• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Препорака за рутер

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,259
1,059
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Маркетиншки трик. Клиентот каков е? Најдобрите лаптоп картици не се над 866,7, има исклучоци некои трансформерс PCI-e картици ама според мене не вреди авантурата (за на крај пак кабел да пуштиш е скоро беспари).
Имам лаптоп со AX картица, кој често го користам за работа - download и upload, па би сакал да го користам максимално. Кога веќе купувам, би купил нешто што е ново и модерно :D
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,448
4,069
Скопје
Имам лаптоп со AX картица, кој често го користам за работа - download и upload, па би сакал да го користам максимално. Кога веќе купувам, би купил нешто што е ново и модерно :D
Го барав UniFi 6 Lite во All4Net и го немаа на лагер, ама го имале нарачано. Ми рекоа дека можеби за 10тина дена би требало да стигне. Не ја знам цената која ќе му биде, во Европа е 79 евра, AC6 Lite моментално е околу 7к кај нив. Одличен избор ако ти треба само access point.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
995
1,385
Дечки се мислам помеѓу Микротик hAP ac³ кој што има 867 Mbit/s брзина на 5ghz мрежата, и помеѓу TP-Link Archer AX10 AX1500 Wi-Fi 6 Router кој што има 1201 Mbps на 5ghz мрежата. Ми треба за домашна мрежа на која што ќе бидат приклучени повеќе уреди - workstation pc, телевизор на кој ќе се стрима 4k содржина преку нет/мрежа (Kodi, Plex и слични), а во иднина сакам и едно Sinology да ставам за network storage.

1. RBD53iG-5HacD2HnD – ALL4NET
2. TP-Link Archer AX10 AX1500 Wi-Fi 6 Router

Благодарам однапред
Аку си ограничен на тие два уреди тогаш земи го haP ac3. Само имај предвид дека Mikrotik се буквално Slowpoke со рутеров и според мене не вреди за парите. 2020та рутер без AX и со mediocre перформанси за 7к? Арчерот едноставно - не. 16MB flash, 256MB RAM, без USB порт. Nuff said.

Бараш алтернативи? Разгледај ASUS RT-AX55 кој според мене е подобар од двата. Доколку сакаш нешто што ќе го користиш минимум 10 години со сите функции на USB портот, вклучително и 3G/4G dongle тогаш RT-AX68U. Знам дека е скоро 2к поскап од haP AC3, ама е буквално опремен со сѐ за секое сценарио.

 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Го барав UniFi 6 Lite во All4Net и го немаа на лагер, ама го имале нарачано. Ми рекоа дека можеби за 10тина дена би требало да стигне. Не ја знам цената која ќе му биде, во Европа е 79 евра, AC6 Lite моментално е околу 7к кај нив. Одличен избор ако ти треба само access point.
И јас би го чекал UniFi6 Lite, гледам веќе го има на UBNT EU store, кај и да е ќе почне да биде на залиха по сајтовиве.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,604
8,955
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Имам лаптоп со AX картица, кој често го користам за работа - download и upload, па би сакал да го користам максимално. Кога веќе купувам, би купил нешто што е ново и модерно :D
Ако е така зимај го АХ рутерот. Имам пуштено кај мајка ми еден тп-линк АЦ6 или 8 не ми текнува, сосема солидно си работи. Никој не го чепнал од кога е купен и наместен. Интернет Л од телеком има кај нејзе 100/100 и нема проблеми.

Е мојот лаптоп е со Интел 8265 па не сум тестирал со повеќе клиенти на 866 мегабита, а сам правам трансфер со околу 60 мегабајти/с во лан, со сите други клиенти закачени (претежно на 2.4)
 

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
156
118
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Здраво дечки ајде и за мене една препорака :)
Земав пакет а1 50/3 - ми сменија некој шабански техниколор рутер што не фаќа во другата соба 7-8мбс.
Ми треба вифи рутер што ќе може убаво станот го покрие (60м2) има неколку дебели ѕидови меѓу собите.
Гледам овој е на неков попуст - Mi Router 4A – Mi Store
Овој мислам дека ми е оверкил и малку скап - Xiaomi Mi Router 4A Giga – Mi Store
Овој незнам дали исти ко првиот? - Anhoch PC Market Online - Xiaomi Mi Router 4A-C Wireless Dual Band 300Mbps up to 1167Mbps
Друг ако имате во тој ранг до кај 1500ден. (мах 2000) пратете.
( И да во ред е, знам дека нема да добијам целосна брзина во другата соба - поради ѕидовите)
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
995
1,385
Здраво дечки ајде и за мене една препорака :)
Земав пакет а1 50/3 - ми сменија некој шабански техниколор рутер што не фаќа во другата соба 7-8мбс.
Ми треба вифи рутер што ќе може убаво станот го покрие (60м2) има неколку дебели ѕидови меѓу собите.
Гледам овој е на неков попуст - Mi Router 4A – Mi Store
Овој мислам дека ми е оверкил и малку скап - Xiaomi Mi Router 4A Giga – Mi Store
Овој незнам дали исти ко првиот? - Anhoch PC Market Online - Xiaomi Mi Router 4A-C Wireless Dual Band 300Mbps up to 1167Mbps
Друг ако имате во тој ранг до кај 1500ден. (мах 2000) пратете.
( И да во ред е, знам дека нема да добијам целосна брзина во другата соба - поради ѕидовите)
Tenda AC8 или AC6. 4A не е лош, ама има послаб сигнал од Tenda.
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #109

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,657
2,885
Јас се осеќам должен да ја аптејтирам темава, пошто ја почнав. Tenda AC6-ката што го купив беше супер опција, дали еднаш го рестартирав ради мака во овие неколку месеци. Ама немаше гигабитни порти, што стана проблем кога Телекабел го кренаа Optic 40 пакетот на 150/150Mbps брзини. И морав да го решам и тој проблем, се надевам трајно.

За сите муабети дека MikroTik се комплицирани, интернет на LAN портата добив без никаква конфигурација, а за најосновна Wi-Fi мрежа ми требаа 30 секунди. Можда некои понапредни подесувања се комплицирани, ќе си поиграм со рутеров во некое слободно време па ќе видиме :)

20210514_165832.jpg
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,361
11,701
youtu.be
Нека ти е честито рутерчето и со здравје да си го веслаш, одличен избор.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,788
6,831
www.mikrotikmacedonia.net
Јас се осеќам должен да ја аптејтирам темава, пошто ја почнав. Tenda AC6-ката што го купив беше супер опција, дали еднаш го рестартирав ради мака во овие неколку месеци. Ама немаше гигабитни порти, што стана проблем кога Телекабел го кренаа Optic 40 пакетот на 150/150Mbps брзини. И морав да го решам и тој проблем, се надевам трајно.

За сите муабети дека MikroTik се комплицирани, интернет на LAN портата добив без никаква конфигурација, а за најосновна Wi-Fi мрежа ми требаа 30 секунди. Можда некои понапредни подесувања се комплицирани, ќе си поиграм со рутеров во некое слободно време па ќе видиме :)

Погледнете го атачментот 100931
Дали на Вифи ти ја вади максимумот од линијата? Дај спидтест.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #112

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,657
2,885
Дали на Вифи ти ја вади максимумот од линијата? Дај спидтест.
Немам баш време сега да го тестирам. Во среда ќе се вратам во Скопје со малку повеќе слободно време и ќе тестирам :)
 

highflyer

Gaining Experience
3 јануари 2010
269
177
highflyer's setup  
Processor & Cooler
i5 2500k & Hyper 212 evo
Motherboard
Asus Sabertooth P67 REV 3.0
PSU
Antec HCG 850W
RAM
8GB Kingston HyperX
Video card
Sapphire RX 460 2GB
Case
CM Elite 370
Mouse
Bloody V3
Keyboard
SteelSeries Apex Raw
Monitor
Fuego 24' FHD TV
OS
Win 10
Дечки да прашам за предлог рутер - апдејтирав вчера од кабловски на оптички телекабел 150/150, и за Wifi имам едно D-link рутерче 150 мбпс, меѓутоа преку него неможам да добијам повеќе од 95/95, додека со кабел директно во пц иде до 150.

Значи ми треба нов вифи рутер што нема да биде bottleneck и воедно би покривал околу 60 квадрати.
Буџет - што помалце тоа подобро :D немам некакви захтеви од рутерот (освен горенаведениве 2) а и ниту се разбирам што све се нуди/добива.

Бујрум, и фала лепо однапред
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
Ти треба и на компјутерот вифи картичката да поддржува не само рутерот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
288
186
Skopje
Ова јас би избрал

а малку поефтино
само сите викаат дека Тенда се лош квалитет - јас немам искуство со нив..
 

highflyer

Gaining Experience
3 јануари 2010
269
177
highflyer's setup  
Processor & Cooler
i5 2500k & Hyper 212 evo
Motherboard
Asus Sabertooth P67 REV 3.0
PSU
Antec HCG 850W
RAM
8GB Kingston HyperX
Video card
Sapphire RX 460 2GB
Case
CM Elite 370
Mouse
Bloody V3
Keyboard
SteelSeries Apex Raw
Monitor
Fuego 24' FHD TV
OS
Win 10
Ти треба и на компјутерот вифи картичката да поддржува не само рутерот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Од рутерот имам кабел до пц.


Најверојатно ќе го земам жаомијево :D
Фала ви дечки
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
Од рутерот имам кабел до пц.


Најверојатно ќе го земам жаомијево :D
Фала ви дечки
Ја би ти препорачал Xiaomi AX1800 пошо има и WiFi 6 поддршка. Јас тој го користам и сум задоволен.

Делот што зборев за брзини преку WiFi се однесуваше на сите уреди, но компјутерот конкретно како пример го земав пошо мене лаптопот ми нема AC capable картичка па затоа имам помали wifi брзини на лаптопот отколку на мобилниот на пример.
 

highflyer

Gaining Experience
3 јануари 2010
269
177
highflyer's setup  
Processor & Cooler
i5 2500k & Hyper 212 evo
Motherboard
Asus Sabertooth P67 REV 3.0
PSU
Antec HCG 850W
RAM
8GB Kingston HyperX
Video card
Sapphire RX 460 2GB
Case
CM Elite 370
Mouse
Bloody V3
Keyboard
SteelSeries Apex Raw
Monitor
Fuego 24' FHD TV
OS
Win 10
Истиов ли е овој ко од анхоч, голема разлика во цена има
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
995
1,385

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,604
8,955
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не е истиот. 4A има две варијанти односно 100Mbps и 1000Mbps т.е. гигабитен WAN/LAN. Тој на линкот е 100Mbps, а тој во Анхоч 1000Mbps.
Ахахаха лудост еј. Вифи 867 само од лаптоп до лаптоп. Сето тоа во ПРИРОДНА ТОПЛИНА. Цареви се нема што. Спа услуги со рутеров да има.

1621385107959.png
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,375
2,744

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
543
434
Ја го користам истиот рутер гигабитен и е одличен за парите,пред тоа имав mi mini и тој беше стабилен само немаше гигабит порти,го користам со cat 7 кабел стабилност на ниво
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,702
11,028
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ја го користам истиот рутер гигабитен и е одличен за парите,пред тоа имав mi mini и тој беше стабилен само немаше гигабит порти,го користам со cat 7 кабел стабилност на ниво
Шо не му стаиш Cat 12e уште постабилно ќе биде :ROFLMAO:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,974
Мислења
853,969
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно