• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

ValentinMK

Intern
21 април 2020
145
28
не верувам дека е до модемот или рутерот, нешто е до кај нив дека различни корисници добиваат различни брзини...
Мислењето е автоматски споено:

Кој регион си :? outsider Аеродром или или Центар?, зошто таму изгледа највише луѓе имаат 150/150
 
Последна промена:

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
234
269
не верувам дека е до модемот или рутерот, нешто е до кај нив дека различни корисници добиваат различни брзини...
Мислењето е автоматски споено:

Кој регион си :? outsider Аеродром или или Центар?, зошто таму изгледа највише луѓе имаат 150/150
Jас сум во Мичурин и ми е 100/100.
Мислењето е автоматски споено:

Јас имав пакет 40/40 сега е 150-160, проверете да не е случајно поврзан во рутер со 100 Mbps

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Кој модем ти го поставија?
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,649
1,394
Дечки и пазете, имате 2 порти на оние wifi рутерите. Едната е FE, другата е GE. За брзини на 100 mbps треба да сте врзани на GE.
 

krstevski.m

Intern
5 декември 2017
30
35
Која е процедурата за статичка ИП на оптик пакетиве? И дали се доплаќа нешто месечно?
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,815
2,727
Струмица
Има некој од Струмица да потврди дали го има воа за зголемените брзини на 40/40 и кај нас?
Има некој од Струмица?Сменето е нешто или пак по старо?
40/40 дирек од модем.


100 мегабитен рутер. Ќе почекам до кај Јуни да видам дали стварно ќе се официјализираат новите брзини, па ќе скокнам на гигабитен.
 

ZeroCool666

Intern
24 ноември 2020
8
2
Дечки, да не има некој guide за сетирање рутер за оптика телекабел? Не можам инфо на нет да најдам за Jm fibre jf 505 tv модемот што го даваат со оптичкиве пакети. На него сакам да врзам Tp link TL-WR841N кој што претходно без проблем беше користен со кабловски интернет исто со телекабел. Ме буни тоа што Модемов нема Wan port туку само еден LAN. Некој quick hack ако имате би ви бил благодарен :)
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,946
2,507
Дечки, да не има некој guide за сетирање рутер за оптика телекабел? Не можам инфо на нет да најдам за Jm fibre jf 505 tv модемот што го даваат со оптичкиве пакети. На него сакам да врзам Tp link TL-WR841N кој што претходно без проблем беше користен со кабловски интернет исто со телекабел. Ме буни тоа што Модемов нема Wan port туку само еден LAN. Некој quick hack ако имате би ви бил благодарен :)
Не можам да го најдам на нет, ама сигурен си дека не е и модем и рутер?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,474
8,768
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

ZeroCool666

Intern
24 ноември 2020
8
2
Не е, ОНУ-ОНТ е само со 1 гигабитен RJ45 и 1EPON
Најверојатно е овој или сличен модел со друг ~PON
Модемов скоро и да не постои на нет. Еве слики во атачмент. Се извинувам за квалитетот, сестра ми на вибер ми ги праќаше :)

Не можам да го најдам на нет, ама сигурен си дека не е и модем и рутер?
Сигурен, на сестра ми од телекабел кога и рекле дека ќе доаѓаат на монтажа и рекле да си купи рутер за да има wifi. Техничарот за монтажа по телефон грешно ми кажа дека има lan i wan порт, според сликиве не ми изгледа дека е така :) Уште не сум бил на лице место да пробам да го решам па затоа барам инфо со искуство.
 

Атачменти

staycalm

Intern
3 декември 2013
28
9
Има ли некој друг проблеми со оптичкиот интернет на Телекабел? Веќе една-две недели е нестабилен воопшто, цело време снемувам интернет, ги контактирав, ресетираа конекција и ми велат нема никаков проблем а јас едвај отварам видео на Јутјуб
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,640
1,097
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Дечки, да не има некој guide за сетирање рутер за оптика телекабел? Не можам инфо на нет да најдам за Jm fibre jf 505 tv модемот што го даваат со оптичкиве пакети. На него сакам да врзам Tp link TL-WR841N кој што претходно без проблем беше користен со кабловски интернет исто со телекабел. Ме буни тоа што Модемов нема Wan port туку само еден LAN. Некој quick hack ако имате би ви бил благодарен :)
зашто ти е хак? ќе го подесиш рутерот што го имаш (TL-WR841N) да биде рутер, dhcp на WAN портата ќе го поврзеш на ONT-то од Телекабел на WAN портата (на wr841) и ќе им се јавиш на Телекабел да го стават ONT-то во bridge мод. 5 минути работа е.

пс.
рака на срце малку слаб рутер ти е тоа за како рутер на оптички пакет
 

staycalm

Intern
3 декември 2013
28
9
После мало експериментирање сфатив дека проблемите со интернетот ми се јавуваат само кога BT звучникот ми е поврзан на лаптопот. гасам Bluetooth и интернетот е сосема во ред. Всушност пред да го купам звучникот не ни имав проблеми со интернетот. Можно ли е да е до тоа, и зошто? :cautious:
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,649
1,394
После мало експериментирање сфатив дека проблемите со интернетот ми се јавуваат само кога BT звучникот ми е поврзан на лаптопот. гасам Bluetooth и интернетот е сосема во ред. Всушност пред да го купам звучникот не ни имав проблеми со интернетот. Можно ли е да е до тоа, и зошто? :cautious:
Да претпоставам, збориш дека ти паѓа wifi конекција, не жичена?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,640
1,097
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Можно ли е да е до тоа, и зошто?
wifi на 2.4Ghz и Bluetooth работат на истата фреквенција. Ако имаш можност користи wifi на 5Ghz - ако не, кабел :)
или исклучи го звучникот.
 

staycalm

Intern
3 декември 2013
28
9
Да претпоставам, збориш дека ти паѓа wifi конекција, не жичена?
Да, цело време паѓа WiFi конекцијата и speedtest не крева повеќе од 7-8 mbps
Мислењето е автоматски споено:

wifi на 2.4Ghz и Bluetooth работат на истата фреквенција. Ако имаш можност користи wifi на 5Ghz - ако не, кабел :)
или исклучи го звучникот.
Немам 5GHz рутер... а звучникот морам да го користам бидејќи нема да имам звук онака
Друго чаре некое или едноставно да си купам нов рутер
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,649
1,394
Да, цело време паѓа WiFi конекцијата и speedtest не крева повеќе од 7-8 mbps
Мислењето е автоматски споено:


Немам 5GHz рутер... а звучникот морам да го користам бидејќи нема да имам звук онака
Друго чаре некое или едноставно да си купам нов рутер
Пробај други канали за wifi, еден по еден тестирај.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,640
1,097
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Пробај други канали за wifi, еден по еден тестирај.
yeah, али тешко, bluetooth скока на сите фреквенции
Bluetooth operates at frequencies between 2.402 and 2.480 GHz, or 2.400 and 2.4835 GHz including guard bands 2 MHz wide at the bottom end and 3.5 MHz wide at the top.[18] This is in the globally unlicensed (but not unregulated) industrial, scientific and medical (ISM) 2.4 GHz short-range radio frequency band. Bluetooth uses a radio technology called frequency-hopping spread spectrum. Bluetooth divides transmitted data into packets, and transmits each packet on one of 79 designated Bluetooth channels. Each channel has a bandwidth of 1 MHz. It usually performs 1600 hops per second, with adaptive frequency-hopping (AFH) enabled.[18] Bluetooth Low Energy uses 2 MHz spacing, which accommodates 40 channels.
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,649
1,394
yeah, али тешко, bluetooth скока на сите фреквенции

Да, баш истражував неќни додека опремував канцеларија со 40+ блутут слушалки. Сепак тоа скокање е микросекунда, а во некои случаи може да помогне менување на каналот.
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
582
375
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Модемов скоро и да не постои на нет. Еве слики во атачмент. Се извинувам за квалитетот, сестра ми на вибер ми ги праќаше :)Сигурен, на сестра ми од телекабел кога и рекле дека ќе доаѓаат на монтажа и рекле да си купи рутер за да има wifi. Техничарот за монтажа по телефон грешно ми кажа дека има lan i wan порт, според сликиве не ми изгледа дека е така :) Уште не сум бил на лице место да пробам да го решам па затоа барам инфо со искуство.
Кај мене е овој модел AF511TV
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
53
23
Дечки сакам да ставам 20/20 оптикава на телекабел за daily use ми е и сегашниов кабловски интернет ми е океј ама ајде да бидеме во тек со настаниве дека веќе сите ставаат оптика. Дали е добар ? за таа цена ? (600ден)
И дали треба да купувам модем или од телекабел ќе ми дадат ?
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,815
2,727
Струмица
Дечки сакам да ставам 20/20 оптикава на телекабел за daily use ми е и сегашниов кабловски интернет ми е океј ама ајде да бидеме во тек со настаниве дека веќе сите ставаат оптика. Дали е добар ? за таа цена ? (600ден)
И дали треба да купувам модем или од телекабел ќе ми дадат ?
Ако можеш да одделиш уште 400ден месечно, ти препорачувам да избереш Оптик40.
Модемот од нив, мислам дека и приклучокот веќе не го наплаќаат. (1500ден)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,718
Мислења
849,333
Членови
29,441
Најнов член
hristijand1
На врв Дно