1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Новите Магента пакети?

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од toshex, 1 Декември 2016.

 1. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,537
  3,451
  11 Декември 2008
  Машко
  Не е поефтино ништо, туку ПОСКАПО.

  Порано магента-м пакет = 2547 ден.
  Од лани магента-м пакет = 2772 ден.
  Сега магента-м пакет = 2896 ден.

  Наздравје бричење.

  magenta-m.PNG
   
  На Draynor, SiPy`, 123456 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,279
  2,552
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Мојата комбинација (M+S мобилни, L интернет и L TV) испаѓа идентично.

  За разлика од првата Магента (2015/2016) сега со M се добиваат бесплатни SMS и повеќе интернет, но е поскапо...

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
 3. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  168
  133
  20 Јуни 2009
  Поскапи се.

  Кај мене: 1 S, 1M, Интернет/Телефон M и МаксТВ L 2700

  Ако утре го продолжам договорот 2900.

  Ти даваат опција да исклучиш МаксТв, производ за кој немаат реална конкуренција.

  Не ти даваат опција да ислучиш интернет, што во повеќе 90% сеуште се со 12/1 а кабелските и оптика на неотел имаат по 50+.
   
 4. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,160
  6 Декември 2016
  Машко
  2M мобилни
  1Л интернет
  1М тв

  изглегува исто како претходната понуда што беше со 25% попуст на цел пакет ако имаш 2 мобилни линии.
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 5. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  168
  133
  20 Јуни 2009
  Освен на оние на кои не им треба HBO:

  подобро е ТВ на Л од ТВ на М + 354 за HBO.

  ова не е важи само за новата магента туку и претходно.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  274
  296
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Еве го истото мене ми се деси 1 терабајт сум потрошил само не знам од шо уклучено имав само риг од 6 графички, дали е возможно толку да потрошат?
  Можам да потврдам дека е така, после надминат лимит немаш интернет и доплаќаш 10 ГБ 200 ден на сметка, е сеа не ми е јасно како е можно дома никој нема јас сум Скопје, иам риг само пуштено никој нит стрима филмови нит симиња торенти да имам потрошено 1 ТБ интернет еве 16 ти сме прееска ми стаса дека сум го потрошил....не ми е јасно, можам да проверам статистика на т-хоум за тоа колку имам потрошено и на што?
   
 7. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  729
  769
  9 Декември 2015
  Машко
  Симни ја апликацијата на мобилен. Мислам дека не се гледа на што ама си пишува уште колку има останато.
   
  На xristijanGTI му/ѝ се допаѓа ова.
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,090
  1,376
  5 oктомври 2007
  Машко
  ^ или ова или на mojtelekom.mk

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На xristijanGTI му/ѝ се допаѓа ова.
 9. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  404
  294
  9 Февруари 2018
  Машко
  Чисто онака колку за проверка тие што се на ВДСЛ/АДСЛ, ако сакаат да проверат дали брзината им е уште 12мбпс или 30.?
  Од пред некој ден почна со 30мбпс да ми оди, иако ништо не сум сменил сега гледам на апликацијата пишува 30мбпс брзина.
  Сигурно не е ненамерно, a surprise to be sure, but a welcomed one.
   
 10. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  760
  699
  27 Април 2010
  Машко
  Другари да ви кажам само со телеком тешко кој ќе направи да има ќар, има луге со денови демнеат на тие пакети како се направени за да не се во загуба, со тоа што тешко дека ќе сте во ќар од нив, но затоа добивате најстабилен интернет и мобилна телефонија.Така да треба да си ги знаете приоритетите кои ви се и да се одлучите за компанија која ви го нуди тоа.Доста веќе ги споредувате компаниите во цените треба да ги споредувате во квалитет,пакети,стабилноста на нивната мобилна мрежа и ред други ситници.Сето ова они си го рачунаат во цената но можебие вие не, и затоа ви кажувам ако сте за интернет каде што ви треба да имате голем лимит и брз трансфер само неотел до сега се исплаќа бидејќи верувате или не сум седел дома со денови и сум споредувал кој што нуди и како и после сите математики мојте приоритети бараат брз уплоад довнлоад и голем лими одлучив за неотел, а не дека ми го даваат пакетот 300/300 без пари или па да ги рекламирам тука.Така да споредете што нудат сите компании видете ги приоритетите и одлучете распрашајте се наоколу за реоните стабилност и така ќе знаете што ви треба.
   
 11. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,537
  3,451
  11 Декември 2008
  Машко
  Покачуваат брзини кај сите корисници, веќе новите пакети им се за S брзина 20 Mbps, за M брзина 30 Mbps, нормално кај тие што се на VDSL, за тие на ADSL, по 2-3 мегабита покачија кај кој колку може максимум, од 10 на 12, од 12 на 14 мбпс итн.
   
 12. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  404
  294
  9 Февруари 2018
  Машко
  Не знаев, но сепак е како некст бест кога се нема можност за оптика.
   
 13. lumibi

  lumibi
  Intern

  101
  20
  5 Јуни 2008
  Ова се однесува само за Магента пакетите, додека за другите имаме да чекаме. Или не?
   
 14. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,537
  3,451
  11 Декември 2008
  Машко
  За сите важат, и за соло интернет пакети и комбо тв+нет пакети

  telekom-novi-brzini.PNG
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. lumibi

  lumibi
  Intern

  101
  20
  5 Јуни 2008
  По автоматизам кје биде кај сите промената или мора телефонски да им се бара? Дали некој знае?
   
 16. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,537
  3,451
  11 Декември 2008
  Машко
  122
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,009
  615
  8 Август 2017
  Машко
  Зар не г
  Уште им пишува 50ГБ лимит хаха, инаку таа брзина е соодветна само лимитот е мизерен, а кога ќе видиш цената е со 100 МКД разлика од М пакетот.
   
 18. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  31
  28
  13 Февруари 2018
  Машко
  Ваљда не трипам, нели?

  Или им се багнал системот, или отидоа со паметот уште толку.

  upload_2019-6-5_22-15-23.png

  п.с. Ако одберете 2х L мобилни, имате бонус НУЛА!
   
 19. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,018
  876
  4 Февруари 2014
  Машко
 20. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  605
  837
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Јас па мислам Магента ми се најефтин избор.
  Оптика + Фикен + 4 ТВ уреди со Л пакет, и 5 Мобилни броеви со М тарифа за 5800.
  Ај да видам на вип колку би ме коштало ова?

  Во вип комбо 4, со 5 телефонски уреди, доаѓа 5000 денари, плус 3 приклучоци за тв = 300 денари, + дополнителните канали 199 денари.

  Вип = 5500 денари.
  Телеком - 5800 денари.

  Со таа разлика знаеме колкав квалитет се ВИП а колкав Телеком

  Capture.PNG Capture2.PNG
   
  На Majestic му/ѝ се допаѓа ова.
 21. damil

  damil
  On your way to fame

  629
  580
  2 Јануари 2015
  Машко
  За бизнис пакетите Магента е далеку поефтина од било што друго.

  1 мобилен во М со 6ГБ интернет и неограничено минути со сите
  1 моб со 300МБ и неограничено со телеком
  1 фиксен
  1 интернет со 500ГБ и 20 Mbs

  Се ова за 1.800,00 денари.
   
 22. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,018
  876
  4 Февруари 2014
  Машко
  Опа, магента 1 100 mbps брзина
   
  На TexasUS, Speedster, DrMTR и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,814
  5,597
  21 Јануари 2009
  А за веќе постоечки корисници ќе убрзаат ли и кога?
   
 24. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  191
  103
  7 Март 2015
  Кај мене дома сега е 30/5. Претходно беше 12/1.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,303
  1,039
  2 Јануари 2012
  Машко
  Ако ти е на win10 ригот провери во самиот windows има колку интернет потрошил и види дали се поклопува. Ова со гасењето интернет на 1тера е крајно дебилен потег.
   

Сподели

Вчитување...