1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

1. DELL55

DELL55
    Intern

13
    1
    18 Март 2014
    Машко
    Работата е дека парите ми требаат веднаш од коа ке стигнат да ги инвестирам пак за работа ми се со Payoneer би одело побрзо отколку да одма да ги вадам во BG.

2. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

961
    564
    3 Јули 2007
    Јас имам врзано Пајонир со бугарски пејпал и додадено 2 УС сметки, но сега мислам неможе веќе. Кога пробаш да додадеш банк акаунт дава само европска сметка да внесеш од одредени држави.

Единствен начин е да контактираш телефонски со супорт на пејпал и да ги прашаш ако они ти овозможат само за тебе, јас се јавував за да ми овозможат ама тогаш бар ја имаше опцијата да додадеш УС банк акаунт.

Ако имаш бугарски документи, подобра варијанта ти е monese visa card (револут алтернатива), правиш withdraw дирекно од пејпал на виза картичката и провизиите се далеку помали.

Инаку ја користам оваа прилика да им е*** м**** на пејпал, да им е*** све по ред со тие лоповски провизии за конверзија, ми прават буквално кражба, да им е*** племе лоповско.

Примарна валута ми е УСД, клиент ми праќа пари во УСД, мене ми стигаат конвертирани во евра според нивниот курс, па јас правам пак конверзија од евра во УСД. Невидени глупости педерски лопови све им е***. Им пишав на супорт ги нема 2 недели да ми одговорат, нивниот супорт систем па уште поглуп, им пишуваш тикет, ти одговараат за 5 мин со генерални одговори, и на крај на мејлот пишува ако не ти помогнавме пиши ни пак. Па да ВИ Е*** М**** немам избор со некои клиенти инаку не ве е*а* ни 1%

3. DELL55

DELL55
    Intern

13
    1
    18 Март 2014
    Машко
    Знам другар тие % провизии конверзии па на крај и данок 10% не е*** ептен многу нас ама тоа е што да правиш коа во оваа вукојебина и немаме некој голем ибор.Во секој случај ти благодарам за одговорот.

4. Alucard

Alucard
    Шериф

1,797
    1,573
    22 oктомври 2012
    Машко
    @HocusPocus: Нема врска која ти е примарна валута, од неодамна, кога некој праќа пари, гледаат кои се валутите на земјите во коишто се регистрирани PayPal account-ите, и тие валути ги даваат по default, т.е. ако праќачот е од Америка, а примачот од Германија, во полето "You transfer" по default ќе биде одбрано USD, а во полето "Recipient receives" по default ќе биде одбрано EUR, и ако праќачот не ја смени валутата за "Recipient receives" од EUR во USD, тогаш мајмуните ќе ќарат на конверзија :) Ова го направија од пред неколку месеци, и најпаметно би ти било да им објасниш на клиентите што ти праќаат пари во долари, за "Recipient receives" да одберат USD ;) Логирај се во твојот PayPal account, и оди на страната каде што се испраќаат пари, и ќе видиш за што ти зборам ;)

Lokvan, NecrotoX и на krema им се допаѓа ова.
  5. krema

krema
    Professor

9,275
    9,006
    24 Јуни 2009
    Машко
    PayPal живее од тоа, инаку не би постоел, а тоа што прават педе*ски работи е друга приказна:D

6. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

961
    564
    3 Јули 2007
    Пак да им е*** се по ред. Пробав од мојот акаунт, нема таква опција. Има само фундинг сорс, и опција дали пејпал да ги конвертира или издавачот на картичка. Стварно незнам што се дешава, ми се случи истото со 5-6 клиенти. Во последно време почнав да им праќам invoice за да биде како што треба ама последниот пат не сакаше да пројде плаќањето со фактура.

7. Alucard

Alucard
    Шериф

1,797
    1,573
    22 oктомври 2012
    Машко
    @HocusPocus: Не знам зошто кај тебе нема... Еве како изгледа:

Зачувај ја сликава, и праќај им ја клиентите, со објаснување дека доколку има таква опција кај нив, двете треба да бидат USD ;)

На HocusPocus му/ѝ се допаѓа ова.
  8. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

961
    564
    3 Јули 2007
    Фала на инфо, кај мене има само да изберам валута, идам следно и ми дава само да сменам фундинг сорс.

Инаку попедерска работа од ова нема, што к** бара праќачот да бира која валуда да ја примам, ако ги праќа во одредена валута? Малку нелогично...

9. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,407
    3,290
    12 Јануари 2016
    Машко
    Има цела тема за ова, иако твојов случај е за примање пари наместо само за плаќање и купување. Генерално треба да им се обратиш на Пејпал преку поддршката дека не сакаш да им ги користиш „услугите“ на конверзија, и секогаш примарна валута да останат долари.

Мене лично не ми се познати формуларите за праќање пари до поединци ама звучи правилно и тоа што го кажа Алукард.
    На пример од купувачки аспект, при купување на производ листан во друга валута (не долари), нема спас од лоповската конверзија на Пејпал. Но во директна комуникација со продавач, често се согласуваат да направат нова аукција со сумата во долари (плус нешто ситно за конверзијата за нивната локална банка). Совет во таков случај: тогаш продавачите треба да направат аукција на ebay.com наместо на нивнинте матични ebay страни, пошто така секогаш форсирано ќе иде сумата во матичната валута. Ова е еден од многуте недокументирани начини со кои Пејпал краде проневерува пари од муштериите.

10. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

961
    564
    3 Јули 2007
    Ова е сосема друго, таа конверзија може да се контролира при купување. Во мојот случај се работи за примање пари, што е сосема нелогично ако клиентот праќа долари мене нека ми стигнат во долари па јас ќе си правам што сакам со нив не клиентот да ми избира во што да ги примам....

11. mak

mak
    Intern

59
    19
    15 Април 2009

View: https://youtu.be/tNXdE7vuRZY?t=909

Зошто жената (новинарката), не се информирала добро и лаже и ја заведува јавноста дека во Македонија можело да се примат пари преку Пејпал?

Наместо некој да земе да направи емисија и да каже ЗОШТО во Македонија сеуште е на црната листа за примање пари преку Пејпал, они емисијата ја започнуват во затемнета просторија, небаре треба заработката на интернет да ја асоцираме сеуште со нарко дилер и криминал. Жално колку сеуште сме назад.

tupacan, borcep и на Ragnar им се допаѓа ова.
  12. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

722
    758
    9 Декември 2015
    Машко
    Хаха уште фалеше да има и такви измутирани гласови за да се прикрие кој зборува. Катастрофа.

13. roko

roko
    Intern

8
    0
    15 Јануари 2009
    Епа дечки прочитав низ форумот но конкретно не најдов...
    Имам сливрнечки акаунт, со адреса МК само држава Словенија. Ограничен ми беше за примање 2000€. Денес достигнав 1800 и ми стигна емаил за да ги верифицирам податоците. Покрај име презиме, роденден, телефон... бараат и да им пратам копија од личен документ.
    Прашањето ми е до тие кои имале вакво искуство, јас секако ќе треба да им пратам копија на мк пасош, но дали кога сега ќе ги внесам податоците да ставам пак Словенија или да го поправам во Македонија?! Ко демек сум згрешил кога сум се регистрирал.
    Поздрав,

14. kirev

kirev
    Unstoppable

5,320
    3,716
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Не можеш да смениш.

15. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,845
    2,431
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Демек они нафта пијат. Неможе така.

16. damil

damil
    On your way to fame

630
    580
    2 Јануари 2015
    Машко
    И што совет му даде на човекот?

Или не си за делење знаење тука, за бизнис си?

На AleXXL и Banjifiko им се допаѓа ова.
  17. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,845
    2,431
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Советот се подразбира, да не се мачи да ја менува државата и да си знае за друг пат дека словенечкиот акаунт е многу ризичен, у секој момент може да му го лимитираат.

18. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

722
    758
    9 Декември 2015
    Машко
    Не менувај ништо, пушти ги документите ако упали упали ако не здравје, нов акаунт.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Chiller

Chiller
    Gaining Experience

479
    176
    8 Март 2012
    Машко
    Не пуштај документи ич, јас им пуштив и ме блокираа, па повторно отворив нов. Остави го овој акаунт во мирување 1 година и има можност да се ресетира.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  20. wolverine

wolverine
    On your way to fame

779
    664
    27 Јуни 2012
    ме интересира ко ќе отворите по 5 нови акаунти за секој нов треба уникатна картичка од банка? Како ги ваѓате нив?

21. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

722
    758
    9 Декември 2015
    Машко
    Треба. Исто како што си ја извадил првата, одиш во друга банка и си бараш дебитна картичка. Толку. :)

22. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,845
    2,431
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Од пејпал намерно го дозволуваат правењето ваков тип словенечки акаунти само за да ги лимитираат и работат со заробените пари колку што можат подолго.

На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
  23. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,301
    1,077
    26 Април 2013
    Машко
    Држи место муабетов.

Sent from my iPhone using Tapatalk

24. damil

damil
    On your way to fame

630
    580
    2 Јануари 2015
    Машко
    Дали при повлекување на пари од Paypal (преку словенечка сметка) на македонка трансакциона треба после да се пријавуваат во даночната пријава или нема потреба ?

Исто така, дали може да се отворат два paypal акаути со различни сметки од различни држави, пример македонска и бугарска ?

Последна промена: 20 Март 2017
  25. artweb

artweb
    On your way to fame

1,171
    512
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Пари легнати на трансакциска од македонска банка мора да се пријават.

Сподели

Вчитување...