• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 генерална дискусија

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Дома го користам, на мое вифи, како и претходно со старото ssd кој беше во домејн.
Ништо тогаш, пробај стави најнови драјвери пробај кабел, усб вифи стикче.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
894
313
delicon.mk
Ништо тогаш, пробај стави најнови драјвери пробај кабел, усб вифи стикче.
Не знам дали прочита дека работи и вифи и се едно 2-3 саати и после се губи и само не дава интернет, во лан се закачува. Ни со кабел не дава интернет.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,359
8,401
Скопје
Не знам дали прочита дека работи и вифи и се едно 2-3 саати и после се губи и само не дава интернет, во лан се закачува. Ни со кабел не дава интернет.
Не знам дали прочита ама стај најнов драјвер.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не знам дали прочита дека работи и вифи и се едно 2-3 саати и после се губи и само не дава интернет, во лан се закачува. Ни со кабел не дава интернет.
Да прочитав, затоа ти реков драјвер смени. Која верзија на виндовс е? Се надевам не е некоја од торент.

Кога ќе снема интернет пинга ли рутер во cmd. Отвори и ping 192.168.1.1 или кој и да е рутерот. ДНС провери, пробај со 8.8.8.8 или 8.8.6.6 итн.

Немаш постирано доволно информации за хардвер и софтвер за да ти помогнам со дијагностика.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
894
313
delicon.mk
Да прочитав, затоа ти реков драјвер смени. Која верзија на виндовс е? Се надевам не е некоја од торент.

Кога ќе снема интернет пинга ли рутер во cmd. Отвори и ping 192.168.1.1 или кој и да е рутерот. ДНС провери, пробај со 8.8.8.8 или 8.8.6.6 итн.

Немаш постирано доволно информации за хардвер и софтвер за да ти помогнам со дијагностика.
Windows-от е симнат од официјалната страна на Microsoft.
Верзија: Windows 10 Pro 2004
Experience pack: 120.2212.31.0

Драјвероте за WiFi USB adapter се симнати од официјалната страна на TP-Link.

Пинга рутер.
DNS-и сменети со 1.1.1.1 за проба, исто.
IP, subnet mask, gateway, DNS сѐ е менувано и пробувано.


Се мислам нешто да не го зеза рутерот.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
894
313
delicon.mk
За работите да будат уште почудни пингам и google.com без проблем.

Едит:
Во логовите на рутерот го видов ова:
dnsmasq-dhcp[1353]: Ignoring domain xx-group.local for DHCP host name XX-XX-XXXX
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Ај сега јас да се побунам малку.
Користам Windows 10 1909 Build 18363 со исклучени апдејти и ај тоа што Edge сам си инсталира Web апликации, од каде дојде овај хеадер во Settings?
Како настануваат сами овие промени/проблеми?
Оперативниов ми е делкан од сите страни, гасено се што може да замара, и повторно си прави промени. Гледам кај повеќе корисници на редит магично си се појави, и што е најако, нема начин како да се исклучи, освем со користење на рандом Github Feature Control алатки.

 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,359
8,401
Скопје
Ај сега јас да се побунам малку.
Користам Windows 10 1909 Build 18363 со исклучени апдејти и ај тоа што Edge сам си инсталира Web апликации, од каде дојде овај хеадер во Settings?
Како настануваат сами овие промени/проблеми?
Оперативниов ми е делкан од сите страни, гасено се што може да замара, и повторно си прави промени. Гледам кај повеќе корисници на редит магично си се појави, и што е најако, нема начин како да се исклучи, освем со користење на рандом Github Feature Control алатки.

Изгледа треба да бидеш на 2004 и да остаиш на дифолт, да не гасиш ништо.
Ја вакво нешто неам, хаха.
1603202874268.png

Многу грд хедерот, уште па тоа горе у ќош windows updated како штрчи...
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Изгледа треба да бидеш на 2004 и да остаиш на дифолт, да не гасиш ништо.
Ја вакво нешто неам, хаха.

Многу грд хедерот, уште па тоа горе у ќош windows updated како штрчи...
Инсталирав 20H2 на виртуелка и таму го има. Очекувајго и кај тебе за брзо, Microsoft го испуштал за корисниците во фази.

П.С 20H2 e достапен.
ISO Build number: 19042.508
Последен апдејт: 19042.572

ISO може да се превземе од тука.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Да не е само на local account-и? Кај мене исто го нема јас користам @outlook на сите компјутери.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас сум на локал акаунт.
Еве ја мојата верзија. @Weeaboo пушти кај тебе која е, ова жими се првпат го гледам.

1603216285720.png

За Edge слушнав нешто, ама не би требало со сила да инсталира апликации. Мора да има полиса некоја да се забрани треба да разгледам.
 

Атачменти

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Еве ја мојата верзија. @Weeaboo пушти кај тебе која е, ова жими се првпат го гледам.


Плус на хеадеров стои OneDrive, но кај мене е избришано и има само Windows Update + Account Info.

Едит: Еве екстра од Updates и Installed Updates. Прашање што ме мачи: како дојде?П.С да не створам забуни, овие апдејти доаѓаат директно од ISO-то, а ова е свежа инсталација од пред месец и пол, и како што прикажав на сликата, ниту еден апдејт не е инсталиран освем Redist Packages што се инсталирани рачно.
 
Последна промена:

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,359
8,401
Скопје
Прашање што ме мачи: како дојде?
Јас ќе ти кажам. Ви даваат до знаење Мајкрософт, дека вие кои праите кастмизации, регистри твикови, хостс блокови, груп полиси и слично узалуд вам труд свирачи.
Windows 10 е преубав за plug and play. Доста чепкате кај што не ви е местото. Ако толку сакате да чепкате, Linux и готово.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Тука гледајте дали има некој што на пример го нема кај мене.

1603219360401.png
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,514
3,620
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
A што ви пречи толку хедерот? Кај мене одамна се појави.

Untitled-1.jpg
 
3 јуни 2009
607
36
Windows Update или Media Creation. Со Media Creation имаш две опции, upgrade, или да спуштиш ISO, па да направиш inplace upgrade од ISO-то или за свежа инсталација.
Ќе пробам со Media Creation или најверојатно друга одлука ќе биде да чекам сам да се појави апдејтот бидејќи Windows Update ми е вклучено самото да наоѓа апдејти.

Вчера гледам Windows Update во Settings ми инсталира некој апдејт ама не овој последниов кај што во Settings се гледа тоa горе твојот Микрософт акаунтот и windows update иконче.

После пробав и со Windows 10 Upgrate Assistant aма пак не ми го даде тој најнов.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,705
Мислења
830,885
Членови
28,699
Најнов член
bichobi
На врв Дно