• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

BadGirl007

Gaining Experience
3 октомври 2018
177
50
Поздрав, да ве прашам поискусните, дали на крајот од годината плаќате персонален данок за сумите искорисетине преку Payoneer картичката директ на терминал или со вадење од банкомат?
Секој месец се плаќа данок.
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
122
169
На секој прилив на сметка се плаќа данок. Ако добиваш прилив еднаш месечно = една пресметка. Ако добиваш 3 приливи = 3 пресметки. Итн.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
10 септември 2015
11
3
Но не ми е јасно дали во УЈП ви пресметуваат како одреден прилив и дали нив им уплаќате ако парите ви се само на картичката, а не ги префрлувате на девизната сметка со која е поврзан Payoneer. И каде може да се види точна пресметка (ако има), затоа што веќе неколку месеци активно ја користам картичката по продавници низ Македонија (пред тоа повеќе од година ја користев во странство и немам платено никаков персонален данок кон УЈП) и немам претстава колку сум трошел и колку би требало да уплатам.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,577
2,671
Но не ми е јасно дали во УЈП ви пресметуваат како одреден прилив и дали нив им уплаќате ако парите ви се само на картичката, а не ги префрлувате на девизната сметка со која е поврзан Payoneer. И каде може да се види точна пресметка (ако има), затоа што веќе неколку месеци активно ја користам картичката по продавници низ Македонија (пред тоа повеќе од година ја користев во странство и немам платено никаков персонален данок кон УЈП) и немам претстава колку сум трошел и колку би требало да уплатам.
Можеш дирекно на Payoneer да извадиш извештаи за секој месец, и да видиш колку пари точно ти легнале, и колку и каде си потрошил.
 
10 септември 2015
11
3
И значи сето тоа што го имам потрошено во државава треба да пријавам во УЈП и да уплатам 10% на тоа? Или вкупно се што ми има легнато на Payoneer сметката?
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
122
169
И значи сето тоа што го имам потрошено во државава треба да пријавам во УЈП и да уплатам 10% на тоа? Или вкупно се што ми има легнато на Payoneer сметката?
Данок се плаќа на се што имаш заработено додека живееш и работиш од овде (без разлика од каде ти е работодвецот), а не на она што го имаш потрошено (и без разлика каде го имаш потрошено).

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

spytronicmk

Intern
4 август 2017
63
20
Поднесено сметка од ЕВН на 15ти Септ... до 23ти Септ немаше никава реакција и ги контактирав на Chat (чекав можеби 40 минути), ги прашав да не е проблем затоа што името и презимето на сметките се со крилично писмо... Операторот ми рече дека за 2-3 дена ќе имам одговор и еве ми ги прифатија.

Screenshot
 
10 август 2020
3
0
И значи сето тоа што го имам потрошено во државава треба да пријавам во УЈП и да уплатам 10% на тоа? Или вкупно се што ми има легнато на Payoneer сметката?
И мене ова ме интересира, Payoneer не ми е поврзан со девизна сметка, а картица користам скоро година дена (и тука и во странство). Имам зборено со неколку, ми велат ич да не се замарам. Размислувам во УЈП да прашам дали може да се плати данок на сите примања што ги имам на Payoneer сметката. Али размислувам да прашам со месеци веќе, малце сум флегма. :)
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
153
128
Секогаш постои можност да те фатат ако не плаќаш данок. Ама дали се исплати да платиш данок на 50$ 100$ и тоа не континуирано?
Никој не те прашува дали ти се исплати, како што не те прашуваат во продавница дали ти се исплати да платиш ДДВ 18% на производов или да го куцаме без ДДВ. Државата си има закони и постапки за непочитувањее на истите, во случајот со данокот секое непријавување на приход е даночна евазија.
За $100 данокот е 10$, така да не губиш многу, а ризикуваш многу, додека некој што вади 2000$ месечно, губи 200$ а


И значи сето тоа што го имам потрошено во државава треба да пријавам во УЈП и да уплатам 10% на тоа? Или вкупно се што ми има легнато на Payoneer сметката?
Данок на приход, што значи плаќаш данок на тоа што ти е заработено, а не на тоа што си го потрошил.

Данок не се плака само на средства стигнати на сметка?
На каква сметка? Пејонир е сметка исто така, банкарска сметка или сметка кај Пејонир, Пејпал, Скрил и слично е исто за УЈП, разликата е УЈП има увид за секој девизен прилив во банкарските сметки во Македонија, додека кај овие онлајн сметки, УЈП треба да испрати барање за информации за да ги добие.

И мене ова ме интересира, Payoneer не ми е поврзан со девизна сметка, а картица користам скоро година дена (и тука и во странство). Имам зборено со неколку, ми велат ич да не се замарам. Размислувам во УЈП да прашам дали може да се плати данок на сите примања што ги имам на Payoneer сметката. Али размислувам да прашам со месеци веќе, малце сум флегма. :)
Можеш да платиш данок на примањата што ги имаш на Пејонир, си вадиш извод од Пејонир како доказ за легалноста на приходот, и ги пријавуваш за секој месец поединечно.
 

aleksnako

Gaining Experience
10 октомври 2012
185
104
Скопје
продолжете да го тупите исто па исто, само напред :innocent::innocent:
предлагам да се отвори нова тема ИТ домаќински муабети па таму нека го тупат кој сака ;)
него да се вратиме на темата, им прикачив сметка од неотел од 15ти, ама сеуште ми стои Under review, некој искуство?
 

