• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за рутер

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,520
4,158

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,390
8,682
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Уствари цела Кина е умрежена со хјуавеи. Незнам процентуално колку се застапени во дата центри наспроти циско јунипер 3ком итн.. ама мислам дека се на врвот во мрежна опрема.

Нормално ова нема врска со сохо рутерот погоре, а тендата на два поста погоре си има мука со нешто или со конфигурација или со конекцијата. Пошто таков дефект да бил на сите АЦ8 ќе се расчуеше.

Испратено од Redmi Note 9 Pro преку IT.mk форум апликација
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,783
6,825
www.mikrotikmacedonia.net
Оди си со поефтината опција прво. Па ако не си задоволен ќе купиш микротик. Инаку ќе ти биде мисла да не џабе си фрлил пари. И искуството има вредност нели.
Грешка. Не си ги фрлај парите на експерименти. Купи она што треба. Експериментите остави ги за Јутубериве. ;)

Прво и на тоа помислив, и не сакав воопшто да го спомнам MikroTik. Па ми текна дека еднаш се изгорев со поефтина варијанта, и затоа прашав дали да одам на проверена ефтина опција, или дирекно на квалитетно.
Mikrotik си е екстра за рутер. Не и за Вифи.

Па и ја така одев на поскапа варијанта со хап ац2 тука од форумот купен нов околу 5000 скоро па после 5-6 месеци продаден за 50% поефтин на @Oktar , каде што живеам во барака кој нема ѕигли него да дувне ветер ке падне бараката :D, на терасата немав сигнал,и сеа мене некој ке ме убеди сигнал имало перфект мало сутра, каде што 2.4 вифито не ја даваше максимум брзината ете у темата на микротик го имам пишано тоа.
Кај мене вртат 3 андроид бокса,пс4, мобилни телефони и многу xiaomi смарт уреди чуреше микротикот и така решив да се отерасам од губрето и така замина кај @Oktar ете го срекен ова она :D

Го заменив за Хиаоми 4 рутерот тие проблеми веке ги немам.
хап ац2 е добар уред, со не баш идеално вифи. Мада за стан е сосема во ред. Незнам кај тебе зошто толку бил слаб. Микротик не го средија вифи-то кај ARM базираните уреди. Го подобрија, но никогаш не го средија како што треба да биде. Во останатите делови рутерот е ламја. Штом "ѓубрето" од микротик си го шитнал на Октар, а си купил Шаоми рутер и си задоволен, тогаш си потпросечен корисник со бејзик потреби од истиот. ;)
 

krstevski.m

Intern
5 декември 2017
29
35
Уствари цела Кина е умрежена со хјуавеи. Незнам процентуално колку се застапени во дата центри наспроти циско јунипер 3ком итн.. ама мислам дека се на врвот во мрежна опрема.

Нормално ова нема врска со сохо рутерот погоре, а тендата на два поста погоре си има мука со нешто или со конфигурација или со конекцијата. Пошто таков дефект да бил на сите АЦ8 ќе се расчуеше.

Испратено од Redmi Note 9 Pro преку IT.mk форум апликација
Па не викам дека е кај сите, само моето искуство. Вајда софтверот нешто, штета нема dd-wrt. Мислам дека во AP мод нема проблеми.
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,490
1,042
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Грешка. Не си ги фрлај парите на експерименти. Купи она што треба. Експериментите остави ги за Јутубериве. ;)Mikrotik си е екстра за рутер. Не и за Вифи.хап ац2 е добар уред, со не баш идеално вифи. Мада за стан е сосема во ред. Незнам кај тебе зошто толку бил слаб. Микротик не го средија вифи-то кај ARM базираните уреди. Го подобрија, но никогаш не го средија како што треба да биде. Во останатите делови рутерот е ламја. Штом "ѓубрето" од микротик си го шитнал на Октар, а си купил Шаоми рутер и си задоволен, тогаш си потпросечен корисник со бејзик потреби од истиот. ;)
Па писменоча една кога го купував од тебе рутерот вака не пишуваше, него све било подмачкано како сеа не е за вифи?
Зар мислиш ке фрлев 5000 денари ако ова ми го напиша пред да го купам?
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
150
76
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
682
800
orgrimar
Искуство? Како си задоволен?
многу, има добар процесор и софтвер, со рутирањето нема никакви проблеми, добар радио сигнал и е последна wifi 6 генерација на рутери, пред ова имав шаоми рутер но кога беше активно оптеретен од 5-6 машини на кои се гејма или гледа видео знаеше некогаш да прави проблеми со лаг, овај си меле
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
150
76
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
многу, има добар процесор и софтвер, со рутирањето нема никакви проблеми, добар радио сигнал и е последна wifi 6 генерација на рутери, пред ова имав шаоми рутер но кога беше активно оптеретен од 5-6 машини на кои се гејма или гледа видео знаеше некогаш да прави проблеми со лаг, овај си меле
Имаш правено некој speed test на LAN со WiFi?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,117
2,440
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Шаоми рутер и си задоволен, тогаш си потпросечен корисник со бејзик потреби од истиот
А што им треба на просечните корисници? VLANs? Не разбирам што е тоа што го има на Микротик а не на просечен рутер од иста цена што би му сменало на просечен (или надпросечен) корисник. 98% од случаите, ни служат како gateways за интернет и DHCP и тоа е тоа. Ништо друго не треба.

