• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,504
3,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
445
363
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
Во задно време успеал некој да ја добие подршката на чет?
Порано за 15-тина минути ги добивав, сега околу 2 саати и цело време ми покажува Searching for an available agent.
Нешто чудно им се случува.
Порано беше многу побрзо, сега намален им е персоналот + имаат фиксно работно време. Најмалце чекаш кога им стартува работното време, јас тогаш ги контактирам и ги добивам за едно 15-20 мин или пред да затворат едно саат време
 

TheAristoCat

Intern
20 октомври 2019
2
1
Дали на некој успешно му е прифатена верификација со сметка од телекабел, неотел, А1?

Мене личната карта ми ја одбија и им пратив од телекабел денес.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,504
3,606
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Само што ми помина верификацијата со испратен PDF извод од НЛБ, едноставно од 4-ти чекав, воопшто не ги контактирав на чат или слично.

Screenshot 2020-10-21 144448.jpg
 

ajvar

Intern
19 август 2008
297
6
Ви имаат пратено сличен меил?

Hi,
We are writing to inform you that as of next week your receiving account(s) can no longer receive payments from individuals and future incoming payments from an individual will be declined.
Don’t worry, you can still receive payments from businesses as usual.

We apologize for any inconvenience this may cause.
 

nashio

Gaining Experience
14 јануари 2011
440
490
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Ви имаат пратено сличен меил?

Hi,
We are writing to inform you that as of next week your receiving account(s) can no longer receive payments from individuals and future incoming payments from an individual will be declined.
Don’t worry, you can still receive payments from businesses as usual.

We apologize for any inconvenience this may cause.
Како сме сардисани од сите страни
 

Blagojcebt

Intern
1 септември 2009
117
48
Ви имаат пратено сличен меил?

Hi,
We are writing to inform you that as of next week your receiving account(s) can no longer receive payments from individuals and future incoming payments from an individual will be declined.
Don’t worry, you can still receive payments from businesses as usual.

We apologize for any inconvenience this may cause.
Да, пред некоја недела , ама само за Аус акаунтот што го имав, ама гледам сеуште стои таа опција
 

Stefan_1992

Intern
7 април 2020
41
24
Дечки здраво

Не знам колку се сеќавате, пред месец и пол ми беше блокиран акаунтот и замрзнати сите пари внатре (неколку страни наназад може да проверите)...

Денес конечно го одблокираја акаунтот колку да ги извадам парите.
Причината никако не ја кажаа (значит никакви крипто глупости), а денес со нив разменавме неколку пораки (значит кога сакаат враќаат). Доколку сте на мака пишете на овој емаил: [email protected]

Сега користам друг метод на плаќање -TransferWise (презадоволен сум, сто пати подобри и поефтини, исто така имаат картичка) сите што имаат европски документи мој совет е што побрзо отргнете се од Payoneer, во последно се големи идиоти.

Фала на сите што сакаа да помогнат, поздрав и до хејтерите.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,654
1,055
Ви имаат пратено сличен меил?

Hi,
We are writing to inform you that as of next week your receiving account(s) can no longer receive payments from individuals and future incoming payments from an individual will be declined.
Don’t worry, you can still receive payments from businesses as usual.

We apologize for any inconvenience this may cause.
Па не ми стигна меил ама мислам дека од стартор не смеев јас да примам од индивидуи...
 

TheAristoCat

Intern
20 октомври 2019
2
1
Овие ептен забегале... Ја сменив сметката од телекабел со помош на агент од chat support во сметка за парно на име на мајка ми и ѝ напоменав дека е на име на мајка ми. Сега ми стигна известување дека пак е одбиена. Сега пак ќе пробам да ги добијам на чат...
 

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,944
1,866
Скопје
Од сите постови што ги прочитав претходно, сите документи во исто време и поминуваат и не поминуваат за верификација, така да зависи на кого ќе налетате да ви ги прегледува документите.
 

_Toni_

Intern
27 октомври 2020
3
0
Здраво на сите!
Јас сум нов во пејонир, работам фриленс, но кога сакав да ја нарачам картичката немав пристап, условите за подигнување на картичката според новите правила е најмалку 100$ на сметка, јас имам повеќе од тоа и повторно неможам да ја подигнам.

Од custhelp пишува Before you can order a prepaid card you need to be active in receiving payments to your Payoneer account from any source excluding in-network payments (Make a Payment) and payments from e-wallets such as Paypal or Skrill.

Трансакциите ми се повеќето од нив дирекно на сметка на пејонир (повеќе од 100) само 20 долари имам од е-валет - Фајвер.

Некој нека ми помогне доколку се соочил со истиот случај.

Благодарам однапред.

Еве што пишува
 

Атачменти

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,458
3,154
Тоа е, кога ќе имаш прилив повеќе од 100 долари од другите методи ќе можеш картичка.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,456
1,072
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Убави новите бесконтактни картички (y)
 

Cleaner

Intern
23 мај 2017
10
9
Дечки, дали е сигурно да се чував паре на Пејонир после сви овија дебакли (Wirecard + одбивање верификација); што ви збори интуиција? :)
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
890
822
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Дечки, дали е сигурно да се чував паре на Пејонир после сви овија дебакли (Wirecard + одбивање верификација); што ви збори интуиција? :)
Мислам дека е горе долу е сигурно за помали суми. Со Wirecard си ја завршија работата перфектно од нивна страна. Си направија своја банка во Ирска. Е сега, треба да сме свесни дека ништо не е сигурно 100% во животов, работиве се менуваат преку ноќ. Затоа и чување повеќе од 2-3к на Payoneer не е некако сигурно. Истата приказна и по Македонскиве банки, преку ноќ е пропаднаа банката. Така да единствено нешто што е горе долу посигурно е инвестирање во недвижнини во моментов. Еве на пример во Скопје становиве држат супер цена. Охрид растат цените...
 

Stefan_1992

Intern
7 април 2020
41
24
Дечки, дали е сигурно да се чував паре на Пејонир после сви овија дебакли (Wirecard + одбивање верификација); што ви збори интуиција? :)
Друже вади ги аман. Знам мал е доларот, сите се лакомиме.
Мене ми го блокираја акаунтот (permanent) пред два месеци, едвај после месец и пол ги извадив. Никакво предупредување, уште не ја научив причината за блокирањето.
 

Cleaner

Intern
23 мај 2017
10
9
Има ли некоја алтернатива за нас патриоти (Kappa) што немамо странски државјанства, пр. Stripe или што и да е. Овој пејонир работа не изгледа на арно. :)
 

metahuman

Intern
23 септември 2019
26
14
Здраво на сите!
Јас сум нов во пејонир, работам фриленс, но кога сакав да ја нарачам картичката немав пристап, условите за подигнување на картичката според новите правила е најмалку 100$ на сметка, јас имам повеќе од тоа и повторно неможам да ја подигнам.

Од custhelp пишува Before you can order a prepaid card you need to be active in receiving payments to your Payoneer account from any source excluding in-network payments (Make a Payment) and payments from e-wallets such as Paypal or Skrill.

Трансакциите ми се повеќето од нив дирекно на сметка на пејонир (повеќе од 100) само 20 долари имам од е-валет - Фајвер.

Некој нека ми помогне доколку се соочил со истиот случај.

Благодарам однапред.

Еве што пишува
Не те разбрав баш убаво, од каде поточно ти се трансакциите? Fiverr не е e-wallet.

Кога имаш последно префрлено пари од Skrill na Payoneer, и дали тие пари може да ги извадиш преку Payoneer картичката (доколку би имал валидна картичка)?
 

_Toni_

Intern
27 октомври 2020
3
0
Не те разбрав баш убаво, од каде поточно ти се трансакциите? Fiverr не е e-wallet.

Кога имаш последно префрлено пари од Skrill na Payoneer, и дали тие пари може да ги извадиш преку Payoneer картичката (доколку би имал валидна картичка)?
Немам никакви пари префрлено од Skrill eдноставно мојот Account nomber, routing, bank name i adress имам доставено и ми ги имаат пратено преку апликација од нивните банки незнам во каква трансакција спаѓа тоа ама не е од paypal ili skrill сигурно ниту преку make a payment...
 

Cleaner

Intern
23 мај 2017
10
9
Update пејонир:
1. Сметка за интернет + договор за кирију + пасош у PDF документ (сликани сс телефон) су verified, ама само после пишување у support center (не на customer care имејл, пиша им и тамо ама одбива ме затој што не било за customer care, што е уствари контрадикција од њину страну) двапута.

2. Стопанска банка Скопје, банкомат локација Буњаковец ми гу одби пејонир картичку сс образложење, парафраза "Картичката не е соодветна за овој банкомат".

3. Комерцијална банка (локација Буњаковец) успеа да изваду кеш.​
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,315
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно