1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Преинсталирани гугл апликации :D . Абе дај од кога гугл апликации се bloatware? Па нивни е Андроидот...
  Тебе @The Geek Boy ти предлагам да читаш повеќе и да не брзаш со постови....и најбитно да мислиш повеќе.
   
  На kolesk и Krk198 им се допаѓа ова.
 2. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  616
  346
  9 Февруари 2008
  Рекламите можеш да ги исклучиш од апликацијата, најверојатно си ги исклучил ти

  Како и да е... Никогаш не би земал МИУИ за почетник или некој што не сака да се замара со телефони. Ретко кој сака, знае, или може да рутира телефон.

  Еве и за наједноставни глупи работи - некои апликации не ни работат како што треба ако не чепкаш во пермисиите/autostart. Не се ни сеќавам веќе кои апликации беа точно во мојот случај, мислам дека една беше Endomondo. За да работи апликацијата додека е заклучен телефонот мораше да чепкам во сетингс. Исто е и за многу апликации и нотификации.

  Јас барем сакам телефонот да е „пали вози“ а не да треба да се замарам за ситници што треба да работат уште од почеток. Тотален промашај МИУИ. Можеби е ОК за луѓе што им е интересно или имаат време да го подесуваат телефонот
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Напротив. Миуи е совршен за такви корисници.

  Сум ги опремил постариве и наместено како што треба. И и да инсталираат нешто неможе да го укака телефонот и да му цеди батерија и да му копа у позадина ствари.
   
  stefano, Tomislav96 и на the_maker им се допаѓа ова.
 4. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,943
  14 Август 2014
  Машко
  Лакше од МИУИ нема, а ниту подетално разработен систем исто така нема. Јбг мое мислење.

  Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
   
  На maki01, Tomislav96, zirkach и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не сум чепкал ништо, нов ми е телефонот. МИУИ 9,6,4 сток, не рутиран само бутлоадер отклучен ама сток рикавери. Во случај да се решам на Lineage да преминам.

  Ако не сака некој нешто нека несака, никој не ти става пиштол на глава да го купиш. Со апликации во позадина сум немал проблем. МИУИ обично сите апликации за комуникација автоматски ги става на аутостарт. Со некоја од бога заборавена можда може да утне незнам. Вибер, оутлук, гмаил, ватсап, скајп сите се автоматски на аутостарт.

  Једино што јас користам Nova Launcher на секој телефон, независно ама тоа не мења ништо. Софтверот е прекрасно испеглан, особено во мултитаскинг сегментот во комбинација со doze off работи прекрасно, за разлика од порано кога гасеше све комплет да заштеди батерија.

  Кој е тој индијанецот што зе жали на 3rd party apps нека земе сони да види што доаѓа во нив. Или стварно било кој друг производител. Ете ви сега имате Android One зимајте такви.
   
  The Geek Boy, mdeni и на the_maker им се допаѓа ова.
 6. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  805
  761
  5 Април 2015
  Машко
  За тебе само ајфон, тој е пали , вози и ќути. Што има има
  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   
 7. dejanm

  dejanm
  Intern

  88
  28
  15 Јануари 2014
  Машко
  Добро бе другари која цена треба да биде Поко која ви одговара? Ваљда на просечен македонец добра ќе му биде само нешто околу 280$ :oh:
   
 8. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,612
  1,228
  2 Јануари 2012
  Свашта.
   
 9. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  797
  315
  9 Август 2018
  Машко
  Правиш разлика помеѓу пре - инсталирани и bloatware апликации?
  Да и обете се пре - инсталирани, ама bloatware ти се апликации кој не си ги сретнал у опште, кои што нема ни да ги користиш, кои што се пуни со реклами, кои што се во повеќето од случаевите бескорисни, додека пре - инсталираните апликации се апликации кои што сигурно ги знаеш, кои што повеќето ќе ги користиш, и кои што сигурно повеќето се без реклами.
  Еве кај мене преинсталирани апликации има од Гугл. Една од нив е Google Newsstand која што ја користам.
  Имам и bloatware апликација, која што се вика papergarden. Таа не ни ја користам, нит знам за што е, нит знам од кој е, а сигурно и реклами има.
  Се надевам дека свати.
   
 10. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  934
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Од кога користев МИУИ ми стана јасно зошто за сите телефони прават МИУИ портови на xda :) стварно е добар....
   
  Krk198, zirkach, [email protected]@[email protected]@N и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Тотална утка...дефиницијата за bloatware ти е многу погрешна. И ќе ти објаснам зошто. Samsung Notes според тебе не е bloatware бидејќи апликацијата е корисна, нема реклами и знам за што служи. Тотално погрешно...bloatware се сите апликации кои доаѓаат преинсталирани (и често неможат да се избришат) од самиот производител на телефонот, без разлика на нивната продуктивност.
   
  На Викса, DonFrozex, The Geek Boy и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  797
  315
  9 Август 2018
  Машко
  Така е, ама јас си имам мои терминологии.
  Bloatware како што кажа е се што е пре - инсталирано на телефонот.
   
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,495
  6,769
  21 Јануари 2009
  не викаше некој дека ќе биде 30к кај нас?
   
  the_maker, DaVoRkNe и на farkizz им се допаѓа ова.
 14. Tobey

  Tobey
  Intern

  190
  45
  23 Април 2017
  Дали некој знае дали feature телефонот на Xiaomi - qin 1s ке работи на Македонска мрежа. Имам потреба од обичен телефон ама овој има ви фи и ептен би ми одговарал со Kai Os
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 15. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,943
  14 Август 2014
  Машко
  Нема. Сега за сега. Можеби набргу, ако се адаптира ос-от.

  Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
   
 16. prolivot

  prolivot
  Gaining Experience

  197
  212
  28 Декември 2014
 17. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Значи мејкерот најдобра цена даде за F1, браос.
   
  На Justice for All, the_maker, DonFrozex и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Побарај си во анхоч попуст ако плаќаш кеш, 4-5% ќе ти даат, и ќе ти излези исто ко во хај. Со дилерски, уште поевтино ќе излези.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  962
  1,164
  9 Јуни 2011
  Машко
  Цената за Покото е стварно предобра во Хај, да не се лажеме.
  Брао, изненади мејкерот со ценава, изглеа сега стварно има дилерски цени :)
  Само кажи ми, ги имаш веќе на залиха, да се ѕирнат шо се, какви се?
   
  На DaVoRkNe и the_maker им се допаѓа ова.
 20. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,943
  14 Август 2014
  Машко
  Од понеделник ќе има да се видат.

  Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 21. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,450
  6,563
  27 Март 2014
  На the_maker и despotovikj им се допаѓа ова.
 22. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,943
  14 Август 2014
  Машко
  Ради реда :)

  Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
   
  На Tozo8 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. prolivot

  prolivot
  Gaining Experience

  197
  212
  28 Декември 2014
  Денес го вметнаа претпоставувам или не е уште распореден или го очекуваат
   
 24. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,943
  14 Август 2014
  Машко
  Може да си го купите од таму :)

  Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
   
 25. Tozo8

  Tozo8
  Gaining Experience

  42
  94
  3 Декември 2016
  Машко
  Во Hi.mk се веќе достапни на лагер ? :)
   
  На the_maker и alexandar23 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...