1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел станува мобилен оператор во 2018

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од bxxxn, 30 Јануари 2018.

 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,237
  5 oктомври 2007
  Машко
  Aaaaa нееее, само понеделник до петок, до 16 часот. Мислиш минитерство за телекомуникации се.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На aleksandardespotovikj и dipetar им се допаѓа ова.
 2. dipetar

  dipetar
  Intern

  66
  31
  1 Мај 2019
  Да, еве сега звонев, на сите броеви, не дигаат.
   
 3. dipetar

  dipetar
  Intern

  66
  31
  1 Мај 2019
  Сега за да ги променам ќе морам да им платам 200 денари портација.
  Мамицата у...
  Јас често патувам, ова е катастрофа.
   
 4. dipetar

  dipetar
  Intern

  66
  31
  1 Мај 2019
  Поднесувам приговор до АЕК.
  За што платив за основна услуга да немам.
  Ќе се убијам.
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Аман бе патуваш у странство а кукаш за 200 ден. И нем, не се убивај. И така немаш обврзувачки договор. Нема плаќаш пенали ако ги откачеш.
   
  Maced0nian, Avid и на goran_oh им се допаѓа ова.
 6. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  196
  119
  25 Февруари 2017
  Машко
  И јас да сум на негово место, не е фрката за 200МКД. Веќе кога си оператор обезбеди и истестирај basic things еб*го. Неможеш на роаминг мрежа да се закачиш или да пратиш СМС.
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Али затоа можеш од таму да си земеш бројче и proglem solved.
   
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,237
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ама признај дека се заебаваш со коментариве.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 9. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,157
  725
  8 Мај 2010
  Машко
  Префрли на мрежа во Грција.
  Стигнаа 2 СМС пораки, една за цени, друга за Дата интернет дека е исклучен.
  [​IMG]

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 10. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,237
  5 oктомври 2007
  Машко
  Би ти било проблем да тестираш праќање на СМС и 2FA ?
   
 11. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,157
  725
  8 Мај 2010
  Машко
  Gmail пристигна код.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 12. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Абе шо има да се малтретирам со број од некој си оператор дали роаминго функционирал, дали не!
  Брат ми и жена му 20 години секогаш кога доаѓаат тука на гости фино лепо си зимаат едно при пеид бројче и не се замараат со глупости.
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,237
  5 oктомври 2007
  Машко
  Аха... И им се јавуеш на сите што ти го знаат “оргиналниот“ број дека нема да бидеш достапен на него и имаш привремен број. Ма дај не зезај... Плус тие гастрабајтерски финти се ОК, кога поседуваш повеќе и кога треба да комуницираш со фамилија и пријатели во матичната земја. Ама да ти е ова начин на решавање на проблем од некој си оператор, сигурно не е.
   
 14. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,157
  725
  8 Мај 2010
  Машко
  СМС ситна

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 15. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Ај да те подсетам дека постои вибер, месинџер итн.
   
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,999
  1,237
  5 oктомври 2007
  Машко
  Добро бар за Грција да знаеме дека Космоте работи :) Мада и очекував пошто и така СИМ картичките им се од космоте, кујзнае како набавени, со космоте сервисни броеви внатре.

  Сеа ти ова најсериозно? Значи од се погоре што напиша излага дека за тебе е сосема нормално и прифатливо „оператор“ да неможе да ги понуди основните работи во мобилна телефонија како дома така и во странство.
  Иначе да те потсетам дека уште постои и фиксен телефон, па факс, па телеграма, па писмо... И голуби постојат.
   
  На zirkach, TexasUS, Трајче Дрварчето и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  196
  119
  25 Февруари 2017
  Машко
  Мех како може во Грција да не работи, газдата секој ден е таму. :)

  Edit: Проблемот со 2FA за Microsoft e среден.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  370
  206
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Како бидуват времињата и на писма и на голуби поарно да се врнеме.
   
 19. dipetar

  dipetar
  Intern

  66
  31
  1 Мај 2019
  не е. во роаминг не стигнува.
   
 20. dipetar

  dipetar
  Intern

  66
  31
  1 Мај 2019
  баш тоа. за бејсик ствари збориме.
  се вратив МКД почна 4г наеднаш да се губи и морам да ѕвонам некому за да протече пак.
  добро шо праат бе?
  три пати дневно
  како е повик поврзан со 4г?
  операторката денес ми вика ами пробај со 3г. :)
   
 21. dipetar

  dipetar
  Intern

  66
  31
  1 Мај 2019
  мене не ми стигнаа такви информативни во Словачка
   
 22. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  196
  119
  25 Февруари 2017
  Машко
  Ако не ти стигнува никаква СМС ова па воопшто.

  Нешто менувале гледам, порано од некој +447 СМС сервисен центар стигнуваа СМСите за МС верификација, сега +386 (Словенија).

  А чисто информативно што ти кажаа откако пријави проблем со роамингот таму?
   
 23. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  196
  119
  25 Февруари 2017
  Машко
  Само у Грчка им работи роамингот. :D
   
 24. dipetar

  dipetar
  Intern

  66
  31
  1 Мај 2019
  Ќе провереле.
  А за 4г - сугестијата беше да се префрлам на 3г можда ќе работело.

  Денес поднесувам писмен приговор кај нив во Телекабел.
  Морало така за да се жалам после во АЕК.
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 25. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  196
  119
  25 Февруари 2017
  Машко
  Само убаво скоцкај го, башка наведи мислам задолжително е од АЕК да ти праќаат СМСи за роаминг цени кога влегуваш во секоја земја. Овие ни тоа го немаат сторено.
   

Сподели

Вчитување...