1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел станува мобилен оператор во 2018

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од bxxxn, 30 Јануари 2018.

 1. dipetar

  dipetar
  Intern

  66
  31
  1 Мај 2019
 2. krema

  krema
  Professor

  8,955
  8,708
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ајде нека се угоде роамингот. :)
   
 3. dipetar

  dipetar
  Intern

  66
  31
  1 Мај 2019
  Со медијаторот АЕК се спогодивме со операторот и обештетен сум за проблемите.
  Испаднаа Телекабел многу коректни.
  Но јас нема да ја користам таа мрежа повеќе, Портацијата е завршена.
   
  На TexasUS и Krkac им се допаѓа ова.
 4. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,155
  716
  8 Мај 2010
  Машко
  Ако може да кажеш кога ќе имаш време секако.

  Како оди целата процедура во кратки црти.

  Поднесуваш приговор, чекаш, како комуницираш понатака...?!

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,445
  4,997
  21 Јануари 2009
  Од кај го извадивте зборов, па уште со голема буква.
  А бе кажи префрлување, пренесување на број.
  ПОРТАЦИЈА.
   
  На aleksandardespotovikj, Rukfash, Krkac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,378
  12,504
  2 Август 2012
  Машко
  Ваљда треба да се користи “Портирање“ ако се употребува странски израз.
  Ние затуцаните и понатаму ќе употребуваме “Префрлање“
   
  На goran_oh и Avid им се допаѓа ова.
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,982
  1,207
  5 oктомври 2007
  Машко
  И така, Турција, Телекабел и СМС. Праќање не работи. Ни од еден оператор. Информациска СМС за цени и слично, стигна само после рачно мењање на Водафон. Претходно автоматски на Туркцел, рачно на Туркцел и Авео, јок.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На TexasUS и dipetar им се допаѓа ова.
 8. dipetar

  dipetar
  Intern

  66
  31
  1 Мај 2019
  Фино.
   
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,982
  1,207
  5 oктомври 2007
  Машко
  Овие се комедии. Ај СМС што не работи. Него и дојдовен повик не работи. Само и само ако си на ист оператор со тој што те бара, може да те побара. Ако не, или од ВИП или Телеком од МК, јавуе инвалид намбр. А ти можеш да бараш кон каде сакаш. Сменети мрежи, рачно на сите, 2Г, 3Г, 4Г не ни сака (вип и телеком сакаат), ништо не помага. Ако ти е Ауто нетворк и си брка работа телефонот, за да те добијат е игра на среќа и веројатност. Од 15тина македонци овде само 2 имаме и број од ТК и само тие 2ца се со проблеми. Едниот мојот е портиран од Вип, другиот е нивни 074. Значи и тоа нема врска.
  На вибер, вратија пред некој ден нешто кој број како каде, како да не гледаат сами кој број, и толку ги снема. Не одговараат не се ни јавуваат на Вибер.
  Комедииииии.
  Едвај чекам да ми дојдат кај да е и пак да ми нудат префрлање на бизнис броеви и слично.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. dipetar

  dipetar
  Intern

  66
  31
  1 Мај 2019
  Онда ме разбираш.
  Јас патувам минимум два пати на месец во Европа и знаеш како ми е.
  Два месеци траеше нашата „врска“.
  Nevermore.
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,982
  1,207
  5 oктомври 2007
  Машко
  Затоа јас земав да ги експерументирам со број кој реално ми е неважен. На малата и е супер за во Скопје, ама недајбоже да отидеше со другарки да речам до Грција и да неможеше да ја добијам. А вака ке си пишам приговор во Ск, (како ти имаа речено за само уште неколкуте оператори што демек ги зезаат, а усрвари испаѓа само некои им работат), и ги чекам да дојдат за мојот со понуди ...

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 12. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,540
  3,448
  11 Декември 2008
  Машко
  Неозбилни се ептен, ми се чини дека и по година-две нема да се оправат.

  Sent from my SM-A520F using Tapatalk
   
 13. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  387
  197
  18 Март 2015
  Машко
  Знае некој чива мрежа користат?
   
 14. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  990
  1,125
  11 Март 2011
  Телеком
   
  На stefan_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 15. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  387
  197
  18 Март 2015
  Машко
  ^^ Благодарам.

  Некој нешто негативно да сподели? :)
   
 16. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  990
  1,125
  11 Март 2011
  Читај наназад, доста е шарено искуството, колку што сфаќам за МК нема некои поголеми проблеми, најголем проблем е роамингот...
   
 17. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  196
  119
  25 Февруари 2017
  Машко
  Роамингот само единствена маана. Засега сум еве веќе недела дена во Грција, немам никакви проблеми ни со СМС, повици, пробав кратко и интернет функционира. Воглавно имаа (незнам дали сега им е средено или не) проблеми со СМС примање/испраќање во некои земји.
   
 18. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,155
  716
  8 Мај 2010
  Машко
  СМС известувања за препуштен повик доцнат по 20 мин (не повеќе од саат).

  Интернетот е стабилен и не крадат.

  Мрежата за разговори е солидна (користат од Телеком мрежа).  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 19. dipetar

  dipetar
  Intern

  66
  31
  1 Мај 2019
  Не можеш смс кон странски земји да праќаш.
  Не им е тоа средено.
   
 20. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,690
  1,135
  16 Јуни 2010
  Машко
  [​IMG]
  Not good, not bad.
  Куманово, пакет 500 денари. Не е до телефонот (иако е стар и спор) ама лани имав извадено 110 мегабити down и 20-30 up на вип мрежа на отворен простор.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  394
  184
  28 ноември 2014
  Машко
  Zashto Facebook ne go raspoznava telekabel kako broj za verifikacija? U kontakt centar mi vikaat sredeno e.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,982
  1,207
  5 oктомври 2007
  Машко
  Добро го решија проблемот со верификација и авторизација со МИ акаунт. Некој со искуство? Кај ќерка ми сеуште нејке на Редми 5 плус да направи. Нонстоп дава нешто SMS gateway fail, и Xiaomi authorisation fail, така нешто.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...