1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal - Ултимативна тема за совети, упатства и општа дискусија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од FLEGMA, 18 Јуни 2014.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,646
  13,004
  2 Август 2012
  Машко
  Откако официјално дојде во Македонија редно е да се отвори ваква тема каде што ќе се одвива здрава дискусија во врска со PayPal.
  Сите кои имаат потешкотии или им треба совет треба да се обратат овдека.
   
  На Lazzy, Hustle_till_i_die, imperial и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Еве јас ќе пишам неколку Q&A.

  1. Колку пари треба да имам на мојата сметка/картичка за можам да го верификувам PayPal акаунтот?
  - На вашата сметка треба да имате сума од минимум 2 долари односно денари во противредност на долари.

  2. Што откако PayPal ќе ми ги повлече парите за верификација?
  - Откако парите успешно ќе бидат повлечени зависно од банката или начинот на кој ги проверувате извештаите (на хартија, електронски, прекус смс) на вашиот извод ќе ја пишува повлечената сума и од кого е повлечена (процедурата може некогаш да трае до 2-3 дена). Во извештајот каде пишува од кого е повлечена сумата ќе содржи 4 цифри кои треба да ги внесете на вашиот PayPal акаунт за да истиот биде верификуван.

  3. Што со парите кои PayPal ми ги повлече за верификација?
  - Парите ќе ви бидат ставени на PayPal онлајн сметката (значи нема да бидат вратени на Македонската сметка) и истите ќе можете да ги потрошите понатаму.

  4. Преку која банка можам да имам сметка и картичка за да можам да користам PayPal?
  - Во теорија сите банки треба да се поддржани што издаваат меѓународно поддржани кредитни/дебитни картички кои може да се користат за онлајн купување или трансакции во странство. За сигурно каква картичка ќе добиете и дали истата може да се користи за онлајн купување консултирајте се во вашата банка.

  5
  . Како функционира PayPal?
  - PayPal е еден вид посредник помеѓу вас и трето лице (продавач, примач на пари). Пример кога сакате да купите нешто доволно е да имате пари на вашата сметка/картичка и со внесување на вашите PayPal податоци системот автоматски ќе ги повлече парите и ќе ја процесира трансакцијата.

  6. Дали треба да ја надополнам PayPal сметката за да купувам?
  - Не, не' треба такво нешто затоа што не функционира така. Доволно е да имате пари на вашата сметка и истите ќе бидат повлечени пари од страна на PayPal кои нема да се чуваат како кредит туку одма ќе се направи трансакција.
   
  Последна промена: 18 Јуни 2014
  На DonFrozex, tigar, LoCo5 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. temelk4

  temelk4
  Gaining Experience

  183
  89
  19 Август 2013
  Машко
  Од која банка е најдобро и најлесно да се следи сметката преку интернет? Ваши искусвта ако имате. :)
   
  На NikolaJanev92 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Од лично искуство Тутунска, онлајн системот им функционира таман. При самата транскација во рок од неколку секунди се добива СМС порака дали е направена успешно или неуспешно и кој ги повлекол парите (вака одма може да се добие код за верификација), а на онлајн извештајот одма може да се видат колку средства (денарски) се резервирани.

  Инаку е-банкингот на Стопанка и Комерцијална е исто така добар така да истите услуги ќе ги добиеш и преку нив (само не сум сигурен прекув нив за смс известувањето како оди).

  За другите банки незнам.
   
  DonFrozex, Costigan_Jr, LoCo5 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  821
  688
  5 Јули 2011
  Ако некој го интересира, моментално на јади бурек е министерот за информатика.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Фала за инфо да не уклучам по грешка, мада за сител ми треба пин за да го уклучам
   
  На midian, ivan88, Necromancer и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,078
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Мислам дека е насловот на темата е убав и мислам дека е треба да ја ставам стики :)
   
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  7. Како оди плаќањето ако сметката ми е денарска, а купувам преку PayPal во долари, евра, јуани итн.?
  - При трансакција се прави конверзија од денари во валутата во која купувате по дневниот среден курс на Народна Банка.

  Пример сакате да купите нешто во вредност од 23$, средниот курс на денот на купувањето е 44,57 денари што значи за да купувањето биде успешно на вашата сметка мора да имате минимум од 1025 денари.

  8. Дали се наплаќа провизија за PayPal сметката или не?
  - При купување PayPal не ви наплаќа провизија и исто така нема месечна провизија за одржување на акаунтот. Може да имате само месечна провизија за одржување на вашата трансакциска сметка во нашите банки.

  9. Кој ги плаќа провизиите на PayPal?
  - Провизиите ги плаќаат продавачите, значи во нашата ситуација ова не ве интересира затоа што можете да имате само акаунт како купувач.

  Инаку провизија може да плати и испраќач на пари само доколку пушта директно пари на нечиј друг PayPal акаунт. Зависно од типот на транскација пред испраќањето на пари се одлучува кој ги подмирува провизиите.
   
  Последна промена: 18 Јуни 2014
  На Hustle_till_i_die и RagingDemon им се допаѓа ова.
 9. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,707
  7 oктомври 2011
  kalfa
  До сите кoи мислат да направат МАЈМУНЛОК на paypal
  НЕМОЈТЕ!!!
  Имаат договори со агенции за наплата, за проневера од 100 долари, комплет трошоци адвокати и сл ке ве кошта околу 2000-3000$ + пријава до јавно обвинителство кај нас, условна или до 1 год затвор па размислете.
   
  Последна промена: 18 Јуни 2014
  На kamenko, edin.ademovic, RagingDemon и уште 6 други им се допаѓа ова.
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,646
  13,004
  2 Август 2012
  Машко
  Стави ја
   
 11. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Дополнување:
  Што треба да направам доколку имам PayPal сметка од друга држава(Словенија, Хрватска, Бугарија... итн) и сакам да отворам Македонска PayPal сметка?

  PayPal го вика ова:
  "PayPal allows members to have one Personal account and one Premier or Business account. However, each PayPal account must contain unique email addresses and financial information. You may upgrade your account at any time."

  "Although PayPal lets you change your address when you move, you cannot change your address to one in another country, even if PayPal operates in that country. If you move abroad, you have two options. You can close your account and open a new one, or you can have two accounts -- one account in your old country and one in the new one. However, the two accounts must be of different types (premier, personal or business) and must each be linked to a different e-mail address and bank account."

  -Со македонскиот PayPal може само да се купува(Personal е), со претпоставка дека досега имавте Premier акаунт(Personal+примање и повлекување пари) од друга држава, тогаш можете да си го задржите стариот акаунт и да си отворите нов доколку примате пари на PayPal. Доколку само купувате тогаш мојот совет е да си го затворите стариот и да си отворите Македонски "легален" акаунт.
  Доколку не ви се ризикува тогаш едниот затворете го.
   
 12. Gil Galad

  Gil Galad
  Intern

  11
  1
  14 Јуни 2014
  Машко
  Виза интернет на Стопанска. Со нејзе имам купувано од полно веб страници не прави никаде проблем и е - банкингот е супер, башка дебитна е колку ставиш толку трошиш.
   
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  И јас да потврдам дека во рок од 2 секунди се појави трансакцијата за верификација на онлајн системот на Шпаркасе. Никакви проблеми. Земаа колку што кажаа 1,5 евра т.е. 94 денари.

  Мене ме интересира дали Маестро картичките работат (под mastercard нормално)
   
 14. Gil Galad

  Gil Galad
  Intern

  11
  1
  14 Јуни 2014
  Машко
  Треба да работи и со мастер. Јас сум на Стопанска и за верификацијата ми резервирале средства од 1.5 евро и 1долар, други на Стопанска истото ви се направи?
   
 15. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,870
  1,749
  22 oктомври 2012
  Машко
 16. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Како што разчитав по интернетов, можно е веќе да не нудат Personal акаунти, ако сте отвориле Македонска сметка најверојатно е Premier. Ако е да, можете да дадете downgrade request на поддршката(а незнам зошто би).
  Најверојатно PayPal во иднина ќе дозволи на сите акаунти примање пари, со што би најверојатно побарале повеќе верификации штом Personal го откажуваат.
   
  На Gil Galad му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,870
  1,749
  22 oктомври 2012
  Машко

  И со Personal account може да се примаат пари, и со доставување на дополнителни информации после надминување на лимитот, истиот се трга...

  https://www.paypal.com/mk/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/Marketing/general/PayPalAccountTypes-outside
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gil Galad

  Gil Galad
  Intern

  11
  1
  14 Јуни 2014
  Машко
  За нови корисници од последниве два дена не може да се направи персонал акаунт. Пробај еве да направиш кликни сајн ап автоматски те води да пополниш пријава за премиер акаунт.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,870
  1,749
  22 oктомври 2012
  Машко

  Знам тоа, зборам општо за Personal account-ите... Инаку Personal повеќе нема да има, ова ми го кажаа уште пред неколку години, ќе има само Premier и Business, ама ваљда им треба време дур средат све...
   
  Последна промена: 19 Јуни 2014
 20. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,257
  2,490
  19 Јули 2013
  За ова не сум баш сигурен дека е така. Конверзијата оди по продажниот (највисокиот) курс на банката за менувачко работење, затоа што банката всушност ти продава девизи во за да се изврши трансакцијата. А банката го добива износот веќе конвертиран во евра од платежната асоцијација. Конретно за виза, на овој линк може да се видат курсевите по кои се врши конверзијата од валутата во која.
   
 21. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Јок, конверзијата е по средниот курс на банката, а банката секој ден го зима курсот од НБРМ.
   
 22. ivsss

  ivsss
  V.I.P

  325
  623
  16 Февруари 2012
  Машко
  И при примање на пари од Paypal конверзијата се врши по среден курс.
   
 23. temelk4

  temelk4
  Gaining Experience

  183
  89
  19 Август 2013
  Машко
  На prichina и despotovikj им се допаѓа ова.
 24. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  559
  272
  14 Април 2012
  Машко
  Дали може да се нарача преку Амазон ?
   
 25. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  353
  238
  24 oктомври 2010
  Машко
  Друже грешка си. Кога примаш пари примаш по „куповен“ курс, 100%, пошо ти на банката и „продаваш“ девизи. Баш вчера повлеков пари од PayPal и ми стигнаа парите по куповен курс од 44.7 денари на ХалкБанк.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...