• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Poco F1, први импресии одлични. Софтвер стабилен, но не скроз испеглан ко на MIX 2 на пример, има простор за средување. Камера супер, и ќе се подобрува со миуи 10, сега HDRот не е среден.

Се' на се, пакетот вреди за сите пари :)Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Ова за што ви зборував, а и мислам николче постираше, дека Ми ќе ги брикува со официјален ота поновите кинеските верзии на телефони, продадени во/за кина, а со vendor ром понатака извезени вон кина. Се купуваа, и после секој си става сам Глобален РОМ, нормално. Но, тој уред е под специјални „субвенции“ ако се продава само во Кина. Затоа се таму и тие цени нели :) Ова уследува после неколку години борба со продавачи кои апсолутно не ценат ничиј труд и било какви авторски права, и право на производителот е да се брани.

Нејсе, еве петиција ако сакате да се промени некако таа политика. Можеби ќе се најде компромис. Од пред недела-две, Редми 6 Про (кој што е за Индиски пазар), добил Глобален ОТА и сите што се вон кина се блокирани. И кај нас на сервис се појавија два такви, идентичен проблем. И погодете? Лек скоро и да нема, освен рачно да се пробува, што е ужасно тешко.

Втората новина е дека после инсталирање на МИУИ 10, се менува системот на bootloader-от и се менува постапката на флешување а со тоа се докомплицирува уште повеќе процесот на промена на официјален фабрички инсталиран ОС. За да се вратите на МИУИ 9 ќе треба специјален Авторизиран акаунт, па дури и за EDL флешување. Скратено, нема да може сами тие во кина, или некој тука, да си прави што сака. Нормално, време треба за да се отклонат сите заебанции што ќе се појават набргу. Се работи и на тоа паралелно. Само официјалните сервиси и дистрибутери ќе имаат пристап до новите алатки, да не се секираат душебрижниците тука.

Petition unterschreiben
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,245
8,474
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Mr Bean ^.-

Intern
2 октомври 2017
69
26
Дали има некоја разлика Ноте 5 од анхоч и од Hi Store гледам и двата глобал се.Јас барам црна воја но на страната на hi store видов само златна и сина боја а исто и на нептун.
 

Mister

Gaining Experience
27 јануари 2012
148
87
Инсталирав Pixel Experience ром на мојот РН5. Одличен ром морам да каѓам. Многу подобро функционира од глобал на миуи што го имав. Како нов телефон да имам. Камерата, сензорите работат беспрекорно, за разлика од глобалниот ром, со кој имав ужасно искуство. Нејверојатно не се враќам наскоро на миуи.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,932
2,452
Инсталирав Pixel Experience ром на мојот РН5. Одличен ром морам да каѓам. Многу подобро функционира од глобал на миуи што го имав. Како нов телефон да имам. Камерата, сензорите работат беспрекорно, за разлика од глобалниот ром, со кој имав ужасно искуство. Нејверојатно не се враќам наскоро на миуи.
Camera 2 api отклучено е? Работи гугл камера?
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
527
265
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Keyboard
Genius 110
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,711
4,582
У строК центар!
Инсталирав Pixel Experience ром на мојот РН5. Одличен ром морам да каѓам. Многу подобро функционира од глобал на миуи што го имав. Како нов телефон да имам. Камерата, сензорите работат беспрекорно, за разлика од глобалниот ром, со кој имав ужасно искуство. Нејверојатно не се враќам наскоро на миуи.
Сите Pixel Custom ROM се одлични за Шаоми. Тестирав на два различни модела и резултатите се изненадувачки. Работат далеку подобро отколку со “сток“ ромовите, постабилни и поштедливи, но истовремено побрзи. Заедницата за кастм ромови е огромна кај Шаоми и навистина добра, со голем избор за модови, ромови и тестови.
 

