1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Т-Home оптика

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од FATAL ERROR !, 15 Април 2013.

1. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,510
    6,574
    27 Март 2014
    Те принудуваат да мигрираш на понова и поскапа понуда, за да добиеш повеќе трафик. Смешно.

2. marv

marv
    Practice makes perfect

2,566
    1,897
    5 oктомври 2007
    Машко
    Не те тера. Ако сакаш

Sent from my TELEFON using Tapatalk

TexasUS, Oktar и на olikomerc им се допаѓа ова.
  3. Антониј.К

Антониј.К
    Gaining Experience

733
    479
    28 ноември 2014
    Машко
    Вечити студент
    Дали некој убацил втор фиксен број на Мој Телеком? Јас не можам.
    Имам еден фиксен телефон+интернет од канцеларија и на таа сметка ми е врзан и интернетот (заедно со фиксниот) од дома. Ама не ми дава да го внесам, решеЊе?

4. Avid

Avid
    Guru

4,627
    6,978
    21 Јануари 2009
    Кај мене стоо 5 тера дечки, не ме вадете од памет затоа што веќе симнав 1687.5 гигабајти!

На TexasUS, 123456, Weeaboo и уште 2 други им се допаѓа ова.
  5. Weeaboo

Weeaboo
    Gaining Experience

173
    109
    23 Февруари 2020
    Машко
    Programming
    Иначе само што приметив, од М пакетот веќе е покачен лимитот на 2 TB за стално, живела корона (ако има воопшто врска).

EDIT: ии имало реферати за ова во претходната страница, избрзав :)

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

274
    178
    25 Февруари 2017
    Машко
    Хмммм чудно. Еве ја Internet L+TV M пред точно 2 години, 5TB стои.
    IMG_20200604_022552.png

Инаку една забелешка ама мерачите некако и не им се точни, барем кај мене. Точно случајно отворив на 31ви утрото претходниов месец имав регистрирано 360 GB (што некако малку ми беше), а до крај на денот со сигурност тврдам дека направив над 100GB (100-110 таа граница) а си стои Мај завршен со 418. :)

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  7. krema

krema
    Professor

11,052
    10,557
    24 Јуни 2009
    Машко
    Некако не ми се бендиса ова, ама ај нема везе и да си трошиш за убо терабајтите. :)

На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Weeaboo

Weeaboo
    Gaining Experience

173
    109
    23 Февруари 2020
    Машко
    Programming
    Не го кажав тоа во смисла да увредам некого или да испаѓам бездушник, го кажав во смисла дека им требеше да настане пандемија и сите дома да седат за да ги кренет границите на 2 TB (или повеќе). Се извинувам ако погрешно сум разбран, и доколку лошо се изразив.

Avid, TexasUS и на krema им се допаѓа ова.
  9. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,510
    6,574
    27 Март 2014
    Покачувањето е само за Магента 1 "19 година. За претходните корисници нема покачување. Си останува 1тб. За да добиеш покачување, мора да мигрираш на новата магента. Бидејќи сум на бакар, за мене нема поента да мигрирам. Секако нема да добијам поголеми брзини.

10. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

1,012
    421
    17 Јуни 2008
    Јас го имам обновено договорот во декември 2019 и уште немам 5тб, овие ако знаат што прават...

11. VerGer

VerGer
    On your way to fame

802
    746
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    VDSL ти испитале дали би добил нешто? Брзините од М пакет би требало да ги стигнеш ако не си нешто ептен лошо поставен со централа. Јас сум на 40/5 пример моментално преку барак (веќе година и нешто)

12. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,510
    6,574
    27 Март 2014
    Контактирав член на форумов вработен во Телеком. Ми кажа дека сум далеку од базна станица за VSDL, т.е дека подалеку сум од растојанието потребно за вадсл.

13. marv

marv
    Practice makes perfect

2,566
    1,897
    5 oктомври 2007
    Машко
    Ако имаш Л тарифа, јавуј им се.

На ekonomist и TexasUS им се допаѓа ова.
  14. Avid

Avid
    Guru

4,627
    6,978
    21 Јануари 2009
    Кога гледаш мерачи уназад секогаш им се погрешни, којзнае што им е сјебано.
    Одамна им го пријавив ова ама џабе.

