• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 генерална дискусија

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,631
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Треба „хаха“ и „sad“ реакции да се стаат на форумов.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,260
8,519
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Некои од вас ваљда се ботови, друго објаснување неам
Јас предлагам да ти се даде кастм титула "ботофоб". Молба до @FATAL1TY да се стави на дневен ред.

Каква дискриминација спрема нас со ограничена интелигенција е ова?

Испратено од Redmi Note 9 Pro преку IT.mk форум апликација
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,264
14,036
Ако има сервис или процес убиј/запри и рестартирај гоо кмпјутерот и јави што се случува.

Инсталирај или надогради ги (уште еднаш иако се инсталирани) сите оние buthurt библиотеки .Net runtime, C++ 2005, 2010
И Java стави (32 и 64)
Направи DirecX апдејт.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,460
8,584
Скопје
Ако има сервис или процес убиј/запри и рестартирај гоо кмпјутерот и јави што се случува.

Инсталирај или надогради ги (уште еднаш иако се инсталирани) сите оние buthurt библиотеки .Net runtime, C++ 2005, 2010
И Java стави (32 и 64)
Направи DirecX апдејт.
Ја избришав јавата уште пред да пишеш и не се опраи проблемот.
Овие библиотекиве ми се многу испомешани и мислам дека нешто ќе зафркнам при процесот на апдејтирање/бришење/повторно инсталирање. А ризикот не вреди мислам со оглед на тоа каков е „проблемов“ со кој се соочувам.
upload_2020-9-22_18-4-10.png
DirectX ми е 12, виндоус е апдејтиран до крај
upload_2020-9-22_18-2-51.png
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,260
8,519
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ја избришав јавата уште пред да пишеш и не се опраи проблемот.
Овие библиотекиве ми се многу испомешани и мислам дека нешто ќе зафркнам при процесот на апдејтирање/бришење/повторно инсталирање. А ризикот не вреди мислам со оглед на тоа каков е „проблемов“ со кој се соочувам.
Погледнете го атачментот 91252
DirectX ми е 12, виндоус е апдејтиран до крај
Погледнете го атачментот 91251
Додека ти не го спомна ова со win+shift+s јас сеуште си користев alt+prt scr. па win+R pbrush и селект/кроп. Ова било боље.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,460
8,584
Скопје
Јавава ја усложниле у пичку матер. Едно време се знaеше, симнуваш ЈРЕ и готово.
Сеа што по ѓаволите е ова?
https://www.oracle.com/java/technologies/javase-downloads.html
Кои верзии треба да ги имам?
Таа најдолу Java SE 8 верзија, само за нејзе има JRE, ама ми делува многу старо + БАРА АКАУНТ ЗА ДА СИМНЕШ, ВТФФФ.
Која верзија му треба на просечниот корисник сега?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

Andrejrulz

Gaining Experience
14 октомври 2014
83
80
Избрзав со заклучокот дека се оправил багот... толку му беше, пак се појави.
Користам win + shift + s прииилично долго време а исто така и вибер за десктоп, и секогаш го користам во контекс на правење скриншот на дел од екран и веднаш пејст во некоја друга програма пр. viber, whatsapp, teams, slack, one note, outlook, paint, (azure dev ops in browser?)
Никогаш, никогаш ми се нема случено твојот проблем...

Не ќе да е толку едноставно и лесно решението :)
Среќно
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,460
8,584
Скопје
Никогаш, никогаш ми се нема случено твојот проблем...

Не ќе да е толку едноставно и лесно решението :)
Среќно
Знам, на лаптопот го неам проблемот...
Може да ми кажеш што правев погрешно што ми бараше акаунт?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ништо, Оракл се занесуваат. Може да се најдат и user/pass, а и регистрацијата е бесплатна.

А зошто овој сајт не бара, појма немам. Може го отвориле (кога почнале да бараат регистрација, важела само за симнување постари верзии, не и за најновата).

И да, оваа (осмица) е најнова, не знам што стана со 9-ка и 10-ка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,297
956
Неврленд
Јавава ја усложниле у пичку матер. Едно време се знaеше, симнуваш ЈРЕ и готово.
Сеа што по ѓаволите е ова?
https://www.oracle.com/java/technologies/javase-downloads.html
Кои верзии треба да ги имам?
Таа најдолу Java SE 8 верзија, само за нејзе има JRE, ама ми делува многу старо + БАРА АКАУНТ ЗА ДА СИМНЕШ, ВТФФФ.
Која верзија му треба на просечниот корисник сега?
Шо па ти треба таа Јава бе буразерче? За онлајн игри ли?
А да си инсталираш ти златна 7-чка и да се дефјосаш oд сите овие проблеми? ;)
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,460
8,584
Скопје
Шо па ти треба таа Јава бе буразерче? За онлајн игри ли?
А да си инсталираш ти златна 7-чка и да се дефјосаш oд сите овие проблеми? ;)
Флегма ја спомна како можно решение за проблемов.
7 не ставам, не фала, не се враќам чекор назад.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,260
8,519
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,137
2,543
Флегма ја спомна како можно решение за проблемов.
7 не ставам, не фала, не се враќам чекор назад.
Ај кога пробуваш више. Иди деинсталирај Снип&Скеч, рестарт, инсталирај. Од МС стор пак Снип&скеч, стркни шорткат, ресетирај и види.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
444
589
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Здраво дечки.
Треба да активирам Office 2010 на лаптоп на стариот, кој активатор да го користам ?
KMSpice или нешто користев на времето, дали тоа да го барам или има некое подобро решение ?

Малце сум кнап со време а морам да го средам компјутерот на стариот пред да почне учебната година. Ги погледнав пораките за активација на windows од пред некоја недела, не сконтав што е најдобро да се искористи за Оffice 2010.
Или пак да инсталирам нов Office (овој 2010 како да престана да работи кога се логирав на тоа lms.schools.mk )
Однапред благодарам.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,460
8,584
Скопје
Ај кога пробуваш више. Иди деинсталирај Снип&Скеч, рестарт, инсталирај. Од МС стор пак Снип&скеч, стркни шорткат, ресетирај и види.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Ги пробав тие работи одамна, 2 пати. Не биват.
Здраво дечки.
Треба да активирам Office 2010 на лаптоп на стариот, кој активатор да го користам ?
Loader by DAZ 2.2.2
ама DAZ се налути пред некое време и го избриша официјалниот, пази од кај симињаш
ќе ти пуштам пп
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,256
1,325
Office 2010 е последната верзија што сеуште може полесно да се активира со сериски број. Побарај enterprise сериски мислам дека беше и би требало да помине активацијата
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,460
8,584
Скопје
Loader by DAZ 2.2.2
ама DAZ се налути пред некое време и го избриша официјалниот, пази од кај симињаш
ќе ти пуштам пп
Ме потсети @Alucard дазиов лоудер не можеше изгледа, мислев на Microsoft Toolkit 2.6.4 мислам последна верзија.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,799
Членови
29,029
Најнов член
ivanaivaivana
На врв Дно