• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за рутер

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
и за Wifi имам едно D-link рутерче 150 мбпс, меѓутоа преку него неможам да добијам повеќе од 95/95
radio data link rate 150Mbit/s - тоест, тоа што го рекламираат - не е исто со брзината што ја добиваш за пренос на фајлови. така да, очекувано.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,558
4,184
Го барав UniFi 6 Lite во All4Net и го немаа на лагер, ама го имале нарачано. Ми рекоа дека можеби за 10тина дена би требало да стигне. Не ја знам цената која ќе му биде, во Европа е 79 евра, AC6 Lite моментално е околу 7к кај нив. Одличен избор ако ти треба само access point.
Како не им стигнал за 10 дена, еве 27.05 сме уште го немаат, и ќе го немаат уште најмалку месец дена.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #128

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,685
2,922
Дали на Вифи ти ја вади максимумот од линијата? Дај спидтест.
Took me a while ама со селење и триста глупости, тек денес седнав да го чепнам. Сменив само фреквенција на 2.4/5GHz за да немам overlap со комшииве и на 5GHz добивам 130Mbps на Wi-Fi, линијата е 150Mbps.
 

Pej4o

Intern
12 ноември 2015
31
11
Препорака рутер со WiFi 6


Доколку има некој искуство нека пише.
 

Mistc

Intern
23 март 2021
17
3

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,369
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно