1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Новите Магента пакети?

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од toshex, 1 Декември 2016.

 1. krema

  krema
  Professor

  11,013
  10,532
  24 Јуни 2009
  Машко
  Затоа што треба да плаќа 800 денари повеќе за истата услуга.
   
  На acikaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  819
  936
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Како и да е неферски што плаќал 1200 додека јас 2100 што сам сум отишол во телеком...
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  И јас моментално сум со изминат договор, плаќав по 2547 ден за Магента-М, со вклучен моб.интернет по 16гб (новогодишна промоција беше).

  Сега истиот пакет е 2772 ден, цели 225 ден поскап, не ми се продолжува.
  По старата тарифа не сакаат да продолжат, барем што ги прашав на телефон и мејл, во салон не сум отишол сеуште.

  Чекам да видам дали ќе реагираат на нискиве цени од телекабел, ама изгледа ич не им чуе.
   
 4. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Едно знам од искуство, дека иако ќе бидеш на новата тарифа во М1, интернетот не можат да ти го намалат. И во новата тарифа ќе имаш 25гигабајти.


  Испратено од FIG-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 5. acikaaa

  acikaaa
  Intern

  17
  9
  22 oктомври 2018
  Машко
  Томислав за да биде фер ке ти кажам, најди агент и само префрли го пакетот на некој друг од фамилија како нов корисник и ти ке добиеш ист попуст :)
   
  Tomislav96, shifty, bxxxn и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  819
  936
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Ова е стварно корисен совет, чим истече договорот ке ги видам можностите :)
   
  На acikaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 7. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  274
  178
  25 Февруари 2017
  Машко
  Ај види како ти пишува во договорот и на сметките за попустот како минусираат. И ја сум преку агент 1400 плаќам за ТВ М и Нет Л со бесплатен спортски пакет. Ме интересира зависи во договорот како е наведено, кај мене стои 25% мисам за склучен договор на 24 месеци.

  На Вип порано исто имав промоција 15% на мобилна тарифа но по истекот на договорот истата продолжи да си тече.

  Не сум сигурен дали смеат вака да прават, но зависи што ти пишува во договорот.
   
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Кај ги наоѓате тие агенти што даваат попусти? Во помаливе градови нема изгледа, само во салон по редовни цени :silentsry:
   
 9. acikaaa

  acikaaa
  Intern

  17
  9
  22 oктомври 2018
  Машко
  Го погледнав договорот и баш така пишува 24 месеци е попустот
   
 10. acikaaa

  acikaaa
  Intern

  17
  9
  22 oктомври 2018
  Машко
  Друже нема врска мали-големи градови прашај по другари/ки ке најдеш некој агент и даваат попуст али само за нови корисници.
   
 11. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,661
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Дечки како се справувате со тој 1TB лимит? Дали влегува и сообраќајот од телевизијата?
   
 12. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  401
  406
  1 Јануари 2016
  Машко
  Не влегува од тв сообраќајот во 1ТБ лимитот

  1ТБ е само за нет
   
 13. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,661
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Некако малку ми се гледа 1TB, ја во Април имам симнато филмови/серии/туторијали околу 400GB. И тоа без аплоад или некои директни симнувања од сајтови, јутуб, твич и слично...
   
 14. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  401
  406
  1 Јануари 2016
  Машко
  Да ти кажам искрено у мој 10-12 год коритење телеком не сум пречекорил исто тој лимит .
  Што искрено мислам е онака пишан 1 ТБ а мислам дека или нема лимит или негде имам наслушнато или прочитано дека е 4ТБ ако не се лажам
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,661
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не дека секој месец ми е ваков, ама несакам да ми скинат интернет скроз до крај на месец...незнам ќе размислам и ќе видам статистики од торентиве.
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  Се лажиш, ако пречекориш 1тб немаш повеќе нет.
   
  DrMTR, Oktar, Tomislav96 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  401
  406
  1 Јануари 2016
  Машко
  Може да сум грешка .

  Затоа реков мислам . Дека искрено ми се гледа дека доста симињам од нет . Ама никад не сум водел евиденција колку ...

  Само може да не сум пречекорил па затоа не сум дал назначење на тоа :).

  А иначе за тој 1ТБ дека спаѓа само нет без тв тоа сум 100% убеден :)
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  819
  936
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  И јас симнувам по 100гб торенти, еден куп филмови серии, се е во макс квалитет 4К, 1080п, исто досега никогаш не сум прекорачил, можда делува малце ама верувај премногу нет е. Плус се сум на ИПТоррентс со Нелимитиран аплоад, многу важно да се израчуна се вкупно.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 19. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,264
  2,755
  21 Јануари 2011
  Машко
  Јас имам пречекорено али не ми намалиле брзина или скинале нет. :confused:
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  996
  1,081
  9 Декември 2015
  Машко
  Ако не симнуваш (стримаш на Netflix или Amazon Prime) 4К торенти немаш гајле, ама ако симнуваш може да биде tricky. Мене ми скинаа брзина (ама на фемили тарифа 600 ГБ бев ограничен и после тоа ми спуштија на 200 kb/s полудев)
   
 21. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,661
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Кај мене јутуб се форсира најмногу, па после твич. Мислам дека за стримање нема да е проблем. Филмови и серии се поголем проблем за мене, заедно со аплоуд. Затоа ќе размислам некој период па ќе видиме.
   
 22. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  996
  1,081
  9 Декември 2015
  Машко
  Ставај мерач и провери за една недела. Добро е што ти текнало мене не ми текна па трчав да се префрлам на Магента другиот ден.
   
 23. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  209
  219
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  1TB е лимит после намалуваат брзина на 100kb и не влегува тв во сообраќај.
   
 24. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,116
  989
  4 Февруари 2014
  Машко
  Поим за клаустрофобија - Телеком
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,972
  21 Јануари 2009
  Само те молам немој да ми кажеш дека на стравот од затворен и тесен простор некако му направи аналогија со лимитот од 1000гб месечно?
  Демек луѓево што имаат необјаснив страв и добиваат панични напади од затворен простор, така се чувствуваат и луѓево што имаат Телеком со 1000гб месечно? :S:S:S
  Кажи дека нешто друго мислеше епл фанбоју, те моља.
   
Слични теми
 1. Taurus
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,528
 2. bobmkd
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  2,634
 3. pipelin
  Одговори:
  227
  Прегледи:
  14,826
 4. AleksandarCaki
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  826
 5. borcep
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  214
Вчитување...

Сподели

Вчитување...