1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

1. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,371
    12,478
    2 Август 2012
    Машко
    Откако официјално дојде во Македонија редно е да се отвори ваква тема каде што ќе се одвива здрава дискусија во врска со PayPal.
    Сите кои имаат потешкотии или им треба совет треба да се обратат овдека.

На Lazzy, Hustle_till_i_die, imperial и уште 3 други им се допаѓа ова.
  2. lynx

lynx
    Unstoppable

3,340
    2,940
    4 Септември 2008
    Еве јас ќе пишам неколку Q&A.

1. Колку пари треба да имам на мојата сметка/картичка за можам да го верификувам PayPal акаунтот?
    - На вашата сметка треба да имате сума од минимум 2 долари односно денари во противредност на долари.

2. Што откако PayPal ќе ми ги повлече парите за верификација?
    - Откако парите успешно ќе бидат повлечени зависно од банката или начинот на кој ги проверувате извештаите (на хартија, електронски, прекус смс) на вашиот извод ќе ја пишува повлечената сума и од кого е повлечена (процедурата може некогаш да трае до 2-3 дена). Во извештајот каде пишува од кого е повлечена сумата ќе содржи 4 цифри кои треба да ги внесете на вашиот PayPal акаунт за да истиот биде верификуван.

3. Што со парите кои PayPal ми ги повлече за верификација?
    - Парите ќе ви бидат ставени на PayPal онлајн сметката (значи нема да бидат вратени на Македонската сметка) и истите ќе можете да ги потрошите понатаму.

4. Преку која банка можам да имам сметка и картичка за да можам да користам PayPal?
    - Во теорија сите банки треба да се поддржани што издаваат меѓународно поддржани кредитни/дебитни картички кои може да се користат за онлајн купување или трансакции во странство. За сигурно каква картичка ќе добиете и дали истата може да се користи за онлајн купување консултирајте се во вашата банка.

5
    . Како функционира PayPal?
    - PayPal е еден вид посредник помеѓу вас и трето лице (продавач, примач на пари). Пример кога сакате да купите нешто доволно е да имате пари на вашата сметка/картичка и со внесување на вашите PayPal податоци системот автоматски ќе ги повлече парите и ќе ја процесира трансакцијата.

6. Дали треба да ја надополнам PayPal сметката за да купувам?
    - Не, не' треба такво нешто затоа што не функционира така. Доволно е да имате пари на вашата сметка и истите ќе бидат повлечени пари од страна на PayPal кои нема да се чуваат како кредит туку одма ќе се направи трансакција.

Последна промена: 18 Јуни 2014
    На DonFrozex, tigar, LoCo5 и уште 6 други им се допаѓа ова.
  3. temelk4

temelk4
    Gaining Experience

159
    62
    19 Август 2013
    Машко
    Од која банка е најдобро и најлесно да се следи сметката преку интернет? Ваши искусвта ако имате. :)

На NikolaJanev92 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lynx

lynx
    Unstoppable

3,340
    2,940
    4 Септември 2008
    Од лично искуство Тутунска, онлајн системот им функционира таман. При самата транскација во рок од неколку секунди се добива СМС порака дали е направена успешно или неуспешно и кој ги повлекол парите (вака одма може да се добие код за верификација), а на онлајн извештајот одма може да се видат колку средства (денарски) се резервирани.

Инаку е-банкингот на Стопанка и Комерцијална е исто така добар така да истите услуги ќе ги добиеш и преку нив (само не сум сигурен прекув нив за смс известувањето како оди).

За другите банки незнам.

DonFrozex, Costigan_Jr, LoCo5 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  5. Gucci

Gucci
    On your way to fame

866
    631
    5 Јули 2011
    Ако некој го интересира, моментално на јади бурек е министерот за информатика.

На aleksandardespotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Фала за инфо да не уклучам по грешка, мада за сител ми треба пин за да го уклучам

На midian, ivan88, Necromancer и уште 6 други им се допаѓа ова.
  7. tomi

tomi
    Guru

9,868
    9,113
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Мислам дека е насловот на темата е убав и мислам дека е треба да ја ставам стики :)

8. lynx

lynx
    Unstoppable

3,340
    2,940
    4 Септември 2008
    7. Како оди плаќањето ако сметката ми е денарска, а купувам преку PayPal во долари, евра, јуани итн.?
    - При трансакција се прави конверзија од денари во валутата во која купувате по дневниот среден курс на Народна Банка.

Пример сакате да купите нешто во вредност од 23$, средниот курс на денот на купувањето е 44,57 денари што значи за да купувањето биде успешно на вашата сметка мора да имате минимум од 1025 денари.

8. Дали се наплаќа провизија за PayPal сметката или не?
    - При купување PayPal не ви наплаќа провизија и исто така нема месечна провизија за одржување на акаунтот. Може да имате само месечна провизија за одржување на вашата трансакциска сметка во нашите банки.

9. Кој ги плаќа провизиите на PayPal?
    - Провизиите ги плаќаат продавачите, значи во нашата ситуација ова не ве интересира затоа што можете да имате само акаунт како купувач.

Инаку провизија може да плати и испраќач на пари само доколку пушта директно пари на нечиј друг PayPal акаунт. Зависно од типот на транскација пред испраќањето на пари се одлучува кој ги подмирува провизиите.

На Hustle_till_i_die и RagingDemon им се допаѓа ова.
  9. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    До сите кoи мислат да направат МАЈМУНЛОК на paypal
    НЕМОЈТЕ!!!
    Имаат договори со агенции за наплата, за проневера од 100 долари, комплет трошоци адвокати и сл ке ве кошта околу 2000-3000$ + пријава до јавно обвинителство кај нас, условна или до 1 год затвор па размислете.

На kamenko, edin.ademovic, RagingDemon и уште 6 други им се допаѓа ова.
  10. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,371
    12,478
    2 Август 2012
    Машко
    Стави ја

11. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,414
    597
    3 Мај 2010
    Машко
    Дополнување:
    Што треба да направам доколку имам PayPal сметка од друга држава(Словенија, Хрватска, Бугарија... итн) и сакам да отворам Македонска PayPal сметка?

PayPal го вика ова:
    "PayPal allows members to have one Personal account and one Premier or Business account. However, each PayPal account must contain unique email addresses and financial information. You may upgrade your account at any time."

"Although PayPal lets you change your address when you move, you cannot change your address to one in another country, even if PayPal operates in that country. If you move abroad, you have two options. You can close your account and open a new one, or you can have two accounts -- one account in your old country and one in the new one. However, the two accounts must be of different types (premier, personal or business) and must each be linked to a different e-mail address and bank account."

-Со македонскиот PayPal може само да се купува(Personal е), со претпоставка дека досега имавте Premier акаунт(Personal+примање и повлекување пари) од друга држава, тогаш можете да си го задржите стариот акаунт и да си отворите нов доколку примате пари на PayPal. Доколку само купувате тогаш мојот совет е да си го затворите стариот и да си отворите Македонски "легален" акаунт.
    Доколку не ви се ризикува тогаш едниот затворете го.

12. Gil Galad

Gil Galad
    Intern

11
    1
    14 Јуни 2014
    Машко
    Виза интернет на Стопанска. Со нејзе имам купувано од полно веб страници не прави никаде проблем и е - банкингот е супер, башка дебитна е колку ставиш толку трошиш.

13. ARMac

ARMac
    Орган

5,835
    6,416
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    И јас да потврдам дека во рок од 2 секунди се појави трансакцијата за верификација на онлајн системот на Шпаркасе. Никакви проблеми. Земаа колку што кажаа 1,5 евра т.е. 94 денари.

Мене ме интересира дали Маестро картичките работат (под mastercard нормално)

14. Gil Galad

Gil Galad
    Intern

11
    1
    14 Јуни 2014
    Машко
    Треба да работи и со мастер. Јас сум на Стопанска и за верификацијата ми резервирале средства од 1.5 евро и 1долар, други на Стопанска истото ви се направи?

15. Alucard

Alucard
    Шериф

1,767
    1,530
    22 oктомври 2012
    Машко
  16. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,414
    597
    3 Мај 2010
    Машко
    Како што разчитав по интернетов, можно е веќе да не нудат Personal акаунти, ако сте отвориле Македонска сметка најверојатно е Premier. Ако е да, можете да дадете downgrade request на поддршката(а незнам зошто би).
    Најверојатно PayPal во иднина ќе дозволи на сите акаунти примање пари, со што би најверојатно побарале повеќе верификации штом Personal го откажуваат.

На Gil Galad му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Alucard

Alucard
    Шериф

1,767
    1,530
    22 oктомври 2012
    Машко

И со Personal account може да се примаат пари, и со доставување на дополнителни информации после надминување на лимитот, истиот се трга...

https://www.paypal.com/mk/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/Marketing/general/PayPalAccountTypes-outside

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Gil Galad

Gil Galad
    Intern

11
    1
    14 Јуни 2014
    Машко
    За нови корисници од последниве два дена не може да се направи персонал акаунт. Пробај еве да направиш кликни сајн ап автоматски те води да пополниш пријава за премиер акаунт.

На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Alucard

Alucard
    Шериф

1,767
    1,530
    22 oктомври 2012
    Машко

Знам тоа, зборам општо за Personal account-ите... Инаку Personal повеќе нема да има, ова ми го кажаа уште пред неколку години, ќе има само Premier и Business, ама ваљда им треба време дур средат све...

Последна промена: 19 Јуни 2014
  20. moongose

moongose
    Unstoppable

1,808
    2,040
    19 Јули 2013
    За ова не сум баш сигурен дека е така. Конверзијата оди по продажниот (највисокиот) курс на банката за менувачко работење, затоа што банката всушност ти продава девизи во за да се изврши трансакцијата. А банката го добива износот веќе конвертиран во евра од платежната асоцијација. Конретно за виза, на овој линк може да се видат курсевите по кои се врши конверзијата од валутата во која.

21. lynx

lynx
    Unstoppable

3,340
    2,940
    4 Септември 2008
    Јок, конверзијата е по средниот курс на банката, а банката секој ден го зима курсот од НБРМ.

22. ivsss

ivsss
    V.I.P

325
    611
    16 Февруари 2012
    Машко
    И при примање на пари од Paypal конверзијата се врши по среден курс.

23. temelk4

temelk4
    Gaining Experience

159
    62
    19 Август 2013
    Машко
    На prichina и aleksandardespotovikj им се допаѓа ова.
  24. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

400
    162
    14 Април 2012
    Машко
    Дали може да се нарача преку Амазон ?

25. Vampo

Vampo
    Gaining Experience

347
    233
    24 oктомври 2010
    Машко
    Друже грешка си. Кога примаш пари примаш по „куповен“ курс, 100%, пошо ти на банката и „продаваш“ девизи. Баш вчера повлеков пари од PayPal и ми стигнаа парите по куповен курс од 44.7 денари на ХалкБанк.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...