1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел станува мобилен оператор во 2018

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од bxxxn, 30 Јануари 2018.

 1. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,068
  1,178
  11 Март 2011
  Телекабел станува мобилен оператор ⋆ IT.mk

  Според мене одлична вест. Имам некое добро чувство за ова. Телекабел ми делува дека до сега не играа исто оро со големите играчи, така да се надевам дека ќе се вистински конкурент :). Редно е веќе некој да ги размрда од оваа веќе предвидлива шема "акција +2 гигабајти за само +200 денари, на претплата од 24 месеци". Само напред!
   
  На JensenInterceptor, MikickoHC, Astro и уште 12 други им се допаѓа ова.
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Со изнајмени линии, незнам колку ќе биде возможно да бидат сериозна конкуренција...
  Со нивна инфаструктура - незнам дали имаат доволно капитал да превземат таков чекор. За разлика од кабелска тв/телефон, каде е во ред постепено територијално ширење... за мобилен оператор, со ваква конкуренција, треба голема покриеност од старт.

  Од друга страна имаат голема лојална база на корисници, па се е можно да станат преку ноќ сериозен играч. Искрено се надевам да успеат, бидејќи со овие други лопови ВИП/Телеком, како што тргнала работава, од наредни години ќе треба да се земе потрошувачки кредит за да се плати нивната сметка ;)
   
  На damil, Astro, DonFrozex и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  346
  417
  10 oктомври 2011
  Машко
  Позитивна вест во секој случај! Мислам дека најголемиот бенефит ќе биде тоа што малку ќе ја пробудат конкуренцијата, која во последниве 2-3 години ги нема намалено цените на пакетите, ниту подобрено условите на пакетот. Уште ако изиграат паметно со уредите кои би можеле да се земат од нив при потпишување договор, ќе почнат да им одат на нерви на ВИП и Т-мобиле.

  Исто така мислам дека ќе им се зголеми базата на корисници и на другите услуги како резултат на ова, бидејќи многумина уште од старт ги исклучуваат како опција (јас лично). Преферирам сите услуги да ми бидат од еден провајдер (интернет/тв/телефони).
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  597
  768
  25 Февруари 2016
  Машко
  Го поздравувам во нивниот чекор, сепак фирмата е партиски поврзана со власта, така да патот им е отворен од таа страна.
  Инаку со сметката од телеком, за фирма, јас имам само намалување со секое 3-4 годишно потпишување договор, не се сложувам со констатацијата дека сметките растат, рака на срце незнам во секторот со физички лица што се случува.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 5. barneymk

  barneymk
  Gaining Experience

  110
  99
  27 Април 2016
  Машко
  Би требало да е интересно ова у секој случај. Има потенцијал у телекабел само они се вечити underdogs.
   
  На Krkac и bxxxn им се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  10,009
  9,645
  24 Јуни 2009
  Машко
  Во секој случај ќе им направат огромен удар на монополот кој што го имат договорено VIP и Телеком.
  За цените, квалитетот и покриеноста ќе дискутираме кога ќе го активират овој проект.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bagata

  Bagata
  Gaining Experience

  60
  53
  21 Август 2010
  Мислам дека Роби е доволно финансиски моќен за да изведе своја инфраструктура, ако го направи тоа мислам дека преку ноќ ке стане еден од главните играчи во МК.
  Ако пак рента инфраструктура нема да може да дојде толку до израз, иако неговите политики пред се мислам дека се задоволни клиенти
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,068
  1,178
  11 Март 2011
  Ова 2018 делува бргу за добивање дозвола и градење мрежа после тоа, можно е да почнат како виртуелен па да изградат своја мрежа потоа. Ако не грешам така и ВИП направија, користеа мрежа на T-Mobile па направија своја потоа (може и да грешам не најдов референца)

  Всушност кога се споија Оне и Вип имаа обврска да донесат уште 2 виртуелни оператори, беше Албафон и актуелна е Лајка, па можеби треба да има 2 активни, може е тој слотот што ќе се пополни.

  ВИП и ОНЕ се спојуваат со обврска да донесат уште два виртуелни оператори
   
 9. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Своја инфраструктура? Дали знаеш колку чини една таква инфраструктура?...а да не збориме за тоа колку би било исплатливо такво нешто.

  Телекабел имаат солидна услуга за 90% од луѓето...за луѓето што немаат потреба од екстра ТВ канали и брз интернет имаат приступачна цена, би било супер поволно да се направи пакет со мобилни услуги. Ако ништо друго барем сите корисници би имале корист од ова.

   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  И јас со фирма сум на Телеком, цените не паѓаат, само условите минимално се подобруваат (кај мобилната телефонија највеќе).

  Кај фиксните услуги - Телекабел победуваат, особено кај оптичкиот интернет.

  Се надевам дека Телекабел ќе станат солиден мобилен оператор (без детски болестит кои до ден денешен се провлекуваат кај ВИП) и ќе им земе убав дел од колачот на дуополот Телеком/ВИП.
   
