1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Новите Магента пакети?

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од toshex, 1 Декември 2016.

 1. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,017
  876
  4 Февруари 2014
  Машко
  Извини ако ти ја нападнав фамилијата позз :D
   
 2. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,781
  5,538
  21 Јануари 2009
  Не ми ја нападна фамилијата, ме боли полов орган за Телеком, ама 1000gb месечен лимит да наречеш клаустрофобично, а притоа да си фан на најзатворениот и самобендисан Епл ми е некако, ШОЗНАМ.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 3. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  514
  437
  20 ноември 2013
  Машко
  wait what ??

   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,915
  6,594
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Со 4к стриминг, Steam, Xbox торенти со 4к филмови, серии од амазон вебрип 1080п и едвај доаѓам до 900гб. Плус имам VPN на кој сум закачен нонстоп од надвор.

  Тие што тврдат дека се малце ги молам да кажат што симнале. Да, може да се потрошат не викам не ама за тие пари добиваш разумен трансфер со перфектна линија. Немал пад телеком на оптика барем кај мене со години.

  Да „теоретски“ можеш да симнеш повеќе за помалце пари од Телекабел/Вип, ако имаш нет.

  Да не зборам дека бројчаникот на телеком помалце покажува од тој на WAN портата кај мене (едно 300 гиги)
   
  На The-spiki, olikomerc, Speedster и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  947
  382
  17 Јуни 2008
  Дневно треба да трошиш по 30+ гига за да го искористиш лимитот, нешто како гледаш по сезона од просечна серија во Full HD. Така да, лично ми е доволен лимитот, не сум стигнал ни блиску до целосно искористување.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
  На The-spiki и Rac58 им се допаѓа ова.
 6. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  722
  758
  9 Декември 2015
  Машко
  Па добро до некаде си во право. Но како што знаеш 4К торенти има различни верзии од 15 ГБ до 80 ГБ за филм па ти направи ја пресметката. Инаку јас најмногу се зезнав кога го активирав нетфликс и си пуштав некои концерти/документарци да си одат во позадина додека се шетам по дома без да знам дека тоа влече 10тина гига на саат :)
   
 7. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,017
  876
  4 Февруари 2014
  Машко
  На tech форум си, има многу луѓе на кои не им се свиѓа лимитот од телеком, секако дека 1тб е overkill за дедо ми. А муабетов како го сврти на епл е баш тоа не го разбирам.

  Една 20 мин епизода од нетфликс 4к е 3ГБ. Се даунлоадирам во најдобар квалитет, немам сезона од серија која ми е под 50гб, користам плекс кој ко го користат моите дома кој се во друг град - не сакам да сум ограничен на 1тб. Факт е дека има многу подобри можности, Телекабел е еден пример.

  Дома користам 50-50 оптика од телеком напоредно со 1-1 гбпс телекабел.
   
  Изменето од модератор: 14 Мај 2019
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,915
  6,594
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Па нели на истиов овој форум имаше поплаки дека и другите оператори крателе брзина над незнам колку гигабајти? Плус дупло натирање, проблеми со стабилност, непостоечка техничка подршка итн.

  Пониската цена си влече други проблеми, ама добро ете вие си знаете.
   
  На The-spiki и Psycore им се допаѓа ова.
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,077
  1,357
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ова има некоја финта со оваа редундантност или некој е едноставно недоверлив.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 10. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  722
  758
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  Телеком е постабилен. Ако е тоа логиката :)
   
 11. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,017
  876
  4 Февруари 2014
  Машко
  Огромна е разликата, 1 ГБПС оптика од телеком со 700 ГБ лимит месечно е 5500 денари.
  1 ГБПС телекабел е 3500 денари со unlimited data, прв месец ми е со нив, имаше 1 проблем во целиов месец каде што немаше интернет 30 минути - можам да живеам со тоа

  Sирни телеком во германија или во другите земји, огромна разлика со нашата понуда од телеком кај нас.


  Чекам договорот да заврши :D
   
  На marv и Sukhoi им се допаѓа ова.
 12. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,296
  1,032
  2 Јануари 2012
  Машко
  Дали прекинување интернет поради надминување лимит нарушува нет неутралност?
   
 13. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,690
  1,141
  16 Јуни 2010
  Машко
  Не. Тоа е договор меѓу тебе и операторот. Нарушување на нет неутралност е кога твојот провајдер намерно ке успорува дел од твојот сообраќај кон сервис на друга фирма(најчесто директен конкурент) за да не ги користиш нивните услуги и да те натера да ги користиш тие што тој ти ги нуди. Комплексно е премногу прашањето али мислам дека кај нас вакво нешто не се случува зашто и нема резон да се случува.
   
  На The-spiki и goce03 им се допаѓа ова.
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,915
  6,594
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Грешни ти се информациите.

  Лимитот е 2тб на бизнис (таков јас имам) и 1тб за физички лица.

  И единствено телеком нуди флет рејт 50/50 (гарантирани) со 16 ип адреси за 200 евра месечно без мерење на трансфер. Со 99.8% гарантиран аптајм.

  И сега што пробуваш да докажеш? Дека телекабел се постабилни? Не се. Дека можеш повеќе да симнеш за помалце пари? Можда, ако ти се погоди. Ете си имал уште првиот месец проблем.

  Замисли следниот месец имаш поголем проблем со губење на пакети (што не е реткост) или те лупнат да делиш една ип со 10 комшии. И тука е крај не можеш да се разбереш со техничка поддршка затоа што им е наредено да неможат да разберат. Немаат ни доволно теренски работници. Ако ти зависи плата од интернет, спремај се за тежок месец.

  Јас ги тужев телекабел баш за овие работи пред 6-7 години и добив отштета. И тогаш беше вака и сега е вака и бетер. Нивниот интернет само за разонода, за озбилна работа не фала.

  Патем еве ти ги цените и трансфер на телеком. 1гигабит пакетот одавна не го нудат. Ако користш некој прастар договор, смени го за подобри услови. Не мора да го продолжиш.[​IMG][​IMG]
   
  toplel, The-spiki и на Sukhoi им се допаѓа ова.
 15. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,690
  1,141
  16 Јуни 2010
  Машко
  @ARMac убаво збориш, ама оваа ти го коментираш од бизнис аспект. Не знам зашто членот погоре го користи интернетот(дали е деловно или резиденцијално), али ако е второто тогаш подобро му е сега. На тие 2999, додава уште 500ка и добива гигабит брзина и плус нема договор.
  Ако е незадоволен во текот на месецот, раскинува и готово. Ако му е за бизнис цел, тогаш ја остава и втората конекција кон телеком и решен проблем.
   
 16. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,017
  876
  4 Февруари 2014
  Машко
  Другар какви бизнис понуди и срања, до пред 2 години бев на бизнис план и сеуште се сеќавам дека имав 70/70 со 1 ТБ лимит и плаќав 2700 денари, факти се ова.

  Подобар план за приватни корисници кои воедно работаат remote нема.

  За лимитот, рендирам нон стоп .OVA .OVF фајлови кои се по 150-300гб. Има во ден кај што аплоадирам по 400-500-600гб, сеуште мислиш дека 2 ТБ ми се доволни? Или да плаќам треба 9000 евра месечно за 5 тб лимит од телеком?
   
 17. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,296
  1,032
  2 Јануари 2012
  Машко
  Добро, претпоставував. Но прашањето ми беше смислено на друг начин иако не го пишав како што го смислив. Дали тоа е право од кое се “откажуваме“, но нели не може да се направат договори за се. (пример да се договориш со некој да да му го продадеш детето и да не е крив).
   
 18. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  242
  155
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Само што прочитав тоа за кафаните, страв ме фаќа. Од затворена кафана не клаустофобија, туму очај ме фаќа.
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,915
  6,594
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Е кој факт ти е точен сега. Нема везе терај како сакаш ова си се мои искуства. Мое право е да ги споделам.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 20. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,901
  2,140
  19 Јули 2013
  Не му се контрадикторни исказите, може и двата да се точни.
   
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,915
  6,594
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не се факти.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 22. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  204
  126
  25 Февруари 2017
  Машко
  На Enquito му/ѝ се допаѓа ова.
 23. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,279
  2,551
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Претходно беа поскапи поединечните суми, со тоа што имаше 25% на крајната сума. Па на крај излегува речиси исто, +/- 100 денари можеби.

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
 24. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,159
  6 Декември 2016
  Машко
  Исто излегува скоро.
   
 25. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  752
  698
  27 Април 2010
  Машко
  Поефтиниле со она финтите нивни :) си мислиш дека си во ќар 500 денари, за уствари погворкана танте за кукурику ти е работава :)
   

Сподели

Вчитување...