Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,653
29,633
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Како не бе важи ...

Стави се на телеграм во група за Xiaomi уреди и уживај во глетката. Секое второ прашање е кој баг како да се среди, како да се подобри батерија, тачот, или на кој ром нема фрки со proximity сензор, ама можеби грешам, можеби твојот редми 9 или кој и да беше е побрз и нема фрки во споредба со S865/888 уреди
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
647
487
Skopje
Стави се на телеграм во група за Xiaomi уреди и уживај во глетката. Секое второ прашање е кој баг како да се среди, како да се подобри батерија, тачот, или на кој ром нема фрки со proximity сензор, ама можеби грешам, можеби твојот редми 9 или кој и да беше е побрз и нема фрки во споредба со S865/888 уреди
Можеби Се тоа е вистина - ама дека двајца со 500е плата го правеле ромот ми е некако "far fetched" !
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,653
29,633
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

ksimon

Gaining Experience
29 април 2011
383
198
Дечки здраво. Сакам да рутирам тел на жена ми, Xiaomi Redmi Note 5A, на нет има разни сајтови и туторијали, ама фајловите (super user, TWRP, etc..)што ги имаат се најчесто вируси, бар така мислам. Тука пробувам да најдам, ама не ми дава инфо во search bar, а можда и не знам како да пребарам. Темава за Xiaomi има 700 страници, па поедноставно ми е да си прашам некој од вас поупатените, како не би губел време на барање. Значи ми треба доверлив сајт, туторијал или тукашен пост за рутирање на Xiaomi Redmi Note 5 A. Фала.
 

ksimon

Gaining Experience
29 април 2011
383
198
Мене ми треба што ќе користи жена ти на рутиран што не може сега?
Фала.
Судски преведувач е. Ѝ стигаат милион документи на Вибер дневно, телефонот веќе го блокира Виберот заради недостаток на меморија. На телефонот има инсталирано само Вибер :) Пробав да деинсталирам сите можни преинсталд апликации, т.е. нивни ажурирања, кешови, итн..малку се ослободува простор, за некој ден иста прича. Затоа.
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,030
568
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Судски преведувач е. Ѝ стигаат милион документи на Вибер дневно, телефонот веќе го блокира Виберот заради недостаток на меморија. На телефонот има инсталирано само Вибер :) Пробав да деинсталирам сите можни преинсталд апликации, т.е. нивни ажурирања, кешови, итн..малку се ослободува простор, за некој ден иста прича. Затоа.

View: https://www.youtube.com/watch?v=fTEcyu2IH54
 

Ron26

Gaining Experience
4 мај 2019
69
95
Судски преведувач е. Ѝ стигаат милион документи на Вибер дневно, телефонот веќе го блокира Виберот заради недостаток на меморија. На телефонот има инсталирано само Вибер :) Пробав да деинсталирам сите можни преинсталд апликации, т.е. нивни ажурирања, кешови, итн..малку се ослободува простор, за некој ден иста прича. Затоа.

што се замараш со тој телефон, земи нешто поново чим правиш пари од него. Преферабилно со 6 гига рам и 128 гига сториџ
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,765
3,105
Судски преведувач е. Ѝ стигаат милион документи на Вибер дневно, телефонот веќе го блокира Виберот заради недостаток на меморија. На телефонот има инсталирано само Вибер :) Пробав да деинсталирам сите можни преинсталд апликации, т.е. нивни ажурирања, кешови, итн..малку се ослободува простор, за некој ден иста прича. Затоа.
А да си користи Вибер на компјутер. Ич немора да ги симнува на телефон. Исто така тоа што поминало бриши од вибер.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
762
616
А да си користи Вибер на компјутер. Ич немора да ги симнува на телефон. Исто така тоа што поминало бриши од вибер.

Sent from Телефон using Tapatalk
Ако можи да се инсталира на XP...

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,765
3,105
Ако можи да се инсталира на XP...

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
Тоа е непознат момент досега. Зашто би некој уште XP користел у 2021, и плус работи активно и заработува....

Sent from Телефон using Tapatalk
 

nikola_bb

Gaining Experience
14 август 2009
373
104
Дечки здраво. Сакам да рутирам тел на жена ми, Xiaomi Redmi Note 5A, на нет има разни сајтови и туторијали, ама фајловите (super user, TWRP, etc..)што ги имаат се најчесто вируси, бар така мислам. Тука пробувам да најдам, ама не ми дава инфо во search bar, а можда и не знам како да пребарам. Темава за Xiaomi има 700 страници, па поедноставно ми е да си прашам некој од вас поупатените, како не би губел време на барање. Значи ми треба доверлив сајт, туторијал или тукашен пост за рутирање на Xiaomi Redmi Note 5 A. Фала.
Инсталирај orange fox место TWRP. После тоа ќе рутираш
 

ksimon

Gaining Experience
29 април 2011
383
198
А да си користи Вибер на компјутер. Ич немора да ги симнува на телефон. Исто така тоа што поминало бриши од вибер.

