1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  Чудно што ни еден од овие не дава ЦСЦ инфо никаде. Ај пробај и на двата у дајлер *#1234#

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На Blagojce му/ѝ се допаѓа ова.
 2. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,198
  1,845
  13 Јануари 2014
  Машко
 3. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  191
  94
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Сам не можеш ништо повеќе да направиш, носи го на сервис само на box може да се вратат

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 4. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  191
  94
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Ако телефонот е еднаш отклучен, може што сака да флешува нема да се заклучи. Ако бил заклучен на A1 после флешување на T-Mobile firmware ќе си остане заклучен. Проблемов кај него е што го изгубил baseband-от, Odin-от има поебано нешто не е до него

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 5. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  191
  94
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
 6. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  191
  94
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  И ова нема врска, CSC и Home CSC содржат bloarware апликации од операторот со таа разлика што home csc ти ги зачувува податоците на телефонот, csc го враќа на фабрички

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 7. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  522
  357
  22 Март 2016
  Машко
  Немам искуство,така пишуваше во постот што го најдов на нет и од кого постирав линк.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 8. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  191
  94
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Затоа ти пишав, ете ќе знaеш за друг пат, без лоша намера

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На kristijan_m75 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,519
  1,178
  2 Јануари 2012
  Некој да ја има маскава, а веќе да го нема телефонот и да сака да ја продаде? :cool::cool:
  Note9 Protective Standing Cover
  EF-RN960 | EF-RN960CBEGWW | HK_EN
   
 10. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  Поебал одинот да. Флешнал ром со друго CSC и не употребил Home_CSC. Во тој случај многу често, се пребришува воркинг EFS фолдерот (кој иде со ЦСЦ но не и Хоме_ЦСЦ) и се ебало мајката. Во EFS фолдерот е всушност заебанцијата и IMEI информациите и кантри специфик бејзбен инфо се таму. И се тоа заедно коа ќе искомбинирас со можда глич у один, оди све јабана :).
   
  На mkgunner и Blagojce им се допаѓа ова.
 11. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  717
  283
  9 Август 2018
  Машко
  На другарче лом телефонот му паднал, и екран и тач ништо не ради.
  Уредот е J4+
  Колку би коштало, Екран, Тач се Full комплет?
   
 12. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  888
  67
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Го средив дечки, симнав ROM-ови за Хрватска/Србија и со некој од нив се среди, сега за сега откако ги инсталирав сите потребни апликации, вклучувајќи ги и оние за е-банкинг, функционира ок, а и батеријата држи.
  Фала ви на сите за помошта.
   
  olikomerc, mkgunner и на farkizz им се допаѓа ова.
 13. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  191
  94
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Верувај дека не е проблемот до csc, можеш да флешнеш било кој csc на било кој operator locked firmware доколку станува збор за истиот модел, едноставно ќе ги тргнеш bloatware апликациите, на пример амерички t-mobile csc firmware на амерички verizon или обратно, или отворен firmware на било кој од двата.
  Один многу често го поебува efs, не дека нешто згрешил членот :)

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 14. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  191
  94
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Си имал среќа :)
  Мило ми е што упалило

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На Blagojce му/ѝ се допаѓа ова.
 15. damil

  damil
  On your way to fame

  732
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Дали кај нас признаваат гаранција за burn-in на Samsung S9 ?
   
 16. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  631
  323
  7 oктомври 2014
  Кај имаш гаранција ?
   
 17. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  631
  323
  7 oктомври 2014
  2600.
   
 18. damil

  damil
  On your way to fame

  732
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Neptun, samsung garancija.
   
 19. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  346
  263
  13 Март 2017
  Машко
  Извини шо почека. Не сликав у комплетна темница него со (солидна) светлина само од екранов. Види жити се какви ги дава.. И пред да кажеш, не, не ми се мрдаше раката.. едноставно вакви ги прави, матни :confused:
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]

  Не сум нешо многу упатен али.. 6 месеци ми е, од телеком е земен.. да го носам на проверка или? Разликава е одма после тој апдејтот за новата верзија на андроид.
   
 20. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  631
  323
  7 oктомври 2014
  Признаваат мобико.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 21. damil

  damil
  On your way to fame

  732
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Гледам и Видео Дата и Мобико се ставени како сервис, а 2 години е гаранцијата.

  Фала ти.
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,371
  27,064
  4 Септември 2008
  Проблем е што не знам колку е темно на локацијава.......ако сакаш да бидеш сигурен мавни фактори ресет......дај уште некоја слика надвор од некоја продавница/излог да има малце светло за да имам референца.
   
 23. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  804
  873
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Појди во Мобико, позитивно изненаден сум од нив. Приоритет им се флегшип уредити исто, ќе ти сменат екран сигурно, пожали се и батерија дека не ти држи и демек си правел софтвер ресет и пак исто, може и тоа ќе ти сменат.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 24. damil

  damil
  On your way to fame

  732
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Оставен во Видео Дата, без проблем рекоа дека ќе сменат екран и батерија секако се менувала. Само задното капаче останува исто.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  346
  263
  13 Март 2017
  Машко
  На полна дневна светлина нема проблем ок се сликите.. бар не приметувам некоја разлика.[​IMG][​IMG]
   

Сподели

Вчитување...