1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  150
  72
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Ја знам дека 2 години има поддршка кај Самсунг и во глобала кај сите Android освен Pixel, One Plus и HMD ама која е причината (освен рекетарскиот момент) флегшип со SD835 да не добие 10ка

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 2. damil

  damil
  On your way to fame

  705
  696
  2 Јануари 2015
  Машко
  Ќе искочи S11, а Ѕ8 сеуште се држи одлично, а тоа е проблем за Самсунг.
  Единствено на Ѕ8 ми смета скршениот екран.
   
  Gumirano, Oktar, mdeni и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
  Кај сите с8 и с8+ смета скршениот екран. Таков им беше бизнис моделот на с8. После го задебелија стаклото на с9 за да не се крши кога ќе го дувнеш посилно како на с8.
   
  На Gumirano и damil им се допаѓа ова.
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Мене S8+ ми има паднато ко шо ми беше потпрен на прозорец у WC. Со обична тенка маска без заштитно стакло, од 1.8 метри висина директ на плочки у WC со екранот напред (point of impact долу десно ќоше). Секако дека помогна заштитната маска, ама имам минимален dent на алуминиумската рамка таму.

  Стаклото не се скрши. Така шо не знам дали е потенко од стандардно ама мислам дека на крај на ден ако ти падне телефонот 100% е фактор среќа дали ќе ти преживее стаклото или не, од колкава висина и да било.

  Пред мои очи лани на едно девојче у метро и падна ајфон еден, на тоа дрвениот под у метрото сол и стана стаклото... не можеш да знаеш.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,470
  1,154
  2 Јануари 2012
  Машко
 6. gokica

  gokica
  Модератор

  8,462
  10,411
  13 Јуни 2009
  Колку што знам на декември 31 излезе официјалната верзија на андроид 10 за Ноут 9 (мислам за тие кои беа во бета програмата но не сум сигурен).

  Јас сум сеуште на стар софтвер кој има про опција за снимање видео и не сум правел апдејт од тогаш. Ама сигурно ќе биде достапен наскоро за сите а најверојатно може и да се симне за флеш.
   
 7. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,470
  1,154
  2 Јануари 2012
  Машко
  Веќе го флешнав.
   
 8. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
  #pr0n :p
   
  1s3ct0wN, The Geek Boy и на toshex им се допаѓа ова.
 9. gokica

  gokica
  Модератор

  8,462
  10,411
  13 Јуни 2009
  Дали кога снимаш видео имаш можност да вклучиш про мод, односно да менуваш ISO, Focus итн.?
   
 10. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,470
  1,154
  2 Јануари 2012
  Машко
  Не, а не верувам ни дека ќе ја вратат таа опција искрено. На ниеден телефон ја нема. Само да знаеш дека со тоа што седиш на стар софтвер многу полоши слики и видеа ти вади телефонот без разлика на промодот што го нема.
   
  Последна промена: 3 Јануари 2020
  На DrMTR и gokica им се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,017
  26,727
  4 Септември 2008
  На The Geek Boy, Happy, DrMTR и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  263
  224
  7 Јули 2013
  Машко
  Океј, да сфатам нешто, имаме S10+, S10, S10e и сега и S10 Lite, само што S10 lite е поголем и од S10+?
  I'm getting confused here :|
   
  На The Geek Boy и damil им се допаѓа ова.
 13. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  711
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Нешто слично како што ипхоне ХР е лајт верзија а е поголем од ајфон Хѕ
   
 14. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  416
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Samsung се пред историска грешка да зезнат со безвезни имиња.

  До сега барем немале вакви испади подолго време. Ако продолжат ке биде крш.

  S10 лите ке биде варијација на S10, а не ослабена верзија.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  416
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Незнам зашто ја тргнаа таа функција на почеток. Најмногу се осеќаше проблем што немаше опција за подесување на фокусот.

  Стално ауто-фокусира на тоа што е поблиску до центар/поблиску до камерата.

  Чекор во права насока за послушание на корисникот. Штета што професионалци искинаа нерви дур Самсунг послуша.

  Better late then never.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 16. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  784
  858
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Месец дена веќе :D флешнат од некој ден после бета1
   
 17. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,072
  3,721
  5 Декември 2009
  Машко
  A50 апдејт од 1 Јануари.
  [​IMG]

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
  На spiritBreaker и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,017
  26,727
  4 Септември 2008
 19. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,307
  6,429
  27 Март 2014
  Биче весело !! ✌
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,257
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ајде Самсунг специјалци.
  Задње што открив е дека глупиот Самсунг Кејборд нема надредени и специјални разно разни знаци на МК кејборд (ѐ, ѝ, сл) па морам да користам гбоард. Еве ако знае некој нека ме просветли. Јас ако ме сите, 99% од опциите ги свртев и јок. А50 на последен апдејт.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 21. damil

  damil
  On your way to fame

  705
  696
  2 Јануари 2015
  Машко
  Дали има начин да го клонирам телефонот комплет со апликации со сите подесувања на ист таков модел на телефон?
   
 22. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  Smart Switch од Самсунг пробај.
   
  На Psycore и damil им се допаѓа ова.
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,257
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ова на кој оператор? Мене на Телеком не ми дава.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 24. Pisces

  Pisces
  Intern

  4
  0
  21 Декември 2019
  Машко
  Redmi Note 8 4/64 za 200 €, Redmi Note 8T 4/64 za 200 €, Xiaomi Mi A3 12-13k ( Vo Ledikom 10k denari za 4/64), Huawei P30 lite 4/128 za 225 €
  (Mobikom,Setec, so 48 MP kamera) ili Samsung A40 za 185 € ? Koristam smartfon za instagram, fb, web browsing i youtube videa. Ne mozham da se odlucham... Dali e podobro od IOS da se prefrlam na Android One ili na EMUI ?
   
 25. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  242
  376
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  И Symbian е подобро од iOS..
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...