Sent from Телефон using Tapatalk
Секако дека има Вибер Десктоп, ова за кога не е пред ПЦ..
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,115
3,560
Судски преведувач е. Ѝ стигаат милион документи на Вибер дневно, телефонот веќе го блокира Виберот заради недостаток на меморија. На телефонот има инсталирано само Вибер :) Пробав да деинсталирам сите можни преинсталд апликации, т.е. нивни ажурирања, кешови, итн..малку се ослободува простор, за некој ден иста прича. Затоа.
Ништо значајно не добиваш со рутирање. Редовно нека ги брише прилозите на вибер што стигаат, тие се натрупуваат и фаќаат место. Со некој фајл менаџер влези во Pictures\Viber фолдерот и таму направи чистка.
За да ги избришеш програмите што не се користат, може и со ова програмче, не бара рут.

GitHub - Szaki/XiaomiADBFastbootTools: A simple tool for managing Xiaomi devices on desktop using ADB and Fastboot
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,765
3,105
Ова неам поима што е, али ќе побарам малку. АКо не е превише комплицирано..Фала .
Не си играј непотребно, ништо посебно нема да постигнеш со рут. Бришење често на непотребни веќе Вибер фајлови е решението. Траст ми. 2ца тинејџери дома со по 1234 унреад месиџис у секоја група, со еден тон глупости, слики, мемиња итн. Бришење преку фајл менаџер на се во Вајбер филдерите и опсс неколку ГБ ослободени. Ако се прави почесто, може и преку самиот вајбер, со бришење на непотребните четови итн...

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,845
12,278
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
За Mi A1 се исплати да нарачувам батерија од Ибеј/Али или тнка работа? Затоа што за претходниот мобилен заменската беше послаба од потрошената оригинална.

Да не има шанси кај нас MiStore или друга мобилара да имаат квалитетна замена? Со плаќање, се разбира, телефонот не е купен од кај нас.

Губи околу 40% полнење за 24 часа, а немам буквално ништо инсталирано освен Tapatalk, внимателно се гасени сите работи во позадина, плус LineageOs е, но и со оригиналниот беше исто, се познава деградирање на батерија се` повеќе и повеќе. Веројатно толку и` е векот, колку години има, од 2017 мислам ова време... Но не ми треба нов/подобар, и овој ми е многу. :)
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,334
4,604
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
За Mi A1 се исплати да нарачувам батерија од Ибеј/Али или тнка работа? Затоа што за претходниот мобилен заменската беше послаба од потрошената оригинална.
Да не има шанси кај нас MiStore или друга мобилара да имаат квалитетна замена? Со плаќање, се разбира, телефонот не е купен од кај нас.

Не се исплати да нарачуваш on line:
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,845
12,278
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
555
840
Скопје
Судски преведувач е. Ѝ стигаат милион документи на Вибер дневно, телефонот веќе го блокира Виберот заради недостаток на меморија. На телефонот има инсталирано само Вибер :) Пробав да деинсталирам сите можни преинсталд апликации, т.е. нивни ажурирања, кешови, итн..малку се ослободува простор, за некој ден иста прича. Затоа.

Имаш Гугл Драјв, 200GB cloud за 3$ месечно или 30$ годишно. Симнуваш на тел, аплоадираш и бришеш од тел, со тоа што истите фајлови ги имаш на секој уред што има интернет.

Мислам дека за некој што живее од тоа, 3 долари на месец се ништо.
 

ksimon

Gaining Experience
29 април 2011
383
198
Не си играј непотребно, ништо посебно нема да постигнеш со рут. Бришење често на непотребни веќе Вибер фајлови е решението. Траст ми. 2ца тинејџери дома со по 1234 унреад месиџис у секоја група, со еден тон глупости, слики, мемиња итн. Бришење преку фајл менаџер на се во Вајбер филдерите и опсс неколку ГБ ослободени. Ако се прави почесто, може и преку самиот вајбер, со бришење на непотребните четови итн...

Sent from Телефон using Tapatalk
Ептен те разбирам :) Same here :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,990
Мислења
869,717
Членови
30,321
Најнов член
vasei12
На врв Дно