cppffs

Intern
7 април 2019
58
42
предлагам да се отвори нова тема ИТ домаќински муабети па таму нека го тупат кој сака ;)
него да се вратиме на темата, им прикачив сметка од неотел од 15ти, ама сеуште ми стои Under review, некој искуство?
Јас сум со сметка од А1 си чекам од 16ти... не си сам. :boring:
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
445
363
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
предлагам да се отвори нова тема ИТ домаќински муабети па таму нека го тупат кој сака ;)
него да се вратиме на темата, им прикачив сметка од неотел од 15ти, ама сеуште ми стои Under review, некој искуство?
Јас сум со сметка од А1 си чекам од 16ти... не си сам. :boring:
Контактирајте ги лајв чет сапортот да ја убрзаат работата, обично 3-4 дена макс се чека, но бидејќи вие чекате веќе толку долго треба да ја убрзаат и да биде за 1 работен ден.
 

cppffs

Intern
7 април 2019
58
42
Да ви дадам feedback само што разговарав на support chat и во истиот момент дури бев на чат ми ја одбиај верификацијата, сметки од интернет и телефон не биле релевантни тој од суппорт не сакаше да го прифати exportot од NLB... ми побара сметка од струја/гас му објаснив дека сметките се на татко ми и ми рече доколку ја има истата адреса што ја имам на акунтот и го имаме истото презиме не е проблем може ќе ја прифатат и таа сметка сликав сметка од Септември од ЕВН му ја пратив ја додаде и сега останува пак да чекам...
 

Gjorgijaa

Intern
18 јуни 2019
19
4
Дали некој друг има проблем со логирање на Payoneer ?

We're having temporary technical issues
with sign-in

We're working on resolving this as soon as possible.
Please try signing in later. If the problem continues, contact us.
We apologize for any inconvenience.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,514
3,621
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Дали некој друг има проблем со логирање на Payoneer ?

We're having temporary technical issues
with sign-in

We're working on resolving this as soon as possible.
Please try signing in later. If the problem continues, contact us.
We apologize for any inconvenience.
Сите имаме проблем, паднат им е системот.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,567
2,025
Да ви дадам feedback само што разговарав на support chat и во истиот момент дури бев на чат ми ја одбиај верификацијата, сметки од интернет и телефон не биле релевантни тој од суппорт не сакаше да го прифати exportot од NLB... ми побара сметка од струја/гас му објаснив дека сметките се на татко ми и ми рече доколку ја има истата адреса што ја имам на акунтот и го имаме истото презиме не е проблем може ќе ја прифатат и таа сметка сликав сметка од Септември од ЕВН му ја пратив ја додаде и сега останува пак да чекам...
Мене ми ја прифатија сметката од А1 пред 3 дена, исто на chat им се пуштив. Најверојатно и таму е на кој налеташ.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,567
2,025
Се извинувам за пост под пост.

Дали некој има инфо како наједноставно да се префрлат пари на нов акаунт, за да се земе картичка?
Префрлив преку Make a Payment на мејл, Payoneer to Payoneer, но ништо така. Дали преку Global Payments би функционирало?
 

CinnamonVoid

Intern
26 февруари 2018
3
0
На 15 Септември ми стигна мејл од Пејонир дека ми фалеле некои документи за верификација што треба до 15 Октомври да ги поднесам, иначе ќе ми ја прекинат картицата.
Одма ги прикачив (лична карта и инфо за од каде добивам пари) и 2 недели еве сеуште се Under Review.

Некој да не е во иста ситуација? За колку време ви одобриле такви документи?
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,577
2,671
Се извинувам за пост под пост.

Дали некој има инфо како наједноставно да се префрлат пари на нов акаунт, за да се земе картичка?
Префрлив преку Make a Payment на мејл, Payoneer to Payoneer, но ништо така. Дали преку Global Payments би функционирало?
Мислам дека првите пари мора да одат преку Payment Request или некоја платформа која користи Payoneer за исплата. Ако добро памтам, намерно е така направено за да не можеш да добиеш физичка картичка освен ако вистина не заработуваш преку нив.

На 15 Септември ми стигна мејл од Пејонир дека ми фалеле некои документи за верификација што треба до 15 Октомври да ги поднесам, иначе ќе ми ја прекинат картицата.
Одма ги прикачив (лична карта и инфо за од каде добивам пари) и 2 недели еве сеуште се Under Review.

Некој да не е во иста ситуација? За колку време ви одобриле такви документи?
Се пишуваше за ова неколку страни уназад. Сите го добија мејлот, и треба или личната карта да ти е извадена во минативе 12 месеци, или некоја сметка со твое име и презиме, и адреса која се совпаѓа со онаа на Payoneer, од минативе 3 месеци. Ако верификацијата е спора, контактирај ги на live chat, веројатно ќе ти ја решат работата.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,413
688
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Јас им пратив слика од личната карта на 17 септември, а на 18 септември правеше една година откако ми е извадена, пред 2-3 дена ми вратија дека не ми ја прифаќаат. :LOL:
Не се нормални.
 
Последна промена:

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
891
824
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
На 15 Септември ми стигна мејл од Пејонир дека ми фалеле некои документи за верификација што треба до 15 Октомври да ги поднесам, иначе ќе ми ја прекинат картицата.
Одма ги прикачив (лична карта и инфо за од каде добивам пари) и 2 недели еве сеуште се Under Review.

Некој да не е во иста ситуација? За колку време ви одобриле такви документи?
И кај мене се уште на Under Review, јас имам прикачено од 18ти септември.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,706
Мислења
830,899
Членови
28,699
Најнов член
bichobi
На врв Дно