1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

 1. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Мора да се пријават!
  Ако мислиш да отвараш пејпал во различни држави веројатноста се зголемува сите да ти ги лимитираат освен тој каде си резидент во случајов македонскиот.
   
  На artweb и damil им се допаѓа ова.
 2. roko

  roko
  Intern

  8
  0
  15 Јануари 2009
  Не добив баш најдобар одговор/совет, но здравје...
  Инаку, немам заглавено многу пари. Скоро сите 1800 евра ги имам повлечено на мојата трансакциска.
  Но, би сакал да знам дали постои опасност Пејпал да ги бараат назад парите од НЛБ, па од НЛБ да ми ги побараат...
   
 3. montezuma

  montezuma
  Intern

  40
  3
  7 ноември 2007
  Машко
  Nema shansi od paypal da ti pobaraat da gi vratish parite nazad mene mi blokiraa account poradi ista prichina poshto sum naprail 1800 eu ama nikomu nishto ne prativ dokumenti i ene go accountot e ushte limited vekje godina dena ... Edinstveno sho ti propagja e mailot i karticata vrzana so nego.
   
  На roko и damil им се допаѓа ова.
 4. damil

  damil
  On your way to fame

  782
  828
  2 Јануари 2015
  Машко
  Ги пријави парите во пријавата за данок ?
   
 5. roko

  roko
  Intern

  8
  0
  15 Јануари 2009
  Ne.
   
 6. roko

  roko
  Intern

  8
  0
  15 Јануари 2009
  Фала за одговорот.
  Инаку со сумата што сеуште ми беше на Пејпал, околу 60€ успеав да купам онлине, такашто ништо не ми должат. :)
   
 7. Hustle_till_i_die

  Hustle_till_i_die
  Gaining Experience

  151
  72
  21 Декември 2012
  Машко
  Здраво дечки,пред едно месец дена порачав маска за мобилен која што не ми стигна и решив да побарам Refund на Ebay,продавачот ми ги врати парите меѓутоа она што ме буни е тоа што кога се логирав на paypal пишуваше дека парите беа вратени но кога се логирав на апликацијата на стопанска банка немаше никаква промена, ме интересира дали парите треба да легнат на картичкава за интернет купувања или не ? или пак тие пари остануваат на пејпал акаунтот со тоа што ќе можам да ги користам во иднина со некоја друга порачка,инаку го користам македонскиот пејпал
   
 8. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,352
  1,142
  26 Април 2013
  Машко
  Парите ке ти легнат на картичката а нема промена затоа што потребни се 3 работни дена парите да се вратат на сметката.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 9. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Дечки, знам дека пари на нетелер на никој веќе не му се од фајда (освен ако не се коцкаш доста онлајн), ама пак да си прашам...

  Давам 30$+ на нетелер - ми требат 22$ на пејпал...
  некој да сака да ми заврше работа? :)
   
 10. alek07

  alek07
  Gaining Experience

  39
  72
  25 oктомври 2010
  Здраво,

  само што добив порака од PayPalintl дека ќе ми го затворат 'словенечкиот' акаунт :( . За разлика од муабетите тука, јас се на се имам примено, се на се, околу 200 USD на него. Имате ли некој совет што да правам со средствата кои ми се таму (околу 100 USD)? Да пробам да купам нешто на брзина пред да им одговорам на прашањата кои ги најавија во пораката? Или веќе треба да им кажам чао на парите? Секој совет е добредојден.
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 11. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,776
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Пробај да купиш нешто и кажи чао на парите.
   
  На alek07 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  Јас прво би проверил да не е спам мејл.
   
  artweb, alek07 и на kirev им се допаѓа ова.
 13. alek07

  alek07
  Gaining Experience

  39
  72
  25 oктомври 2010
  Има некакви индикациии дека може да е и спам..
  Адресата е: [email protected]
  Ова ми беше сомнително одма, но линкот (како) да ме однесе на PayPal login па испаничив.. Од таму право се закачив на форум (пошто ја пратев темава) и пишав. Сега гледам линкот води кон: https://www.bizlist.my/PL.php. (Јас кликнав на ова, ми се отвори (како) PayPal login ама не внесов ништо). Некаков fishing ќе да ова :)
  Како и да е, со време да си ги потрошам јас парите, пред да дојде правиот мејл :)
  Големо фала за lynks и -={K-O-R-U-N}=-
   
  Necromancer, kirev и на DrMTR им се допаѓа ова.
 14. DeeJayZone

  DeeJayZone
  Gaining Experience

  130
  82
  3 ноември 2008
  Претпазливо кај слични емаил пораки (за PayPal или други сервиси):
  - секогаш гледај од која емаил адреса е пратена пораката
  - направи mouse over кај линковите за да утврдиш каде водат
  - логирај се преку официјалната веб страна (впиши ја веб адресата во address bar, или кликни на линкот ако го имаш во букмаркс)
   
 15. alek07

  alek07
  Gaining Experience

  39
  72
  25 oктомври 2010
  Така е.
  Јас си ја имав мувата на капата, па не проверив темелно :)
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 16. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Сегде кај што чуваш пари логирај се исклучиво од букмарк. Никогаш не преку линк од мејл.
  Иако пејпал има заштита која може да се подеси до тој степен да и ако јавно на форум ги постираш мејлот и лозинката пак никој нема да може да ти ги земе парите, али тоа е веќе друг муабет.
   
  Последна промена: 11 Април 2017
 17. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  453
  385
  28 Јануари 2008
  Машко
  На alek07 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Мислам дека можеш исто и да го пријавеш линкот директно на Пејпал
   
 19. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,723
  2,620
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Сигурен сум дека порано имаше опција и ме питаше Пејпал дали сакам да го користам Балансот или да платам со картичка и да ми седи Балансот за други купувања.
  Барам насекаде ама никако да ја најдам таа опција.. знае некој дали се' уште постои такво нешто или?
   
 20. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  У wallet може да се избере preferred payment method(зависно од земјата каде е отворен пејпалот има различни опции)
  e.PNG
  Го користел некој ова Pay After Delivery? На кој начин функционира?
  pay.PNG
   
  Последна промена: 16 Април 2017
 21. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,433
  10 Септември 2010
  Пробувам во една продавница во Немачка да испазарам, ми ја дава оваа грешка... До кај мене е проблемот нешто или...?

  Error message from PayPal: This transaction couldn't be completed. Please redirect your customer to PayPal.

  Пари имам на картицата, ама не сум баш најстручен со Paypal искрено.
   
 22. andersonspace

  andersonspace
  Intern

  39
  3
  14 Јануари 2017
  Женско
  Zdravo. Ako sakam da prodavam producti na internet i sakam da naplakam so paypal
  Kakva creditna karticka treba da otvoram za da se logiram na paypal i potoa paypal da vrshi transfer na parite od clientite, I da mi stigaat na moeto conto. Inaku saka da prodavam digitalni virtuelni producti. Blagodaram za odgovorite.
   
 23. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  635
  1,359
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Ни на дедо боже кредитната не те спасува доколку си во Македонија.
   
 24. andersonspace

  andersonspace
  Intern

  39
  3
  14 Јануари 2017
  Женско
  A zoshto taka. Plus imaat vo makedonija koishto pravat e prodavnici i nudat opcija paypal. Jas sakam da znam kako e mozno toa.
   
 25. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,776
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Не им стигаат пари на Македонска сметка/картица.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...