1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел станува мобилен оператор во 2018

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од bxxxn, 30 Јануари 2018.

 1. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  975
  1,008
  6 Декември 2016
  Машко
  Каков апдејт спомнуваш за неработењето на интернет на Самсунг телефони? Тука се жалат корисници на S7 (на Андроид Орео) и еден на Ноут 9 (на Андроид Пие). Ако не - да ги враќаме на Нугат за да не го зборите патетичниот изговор со апдејт. Претпоставувам кој од Телекабел го измислил ова, али тоа е друга тема.

  Пази, интернетот НЕ работи општо додека не направиш повик, ни 3Г, ни ништо.
   
 2. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,134
  682
  8 Мај 2010
  Машко
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,838
  1,091
  5 oктомври 2007
  Машко
  Па не е се така едноставно. Јас пренесов број кај нив. И никој никаде никогаш не ми кажа дека ќе ги имам тие проблеми. Тоа се тие работи, недопроверени, избрзани и слично. Па не користиме сите телефон денес само за ало, ало...
  Незначи дека ако договорот е необврзувачки треба најосновни работи кај услугата да не работат. Додатно што појма немаш дека не работат додека не ти притребаат.
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. it_boy

  it_boy
  Intern

  48
  29
  9 Јули 2018
  Машко
  На Dave1 и Rukfash им се допаѓа ова.
 5. dipetar

  dipetar
  Intern

  42
  17
  1 Мај 2019
  Машко
  Фала многу за овој одговор. Навистина издржано.
   
 6. dipetar

  dipetar
  Intern

  42
  17
  1 Мај 2019
  Машко
  Ќе се согласам и со ова. Навистина не треба да се дешава.
   
 7. spektrumZX

  spektrumZX
  Intern

  199
  16
  31 oктомври 2008
  Целта ми беше да ја спуштиме топката со навреди и да станеме конструктивни, а се со цел да добиеме подобри услуги за поефтини цени што секако е резултат на зголемување на конкуренцијата.
  Да се потсетам, а и тие што не знаат да ги потсетам и нив, првиот обид за виртуелен мобилен оператор беше од една компанија од Холандија се викаше WTI мислам, пропаднаа затоа што нашите големи оператори ја уништија, во тоа време Телеком, ВИП и ОНЕ. Потоа дојде Albaphone која исто така пропадна, па Lykamobile која работи и сега но секој знае дека сопствениците се исти од ВИП само менуваат облека повремено. Сега се појави нов мобилен оператор, кој е домашен и кој има големо реноме во телекомуникациите, а ние само бараме подобри услови и поефтини цени.
  Никој од нас не би го менувал постоечкиот оператор ако сме задоволни од него, што значи бараме подобрувања, поефтини цени, а посебно бараме коректни односи од нив.
   
  На The-spiki, dipetar, TexasUS и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. architect

  architect
  Unstoppable

  1,886
  2,208
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Каков голем оператор жити се? На истиов начин со малтретирање на корисниците стапија на сцена и со кабелска ТВ и нет (од прв ден бев нивен корисник). Секоја чест за сите корисници на Телекабел кој трпат тешки тортури за пониски цени, дебели нерви треба за тоа ... дебели. Еднаш корисник на телесрање (wanna be) и никогаш повеќе.

  Испратено од VTR-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. spektrumZX

  spektrumZX
  Intern

  199
  16
  31 oктомври 2008
  Апдејт или не очигледно не разбра ништо од текстот.
  Ќе чекаме да започнеш друга тема кој од Телекабел го смислил ова.
  А што ќе ти е мобилен телефон ако немаш на кој да му ѕвониш?
   
 10. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  346
  158
  28 ноември 2014
  Машко
  Здраво дечки, еве и јас да споделам проблем со Телекабел. Го користам 5 месеци и се на се задоволен сум... Ама, денес приметив дека не ми работи 3G/4G. Бројчето го користам на Iphone 5c и кога пуштам Cellular data не реагира никако. Сетинзите се океј и се е како претходно и си работеше до пред недела дена. Пробав на друг уред Iphone 7 не работи. Со бројче од ВИП работи океј. Изгледа немаат дежурна служба во Недела да одговори и да ги прашам во што е проблемот...
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,838
  1,091
  5 oктомври 2007
  Машко
  Да. Ова го заборавив погоре во точките. Значи да продолжам:
  .
  .
  7. Немање 24/7 каква таква техничка поддршка. Или никој не се јавува, или ти викаат ааа дечко утре/понеделник до 4 имаме техничари. Сега само да запишеме. И после они биле како рече членот погоре "сериозен телекомуникациски оператор". Аха важи.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,289
  4,765
  21 Јануари 2009
  Fucking radio waves, how do they work?
   
 13. dipetar

  dipetar
  Intern

  42
  17
  1 Мај 2019
  Машко
  Се јавив неколку пати, за виновно го наоѓаат последното ажурирање на ОС на Андроид.
  Мене тоа не ми е верно, бидејќи интернет имам но морам да остварам еден телефонски повик за да протече 4г.
  И така со секој рестарт.
   
 14. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  975
  1,008
  6 Декември 2016
  Машко
  Друже бе, пишав и погоре. Па не мислат за идиоти, нема друго објаснување. Апдејтот (кој апдејт бе абдали) го расипало 4Г на Телекабел. Пази богати, а на Телеком (операторот под чија капа се) и на ВИП си лета. Браво.

  Тука се жалат корисници на S7 (на Андроид Орео) и еден на Ноут 9 (на Андроид Пие).

  Станува збор за два модели со два различни верзии на Андроид.
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  170
  101
  25 Февруари 2017
  Машко
  1. Вие што сте со Самсунг уредите има некоја новост околу проблемот? Како се однесува после еве подолго време користење?

  2. Дали досега некој користел роаминг од овие и дали е се во ред со оваа услуга?
   
 16. dipetar

  dipetar
  Intern

  42
  17
  1 Мај 2019
  Машко
  Сега сум во роаминг, сам рачно одбрав мрежа.
  Проблемот со 4г постои и не е решен.
   
 17. dipetar

  dipetar
  Intern

  42
  17
  1 Мај 2019
  Машко
  Еве сега, не добив смс пораки што ги праќа за верификација Мајкрософт.
  Во роаминг сум.
   
 18. dipetar

  dipetar
  Intern

  42
  17
  1 Мај 2019
  Машко
  На некои мрежи не можеш да се регистрираш.
  Некои мрежи не даваат смс услуга не можеш да праќаш не може да добиваш.
  На некои добиваш смс ама не можеш да праќаш
  Вика сим картичката не ја поддржува оваа мрежа за некои мрежи.
  Смс не можам да праќам кон МКД.
   
  Последна промена: 19 Мај 2019
 19. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  170
  101
  25 Февруари 2017
  Машко
  Со ова имаат моментален проблем општо, не е дека си во роаминг.
   
 20. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  170
  101
  25 Февруари 2017
  Машко
  Пепел. :| Уште фурни леб за јадење.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,838
  1,091
  5 oктомври 2007
  Машко
  Цццццц. У 2019 СМС да неможат саглам да го проработат после 5 месеци. Да се чудиш дали да отидеш или не у странство со операторов. На среќа, имало мрежа имало. Немало, чорба. СМС не ти требаат бе шо ќе ти се.
  Абе, земи отвори, дај на 100-200 души бројчиња, истестирај се живо и диво, па после прај се оператор.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На TexasUS и olikomerc им се допаѓа ова.
 22. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  170
  101
  25 Февруари 2017
  Машко
  @dipetar Доколку може информација за која земја станува збор?
   
 23. dipetar

  dipetar
  Intern

  42
  17
  1 Мај 2019
  Машко
  Словачка.
  Тестирав на 3 мрежи од кои за една картичката на Телекабел е блокирана (Оrange).
  Смс не можам да пратам кон МКД, од сите мрежи пробав.

  Има некаде, некаква одредба за кршење на правила? Као смс не можам да праќам кога сум во роаминг, што остана за друго?
  И тоа пораките за верификација не стигаат. А кога си на друга локација такви мораш да имаш. Осакатен.
   
  Последна промена: 19 Мај 2019
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 24. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  170
  101
  25 Февруари 2017
  Машко
  Пиши им ведаш штом можеш, ова е недозволиво сеуште да не им функционира. На ФБ не враќаат преку викенди, мене ми кажаа на Вибер (074609609) да ги контактирам, побрзи се, пробај, да не трошиш минути за да им пријавиш проблем од нивна страна.
   
  На dipetar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. dipetar

  dipetar
  Intern

  42
  17
  1 Мај 2019
  Машко
  Еве им звонев сега не дигаат.
   

Сподели

Вчитување...