renamed to Microsoft Defender Antivirus).
On the right, double-click the Turn off Windows Defender Antivirus policy.
Select the Enabled option to Disable Windows Defender.
Click Apply button, and then click OK.
Провери Windows 10 Ameliorated ама таа е веќе ептен осакатена верзија.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,589
1,176
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Да а?
1601840272766.png
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
903
Кога ќе почне rollout за верзија 20Н2? Нели требаше во Октомври да биде или тоа само за инсајдери.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,589
1,176
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,589
1,176
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Успеа да апдејтира Windows некој на 20H2? Го дава во Update/Microsoft advisor?
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,589
1,176
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Што има ново во апдејтот што толку нестрпливо го чекаш?
Мали измени, ама не е нестрпливо, него пишаа на 13ти дека ќе го пуштат па не го гледам во Updates. Си реков до мене да не е нешто.
 

Tegla

Gaining Experience
19 јуни 2014
205
371
Skopje
Tegla's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X + Noctua NH-D15 chrommax.black
Motherboard
Asus ROG Strix B550-F Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 120GB + Samsung 860 Evo 500GB + 1TB WD10EZEX
PSU
EVGA Supernova G2 750W
RAM
G.Skill Flare X DDR4-3200MHz CL14-14-14-34 1.35V
Video card
AORUS GeForce GTX 1060 6G 9Gbps
Case
CM Storm Trooper (Window); 2x Noctua NF-F12 pwm (front); 1x Noctua NF-A14 pwm (rear)
Mouse
Benq Zowie EC2-B
Keyboard
Steelseries Apex M500
Audio
Rotel RA-11; B&W 685 S2; B&W STAV24 S2 Stands; B&W ASW608; Audio Technica ATH-M50
Monitor
Dell Ultrasharp 24" U2412M
OS
Windows 10 Pro x64
Мали измени, ама не е нестрпливо, него пишаа на 13ти дека ќе го пуштат па не го гледам во Updates. Си реков до мене да не е нешто.
Денес ми даде да го исталирам KB4579311 (OS Build 19041.572). Овој е билдот од 13.10, некој кумулативен апдејт беше и апдејт за .NET framework.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
478
451
Струга
Разликата помеѓу 20H1 и 20H2 е само во Enablement Package. Со самото негово инсталирање добивате инкрементирање на верзија 19042 и тоа е тоа. Под хаубата си е 20H1.

Новото adaptive старт мени може да се активира и на 20H1 преку Registry editor (од верзија 19041.423).

Код:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FeatureManagement\Overrides\0\2093230218]
"EnabledState"=dword:00000002
"EnabledStateOptions"=dword:00000000
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,589
1,176
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Денес ми даде да го исталирам KB4579311 (OS Build 19041.572). Овој е билдот од 13.10, некој кумулативен апдејт беше и апдејт за .NET framework.
Веќе го имам.
Разликата помеѓу 20H1 и 20H2 е само во Enablement Package. Со самото негово инсталирање добивате инкрементирање на верзија 19042 и тоа е тоа. Под хаубата си е 20H1.

Новото adaptive старт мени може да се активира и на 20H1 преку Registry editor (од верзија 19041.423).

Код:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FeatureManagement\Overrides\0\2093230218]
"EnabledState"=dword:00000002
"EnabledStateOptions"=dword:00000000
Не функционираше кај мене.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,354
8,394
Скопје
И еве сум јас по 50 пат, инсталирајќи го истиот Windows и истиот Office, кога, што да видам во add/remove, зошто има посебни Word/Excel/Powerpoint/Outlook??? Само Office 2019 треба да е. Што се задесило?
.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,371
10,410
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
И еве сум јас по 50 пат, инсталирајќи го истиот Windows и истиот Office, кога, што да видам во add/remove, зошто има посебни Word/Excel/Powerpoint/Outlook??? Само Office 2019 треба да е. Што се задесило?
.
Тоа се Web верзиите на офис, од некни почна така да ги јавува, како да се инсталирани апликации. Безвезе.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
И еве сум јас по 50 пат, инсталирајќи го истиот Windows и истиот Office, кога, што да видам во add/remove, зошто има посебни Word/Excel/Powerpoint/Outlook??? Само Office 2019 треба да е. Што се задесило?
.
И ти немаш друга работа Авидче, шо има да гледаш там.
Туку знаев дека имаме нешто заедничко шо обожаваме.
Лисичката ватрена :p
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,150
13,767
Само Office 2019 треба да е. Што се задесило?
Го смениле uninstall-ерот. Порано за да деинсталираш Office апликација требаше да се покрене Setup уште еднаш па те прашува сакаш модификација, поправка или деинсталација, па ти сакаш модификација па чекираш...
Невидена гњаважа.

Сега кликаш директно.
Направиле модификација на рутината. Јак бур! Наместо да се фокусираат да го средат она недоносеноно створење од OS се бафтаат со непотребни работи.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Го смениле uninstall-ерот. Порано за да деинсталираш Office апликација требаше да се покрене Setup уште еднаш па те прашува сакаш модификација, поправка или деинсталација, па ти сакаш модификација па чекираш...
Невидена гњаважа.

Сега кликаш директно.
Направиле модификација на рутината. Јак бур! Наместо да се фокусираат да го средат она недоносеноно створење од OS се бафтаат со непотребни работи.
И како да не пофторам по 100ти пат? Златна 7чка, со златна лисичка :)
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,950
Скопје
И еве сум јас по 50 пат, инсталирајќи го истиот Windows и истиот Office, кога, што да видам во add/remove, зошто има посебни Word/Excel/Powerpoint/Outlook??? Само Office 2019 треба да е. Што се задесило?
.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,354
8,394
Скопје

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
891
308
delicon.mk
Едно прашање:
Компјутер од работа поврзан во домејн и сл..
Му ставам мој ssd и му инсталирам Windows 10, без домејн, персонална инсталација.
Оригиналното SSD-то од компјутерот е исклучено.
Откако ќе заврши инсталацијата сѐ си работи супер. Инсталирам апликации, апдејти на Windows-от, се е како што треба.

Арно ама, после некое време снемува Интернет, вика дека е закачен на вифи ама нема интернет.

Ова се случува веќе 2 пати, пробав со нова инсталација на Windows.

Што може да е?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Едно прашање:
Компјутер од работа поврзан во домејн и сл..
Му ставам мој ssd и му инсталирам Windows 10, без домејн, персонална инсталација.
Оригиналното SSD-то од компјутерот е исклучено.
Откако ќе заврши инсталацијата сѐ си работи супер. Инсталирам апликации, апдејти на Windows-от, се е како што треба.

Арно ама, после некое време снемува Интернет, вика дека е закачен на вифи ама нема интернет.

Ова се случува веќе 2 пати, пробав со нова инсталација на Windows.

Што може да е?
А интернетот од каде го влече? Од истата врска на која што е dom.cont. или башка кабел? Има некој рутер/свич измеѓу итн? Ако е домен контролерот задолжен и за DHCP и DNS тоа е.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
891
308
delicon.mk
А интернетот од каде го влече? Од истата врска на која што е dom.cont. или башка кабел? Има некој рутер/свич измеѓу итн? Ако е домен контролерот задолжен и за DHCP и DNS тоа е.
Дома го користам, на мое вифи, како и претходно со старото ssd кој беше во домејн.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,686
Мислења
830,529
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно