1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Новите Магента пакети?

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од toshex, 1 Декември 2016.

1. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

755
    698
    27 Април 2010
    Машко
    @G4M3R еве ти го решението кое работи 100000000000% тестирано од мене јас лично секој ден местам оптика кај луге и тие што нејќат ги тераме вакви да си набават али малку се скупички.

https://www.iskratel.com/si/files/d...heet/Iskratel-Innbox-PLC500M-Datasheet-EN.pdf

Ќе ти требаат 2 вакви и увозници се Home - ITS јави се прашај си и ќе ти кажат.
    Целата поента е што овие уреди јас и колегата ги имаме тестирано и најдобро работат е сега мислам дека не се на фаза на струја бидејќи има лимит колку може да се одалечени диодата свети зелено кога е топ помаранџесто кога е средно и црвено кога е слаб сигналот.Е сега овие уреди најдобро се имаат покажано за макс тв без никаков проблем работат значи и да снема струја чим дојде тие пак си се наоѓаат и пак си работат не е потребно сетирање.
    До сега се наместени на 15 места и нема мака никаква не се јавил никој да се пожали, а чим не се пожалиле тие пицајзли тогаш и вие нема.Мислам дека некаде од 50 до 60 евра двете ќе те коштаат.

Едит : За други уреди или заменски уреди не ме прашувај бидејќи не сум тестирал и не можам да ти гарантирам, а за овие специфично тестирани се и работат сигурно без никаков проблем со тоа што ако треба да се ресетира ресиверот без провлем си полни софтвер пак од почеток и ред други ситници.

На The-spiki и G4M3R им се допаѓа ова.
  2. AleksandarCaki

AleksandarCaki
    Practice makes perfect

588
    1,409
    19 Јуни 2015
    Машко
    Архитект
    Можам да потврдам дека работат. Јас ги земав од т мобајл, околу 3600 двете. Интересно е дека после кабелот го ставив во свич од кој вадам 2 кабли за тв, и имам супер сигнал (иако монтерот од тмоб ме убедуваше дека нема шанса да ми функционира да сплитам еден излез без да двојам кабли физички :) )

На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. marv

marv
    Practice makes perfect

2,079
    1,360
    5 oктомври 2007
    Машко
    На фаза на струја се, како другачие. Шала на страна работат супер, само мора да се на иста фаза. Јас лани коа се мучев со се можно ги пробав и нив, ама нели Марфи кај што ми требаше беа разлучни фази. И на крај си пуштив кабли

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

4. Avid

Avid
    Unbeatable

3,788
    5,544
    21 Јануари 2009
    Тие што нејќат... што нејќат?

5. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

755
    698
    27 Април 2010
    Машко
    @marv можно да си во право јас секогаш кога ги перував им барав на лугето продолжоен кабел и е
    Нејќат никакви видови на кабли да им се гледааат дали е хдми утп оптички и било каков друг т.е имаат некоја вид на болест во мозокот и бараат се да биде бежично дури и оптиката викаат без жица им рекол некој дека е.

Speedster, olikomerc и на Avid им се допаѓа ова.
  6. marv

marv
    Practice makes perfect

2,079
    1,360
    5 oктомври 2007
    Машко
    Без жица е речи им. Со влакно е

7. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,536
    3,450
    11 Декември 2008
    Машко
  8. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

407
    311
    11 Декември 2009
    Тестирано со Тенда и работи без разлика дали се на иста фаза, треба да се на исто броило. Иако пишува дека домет е 300 метри, повеќе од 10-15 метри и губи сигнал
    ТП-линк малку се поскапи ама многу подобар сигнал

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  9. G4M3R

G4M3R
    Gaining Experience

458
    380
    26 Јуни 2012
    Машко
    Значи сепак најдобро решение за ресиверите е да се оди со овие powerline адаптери.. Проблемот е кај мене што ми се влечка 10м утп кабел низ соби и како сакаш речи не може скроз да се сокрие. А да бушам преку преграден ѕид, излегува дупката на 1м од кај што треба(позади комода).
    А со wifi никој не пробал(или па малку веројатно успеал)?

10. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

755
    698
    27 Април 2010
    Машко
    Не можеш преку вифи протоколот кој го пуштаат е сосема друг за ресиверите ако си на оптика стрикно идат преку 4 порта 3 порта па дури и 2 порта ако имаш 3 ресивери и тие ги заклучуваат по нивни протокол за да не ти влече од интернет брзината и за други заштитни плус работи.

На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
  11. toshex

toshex
    Unbeatable

4,112
    4,177
    18 Септември 2013
    Машко
    Ова е добро да се знае за нареден пат коа ќе решам да поврзувам ствари. Сеа веќе пуштаа кабли последен пат коа се моткаа низ дома.

12. G4M3R

G4M3R
    Gaining Experience

458
    380
    26 Јуни 2012
    Машко
    Во ред, фала ти на одговорите. Барем вака да си знам што ми се опциите.

13. marv

marv
    Practice makes perfect

2,079
    1,360
    5 oктомври 2007
    Машко
    Кај мене не работеше ни со еден на различна фаза. Ни искра, ни тенда ни тплинк од што најдов кај нас. А и нема никаква логика да работи, пошто 3те фази се одделни електрични кола, кои по правило службе мора да се електрично и галвански секогаш одвоени. Ако работи онда има проблем со инсталација некаде.

14. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

407
    311
    11 Декември 2009
    Работи, еве баш пробав со Тенда, но највеќе до соседната соба, до втори спрат несака без разлика дали е на иста или различна фаза
    Кој вели дека комуникацијата оди преку фаза, можеби оди преку нула
    Кога ги купував ми кажаа дека е битно да бидат на исто броило

15. marv

marv
    Practice makes perfect

2,079
    1,360
    5 oктомври 2007
    Машко
    Нека е и преку 0. А назад? Или користат 0 и земја, што е генерално исто и не би требало да работи, или ти уствари имаш монофазна струја, независно колку бушони имаш дома. Јас пробав тогаш кај мене дома, и на 2 штекери шуко, значи ете им 3 жици, што се на 1 метар еден од друг, ама на различна физичка фаза, т.е. тотално 2 различни 3 жични кабли, на пр. На фази L1 i L2 нејќеа да чујат. Најпросто се проверува, одиш кај саатот и ако ентрофазен, и главните бушони за куќа/стан се таму, од 25А нагоре. Исклучи еден најди штекер, исклучи друг најди 2 штекер. Ако работи меѓу нив после онда или магија или нешто магично е исповрзано.

16. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

961
    564
    3 Јули 2007
    Можеш со Wi-Fi, но со дополнителни уреди. Ситуацијата ти е иста како powerline адаптерите само што е безжично. Ставаш кај рутерот Nanostation или SXT Lite и кај ресиверот исто и ги упаруваш во бриџ. Тестирано и работи, дури и со комшијата можеш да делиш ТВ на втор ресивер преку Wi-Fi.

17. G4M3R

G4M3R
    Gaining Experience

458
    380
    26 Јуни 2012
    Машко
    Фактички со уште 2 рутера плус, би успеал. Тие два во бриџ, едниот на ресивер другиот на порта 3 или 4 за тв на хуавеи-то. Да си добие адреса од тој range за IPTV и да ја пребаци попреку...

18. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

961
    564
    3 Јули 2007
    Така.

19. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

407
    311
    11 Декември 2009
    Не работаат на тој начин на кој мислиш, прогуглај малце. Дома имам трофазна струја и проверено работи на 2 различни фази но на кратко растојание, највеќе преку една соба, до втори спрат несака(проверено на иста и на различна фаза)
    Ова искуство е со Tenda Powerline AV Adapter PH3 Gigabit 1000Mb/s
    Во Логинг имаат ТП-линк и дечкото ми гарантираше дека ќе работи до втори спрат

20. marv

marv
    Practice makes perfect

2,079
    1,360
    5 oктомври 2007
    Машко
    Гуглав јас лани месец дена. Растојанието физичко помеѓу штекери е ирелевантна мерка, пошто должината на кабелот иде до од секој штек до табла па назад до другиот. Освен ако не се врзуени сериски на ист кабел у разводни кутии, т.е. се на ист бушон.
    И пак не ми е јасно еве дури и со АВ2 стандардот како би работеле на различна фаза, дури и ако користат 0 (neutral) за сигналинг. Може ли да ми даеш некој линк ако си нашол, стварно ме интересира.

21. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

407
    311
    11 Декември 2009
    powerline.jpg
    Незнам навистина како работаат, ама еве работаат. Во секоја соба имам три фази распоредени по штекери, добивам сигнал без разлика во кој штекер е. Исто без проблем добивам сигнал и до другата соба без разлика на која фаза е. До втори спрат никако не добивам сигнал, дури ги превржав и жиците во дозна, сигурен сум дека се и на иста фаза ама несака, свети сијаличката за слаб сигнал. Би требало да имаат домет до 200 метри ама....
    Тп-линк ги зедов за проба од еден пријател и добив сигнал ама некако многу спор преносот
    На крајот се откажав и донесов кабел, малку се измалтретирав додека го донесов до место ама сега сум раат

22. marv

marv
    Practice makes perfect

2,079
    1,360
    5 oктомври 2007
    Машко
    Ете ја битната реченица у сликичката или ако го отвориш линкот пише вака:
    Или еве шкрабнав набрзина како отприлика му доаѓа. Најверојатно кај тебе први и втори спрат сер на различна доводна фаза од саат.

Работи
    shema-elektricna-raboti.jpg

Не работи
    shema-elektricna-neraboti.jpg

23. acikaaa

acikaaa
    Intern

10
    5
    22 oктомври 2018
    Машко
    Здраво, нов сум на форумов и да споделам мое искуство со Телеком. Пред две години склучив договор преку агент (*агент - за привлекување на нови корисници) за интернет и телевизија, интернетот беше L пакетот со оптика а телевизијата беше М, е сега кога се зема преку агент ми даде попуст и он, пакетот што во телеком чини 2100 јас го добив за 1299 денари, и после истекот на 24 месеци сметката наместо 1299 ми ја направија на 2100 денари. Кога бев во салон да го продолжам договорот ми рекоа дека неможе под исти услови и морам да потпишам нов договор што е далеку поскапо. Сега се размислувам да раскинам договор

24. krema

krema
    Professor

9,276
    9,008
    24 Јуни 2009
    Машко
    Раскини договор и оди кај друг оператор.

На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

722
    758
    9 Декември 2015
    Машко
    Зошто? :)

Сподели

Вчитување...