1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,106
  654
  8 Август 2017
  Машко
  Ќе не има ли некогаш на оваа листа, да можеме да си купуваме директно од Mi Global - Mi Global Home по официјалната цена?
  mikom.png
   
  На ski и mdeni им се допаѓа ова.
 2. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,141
  1,798
  19 Мај 2011
  Машко
  Тоа ќе се случи кога Xiaomi ќе отвори официјална(нивна продавница) во државава.
   
  На ski, DonFrozex, mdeni и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,444
  6,554
  27 Март 2014
  Мал пазар сме ние за да отворат официјална продавница. Не очекувајте во наредните 2 години дека ке има такво нешто кај нас.
   
 4. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  797
  751
  5 Април 2015
  Машко
  Таква продавница нема ни во Германија, за Македонија не ни треба да се надеваме во скоро време.
   
 5. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  806
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Ама имаме официјални партнери ... сигурно ова е некоја завера.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tobey

  Tobey
  Intern

  190
  45
  23 Април 2017
  На Геарбест се продава англиска верзија, ако можиш да ми набавиш кажи цена и да правиме нарачка :) Не можам на тренинг да се мафтам со 6 инчен телефон ми треба нешто компактно. До скоро го имав нексусот за таа намена ама после скоро 5 години го ебав екранот
   
 7. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,874
  4,085
  1 Септември 2011
  Машко
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  933
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  А прашање што им фали на тие што биле направени за кинескиот пазар, со такви кутии? Имам 3 Редми, 2 Ноте4Х и се со кинески кутии и еден Редми 5 што е со за европски. Од трите сум еднакво задоволен, и во квалитет и во софтвер и функциии и негледам никакви разлики.
  Ноте4Х се купени од Сетек, Редми 5 од нептун.

  ПС би купил од мејкерот нормално за подршка на мали бизниси спрема големиве, али 5ката друг го купи од домашните, а Ноте4Х беше на многу добра акција, 8000 2/16 и 9500 за 3/32, додека на другите места беше за 3000 поскап, и на старо гледав овде се продаваа за истиве цени како во сетек нови.
   
  Последна промена: 14 Септември 2018
  На Krkac и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 9. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,874
  4,085
  1 Септември 2011
  Машко
  Не чинат тие,побрзо ке се расипат,а овие што се прават во Европа,за наш пазар повеќе трајност имаат(се шалам наравно),све се прави во кина,така да исти ку*ац друго паковање.
   
  На mdeni и Tomislav96 им се допаѓа ова.
 10. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  733
  677
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Во Нептун се од кај мејкер-от иначе :mario:
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. dejanm

  dejanm
  Intern

  88
  28
  15 Јануари 2014
  Машко
  Во бендовите разлика нема? чајна јуроп
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,441
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Само знам дека за РМН5 про што го викаме, се разликува од Индискиот. Тој е про, нашиот и кинескиот се АИ. Разликата е во камерите.

  Е сега има разлика од некои кинези што го сјебале бутлоадерот со нивни софтвер и таков телефон неможе да се отклучи преку MIUI Unlocker, а бог знае (и кинезот) што се прави во позадина.

  Нормално не се сите телефони на али вакви, ама има. Треба да се пази.
   
 13. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,594
  3,344
  24 Септември 2012
  Ахахахха буквално! :)
   
 14. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  601
  530
  27 oктомври 2016
  Тие со кинески кутии излегле од фабрика за да се продадат во Кина без плејстор, кинезите трговци што имаат намера да препродадат во друг дел од светот на тие телефони им инсталираат модифицирани ромови со плејстор а често и со други непосакувани апликации од кои крајните корисници може да претрпат и финансиска или друга штета. Затоа Шаоми - преминал на процедури за заштита на својот производ заклучување на бутлоадер (15 дена чекање и сл...), Антиролбек итн итн...
  Е сега или досега тие кинески кутии тебе не ти претставувале проблем но со новите и тоа како може да имаш... Затоа и постот беше да го прочитате а не да се исмејувате дека е исти к***ц а друго пакување.
   
  На the_maker и Tomislav96 им се допаѓа ова.
 15. Mister

  Mister
  Intern

  110
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Предложете добар custom ром за РН5 Про. Моментално сум на 9.6.4.0 глобал, и не ми прави кеиф.
  [​IMG]

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 16. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,594
  3,344
  24 Септември 2012
  Тој што го имаш сега во моментов.
   
 17. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,106
  654
  8 Август 2017
  Машко
  Досега не сум имал проблем со HK Goldway - rip :( секогаш се биле ОК софтверски и излегувале во пресрет, никаков модифициран ром или нешто друго злонамерно. Супер комуникација.
   
 18. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  933
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Телефоните си беа со глобален ром недопрени софтверски стандардно, исто како и тие во еу кутии...

  Испратено од SM-N960F преку IT.mk форум апликација
   
 19. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  933
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Али добро разбрав дека не секогаш е така случајот и треба да се пази

  Испратено од SM-N960F преку IT.mk форум апликација
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  601
  530
  27 oктомври 2016
  Секогаш моја препорака е xiaomi.eu бета ромот за ентузијасти или стабилниот за корисници кои сакаат set it and forget it.
   
 21. xCorbe

  xCorbe
  Gaining Experience

  203
  154
  1 Мај 2014
  Машко
  Пробај го Lineage прилично добар ром

  Sent from my MI 5 using Tapatalk
   
  На Mister му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Mister

  Mister
  Intern

  110
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
  Мислев на конкретен линк, јер ми е страв да не го брикнам (anti rollback)

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 23. Avid

  Avid
  Guru

  4,472
  6,725
  21 Јануари 2009
  кејф > страв од брикнуење
   
  На DaVoRkNe, Tomislav96, bajramo и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. Mister

  Mister
  Intern

  110
  35
  27 Јануари 2012
  Машко
 25. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  601
  530
  27 oктомври 2016
  Ако имаш отклучен бутлоадер и инсталиран тврп, да - би можело.

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На SiPy` и Mister им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...