• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 генерална дискусија

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
195
612
Се мачам да инсталирам Десетка на лаптопче од УСБ стик, подесено во биос да се бутира од УСБ - то, тргнува и заглавува со оваа порака:

IMG_20201103_221504~2.jpg

Молам за асистенција од поупатените...
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,088
3,084
Битола
Се мачам да инсталирам Десетка на лаптопче од УСБ стик, подесено во биос да се бутира од УСБ - то, тргнува и заглавува со оваа порака:

Погледнете го атачментот 92994

Молам за асистенција од поупатените...
Види SecureBoot дали имаш уклучено во BIOS и исклучи го.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,514
3,621
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Не знам за Secure Boot, не ни видов, најдов поставка Setup Mode која беше исклучена, ја вклучив и ете ќиниса.. Леново работа.
Како го креираше бутабилното УСБ?
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
250
337
Дали со последниот апдејт почна и на некој друг да му се "губи" блутут-от? И на пц и на лап топ звучници и слушалки што сум ги користел не ги препознава, 50% од времето при старт блутут не работи и треба да рестартирам.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,359
8,401
Скопје
Не сум. Ги шалтам од имиџ. Нема везе тоа...

Него, ти пиша winver во run? Шо вели? 2004? Да, а? Епа лоша вест. Само што искочи кумулативна закрпа..

Ќе пишит ондека AVID - ариал болд италик :)
1604443057521.png

1604443097486.png

А не, извини, тоа во опшнл не чепкам.
Иначе ако овој опшнл апдејт го прави тој хедерот горе, а на @Weeaboo му било исклучено све преку регистри и gpedit-и и сваштарии, а успеал да му се инсталира автоматски опшнл апдејт, а кај мене без никакви забрани да ми остане у опшнл... :D смешки

У опшнл ми дава страшни работи ги ѕирнав пред некој, ова не инсталирам ни под разно, осеќам ќе ми поебат виндоус оние двене долу.
Мониторот ми работи супер, а и принтерот. Ако ги инсталирам овие све ќе ми се поебе.
1604443291398.png

И не, не ми крши филм дека опшнлот еден ден ќе стане мандатори!
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
404
1,016
Дали со последниот апдејт почна и на некој друг да му се "губи" блутут-от? И на пц и на лап топ звучници и слушалки што сум ги користел не ги препознава, 50% од времето при старт блутут не работи и треба да рестартирам.
Мене почна да ме зеза тастатурата. Морам одново да ја спарам за да функционира :/
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,591
1,179
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Мака неам видено од ........ не знам кога. Дај префрлете нешто наваму да видам шо е то такво.
1604444794334.png
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
195
612
Како го креираше бутабилното УСБ?
Со Rufus на GPT / UEFI, и да реферирам не го бива. Бутира све, но инсталацијата доаѓа до околу 50% и наеднаш се гасни и почнува од почеток. И се така во круг.
Сеа наново ќе го креирам, му качам MBR / BIOS партициона шема па да видам.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,088
3,084
Битола
Со Rufus на GPT / UEFI, и да реферирам не го бива. Бутира све, но инсталацијата доаѓа до околу 50% и наеднаш се гасни и почнува од почеток. И се така во круг.
Сеа наново ќе го креирам, му качам MBR / BIOS партициона шема па да видам.
Зошто со Media Creation Tool не го направиш да пробаш?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,989
4,221
SK
Meне вака на постар лаптоп (sandy bridge) ми направа поновa верзиja (со интегрирани апдејти), на MBR /BIOS помина без проблем. Така да освен ако баш за нешто специфично не ти треба UEFI...
 

