• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

помош околу избор на лаптоп

darkoz

Intern
12 февруари 2015
13
1
ми треба лаптоп и се мислам меѓу следниве конфигурации:
1.Toshiba Satellite C55-C-1E7
Процесор
Intel Core i3-4500U (до 1.70GHz; 3MB Cache)
Меморија 4GB DDR3L (1600MHz)
Тврд диск 500GB (5400 rpm) SATA
Графичка картичка Intel HD Graphics 4400


2.ASUS X552MJ-SX004D
Процесор Intel Celeron N2940 QuadCore (1.83GHz-2.25GHz/2M/22nm/7.5W)
Меморија 4GB DDR3 1600MHz (on-board 1 mem.slot free)
Тврд диск 500GB 5400rpm
Графичка картичка NVIDIA Geforce 920M 1GB DDR3L3.Asus X552MD-SX082D
Процесор Intel Pentium N3540 (до 2,16GHz)
Меморија 4GB DDR3L (1600MHz)
Тврд диск 1TB (5400 rpm) SATA
Графичка картичка NVIDIA Geforce 820 1GB

4.
Dell Inspiron Notebook 3542
Процесор Intel Core i3-4005U Processor (1.70GHz/3MB Cache/22nm/15W) 4th Generation CPU
Меморија 4 GB 1600MHz DDR3
Тврд диск 500 GB 5400RPM HDD
Графичка картичка Intel® HD Graphics 4400 VGA
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,407
3,011
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
1 или 4. Кoј имa пoдoлгa гaрaнцијa, или ти е "пoубaв".
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
851
1,808
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Во првиот имаш грешка во ознаката на процесорот, I7 е тоа... веројатно мислиш на i3-4005U.
Како што ти кажа колегата, вториот и третиот ти се тиња, со останатите два можиш да си поиграш.
 

darkoz

Intern
12 февруари 2015
13
1
вториот и третиот ги ставив само заради посебната графичка а знам за процесорите дека се shit
 

Milos007

Intern
1 август 2012
60
21
Мислам дека најпаметен избор ти е опција 4 т.е. Dell Inspiron Notebook 3542. Гаранцијата ти е 3 години (во споредба со Тошиба која има 2 години, другите не ги ни споредувам) и плус мислам дека ти е поевтин и има доста добри мислења на нет за него. Како и да е, и со Тошиба нема да згрешиш, но јас би идел со Дел.
 

theMAD

Practice makes perfect
6 декември 2012
1,083
1,437
Свети Николе
www.instagram.com
theMAD's setup  
Processor & Cooler
Core i5-3470 @3.4GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
1TB WD + 1TB WD External
PSU
CM 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blu @1600MHz
Video card
Gigabyte GTX 760OC
Case
CoolerMaster Elite 370
Mouse
A4Tech Bloody V7
Keyboard
Deluxsomething
Audio
Steelseries Siberia V3 + Trust Tytan 2.1
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 7x64
друже лаптоп испод 500-600 евра не вреди да се земе, мое мислење, за година две ке ти биде срање

и наведи која ти е намената за лаптопот
 

darkoz

Intern
12 февруари 2015
13
1
500-600 евра во нормални услови се земат за то свесен сум, ама моментално ми е потребен лаптоп за факултет мене итно а не сме во состојба да зејме лаптоп од таква сума, затоа барам солуција поефтина ама квалитетна.. а за примената па нешто по основно ќе користам само не сум некој гејмер тежок и можда чат пат photoshop ако притреба па мислам дека DELL ќе завршит работа
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,859
6,883
www.mikrotikmacedonia.net
ке зaвршит, нa и3-кaнa ке гo бркa фoтoшoп, и ке служу наредните 1-2гoдини. Негo кaжи кoјa е мaксимaлнaтa ценa пa дa ти пoнудиме и ние нештo.
 

darkoz

Intern
12 февруари 2015
13
1
do kaj 23/24 iljadi ama so moznost za plakanje na rati a ne so kredit kaj so imas veke suma i posle samo da ti odzemet pari od taja suma
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,555
730
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
lenovo-b50-70.jpg

Procesor
: Intel Core i3-5005U up to 2GHz 3 MB L3 cache
Memory: 4GB DDR3 1600Mhz
Storage: 1TB
Screen Type: 15.6" HD 1366 x 768 16:9 Matte
Graphic Processor: AMD Radeon R5 M330 1GB
Optical Drive: DVD-RW
Battery: 4 cell
Network: Gigabit Ethernet 10/100/1000 WIFI b,g,n, Bluetooth 4.0
Expansion Ports: USB 3.0 x1, USB 2.0 x2, Multimedia Card Reader, VGA , RJ-45, HDMI, Audio I/O Jacks,
Camera: Yes, HD 720p
Operating System: DOS
AccuType Keyboard
Fingerprint sensor
Dolby® Advanced Audio™ v2
Color: Black
Weight (Approximate): 2,49 kg
Price: 22,480ден.
http://www.anhoch.com/product/37977...-m330dvdrw156-hd-ledgigabit-lanfingerprintdos
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
870,911
Членови
30,388
Најнов член
franko
На врв Дно