Денес, рутерите од средна категорија поддржуваат VPN, Nat acceleration, QoS, custom routes, blacklisting, jumbo frames, UPNP, Printing, file share итн итн. Стави OpenWRT и ќе имаш и VLANS.
За стабилност, тоа треба да се направи контролирано испитување, пошто сѐ е анекдотално.

ХАП има тапа антени. Комерцијалните рутери имаат толку внатрешни и уште по 2-3 надворешни антени. И нема што околу тоа. Со исти чипсети, само антените може да сменат квалитет на сервис.

И факт е дека има многу ебавање со Микротик за да го наместиш како најобичен gateway, непотребно за (под?)просечен корисник.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
150
54
@fuzzjaw што и да земаш гледај да поддржува и 2.4 и 5ghz.

И јас треба да земам уште еден рутер бидејќи овој од операторот не ми покрива во сите соби, ама сум со понизок буџет (до кај 30 евра) и веројатно ќе одам со некој од овие стандардните (ASUS, TP LInk, Tenda, Mercusys), што ќе најдам на лагер со 2 фрекфенции и со што е можно повеќе порти за LAN (имам 2 десктопи, а често и лаптопот знам да го ставам на кабел).

Другар го има Xiaomi 4A и е задоволен и со покривање и со стабилност, ама мене ми е надвор од буџет + ми требаат повеќе ЛАН портови, така да ѕирни го ако ти ги задоволува твоите потреби може да ти влезе во избор.
Од интернет е нешто поефтин во однос на локалниот салон од Xiaomi.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
767
471
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
router.png

би се сложил со @FLEGMA рестартиран е кога правев update на firmware...
не е само MikroTik решение иако би сакал да чепкам некогаш па да можам да зборам...

од искуство не се залетувај за USB порта ради hard disk пошто тоа не е решение
може да ти користи портата само за мрежен печатар, NAS си е NAS...
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
940
930
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Кај има haP ac2 кај нас? Јас купив три од EuroDK пред еден месец за во нова куќа. Не сум ги поставил уште стојат запакувани. Цената им беше по 55 евра и поминаа без никакви трошоци освен за shipping за чудо.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
150
54
За најобични корисници за по дома и овие бркаат работа. Во куќата имам тенда веќе 5 години, со 3 антени и не гледам да прави некои посебни проблеми за сурфање на интернет или торенти, постојано се закачени 3-4 уреди на пакет со 50/1mbps. За гејминг е веќе друга приказна и од таа гледна точка јас признавам само кабел, или пак ако имаш некој голем пакет и имаш многу сообраќај.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #92

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,619
2,800
Мал update на ситуацијата. Таман го испофалив ефтиниот ASUS што си работеше без мака во Охрид, рикна сабајлево, што значи ми требаат два рутери.


Купив Tenda AC6 од Анхоч, и до понеделник ќе си поиграм со него. Ако сум задоволен, ќе го земам него во Скопје, а за Охрид ќе земам нешто ефтино. Ако не, го оставам него во Охрид, а за Скопје земам MikroTik.