На TexasUS и marv им се допаѓа ова.
  15. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    Среќа што прочитав дека се зголемени лимитите, таман да се префрлам од Неотел на Телеком.

На Неотел 50мбпс 5ТБ 1090 ден.
    На Телеком 100мбпс 5ТБ 899ден (ако се земе со мобилна линија што и планирам, т.е. да ја префрлам).

Неоком нека се јебе со double nat и без можноста рутерот да се стави во bridge.

TexasUS, Oktar, julll и на уште 1 им се допаѓа ова.
  16. marv

marv
    Practice makes perfect

2,566
    1,897
    5 oктомври 2007
    Машко
    Неотел на оптика прават дабл нат??? Ненормални.

17. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    Да, и уште пред 2 години пред да потпишам договор кога прашував дали може да се стави рутерот во бриџ мод таа свињата дебела од салон тврдеше дека може, па се испостави дека не може, им го пишав тоа во техничка поддршка и уво не им чуе. Башка што торенти од некои тракери не се симнуваат на Неотел, а на Телеком без проблем се симнуваат.

Епа сега ем ми истече договорот ем Телеком драстично го зголеми лимитот, нешто поради што и избегав од нивната оптика пред 2 години.

Среќа што не се залетав да потпишам нов 2 годишен договор со Неотел кога даваа двојно поголема брзина.

Последна промена: 4 Јуни 2020
    На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  18. julll

julll
    Gaining Experience

124
    57
    20 Август 2016
    Јас сум на интернет М и телефонска линија, 1058 денари со истечен договор уште лани. Чекам оптика на моја улица (цела инсталација е готова уште пред нова година ама нема уште техничка можност, не знам зошто). Гледам и кај мене покачиле лимит од 1ТБ на 2 ТБ ама брзина ми намалиле. Пред ова имав 14/1 брзина сега имам 10/1. Дали да се бунам за ова? Пред некое време кога имав проблем се јавив на техничка поддршка, меѓу другото го прашав за брзината, техничарот рече иако мојот договор е 12/1 тие ми пуштиле 14/1.

19. 123456

123456
    On your way to fame

1,290
    838
    12 Април 2013
    Машко
    Нели правевме моабет за торентите за Неотел со тебе или беше некој друг, јас на работа имам неотел сите тракери работат без проблем

20. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    Да, али проблемот кај мене не се среди. И со техничка поддршка се консултирав - џабе. А не е дека пробував на 1 компјутер - не е до компјутерот.

Како и да е готова прича, до крај на месецов ќе гледам да се префрлам на Телеком.

На Oktar и 123456 им се допаѓа ова.
  21. ARMac

ARMac
    Орган

6,618
    7,686
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Значи дефинитивно неможе бриџ мод? Ова е лудост турам одма црта преку нив. Ах што се гејчиња овие телеком со ај пи адресиве ццц. Само тоа ми фали една моја IP и да не барам ништо понатаму.

А не дека неможат, нормално, не сакаат ради некој некад што си зацртал дека ќе дигаме сервери од дома (што и онака го правиме). На деловната линија имам блок од 8/16 public ip адреси и си работат перфектно, само што тој блок почнува со 95, не со 74 или 42 како на овие за по дома.

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  22. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    telekabel davaat statickan na optika ako zamolis.

23. ARMac

ARMac
    Орган

6,618
    7,686
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Знам, пробав имав пакет лосс секој ден околу 5-6 попладне, ги откажав. Морам да имам стабилен нет дома 24/7

24. julll

julll
    Gaining Experience

124
    57
    20 Август 2016
    Добро овие здрави се или?? Пред малку се јавив на 122 за брзината да ми ја средат (самиот систем ја сменил од 14/1 на 10/1). Дечкото ја среди. И го прашав за новите пакети со зголемен лимит. Ми рече дека тие биле само за корона кризава, инаку сите пакети ќе се врателе на 1ТБ. WTF???

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  25. marv

marv
    Practice makes perfect

2,566
    1,897
    5 oктомври 2007
    Машко
    Јави му се пак и кажи му појма нема, да си праша лај шефот подобро.

TexasUS, Oktar и на Avid им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...