1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Т-Home оптика

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од FATAL ERROR !, 15 Април 2013.

 1. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,510
  6,574
  27 Март 2014
  Те принудуваат да мигрираш на понова и поскапа понуда, за да добиеш повеќе трафик. Смешно.
   
 2. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не те тера. Ако сакаш

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  TexasUS, Oktar и на olikomerc им се допаѓа ова.
 3. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  733
  479
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Дали некој убацил втор фиксен број на Мој Телеком? Јас не можам.
  Имам еден фиксен телефон+интернет од канцеларија и на таа сметка ми е врзан и интернетот (заедно со фиксниот) од дома. Ама не ми дава да го внесам, решеЊе?
   
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,627
  6,978
  21 Јануари 2009
  Кај мене стоо 5 тера дечки, не ме вадете од памет затоа што веќе симнав 1687.5 гигабајти!
   
  На TexasUS, 123456, Weeaboo и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  173
  109
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Иначе само што приметив, од М пакетот веќе е покачен лимитот на 2 TB за стално, живела корона (ако има воопшто врска).

  EDIT: ии имало реферати за ова во претходната страница, избрзав :)
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  274
  178
  25 Февруари 2017
  Машко
  Хмммм чудно. Еве ја Internet L+TV M пред точно 2 години, 5TB стои.
  IMG_20200604_022552.png

  Инаку една забелешка ама мерачите некако и не им се точни, барем кај мене. Точно случајно отворив на 31ви утрото претходниов месец имав регистрирано 360 GB (што некако малку ми беше), а до крај на денот со сигурност тврдам дека направив над 100GB (100-110 таа граница) а си стои Мај завршен со 418. :)
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Некако не ми се бендиса ова, ама ај нема везе и да си трошиш за убо терабајтите. :)
   
  На TexasUS му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  173
  109
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Не го кажав тоа во смисла да увредам некого или да испаѓам бездушник, го кажав во смисла дека им требеше да настане пандемија и сите дома да седат за да ги кренет границите на 2 TB (или повеќе). Се извинувам ако погрешно сум разбран, и доколку лошо се изразив.
   
  Avid, TexasUS и на krema им се допаѓа ова.
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,510
  6,574
  27 Март 2014
  Покачувањето е само за Магента 1 "19 година. За претходните корисници нема покачување. Си останува 1тб. За да добиеш покачување, мора да мигрираш на новата магента. Бидејќи сум на бакар, за мене нема поента да мигрирам. Секако нема да добијам поголеми брзини.
   
 10. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,012
  421
  17 Јуни 2008
  Јас го имам обновено договорот во декември 2019 и уште немам 5тб, овие ако знаат што прават...
   
 11. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  746
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  VDSL ти испитале дали би добил нешто? Брзините од М пакет би требало да ги стигнеш ако не си нешто ептен лошо поставен со централа. Јас сум на 40/5 пример моментално преку барак (веќе година и нешто)
   
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,510
  6,574
  27 Март 2014
  Контактирав член на форумов вработен во Телеком. Ми кажа дека сум далеку од базна станица за VSDL, т.е дека подалеку сум од растојанието потребно за вадсл.
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ако имаш Л тарифа, јавуј им се.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На ekonomist и TexasUS им се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,627
  6,978
  21 Јануари 2009
  Кога гледаш мерачи уназад секогаш им се погрешни, којзнае што им е сјебано.
  Одамна им го пријавив ова ама џабе.
   
  На TexasUS и marv им се допаѓа ова.
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Среќа што прочитав дека се зголемени лимитите, таман да се префрлам од Неотел на Телеком.

  На Неотел 50мбпс 5ТБ 1090 ден.
  На Телеком 100мбпс 5ТБ 899ден (ако се земе со мобилна линија што и планирам, т.е. да ја префрлам).

  Неоком нека се јебе со double nat и без можноста рутерот да се стави во bridge.
   
  TexasUS, Oktar, julll и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Неотел на оптика прават дабл нат??? Ненормални.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Да, и уште пред 2 години пред да потпишам договор кога прашував дали може да се стави рутерот во бриџ мод таа свињата дебела од салон тврдеше дека може, па се испостави дека не може, им го пишав тоа во техничка поддршка и уво не им чуе. Башка што торенти од некои тракери не се симнуваат на Неотел, а на Телеком без проблем се симнуваат.

  Епа сега ем ми истече договорот ем Телеком драстично го зголеми лимитот, нешто поради што и избегав од нивната оптика пред 2 години.

  Среќа што не се залетав да потпишам нов 2 годишен договор со Неотел кога даваа двојно поголема брзина.
   
  Последна промена: 4 Јуни 2020
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. julll

  julll
  Gaining Experience

  124
  57
  20 Август 2016
  Јас сум на интернет М и телефонска линија, 1058 денари со истечен договор уште лани. Чекам оптика на моја улица (цела инсталација е готова уште пред нова година ама нема уште техничка можност, не знам зошто). Гледам и кај мене покачиле лимит од 1ТБ на 2 ТБ ама брзина ми намалиле. Пред ова имав 14/1 брзина сега имам 10/1. Дали да се бунам за ова? Пред некое време кога имав проблем се јавив на техничка поддршка, меѓу другото го прашав за брзината, техничарот рече иако мојот договор е 12/1 тие ми пуштиле 14/1.
   
 19. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  838
  12 Април 2013
  Машко
  Нели правевме моабет за торентите за Неотел со тебе или беше некој друг, јас на работа имам неотел сите тракери работат без проблем
   
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Да, али проблемот кај мене не се среди. И со техничка поддршка се консултирав - џабе. А не е дека пробував на 1 компјутер - не е до компјутерот.

  Како и да е готова прича, до крај на месецов ќе гледам да се префрлам на Телеком.
   
  На Oktar и 123456 им се допаѓа ова.
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,686
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Значи дефинитивно неможе бриџ мод? Ова е лудост турам одма црта преку нив. Ах што се гејчиња овие телеком со ај пи адресиве ццц. Само тоа ми фали една моја IP и да не барам ништо понатаму.

  А не дека неможат, нормално, не сакаат ради некој некад што си зацртал дека ќе дигаме сервери од дома (што и онака го правиме). На деловната линија имам блок од 8/16 public ip адреси и си работат перфектно, само што тој блок почнува со 95, не со 74 или 42 како на овие за по дома.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 22. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  telekabel davaat statickan na optika ako zamolis.
   
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,686
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Знам, пробав имав пакет лосс секој ден околу 5-6 попладне, ги откажав. Морам да имам стабилен нет дома 24/7
   
 24. julll

  julll
  Gaining Experience

  124
  57
  20 Август 2016
  Добро овие здрави се или?? Пред малку се јавив на 122 за брзината да ми ја средат (самиот систем ја сменил од 14/1 на 10/1). Дечкото ја среди. И го прашав за новите пакети со зголемен лимит. Ми рече дека тие биле само за корона кризава, инаку сите пакети ќе се врателе на 1ТБ. WTF???
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Јави му се пак и кажи му појма нема, да си праша лај шефот подобро.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  TexasUS, Oktar и на Avid им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...