Фала ви на сите што помогнавте, ги ценам сите мислења.
 

aleksr

Intern
14 декември 2015
22
13
Мислење за овие два модели?


Ми треба гигабитен рутер. Нема да има поврзано многу уреди на него. Еден компјутер што го користам за работа, плус неколку мобилни уреди. Најважно ми е да работи стабилно и да има брзина над 1Gbps на едниот опсег, а не комбинирано 800Mbps+300Mbps.

Xiaomi AX1800.png
Huawei AX3 WS7100.png
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
199
136
Skopje
Мислење за овие два модели?


Ми треба гигабитен рутер. Нема да има поврзано многу уреди на него. Еден компјутер што го користам за работа, плус неколку мобилни уреди. Најважно ми е да работи стабилно и да има брзина над 1Gbps на едниот опсег, а не комбинирано 800Mbps+300Mbps.

Погледнете го атачментот 99367
Погледнете го атачментот 99366
Прочитај ја темава наназад 10-20 мислења.Можеби ке го најдеш одговорот. Мое мислење - многу се слични. И двата ке ти завршат работа...А можеш и поефтини од 2000 ден споменати во минатите мислења
 

aleksr

Intern
14 декември 2015
22
13
Прочитај ја темава наназад 10-20 мислења.Можеби ке го најдеш одговорот. Мое мислење - многу се слични. И двата ке ти завршат работа...А можеш и поефтини од 2000 ден споменати во минатите мислења
Прочитав наназад пред да го напишам мислењето и не го најдов одоговорот што ми треба. Хуавеито е спомнат на едно место. Но Xiaomi AX1800 не е никаде спомнат. Така што ми треба одговор и споредба за двата уреди. За 2000 ден. тешко да се најди рутер со 1Gbps на еден фреквентен опсег.

Дополнување: Сега гледам дека AX1800 е спомнат во други теми, но сепак и тие мислења не ми вршат работа. Ми треба конкретно мислење и споредба за двата уреди. Посебно за Шаомито, бидејќи е поевтин. Дали би вршел работа за тие пари?
 
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,117
2,440
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Прочитав наназад пред да го напишам мислењето и не го најдов одоговорот што ми треба. Хуавеито е спомнат на едно место. Но Xiaomi AX1800 не е никаде спомнат. Така што ми треба одговор и споредба за двата уреди. За 2000 ден. тешко да се најди рутер со 1Gbps на еден фреквентен опсег.

Дополнување: Сега гледам дека AX1800 е спомнат во други теми, но сепак и тие мислења не ми вршат работа. Ми треба конкретно мислење и споредба за двата уреди. Посебно за Шаомито, бидејќи е поевтин. Дали би вршел работа за тие пари?
нема да можеш да извлечеш IRL секако повеќе од 800Mbit/s на 5GHz. Така да, дали ќе земеш 1200ка или 1750/1800, исто е.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,561
10,794
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
нема да можеш да извлечеш IRL секако повеќе од 800Mbit/s на 5GHz. Така да, дали ќе земеш 1200ка или 1750/1800, исто е.
Да, и јас се занимавав со ова минатиот месец, потврдуем.
 

aleksr

Intern
14 декември 2015
22
13
нема да можеш да извлечеш IRL секако повеќе од 800Mbit/s на 5GHz. Така да, дали ќе земеш 1200ка или 1750/1800, исто е.
Да, и јас се занимавав со ова минатиот месец, потврдуем.
Не ја разбирам многу оваа тематика. Еве конкретен пример:

Хипотетичка ситуација, имам два лаптопи со 1Gbps безжична мрежна картица и рутери со 800Mbps (5GHz) и 1Gbps (5GHz). Копирам некој фајл помеѓу двата лаптопи преку рутерот со 800Mbps и максималната брзина на копирање е на пр. 40 МБ/с (ја лупам брзината на памет, бидејќи не знам реално колку ќе биди). Дали според ова што го пишувате значи дека и рутерот со 1Gbps ќе има максимална брзина на трансфер од 40 МБ/с?

Инаку и реално имам лаптоп и други уреди со 1Gbps мрежа и ги користам рутерите за вакви ситуации, така што ми треба што поголема брзина на трансфер на податоци преку мрежата.

А мислење за моделите што ги наведов погоре?
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,565
Мислења
846,632
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно