• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
470
58
Скопје
Здраво, имам проблем со Mi 11 lite кога зборувам на спикер преку вибер соговорникот ништо не може да ме чуе има ужасно крчење и како убрзано го дава звукот ептен роботски, а чим изгасам спикер веднаш се оправа и е најнормално. Доколку е видео повик (по дифолт е на спикер нели) тогаш е најнормално ме слушаат одлично.
На обичен повик преку мобилна мрежа е да речам ок пак на моменти знае да модулира гласот ама не е страшно.
Апдејтуван на најнова верзија Miui12.5 нов земен пред некој ден. Дали некој има ваков проблем и дали има чаре? Дали е софтверски или хардверски проблемот?
Доколку некој тука има ист модел да проба да ми каже дали го има истиот проблем, значи аудио разговор преку вибер mi 11 lite пуштен на спикер и да видите дали може да ве слушнат и разберат од сругата страна.
Благодарам однапред :)


Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Да не се жалат на Apple темата, во 80% од сцените iP13PM беше победен, во некои од нив лесно дури и со сток камера.


Поготово бев шокиран за тоа колку добро видео има MI11U, за контрола на шум/детали нема што да се дискутира.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
714
748
Струга
Здраво, имам проблем со Mi 11 lite кога зборувам на спикер преку вибер соговорникот ништо не може да ме чуе има ужасно крчење и како убрзано го дава звукот ептен роботски, а чим изгасам спикер веднаш се оправа и е најнормално. Доколку е видео повик (по дифолт е на спикер нели) тогаш е најнормално ме слушаат одлично.
На обичен повик преку мобилна мрежа е да речам ок пак на моменти знае да модулира гласот ама не е страшно.
Апдејтуван на најнова верзија Miui12.5 нов земен пред некој ден. Дали некој има ваков проблем и дали има чаре? Дали е софтверски или хардверски проблемот?
Доколку некој тука има ист модел да проба да ми каже дали го има истиот проблем, значи аудио разговор преку вибер mi 11 lite пуштен на спикер и да видите дали може да ве слушнат и разберат од сругата страна.
Благодарам однапред :)


Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

Исти проблем имав преку Viber со Redmi Note 8T, преку WhatsApp и обично беше во ред. Си се среди самото за недела дена, до ден денес не знам што беше. Пробав и хард ресет, и реинсталација на Viber, но ништо не помогна.
 

Serko

Gaining Experience
30 август 2018
98
185
Луѓенца само Pixel Experience е спасот од MIUI.
Купив Mi 10T Lite пред неколку месеци, имав ужасни проблеми со MIUI, знаеше рандом да закочи или пак stutter кога отвараш апликации или додека скролаш и тоа тотално ми го уништи 120hz искуството. Батеријата после MIUI 12.5.2 беше ужасна, по 2 пати на ден го полнев, а пред тоа имаше одлична батерија.
Затоа си реков, заеби и гаранција и све, идам на custom ROM па што сака нека биде, така што си инсталирав Pixel Experience, напраив Root со Magisk и инсталирав некои модули за Magisk што ми го направија телефонот перфектен. Инсталирав модул за Dolby Atmos што го прави звукот ненормален во споредба со стандарниот, инсталирав Google Camera што вади ненормални слики за телефон во тој ценовен ранк.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,159
1,612
Неготино
Луѓенца само Pixel Experience е спасот од MIUI.
Купив Mi 10T Lite пред неколку месеци, имав ужасни проблеми со MIUI, знаеше рандом да закочи или пак stutter кога отвараш апликации или додека скролаш и тоа тотално ми го уништи 120hz искуството. Батеријата после MIUI 12.5.2 беше ужасна, по 2 пати на ден го полнев, а пред тоа имаше одлична батерија.
Затоа си реков, заеби и гаранција и све, идам на custom ROM па што сака нека биде, така што си инсталирав Pixel Experience, напраив Root со Magisk и инсталирав некои модули за Magisk што ми го направија телефонот перфектен. Инсталирав модул за Dolby Atmos што го прави звукот ненормален во споредба со стандарниот, инсталирав Google Camera што вади ненормални слики за телефон во тој ценовен ранк.
Кај мене па обратно.
На Mi A3 со сток (android one) ром, батерија ич не држеше.
Со MIUI ене го мака нема веќе година ипол.
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
384
113
Note 9s od koga napraiv update na miu12 telefonot e nikakov. Koci, zvoni so crn ekran se blokira koga sakas da vrtis, vo sred razgovori sam se restartira i uste drugi sitni gluposti eden kup. Mislev so update ke se resi i momentalno e na 12.5.1 i od prethodnite bugovi nisto ne e sredeno

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Луѓенца само Pixel Experience е спасот од MIUI.
Купив Mi 10T Lite пред неколку месеци, имав ужасни проблеми со MIUI, знаеше рандом да закочи или пак stutter кога отвараш апликации или додека скролаш и тоа тотално ми го уништи 120hz искуството. Батеријата после MIUI 12.5.2 беше ужасна, по 2 пати на ден го полнев, а пред тоа имаше одлична батерија.
Затоа си реков, заеби и гаранција и све, идам на custom ROM па што сака нека биде, така што си инсталирав Pixel Experience, напраив Root со Magisk и инсталирав некои модули за Magisk што ми го направија телефонот перфектен. Инсталирав модул за Dolby Atmos што го прави звукот ненормален во споредба со стандарниот, инсталирав Google Camera што вади ненормални слики за телефон во тој ценовен ранк.

Nemoi da lases, miui nikoipat ne seska, samsunk fan?
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,150
1,033
Скопје
Note 9s od koga napraiv update na miu12 telefonot e nikakov. Koci, zvoni so crn ekran se blokira koga sakas da vrtis, vo sred razgovori sam se restartira i uste drugi sitni gluposti eden kup. Mislev so update ke se resi i momentalno e na 12.5.1 i od prethodnite bugovi nisto ne e sredeno

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Ништо слично не сум приметил..Никојпат :p
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99
Луѓенца само Pixel Experience е спасот од MIUI.
Купив Mi 10T Lite пред неколку месеци, имав ужасни проблеми со MIUI, знаеше рандом да закочи или пак stutter кога отвараш апликации или додека скролаш и тоа тотално ми го уништи 120hz искуството. Батеријата после MIUI 12.5.2 беше ужасна, по 2 пати на ден го полнев, а пред тоа имаше одлична батерија.
Затоа си реков, заеби и гаранција и све, идам на custom ROM па што сака нека биде, така што си инсталирав Pixel Experience, напраив Root со Magisk и инсталирав некои модули за Magisk што ми го направија телефонот перфектен. Инсталирав модул за Dolby Atmos што го прави звукот ненормален во споредба со стандарниот, инсталирав Google Camera што вади ненормални слики за телефон во тој ценовен ранк.
Јас на кратко имав ArrowOS на RN 9s и стварно е перфекција. Анимациите на MIUI си немаат врска со овие на сток Андроид. Телефонот лизгаше, ко Ајфон да е. Единствена маана беше камерата, некој сток миуи порт што вади ужасно процесирани слики и тоа е кај сите ромови. ЧАРЕ има, а тоа е да се најде некој добар мод за MIUI Camera за што е потребно Magisk, но секогаш како наједноставно и на прво место тука е GCAM. Таа верзија (14/09) што ја имав на Arrow имаше зафрканција и со широката камера, па избрзав и флешнав MIUI пак после неколку саати само заради камерата. Моментално размислувам пак да идам на custom ROM.
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
384
113
Јас на кратко имав ArrowOS на RN 9s и стварно е перфекција. Анимациите на MIUI си немаат врска со овие на сток Андроид. Телефонот лизгаше, ко Ајфон да е. Единствена маана беше камерата, некој сток миуи порт што вади ужасно процесирани слики и тоа е кај сите ромови. ЧАРЕ има, а тоа е да се најде некој добар мод за MIUI Camera за што е потребно Magisk, но секогаш како наједноставно и на прво место тука е GCAM. Таа верзија (14/09) што ја имав на Arrow имаше зафрканција и со широката камера, па избрзав и флешнав MIUI пак после неколку саати само заради камерата. Моментално размислувам пак да идам на custom ROM.
Flash na arrow ke znaci i preinstaliranje na se zivo? Opcija nekoja za backup i restore?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99
Flash na arrow ke znaci i preinstaliranje na se zivo? Opcija nekoja za backup i restore?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Backup на апликации и најчесто после одма само те најавува, претходно си прави Гугл во позадина, ама се останато како слики, видеа, фајлови иде рачно. Префрли ги на компјутер или уште подобро на USB директно преку OTG адаптерче ако ти се наоѓа.
Мислењето е автоматски споено:

Flash na arrow ke znaci i preinstaliranje na se zivo? Opcija nekoja za backup i restore?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Backup на апликации и најчесто после одма само те најавува, претходно си прави Гугл во позадина, ама се останато како слики, видеа, фајлови иде рачно. Префрли ги на компјутер или уште подобро на USB директно преку OTG адаптерче ако ти се наоѓа.
Мислењето е автоматски споено:

На Телеграм има доста групи за кастом ромови и можеш да видиш и други. Може ќе ти се бендиса некој со повеќе customization, само како што викаат, повеќе работи додавани си носат и по некои багови. Arrow е стварно едноставен и според сите најстабилен. Доста време веќе се работи на него, а носи и подобра батерија и подобар перформанс. Сецкање нема ич. Од скоро искочи и LineageOS Official, уште е првата верзија достапна со по некои багови ама Lineage си е Lineage. Позади него стои добар тим и мора тоа да се среди. Од другиве ромови доста стабилни се Pixel Extended и EvolutionX (за овој има и кастом неофицијална верзија од истиот девелопер на Arrow и може и боље да е од официјалната во некои работи). Xiaomi.eu не сум имал намера да пробам дека и така е базиран на Глобал ромот, а не на Кина и не верувам дека вреди флешнување, плус нема некој асален туторијал како да се флешне, ниту кој recovery да се користи, ни група на Телеграм, баш ништо за еу ромот конкретно за нашиов модел.
 
Последна промена:

bandrej

Gaining Experience
9 март 2016
154
155
Ако ја занемариме камерата дека ретко ја користам, дали има моментално подобра опција од Poco F3 за околу 20к? Дека одамна не сум ги следел, дали има нешто најавено да искочи во скоро време за таа цена па вреди да се почека?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ако ја занемариме камерата дека ретко ја користам, дали има моментално подобра опција од Poco F3 за околу 20к? Дека одамна не сум ги следел, дали има нешто најавено да искочи во скоро време за таа цена па вреди да се почека?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Максимален буџет
Приоритети
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,150
1,033
Скопје
Backup на апликации и најчесто после одма само те најавува, претходно си прави Гугл во позадина, ама се останато како слики, видеа, фајлови иде рачно. Префрли ги на компјутер или уште подобро на USB директно преку OTG адаптерче ако ти се наоѓа.
Мислењето е автоматски споено:


Backup на апликации и најчесто после одма само те најавува, претходно си прави Гугл во позадина, ама се останато како слики, видеа, фајлови иде рачно. Префрли ги на компјутер или уште подобро на USB директно преку OTG адаптерче ако ти се наоѓа.
Мислењето е автоматски споено:

На Телеграм има доста групи за кастом ромови и можеш да видиш и други. Може ќе ти се бендиса некој со повеќе customization, само како што викаат, повеќе работи додавани си носат и по некои багови. Arrow е стварно едноставен и според сите најстабилен. Доста време веќе се работи на него, а носи и подобра батерија и подобар перформанс. Сецкање нема ич. Од скоро искочи и LineageOS Official, уште е првата верзија достапна со по некои багови ама Lineage си е Lineage. Позади него стои добар тим и мора тоа да се среди. Од другиве ромови доста стабилни се Pixel Extended и EvolutionX (за овој има и кастом неофицијална верзија од истиот девелопер на Arrow и може и боље да е од официјалната во некои работи). Xiaomi.eu не сум имал намера да пробам дека и така е базиран на Глобал ромот, а не на Кина и не верувам дека вреди флешнување, плус нема некој асален туторијал како да се флешне, ниту кој recovery да се користи, ни група на Телеграм, баш ништо за еу ромот конкретно за нашиов модел.
Добро а Google One зошто не користите? Цел бекап на Гугл драјв и „здраво„..
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
384
113
Backup на апликации и најчесто после одма само те најавува, претходно си прави Гугл во позадина, ама се останато како слики, видеа, фајлови иде рачно. Префрли ги на компјутер или уште подобро на USB директно преку OTG адаптерче ако ти се наоѓа.
Мислењето е автоматски споено:


Backup на апликации и најчесто после одма само те најавува, претходно си прави Гугл во позадина, ама се останато како слики, видеа, фајлови иде рачно. Префрли ги на компјутер или уште подобро на USB директно преку OTG адаптерче ако ти се наоѓа.
Мислењето е автоматски споено:

На Телеграм има доста групи за кастом ромови и можеш да видиш и други. Може ќе ти се бендиса некој со повеќе customization, само како што викаат, повеќе работи додавани си носат и по некои багови. Arrow е стварно едноставен и според сите најстабилен. Доста време веќе се работи на него, а носи и подобра батерија и подобар перформанс. Сецкање нема ич. Од скоро искочи и LineageOS Official, уште е првата верзија достапна со по некои багови ама Lineage си е Lineage. Позади него стои добар тим и мора тоа да се среди. Од другиве ромови доста стабилни се Pixel Extended и EvolutionX (за овој има и кастом неофицијална верзија од истиот девелопер на Arrow и може и боље да е од официјалната во некои работи). Xiaomi.eu не сум имал намера да пробам дека и така е базиран на Глобал ромот, а не на Кина и не верувам дека вреди флешнување, плус нема некој асален туторијал како да се флешне, ниту кој recovery да се користи, ни група на Телеграм, баш ништо за еу ромот конкретно за нашиов модел.
Заклучен ми е, треба да чекам за unlock недела дена... Па веројатно на Arrow ќе одам, додуша се мислам ќе разгледам. Ми се допаѓа Pixel Extended, ама гледам нема официјален.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
224
99
Заклучен ми е, треба да чекам за unlock недела дена... Па веројатно на Arrow ќе одам, додуша се мислам ќе разгледам. Ми се допаѓа Pixel Extended, ама гледам нема официјален.
Да не го помеша со Experience? Extended е официјален само што ми имаат многу кажано дека нешто побрзо се празни за разлика од Arrow, ама не е проблем, нешто незначително ваљда. Инаку бил подобар на перформанс и најверојатно се приметува на игри. Сепак било кој ром е далеку по-smooth од MIUI, а за гејминг наводно MIUI бил најдобар.
 

CHukio

Gaining Experience
7 март 2013
145
68
Прилеп
churlinoski.mk
CHukio's setup  
Processor & Cooler
AMD Rayzen 5 2600x
Storage
Kingston A2000 500GB, Kingston A400 240GB
RAM
2 X Kingston HyperX FURY 8GB 2600MHz
Video card
AMD Radeon RX 550X 4G
Не успеав да најдам вакво нешто по форумв па затоа ќе постирам тука.

Пред два дена купив Xiaomi Redmi Note 10s и Имам мака со WiFi-то. Кога имам уклучено Bluetooth и WiFi истворемено, имам брзина од некој си 2~3 Mbps, а кога ќе исклучам Bluetooth имам некој си 15~20 Mbps. До рутерот сигурно не е бидејќи измерив на лаптоп брзина од 120Mbps исто така на WiFi.
Кога го стартвував почна да си зема updates сам нормлно и го оставив па не знам дали е нешто до тие апдејти со ги зеде или пак има некаков си механички проблем.
Некој слично со вакво искуство?

BTW: Не пишува ништо конкретно на нет за ваков проблем, пробав ресет на мрежите едно 5-6 пати и нема никакво подобрување.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,150
1,033
Скопје
Мислењето е автоматски споено:

Не успеав да најдам вакво нешто по форумв па затоа ќе постирам тука.

Пред два дена купив Xiaomi Redmi Note 10s и Имам мака со WiFi-то. Кога имам уклучено Bluetooth и WiFi истворемено, имам брзина од некој си 2~3 Mbps, а кога ќе исклучам Bluetooth имам некој си 15~20 Mbps. До рутерот сигурно не е бидејќи измерив на лаптоп брзина од 120Mbps исто така на WiFi.
Кога го стартвував почна да си зема updates сам нормлно и го оставив па не знам дали е нешто до тие апдејти со ги зеде или пак има некаков си механички проблем.
Некој слично со вакво искуство?

BTW: Не пишува ништо конкретно на нет за ваков проблем, пробав ресет на мрежите едно 5-6 пати и нема никакво подобрување.
На Xiaomi Redmi 9 со Оокла спидтест сега еве пробувам 150/150 вади брзина независно дали блутут е он или оф - баш пробав сеа неколку пати.Незнам зошто твојот прави така -рекламирај производ - шознам...
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
87
85
Битола
Не успеав да најдам вакво нешто по форумв па затоа ќе постирам тука.

Пред два дена купив Xiaomi Redmi Note 10s и Имам мака со WiFi-то. Кога имам уклучено Bluetooth и WiFi истворемено, имам брзина од некој си 2~3 Mbps, а кога ќе исклучам Bluetooth имам некој си 15~20 Mbps. До рутерот сигурно не е бидејќи измерив на лаптоп брзина од 120Mbps исто така на WiFi.
Кога го стартвував почна да си зема updates сам нормлно и го оставив па не знам дали е нешто до тие апдејти со ги зеде или пак има некаков си механички проблем.
Некој слично со вакво искуство?

BTW: Не пишува ништо конкретно на нет за ваков проблем, пробав ресет на мрежите едно 5-6 пати и нема никакво подобрување.
Дефектен уред најверојатно. Фактори ресет ако нема ефект, рекламирај го.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,174
Мислења
879,575
Членови
30,802
Најнов член
nestorosky_187
На врв Дно