1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Новите Магента пакети?

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од toshex, 1 Декември 2016.

 1. lumibi

  lumibi
  Intern

  101
  20
  5 Јуни 2008
  Автоматски се направи промената или се јави во 112? Мене ми рекоа на 122 дека автоматски кје бидеме префрлени на зголемена брзина ама не знаеја кога!
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,365
  27 Март 2014
  Нема промена на брзините кај нас старите корисници. 12/1 е сеуште. :(

  [​IMG]

  На бакар си?
   
 3. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  715
  518
  11 ноември 2015
  Машко
  Дали до сега некој е во Family пакет и е земал телефон на рати на два броја? И колку излегува телефонот по ефтино кога е земен на два броја?
   
 4. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  191
  103
  7 Март 2015
  Автоматски. Приметив на телеком апликацијата бидејќи не живеам дома. Кога дојдов денеска проверив и зголемена беше брзината.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,536
  3,450
  11 Декември 2008
  Машко
  Ретко некаде да не сменија ADSL со VDSL опрема, јас сум баксуз, кај мене во населба уште не менуваат на VDSL и сум закован на 16/1 максимум.
   
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,365
  27 Март 2014
  Дали си на бакар или оптика?
   
 7. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  191
  103
  7 Март 2015
  Бакар

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,365
  27 Март 2014
  Супер. Значи и кај мене да очекувам автоматски да се зголеми брзината бидејки сум на Магента 1 M пакетот веќе една година. Добро е што креваат брзина. :)
   
  На dule_ му/ѝ се допаѓа ова.
 9. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,536
  3,450
  11 Декември 2008
  Машко
  Само кога ќе сменат опрема на VDSL, вака уште ништо не очекувај :)
  Провери си на рутерот дали е адсл или вдсл конекција.
   
 10. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  191
  103
  7 Март 2015
  Види јави се на 122 да ти кажат кога би ти покачиле. Или види и на телеком апликацијата колку ти е брзината.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,365
  27 Март 2014
  Ставив слика погоре
  Сеуште сум на 12/1
   
  На dule_ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,365
  27 Март 2014
  Еве што пишува...

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 13. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  204
  126
  25 Февруари 2017
  Машко
  Не е само Магента, секаде им е 100/100 сега за Л пакетот. 2ор пат менуваат, прво 60/60, сега 100/100. Баш ме интересира дали и кај постоечките ќе зголемат на 100/100.
   
 14. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,536
  3,450
  11 Декември 2008
  Машко
  Пишувај мејлови до телеком за побрзо да стават вдсл опрема во централата кајшто ти е приклучокот, досаѓај на цоне и влатче да ургираат :D
  Од куманово зависи, така ми рекоа мене, требало од таму да дојде екипа у скоро да смени кај мене во населба.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,365
  27 Март 2014
  И стигна ладниот туш од Телеком.. Незнам само како по автоматизам кај некои е зголемена брзината како постоечки корисници на Магента 1.

  [​IMG]

  Значи според агентов на телеком, за да добиеш на брзина потребно е да мигрираш на новата магента, која што нажалост е поскапа.. Фуј
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 16. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  404
  294
  9 Февруари 2018
  Машко
  Незнам што да ти кажам освен дека е булшит тоа со ти го пишал шефот.

  На магента сум откако е искочена ниту сум на нова, ниту сум се јавил ниту ништо.
   

  Прикачени датотеки:

  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,365
  27 Март 2014
  Ух, значи теткава на онлјан супорт нема врска што зборува. Гледам и ти си Магента од 2016-та така да нема разлика..
   
 18. krema

  krema
  Professor

  9,310
  9,036
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не е тетка туку е цура. :)
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 19. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  404
  294
  9 Февруари 2018
  Машко
  На тие од телеком од 2016 не им верувам, едно е у салон, друго е на телефон, трето е онлајн, и на крај испаѓа ништо од тоа...но со ова што покачија интернет брзина во 2019 малку ми се врати вербата, со оглед на тоа што друга опција освен ВДСЛ нема.
   
 20. palacinka55

  palacinka55
  Intern

  7
  0
  8 Јануари 2018
  Машко
  Кај мене на оптика е исто 60/60
   
 21. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  274
  296
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  На линукс ми е ригот СМОС (симпле миниг ОС)...
   
 22. The-spiki

  The-spiki
  Gaining Experience

  62
  63
  26 Април 2008
  Машко
  System Administrator
  Сега се јавив на 122 и проверив за мене. Добив ист договор како и ти.

  Јас продолжив договор т.е. потпишав нов на 2 години за „нова“ Магента 1, овој понеделник пред 6 дена ама тоа било „по старо“.
  А нова промоција е активна од петок и сега 2 години ми останува 60/60 наместо 100/100.
  Многу дебилно испадна ова.
   
 23. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  948
  382
  17 Јуни 2008
  Мене па ми пишаа дека и постоечките корисници ќе бидат на 100/100, етапно ќе не префрлувале, сега колку е точно, не знам.
   
  На TexasUS и Sukhoi им се допаѓа ова.
 24. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  204
  126
  25 Февруари 2017
  Машко
  Ќе видиме. Еднаш веќе не префрлија, сега ќе видиме. Машала како 1 ТБ се троши со таа брзина. :)
   
  Последна промена: 9 Јуни 2019
 25. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,796
  5,568
  21 Јануари 2009
  Јас сега се јавив, Душица ми рече само за новите е тоа, и за тие што би обновиле. Старите немале да добијат пошо така им пишувало во договорот. Че вииме.
  Ако даат 2тб лимит, можеби вреди да плаќам ~250 денари плус ама со 1тб, не фала.
   

Сподели

Вчитување...