1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел станува мобилен оператор во 2018

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од bxxxn, 30 Јануари 2018.

 1. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,285
  898
  8 Мај 2010
  Машко
  На овие СМС мислиш? [​IMG]

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На DrMTR и TexasUS им се допаѓа ова.
 2. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Ова го има само во Грција.
  За друга земја не сум добил информативна смс.
   
  На TexasUS и pipelin им се допаѓа ова.
 3. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  274
  178
  25 Февруари 2017
  Машко
  Дап. Секаде мора да праќаат, мада како што гледам овие роамингот само во Грција го истестирале.
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Еве гледам @pipelin истата мака ја има како мене, идентично, исто.
  Еве сугестија за него - нека си поднеси приговор и нека го срочи убаво.
   
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не бре. Баш кај него во грција се работело.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 6. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  во однос на 4г.
  ама ми кажа него не му сметало да оствари повик за да протече интернет.
  „ќе сределе“
   
 7. staycalm

  staycalm
  Intern

  17
  5
  3 Декември 2013
  Не ми стигнува смс порака од фејсбук, код за верификација. Имал некој друг ваков проблем?
   
 8. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  сите
   
  На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
 9. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,285
  898
  8 Мај 2010
  Машко
  Ми текна сега, а ЈСП има некој пробано? Исто е процедурата..?

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 10. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Со последното ажурирање на Андроид од 01 мај годинава проблемот со 4г се среди.
  Автоматски се стартува.
   
 11. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  634
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Значи ипак не било до телекабел, туку до телефоно у комбинација со андроидо!
   
 12. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  не.
  пробав со картица на вип/т-мобиле и работеше.
   
 13. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  634
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  А зашо на пример ние шо користеме Шаоми телефон го немаме тај проблем? Реално гледано вероватно е делимично и до телекабел у вези со Самсунг телефоните, ама и до Самсунг пошо самио рече дека после апдејт проблемот е решен! Иначе ја приметувам кај мене смс известувањето за пропуштените повици касне со саати, ама на мене не ми смета. Ипак се нови и им треба време да средат се. А најбитното е шо имаат квалитетна мрежа за разлика од вип, и стабилен интернет. Другите д'нгарлашки се мање битни, пошо главната фукнционалност е разговори и интернет.
   
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Да. Додека си у МК, и не ти треба СМС интернационален, 2ФА, роаминг кој функционира автоматски кај сакаш, и 24/7 техничка, онда се одлични.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dipetar

  dipetar
  Intern

  130
  49
  1 Мај 2019
  Дали така викаат и за наплатата?
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  634
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Незнам како викаат, ама јас дури денеска платив за овај месец. А ми пратија 4 пораки од 15-ти навака и не ме исклучија. Можда дека сум ногу години корисник на КТВ и интернет. Важно не ме исклучуваат како другите кои ако каснеш 2 дена одма те ќинат. А за КТВ И Интернет сум каснел по неколку месеци и ништо.
  Ја незнам зашо плачете и пљукате бе за новио оператор за глупости. Ако не си задоволен фрли ја сим картичката и тоуку. Ама не! Пошо немаш договор и аутоматски немаш пенали, а и најефтин е намерно останувате да бидете корисник и се фаќате за смешни ситници и плакате како мали деца.
  Неси задоволен, ево ти изволте мобимак, вип, лајка.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Абе ти изгледа мењаш броеви како чорапи, просто ти е.
  Ај вака. 10 броја, префрлени од ххх во телекабел. Трошок 200+ддв *10 тотал 2360 ден. За да се вратат на некој друг ххх оператор уште 2360 ден. Топтан 4720 ден. Зашто? За некој што си игра оператор?
  Значи никакво оправдање не е тоа нема договор. Зарем тоа значи ќе имате непотполна услуга ама не ви кажуваме? Не разбирам како можеш да ги правдаш цело време. За тебе е нормално дека се нови па не работеле нормални услуги. Ова не ми се десило ни во Космофон на времето (број 3 месеци после отварање) ни во Вип број 1 неда после отварање. Па зар тие не биле тогаш нови.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  634
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Тачно. Не се врзувам за телефонски броеви. Зимам нов, стариот го чувам во СИМ2 неколку месеца додека ми го научат новиот, после тоа го фрлам. As simple as that.
  Дакле не постое тај трошок за префрлање број. Само еднаш до сеа префрлив број и колку шо памтам тие 200 ден после ми ви префрлаат во новиот оператор, тако да не е трошок. А ако сум странство шо има да се замарам со роаминг и другите срања коа фино лепо ќе си земам еден припеид од там и ке го користам додека сум таму и после го фрлам. И брат ми кој е 20 год у странство коа доаќа тука си зима припејд и нема проблеми. Тако да сето тоа за кое плачете е непотребно. Сами сте си криви шо одбирате по комплицирана опција. Ама така е тука кај нас у Македонија. Живееме со мотото: - Зашо да биде едноставно коа може да биде комплицирано? -
   
  Последна промена: 28 Мај 2019
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Епа затоа за тебе ништо нема проблем. А случајно за оние без СИМ2 решение? Или да си купат нов телефон?

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 20. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  634
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Кој телефон денеска нема два СИМа богати пољубим, освен Ајфоун? Или стално патуваш у странство а користеш некој 5-6 години стар модел шо нема два СИМа? А решението е исто просто. Второ телефонче од оние малите не-паметните шо држат батерија 6 дена. На мене лично и не ми се баш свиѓа СИМ2 опцијата, пошо коа зимам нов број не сакам баш сите да ми го знаат. Така да второ телефонче у тај случај е подобра опција.
   
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  На пример Самсунг с8 и С9. Хаваи П20 лајт. Двата помалку од 2 години стари. Па и да е Ајфон.
  Не ми се верува кои трипер комбинации, за проста работа како нормален телеком оператор.
  И како реков ај сега фирма со 10 броја сите да сменат телефони или да им земеме додатен телефон. Па на сите клиенти да им кажуваме броеви што ги знаат со годиииини. И да мењаме визитки, меморандуми, веб страна. Па после 2ФА на сите сервиси. Абе дај молимте.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 22. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  634
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Епа коа купуваш телефон нели мислеш на тоа дали има два сима? И да не ти треба моментално како кај мене у сим2 можеш да ставеш СД картичка. А примерот со фирма со 10 броја ногу ти е јак. Која е таа фирма шо туку така ке се нафане да смене оператор без да си ги задрже моменталните броеви? Нормално дека прво ке го си земат пробни броеви за да видат дали функционира се со на нив им треба, па ако е се у ред тек после да ги мигрираат 10те или 100-те броја! Самите вработени од телекабел сеуште комуницираа меѓу себе со броеви од вип, мобимак на почетокот......За нормални корисници кои се над 90 % телекабел си е супер. Само за цепидлаки или таканаречени тролови кои тражат влакно у јајце не е добар. Ја незнам шо се замараш.
  Врни се си у вип, мобимак и нема проблем. Поминале 4-5 месеци и уште немале решено некои проблеми.
  Зборуваш како само они да се и готово, катастрофа е. Стварите се такви какви шо се у моменто и тоа е тоа.
  Тејкит ор ливит.
   
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Најмалце од се мислам да има 2 сима. Немам никад потреба. Никад.
  Да тестирам оператор? За СМС? За роаминг? Ма дај бре се слушаш ли што зборуваш. Па тоа се основни услуги.
  Тоа што ти си задоволен со тоа е што е, незначи дека они работат како треба. Имаш договор со нив? Имаш. Дали во потпилност го исполнуваат. Не. Независно дали можам или неможам да го раскинам. Договор е договор. Зашто нудат нешто што неможат да го исполнат.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  634
  387
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Џизас Крајст! Дај бе иди и таму у дирекција на телекабел и испукај се и фрл им ја сим картицата у фаца.
  Тука џабе плакаш. Нишо нема да промене плакањето тука, пошо неможеме да ти помогнеме.
  Понудија нешто шо 90 % од корисниците го очекуваа. Поефитни разговори, стабилна мрежа и повеке интернет за помалку пари од другите оператори кои беа принудени да почнат да ги смалуваат цените (мада не пратам како стојат работите тука и немам појма). Така да вие останатите 10% треба да бидете благодарни на телекабел пошо вип и мобимак ке ви ги намалат цените. Али секако нема да ве толерираат ако навреме не си платете сметката и има одма да ве кинат :p
   
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Среќа што мојата лична сеуште не е кај овие џоамити телеком оператори. А за другите си има уредни жалби, поплаки како е редот. Не се секирај.
  Овде не плачеме, ако не си приметил, само кажуваме искуства.
  А искуството е дека имаат уште леб да јадат за да станат она за што на големо се претставуваат и некои упорно ги бранат во тоа.
   
  Krkac, HardCorec, Potop и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...