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
273
199
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
„Шарени“ R7 1700 @3.8Ghz w/ DeepCool Captain 240EX
Motherboard
Gigabyte AX370 Gaming K5 v1.0
Storage
WDBlue/Samsung SpinPoint 1TB/EVO-850 SSD 120GB
PSU
DA700 DeepCool Aurora
RAM
2 x 8GB GSkill TridentZ RGB @ 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1080 AORUS OC EDGE EDITION
Case
Sama TITAN (каквое љубав)
Mouse
Rival 300
Keyboard
Asus Echelon Mechanical w/ CherryMX Black
Audio
AKG K272-HD/Marantz SR4600 w/ Infinity TSS-750
Monitor
27' + 24' Шамсунг
OS
Њиндос 10 (згрешив али ај)
Финтава со ЕДЛ/бутлоудер заклучување од страна на Ми не сватив, немам чепкано шиаоми уреди. Кратко кажано, ако се ставам на 9.0/MIUI10 OTA, се мењаат у позадина комплет бутлоудер и начин на отклучување и после прц?
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,061
1,535
Ова за што ви зборував, а и мислам николче постираше, дека Ми ќе ги брикува со официјален ота поновите кинеските верзии на телефони, продадени во/за кина, а со vendor ром понатака извезени вон кина. Се купуваа, и после секој си става сам Глобален РОМ, нормално. Но, тој уред е под специјални „субвенции“ ако се продава само во Кина. Затоа се таму и тие цени нели :) Ова уследува после неколку години борба со продавачи кои апсолутно не ценат ничиј труд и било какви авторски права, и право на производителот е да се брани.

Нејсе, еве петиција ако сакате да се промени некако таа политика. Можеби ќе се најде компромис. Од пред недела-две, Редми 6 Про (кој што е за Индиски пазар), добил Глобален ОТА и сите што се вон кина се блокирани. И кај нас на сервис се појавија два такви, идентичен проблем. И погодете? Лек скоро и да нема, освен рачно да се пробува, што е ужасно тешко.

Втората новина е дека после инсталирање на МИУИ 10, се менува системот на bootloader-от и се менува постапката на флешување а со тоа се докомплицирува уште повеќе процесот на промена на официјален фабрички инсталиран ОС. За да се вратите на МИУИ 9 ќе треба специјален Авторизиран акаунт, па дури и за EDL флешување. Скратено, нема да може сами тие во кина, или некој тука, да си прави што сака. Нормално, време треба за да се отклонат сите заебанции што ќе се појават набргу. Се работи и на тоа паралелно. Само официјалните сервиси и дистрибутери ќе имаат пристап до новите алатки, да не се секираат душебрижниците тука.

Petition unterschreiben
Ова е крајно безобразно однесување кон корисниците, ако имаат проблем со продавниците со нив нека го решаваат нема што да им се уништуваат уреди на крајните корисници.
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
678
537
Ова е крајно безобразно однесување кон корисниците, ако имаат проблем со продавниците со нив нека го решаваат нема што да им се уништуваат уреди на крајните корисници.
Можеби во гаранција корисниците ќе си побараат нови уреди од продавниците од каде купиле :/

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,442
8,554
Скопје
Ова е крајно безобразно однесување кон корисниците, ако имаат проблем со продавниците со нив нека го решаваат нема што да им се уништуваат уреди на крајните корисници.
ја би рекол дека безобразен е купувач што купува нешто што не е наменето за „негов пазар“
 

dr.doom

Intern
19 мај 2018
39
38
Skopje
Здраво на сите,

Треба деновиве да обновам договор со Вип и даваат некои субвенции од 5 илјади да си ги искористам за телефон. Сакам да прочитам ваше лично мислење за овие телефони.

Xiaomi Mi A2 Lite
Xiaomi Redmi 5 Plus
Xiaomi Redmi 6A

 

Makedonce01

Intern
4 март 2010
5
4
Здраво на сите,

Треба деновиве да обновам договор со Вип и даваат некои субвенции од 5 илјади да си ги искористам за телефон. Сакам да прочитам ваше лично мислење за овие телефони.

Xiaomi Mi A2 Lite
Xiaomi Redmi 5 Plus
Xiaomi Redmi 6A

A2 lite

Испратено од Mi A2 преку IT.mk форум апликација
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,747
6,779
www.mikrotikmacedonia.net

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
161
113
Здраво на сите,

Треба деновиве да обновам договор со Вип и даваат некои субвенции од 5 илјади да си ги искористам за телефон. Сакам да прочитам ваше лично мислење за овие телефони.

Xiaomi Mi A2 Lite
Xiaomi Redmi 5 Plus
Xiaomi Redmi 6A
....земај Mi A2 Lite!
 

МулевР

Intern
21 октомври 2015
29
30
Има ли опција на А2 Lite копчето за враќање назад да се направи да си биде на десна страна наместо на лева ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,031
Мислења
837,175
Членови
28,969
Најнов член
fit0_
На врв Дно