1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Што последно сте надградиле на вашиот компјутер (компонети за компјутер ONLY!) - ЧИТАЈ 1 ПОСТ!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од dejan_str, 7 oктомври 2011.

 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,872
  8 Април 2011
  Машко
  Значи со што последно сте го надградиле компјутерот?
  Ке ве замолам за неколку правила.


  едитирано од модератор,


  Ке ве замолам за неколку правила.

  1. Опис на хардверот со кој сте го надградиле компјутерот и слика од него


  2. Обавезно додадете од каде е купен производот, и по која цена.

  3. Држете се строго до компјутерски компоненти и периферија.

  4. Aко производот е купен по дилерски цени, или на старо немора да ја наведувате цената по која ста го купиле, наведете ја онаа која е стандардна во продавница, или само кажете дека е купен на старо.

  5. Било кој пост, кој нема да се совпаѓа со правилата, ЌЕ БИДЕ ИЗБРИШАН!


  П.С Бидејќи на темава не е дозволена дискусија, него само постирање на зделките, сите постови кои содржат додатни прашања како и генерални информации за продуктите кои се од корист на корисниците, ќе бидат оставени 12-24h додека корисниците да ги прочитаат одоговорите, после тој период ќе бидат избришани така да ако прашате нешто пробајте да ја посетите темата за соодветен одговор набрзо бидејќи тој одговор нема да го видите после тој период.
   
  Изменето од модератор: 5 Јуни 2016
  MomceMakedonce, Goran123 и на igor_xxxx им се допаѓа ова.
 2. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,872
  8 Април 2011
  Машко
  Jaс последно надградив графичка карта ASUS HD6970 ,ja купив од ЈОНГИС а нарачана е од СЕТ и ја платив 20 000 денари.Графичката е референтна 6970ка но се разликува со +10мх оверклок на процесорот и алумински покрив,за разлика од другите производители кај кој референтниот модел е покриен со пластика.А подолу на сликата ке го видите изгледот и спецификациите на картичката.
  [​IMG][​IMG]
   
  DaVoRkNe, krstanoski и на Goran123 им се допаѓа ова.
 3. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,435
  10 Септември 2010
  Ajde i jas togas, posledno nesto sto zemav e plocka Kingston HyperX Genesis 4gb od Anhoch okolu 1400den, zaedno so nea i maus A4 740k Oscar okolu 900den, tastatura Gigabyte 6800 nekoja za 700den.

  Ova e poslednoto, a pred nekoja nedela bese karticata gtx 295 od clen na forumov za 8000den i napojuvanjeto CM Silent Pro M700 od set za 5500den.
   
  2 « број на членови на кои им се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,303
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  На страриот напојување на новиот ништо сеуште :)
   
  1 person likes this.
 5. jovce.

  jovce.
  Gaining Experience

  487
  243
  29 Јули 2010
  Машко
  Последно што зедов e напојување и процесор од Мегасус.Напојувањето CM 700W RP=5700 ден и процесорот Phenom 955=4500 ден и стариот Athlon x2 240.
   
  1 person likes this.
 6. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,508
  14 Мај 2008
  Машко
  - 2500K - околу 10к денари
  - Spire Thermax II Eclipse - поклон
  - Gigabyte Z68XP-DS3 - околу 7700
  - Mushkin Silverline 2x4GB - околу 3500
  - Crucial M4 64GB - поклон
  - Thermaltake Dokker - 2400

  Од тогаш се немам подновено, отидов во банкрот.:LOL:
   
  1 person likes this.
 7. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,295
  13 Август 2009
  Машко
  Termaltake Contac 29 BP - 1500 Niko :)
   
  1 person likes this.
 8. Stru4nak

  Stru4nak
  Gaining Experience

  372
  119
  16 Април 2007
 9. Revan

  Revan
  Gaining Experience

  660
  310
  25 Мај 2008
  Samsung SpinPoint F3 1TB од Вортекс го купив за 3400 денари.
   
  1 person likes this.
 10. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,615
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  E8400 поклон наместо претходникот Е6750, нема некоја огромна разлика, и 1TB WD Black. Други надградби не ни планирам, освен комплетно нова платформа, или можда едно SSD.
   
 11. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Последно што купив пред неколку месеци графичка 8500gt од член на форумов... Па послем недела дена работа ми рикна :(
  И сега немам воља за надградба на компјутерот.
   
  1 person likes this.
 12. deki1

  deki1
  Gaining Experience

  168
  65
  20 Јули 2011
  јас последно графичка 5670 и меморија за лаптоп apacer 2 gb 1333ddr3 за 700ден сега функционира перфектно.:bravo:
   
 13. тотето

  тотето
  On your way to fame

  694
  676
  4 oктомври 2011
  Машко
  Sound Blaster Creative X-Fi Extreme Audio 7.1 PCIx (Анхоч - 2450денари)

  [​IMG]

  Во карактеристиките како што видов е блиску со поскапите. Бидејќи матичката ми е само со еден слот за графичка и графичката зафаќа два слота, па останува уште еден слободен PCI слот па звучната ќе го блокираше протокот на виздухот, ова е PCIx1 и си стои убо над графичката. Можно е кулерот од чипсетот да смета па така напрајв сенвич од лист хартија-изолир-хартија и го вметнав кај што се допираат.

  Звукот, добар е, нема некоја голема разлика од она интегрираната. Само добивам некој чудни шуштења при некој видови на бас, можно е да е до слушалките не знам.
   
  На macedoniac и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 14. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  159
  25 Јуни 2010
  Само што ми се надгради uTorrent со auto update :)

  А од хардвер, вчера сменив батерии за маусот ;)
   
  gocetan, Rukfash, Nakolce и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,716
  30 Мај 2010
  Последно што надоградив е всушност целата моја нова конфигурација, а баш буквално последен од целата конфигурација е кулерот за процесорот Thermaltake Contac 29BP по цена од 1490 во Нико и неколку Spire 12cm вентилатори. За кулерот воопшто не жалам пари. Екстра е.

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На DaVoRkNe и StalkeR им се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,951
  27,637
  4 Септември 2008
  Матична плоча,


  [​IMG]  Рам меморија

  [​IMG]
  Графичка

  [​IMG]
  Процесор

  [​IMG]
   
  На gocetan, macedoniac, Gange и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,894
  1,472
  10 Август 2010
  Машко
  Nvidia GTX460 (ама сеуште не ми е ставена седи во кутија)
  и за некој ден треба да ми стигне напојувањето од странтсво Chieftec А80 (како поклон)
   
  Gange, Goran123 и на igor_xxxx им се допаѓа ова.
 18. mmm121

  mmm121
  Gaining Experience

  192
  101
  10 Февруари 2011
  AMD Athlon x2 240 -> Phenom 9350e x4 (4x 2000)
   
  На Jokerski му/ѝ се допаѓа ова.
 19. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,214
  4,087
  5 Декември 2009
  Машко
  WD Caviar Blue 320GB. Лани го купив кога го имав стариот компјутер,али така стоеше и сега го користам и на овој. 2500 го купив.

  [​IMG]
   
  Gange, DaVoRkNe и на Goran123 им се допаѓа ова.
 20. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  727
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Iam nov potpis :)
   
  1 person likes this.
 21. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,277
  20 Февруари 2011
  Машко
  Posledno sto se podnoviv e procesor , maticna i ram memoria....
  Procesor : Intel Core i7 2600K 3.40ghz - 12.500 denari
  [​IMG]
  Maticna : Gigabyte Z68XP-UD3 - 7.800 denari
  [​IMG]
  RAM : Kigston 4GB DDR3 1333mhz 1.5v - 1.250 denari
  [​IMG]
  p.s kako da otvoram touchBios na maticnata...od windows treba vnatre ili preku butiranje ?:
   
  На Gange и Goran123 им се допаѓа ова.
 22. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Една екстерна надградба:
  Team Color Turn 16Gb USB 3.0

  [​IMG]


  И една интерна:
  Corsair Vengeance 8GB (2 x 4GB) DDR3 1600

  [​IMG]
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  912
  237
  13 Јуни 2011
  sapphire HD 5570 ddr5, 3110 den od mebius i extra e i se OC mnogu lesno i extremno, te dobiv 900 hz na jadro od default 650, i 1150 na mem od default 1000, po sto grafickata dobi performansi slicni na HD 4830 :D
  a i extremno ladna e, te pri full load so OC max temp na mem i jadro se 54 c.

  ja preporacuvam na sekoj koj e na ogranicen budzet i saka da kupi poevtina mid end gaming graficka.

  [​IMG]
   
  Gange, StalkeR и на RagingDemon им се допаѓа ова.
 24. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,925
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Ati radeon, sapphire, 6950 2gb -11.000 denari
  Tt, contact 29,-1490 denari
  2x 120mm cooler master fans red, 500 denari (each)
   
 25. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,872
  8 Април 2011
  Машко
  Kingston V100 128gb SSD od SET
  [​IMG]
   
  На Мирче, DaVoRkNe, psyside и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...