CBB_6

On your way to fame
9 декември 2016
195
612
Шознам, ваљда слепо ги следам препораките на Generation2 за инсталација „Create bootable USB (highly recommended) with Rufus, (attached) “...
Ајде еве треча среча ќе пробам со MBR / BIOS.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Со Rufus на GPT / UEFI, и да реферирам не го бива. Бутира све, но инсталацијата доаѓа до околу 50% и наеднаш се гасни и почнува од почеток. И се така во круг.
Сеа наново ќе го креирам, му качам MBR / BIOS партициона шема па да видам.
Чим почне инсталацијата веќе , ако ти дозволило у која партиција да инсталираш, ако после тоа преќине ќе д ае нешо друго проблемо.
Тоа со GPT/BIOS , LEGACY/UEFI коа не е како шо треба не ти дава да инсталираш, не почнува уопште. Да не е нешто драјв дискот неуред?
 

stoneeater

Gaining Experience
23 јули 2010
92
90
До CBB_6: не е проблем со инсталацијата или usb стикчето,проблем е со ISO-то. Пишува во коментарите,после јунското ISO и натаму на Genеration2. Прекинот на инсталацијата кај 50% или 75% се јавува кај лаптопи со само една графика(најчесто интел) или плочи со интегрирана графика. Или симни постаро ISO и upgrade-рај или симни Windows ISO Downloader и преземи го последното ISO верзија 20H2.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,514
3,621
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Со Rufus на GPT / UEFI, и да реферирам не го бива. Бутира све, но инсталацијата доаѓа до околу 50% и наеднаш се гасни и почнува од почеток. И се така во круг.
Сеа наново ќе го креирам, му качам MBR / BIOS партициона шема па да видам.
Да не ја тупиме, не се замарај со ништо, до Rufus e проблемот.
Направи си го усб-то преку официјалната алатка од Microsoft (Download Tool Now) и нема да имаш никаков проблем.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Да не ја тупиме, не се замарај со ништо, до Rufus e проблемот.
Направи си го усб-то преку официјалната алатка од Microsoft (Download Tool Now) и нема да имаш никаков проблем.
Од кој ракав го извади заклучоко? Пологично е @stoneeater како шо кажа да си симне друго ISO.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,514
3,621
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Од кој ракав го извади заклучоко? Пологично е @stoneeater како шо кажа да си симне друго ISO.
Идентичен проблем имав, исто следев "водич" да користам Rufus. После си симнав и ISO и направив бутабилно УСБ од линкот што го постирав и си завршив работа.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Идентичен проблем имав, исто следев "водич" да користам Rufus. После си симнав и ISO и направив бутабилно УСБ од линкот што го постирав и си завршив работа.
Значи ипак си симнал друго ISO. Може и да не е до Руфус, туку до опциите кои сам треба да ги одбереш, а другио криејшан тул вероватно аутоматски си направе бутабилно УСБ со правите сетинзи MBR/GPT итд.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,380
10,427
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Нема тука „не коби“
И Флегма остана подзинат кога виде ист призор.

Ќе преминам кај Јабучариве. Ете до толку ми е допи*дено..
Тие ко ќе те дочекаат на волеј следно ќе ти биде да одиш на Линукс... кај сатаната :ROFLMAO:
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,152
13,769
@Astro
Ама стварно. Револт од невидени граници.

Наместо да се посветат да решат практични ствари како Instant On, да интегрираш мобилни уреди, да го средат глупиот блутут за да не треба цела наука тие ми се бафтаат со тоа да ми олеснеле да се видам во Контрол Панел што сум како сум..

Овие пак налицканиве имале екосистем, другите се хакери..
Грозота.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,380
10,427
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
@Astro
Ама стварно. Револт од невидени граници.

Наместо да се посветат да решат практични ствари како Instant On, да интегрираш мобилни уреди, да го средат глупиот блутут за да не треба цела наука тие ми се бафтаат со тоа да ми олеснеле да се видам во Контрол Панел што сум како сум..

Овие пак налицканиве имале екосистем, другите се хакери..
Грозота.
Да, да ти пукне пична жила е работава
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,706
Мислења
830,889
Членови
28,699
Најнов член
bichobi
На врв Дно