1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  Стај ги на сајт како imgbb или wetransfer, компресирани се до небо.
   
 2. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  709
  280
  9 Август 2018
  Машко
  Има тука нешто 100%
  Да сликам со мојот A50 у Night Mode подобри слики ке извади. Барем така гледа моето око.
   
 3. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  342
  263
  13 Март 2017
  Машко
  82951170-596682597789706-8601268048621469696-n

  82477750-622084485267959-6538641817540231168-n

  Така е. Ти викам после апдејтот, одма се приметува, нешто се еба.. Сум сликал у тотална темница и вадело пак супер, ова сеа е ужас.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
 5. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  342
  263
  13 Март 2017
  Машко
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
 7. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  629
  322
  7 oктомври 2014
  [​IMG]

  S10e не фокусира и лоши слики најт мод.
  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 8. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,072
  437
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Или LG Stylus. На нет го гледав 150Е

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  :oh:
  On, за ликовите што мрчат за "инфериорноста" на Exynos,

  За оние кои не знаат, S9 = Snapdragon 845
  Note 10 plus = S855
  One Plus 7 Pro = 855
  S10E = Exynos 9820
  Pixel 4 = S855
  Xperia XZ2 = 845

  Помалце = подобро. Па сега ако сакате да си го изгубите кредибилитетот, зборете пак за спориот 9820.

  Screenshot_2020-01-17-14-43-09-476_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2020-01-17-14-44-54-018_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2020-01-17-14-46-59-176_com.google.android.youtube.jpg Screenshot_2020-01-17-14-48-06-146_com.google.android.youtube.jpg
   
 10. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  434
  290
  9 Февруари 2012
  Машко
  Anyone?
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  A50 е подобар, ја би M40, RN8P.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,094
  2,447
  28 Јануари 2017
  Машко
  Не гледам во нешто да е подобар А50, дури и процесор има послаб од 30S, батеријата ја тргаме на страна (A50 4000 / M30s 6000)
   
  Скоти, Krk198 и на Deksa им се допаѓа ова.
 13. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  434
  290
  9 Февруари 2012
  Машко
  Pa da taka po specifikacija e podobar, me mislese toa sto e za indiski I kineski pazar, mrezite kako LTE da ne pravat problem tuka kaj nas.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  Процесорот е ист. A50 е подобро поддржана, и има малце подобар дисплеј, плус NFC, A е повисока класа од M
   
 15. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  434
  290
  9 Февруари 2012
  Машко
  NFC za Sto e bitno ako mozes da mi objasnis? I main kamerata e X2 megapixel 25 vs 48.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Треба да го видиш у живо моделот. Генерално за парите, по мене е подобар од А50, а со мали исклучоци е во класа на А50s и скоро како А51 (малце полоши камери). Генерално телефонот е наменет за млади и за онлајн продажба (така го замислил Самсунг) и со мали поевтини делови го прави подостапен. M е за Millenium едишн. М30s им е и модел кој званично иде и на Амазон. Со ЛТЕ ќе немаш проблем кај нас ги поддржува ЕУ бендовите. НФЦ некои имаат некои не, зависно од пазарот. НФЦ ти треба ако правиш плаќање со телефонот како картица и други некои такви финти. Дисплејот е Амолед од малце постара генерација и викаат дека (согласно некои предходни модели со иститот) после 2-3 години почнуе да покажува знаци на бурн-ин. Имаш заден фингерпринт кој е далеку побрз и попрецизен од оној оптичкиот чкарт на А серијата кој не го бива за к.. Камерата задна е подобра од мојот А50. Предната немам ни појма се ми е исто, не се селфијам многу. Немаш Knox, секуј фолдер и слични самсунг зезалици например у софтверот. Генерално каскаат со апдејтите. Батеријата е страшна, сепак е 6000mAh. Ова се ти кажувам од 3 дена искуство паралелно со М30s на другар споредено со мојот А50.
  Толку ми текнува сега за сега. Кога денес би купувал меѓу M30s и A50/s би одбрал М30s (со NFC ако најдам пошто користам) но знам дека нема да го купам бидејќи го има само во Шверцком, со нивна гаранција и слични работи. Исто можно е да има заебанција и со резервни делови за недајбоже, пошто Самсунг Европа не го признава моделот за онсајт поправка него го праќаат незнам каде. Така да можно и нашиве овде овластени Самсунг сервиси, да немаат на лагер делови за недајбоже збориме.
  Еве спореди и сам.
  Compare Samsung Galaxy M30s vs. Samsung Galaxy A50s vs. Samsung Galaxy A51 - GSMArena.com
   
  Sharlovski, Скоти, Happy и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. kozanostra 79

  kozanostra 79
  Intern

  4
  1
  23 Февруари 2017
  Машко
  Sakav da prasam za istiot problem kaj samsung j6 2018 mi se sluci so zadnata kamera sega slikite gi vadi kako matni ne moze da fokusira dobro kako predhodno isto se slucuva i video koga snimam,dodeka selfi kamerata nema problem .Proveriv vo postavkite se e ok . Pred Nova Godina simna nekoj update telefonot mislam deka od togas e poremetena kamerata.Care?

  Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  Samsung master race, real multi-tasking.


  [​IMG]
   
  На The Geek Boy и farkizz им се допаѓа ова.
 19. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  720
  1,051
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Не признаваат бидејќи е корисничка грешка(да да знам, олед е, тоа им е мана, но е и корисничка грешка бидејќи уредот се користи со статички позадини на макс брајтнес). Освен на другар што му сменија екран поради тоа, ама телефонот не беше ни 3 месеци стар. Затоа стигаат известувања на андроид да не се користи телефонот на макс брајтнес.

  Ако ти прифатат во мобико, навистина сум пријатно изненаден.
   
 20. damil

  damil
  On your way to fame

  732
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Еве го телефонот пред мене, со нов екран, компет со рамка и нова батерија. Без никаков проблем.
   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  720
  1,051
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Едитирав мислење. Браво за нив, зошто општо по цела европа, бурн ин на екран после 3ти месец не прифаќаат. Позитивно изненаден од сервисот.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 22. damil

  damil
  On your way to fame

  732
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Јас слушнав дека до 1 год признаваат. Ама еве ваљда на добра воља и преку 1 год. ми признаа.
   
 23. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,072
  437
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  LG-to е low end phone.

  Иначе зa Exinos не мрчам дека инфериорен, незнам зашто така мислиш.

  Баш напротив имав пишано дека се на исто ниво со SD и чак со подобра камера, само што трошат повеќе батерија за некои 15-20% што не играат огромна улога со големи батерии од 4000+mah.  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

  М30s e подобар.

  50% поголема батерија = најбитен фактор во класата.

  Се што има А50 има и другиов па е и подобар во доста други работи како на пример камера.

  Понов 9 месеци = подолга поддршка.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

  Samsung Galaxy S20, S20+, and S20 Ultra full specs leak

  Ако се точни овие информации:

  - Самсунг се скарани со ултра широки леќи. Немаат да има ултра широка селфи камера и задната е истата од минатата година. Ке чекам Samsung S30 за нов телефон.

  - Чипсет, екран, селфи/зум/главна задна камера огромни подобрувања (барем на папир)

  - Пуштете молитви за да се врати џекот.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Изменето од модератор: 19 Јануари 2020
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,328
  27,046
  4 Септември 2008
  1. Баш дека е low end phone, не требаше воопшто да го спомнеш, не е ни low end, sub low end е. Јас зборам за Note 9, чудовиште од телефон, ти го спомнуваш LG Stylus како алтернатива?

  2. Не знам дали тролаш или не, ама ок, значи ти одговарам на тебе, и после тоа пишувам on, што значи тој дел од постот, е он топик, и е генерален = не се однесува на тебе.

  3. На темава читам луѓе кои гледаат резултати од 2-3 рецензии и готово прогласуваат победа за одреден уред, не пратат што се случува низ развојот на софтверот за тој уред, каква модификација и дали има на кернелот - алгоритмите, на апдејти на драјвери за графичка - камера, на промена на буст алгоритам (латенции на зголемување на фреквенција) на SOC-от, и така доаѓа до митовите кои се трубат дека Exynos е спор и инфериорен, а уствари се работи за горе доле идентичен чип vs S855 (последните апдејти) т.е. на ниво измеѓу 845-855, (го гази 845) а за нијанса поспор од 855.

  Горните слики се од Speedtest G резултати, како што можеш да видиш разликата во процесирачка моќ помеѓу 855 и 9820 е 2 секунди поспор, а во неколку наврати дури и е 3 секунди побрз од Pixel 4 XL, и One PLus 7 Pro, ама не е интересно ако не се зборат глупости, нели? друго, како пример во одредени сегменти од real world употреба, после Андроид 10, во PC Mark имаше 2x fold подобрување во перформанси, и сега се на ИСТО ниво со 855, да не беше смешно ќе беше трагично.
   
  Последна промена: 19 Јануари 2020
  Happy, GGTT1 и на Маша им се допаѓа ова.
 25. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,368
  6,482
  27 Март 2014
  Компромисот за S20 да има нешто пониска цена е што нема да се користи 108мп сензор. Мада не гледам причина зошто би го купил S20+. Ultra е оверкил и 99% од корисниците нема да го купат . S20 е сосем добро парче за оваа година. Само уште рамот да го качат од 8 на 10-12 ке биде топ дил.
   

Сподели

Вчитување...