  На Astraion и bxxxn им се допаѓа ова.
 11. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  780
  854
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Малку смешно и иронично кога главна маркетинг кампања на Телекабел била, Кабел си е кабел... како слоган, за сега да влезат во работа со мобилни мрежи :)
   
  На Jovan4e, red dragon, Војвода и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. maci

  maci
  On your way to fame

  2,879
  635
  2 Април 2008
  најдобитна комбинација ќе биде ако направи како што му е сега за корисниците на телекабел да нема договори туку месец за месец.
  да нема преплата од 24 месеци.
  за да може секој кој не е задоволен од операторот да го смени за кратко време.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 13. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  70% сум сигурен дека ќе имаат прифатливи и неретардирани* тарифи ( за разлика од вип и мобимак ). А за квалитетот на мрежата и подршката останува само да почекаме и да видеме што ќе биде.


  * - Под неретардирана тарифа мислам на неограничени минути и пораки кон сите домашни мрежи и доволно интернет за нормално и комотно користење ( околу 10 GB ) за 500-600 денари. Нешто најблиску до ова беше првата Вип 666 тарифа ( неограничени минути и пораки кон сите + 6 GB интернет ) на која сум веќе неколку години бидејќи не гледам баш некоа друга поисплатлива тарифа.
   
  На Krkac и bxxxn им се допаѓа ова.
 14. Bagata

  Bagata
  Gaining Experience

  60
  53
  21 Август 2010
  Јас незнам колку чини, ама Роби сигурно знае штом се впушта и во секторот мобилен оператор, може на почеток ќе оди со рентање ама знај дека ќе работи и на своја мрежа,
  а можно е да има и партнер од страна, во секторот мобилен оператор со којшто со заеднички финансии, ќе пробат колку толку да ги превземат корисниците од вип/телеком што е и реално остварливо земајки ја во предвид алчноста на наведените 2 оператора
   
  На Jovan4e и bxxxn им се допаѓа ова.
 15. shemko

  shemko
  Gaining Experience

  231
  56
  15 Јули 2008
  Kako za pocetok e odlicno toa sto ke ima nesto+ dase odbere, bidejki toa se sluci so vleguvajneto na vip-2007 godina cenite drasticno padnaja, isto ke bide i so Aktivirajneto na mrezata od Telkabel ,e sega ako renta mreza od Vip ili Telekom ,ke nema mnogu prostor za manevri,no toa moze da bide taka prvite 2/3god, dodeka izgradi svoja mreza- ako gradi svoja mreza ke ke ima dobra konkurencija vo Pogled na Kombo i Magenta 4play paketite, ako odi kako Lycamobile, tesko da konkurira na Dogovoreniot MONOPOL Telekom-Vip
   
  На bxxxn и Bagata им се допаѓа ова.
 16. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Бидете реални, секој нов оператор е плус за корисници. Некој кажа дека добивале попусти или подобри услови од година во година.
  Пријатели и ние добиваме понуди и цени исто, пример тарифа со неограничени повици и смс и 30 гб интернет пред 4 год беше 499 ден, сега ни за 1000 не го добиваме истото.
  Не што не ги намалуваат овие 2 квази оператори цените него и ги дигаат бестрамно.
  Иначе со телекабел немам никакви бизнис релации и интерес, освен шо ги користам услугите нивни на 3 локации.
  10 класи се подобри во цени, супорт и однос кон клиент. 10 КЛАСИ!!!
   
  На Зоран Д., staycalm, Скоти и уште 4 други им се допаѓа ова.
 17. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  Финтата со Роби е тоа што желбата да направе нешто добро за другите е поголема од желбата за профит. Доказ за ова е SBF и Angels, но да не забегуваме офф-топик.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  @boro1 Се е тоа супер само, со желбите си ги сменил местата. Си ја има направено он математиката.

  @kjosmofon Се би се сложил со тебе освен со супортот. :) Ги молев 3 недели да дојдат да ми наместат нет 40/40, никако да дојдат. На крајот раскинав договорот и сега сум на ВИП и сум презадоволен.
   
 19. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  603
  617
  15 Септември 2012
  Машко
  Лошо мислиш затоа што не си запознат со цените за инфраструктурата.
  Дополнително, не е тоа кабловска TB па од кров на кров, од дрво на гранка...
   
 20. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  2 пати сум ги повикал и дошле по 2 часа, за оптика се јавив во петок, понеделникот во 9,30 беа кај мене дома, за 2 часа имаа завршено со супер квалитетни кабли и опрема.
  Кај некој друг можеби не било така и сега си е незадоволен што е сосема нормално.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 21. krema

  krema
  Professor

  10,009
  9,645
  24 Јуни 2009
  Машко
  Телекабел нема договор!
   
  staycalm, Astraion и на kjosmofon им се допаѓа ова.
 22. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Лол! Има договор, само не е обврзувачки. :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Каков е тој договор што не е обврзувачки? Тогаш не е договор. Да не мислиш дека е на неопределено време, а не е на две години или слично?
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 24. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Нормално дека на тоа мислев.
   
 25. krema

  krema
  Professor

  10,009
  9,645
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тој договор нема никаков обврзувачки карактер, како и да е се разбравме :D
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...